OstravaBlog.cz | Aktuality

Aktuality

31. 5. 2017, 1:08 | zdroj: (rem) | trvalý odkaz

Dům roku 2016

Titul Ostravský dům roku 2016 a finanční odměnu ve výši 300 tis. Kč získala Atletická hala ve Vítkovicích (O hale jsme informovali na Ostravablog.cz v roce 2015). Odměnu v soutěži Ostravský dům roku 2016 a finanční odměnu ve výši 150 tis. Kč získal Vědeckotechnický park 4MEDi v Porubě. Čestné uznání (bez finanční odměny) získaly v tomto pořadí tyto stavby: Bytový dům s přístavbou výtahu v ulici Přívozská v Moravské Ostravě, Hala s administrativní částí firmy Roper Engineering v Moravské Ostravě a Antracit House v Kunčičkách.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 12:25)


5. 4. 2017, 14:04 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Začíná mezinárodní festival architektury, designu a umění Archikultura 2017

První akcí 9. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura 2017 v Ostravě bude zahájení dvojvýstavy Reinharda Roye, významného německého výtvarníka, které se uskuteční ve Výstavní síni Sokolská 26 už v pondělí 10. dubna 2017 v 17 hodin za osobní účasti autora.

Slavnostní zahájení festivalu se pak uskuteční následující den, v úterý 11. dubna 2017 v 17.00 hodin, v prostorách ostravského Domu umění. Pozoruhodná řešení veřejných prostor a budov návštěvníkům přiblíží svojí výstavou a přednáškou thaiwanský architekt Huang Sheng-Yuan působící ve stotisícovém městě Yilan, který si originalitou svých realizací získal pozornost nejen na Th aj-wanu, ale i daleko mimo něj. V menším sále Domu umění připravil Kabinet architektury, ve spolupráci s Aalto Museum v Helsinkách, instalaci, která připomene život a dílo Alvara Aalta, světové legendy moderní architektury. Návštěvníci zde spatří vůbec poprvé téma věnované jedné méně známé, ale zásadní epizodě v jeho tvorbě. Tímto výstavním počinem se Ostrava připojí k městům a institucím ve světě, které si připomenou 40. výročí úmrtí tohoto velikána, a Ostrava se tak ocitne ve vybrané společnosti a přispěje významně ke svému zviditelnění v celoevropském kontextu. Kromě umělců z Thaj-wanu, Finska a Německa se slavnostního zahájení festivalu zúčastní také hosté z Chorvatska, Maďarska, Polska a Slovenska.

Výstavy a doprovodné akce zařazené do tohoto ročníku festivalu zazní široce pojímanou architektonickou tematikou nejen v Ostravě a jejím okolí, ale i v Brně a Praze, také na několika místech sousedního Polska, na Slovensku, a v neposlední řadě v Budapešti, anebo v nizozemském Delft u. Nad festivalem opětovně převzala záštitu Petra Bernfeldová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


1. 3. 2017, 11:01 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Beseda s Miloslavou Pošvářovou ve Staré aréně

Beseda Důvěřuj, ale prověřuj o kontrolní činnosti ve výstavbě s Ing. Miloslavou Pošvářovou, Ph.D. - známou supervizorkou kvality dopravních staveb, někdejší ředitelkou úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic, držitelkou ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost udělovanou Nadací Charty 77, soudní znalkyní například z kauzy havárie mostu ve Studénce z roku 2008 a autorkou několika odborných publikací, předpisů a českých norem. Beseda se uskuteční 6. bžřezna 2017 od 17.00 hodin ve Staré aréně, pořadatelem je Česká pirátská strana. Vstup zdarma.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


7. 12. 2016, 22:55 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Pavel Helebrand – Jesličky svatého Františka 2016

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, v letošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po desáté. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.

Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182–1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů – postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem. Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce“. Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru. Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora, roli sv. Kláry zpívají sopranistky Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič, roli čerta pokušitele Juraj Čiernik. V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM a sboru opery NDM vedeného Lenkou Živockou. V neposlední řadě i amatérští herci a zpěváci z Ostravy a okolí, Pěvecký sbor města Klimkovic se sbormistryní Miroslavou Halatovou. Osmičlenný orchestr složený z členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko. Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová a režie Pavel Helebrand.

Představení je realizováno v produkci Ilony Kučerové ve spolupráci s NDM a Kulturní Ostravou z.s., za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, společnosti Ingeteam a.s. , dále je podpořeno Nadací ČEZ.

Trio ANSemble Duettino v Komorním klubu

Divadlo Antonína Dvořáka: 10. 12. 2016 v 18.30 hodin, 11. 12. 2016 v 10.30 a v 16:00 hodin a 21. 12. 2016 v 18.30 hodin. Vstupenky je možno zakoupit již nyní v předprodeji NDM a Ostravském informačním servise ostravainfo.czDiskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


3. 10. 2016, 19:34 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Trio ANSemble Duettino v Komorním klubu

V Komorním klubu (Velflíkova 8, Ostrava – Hrabůvka) proběhne 22. 10. 2016 v 17.00 hodin koncert tria ANSemble Duettino ve složení Nicola Proksch (1. soprán), Simona Mrázová (2. soprán) a Alexandr Starý (klavír). Trio vzniklo zkraje roku 2015 v Ostravě. V rámci jejich společného koncertu sopranistky oslovil Český rozhlas Ostrava a požádal je o realizaci nahrávky Duetů op. 63 Felixe Mendelssohna. Oba hlasy spolu dokonale ladily, neopakovatelným způsobem hudebně doplněny Alexandrem Starým na klavír, a bylo brzy zřejmé, že se obě sopranistky vedle svých sólových drah rozhodly věnovat také komorní hudbě, především duetům. Tak vznikly během půl roku dvě nahrávky pro Český rozhlas – a na podzim 2016 budou následovat duety Fanny Henselové a Johannesa Brahmse. Vzhledem k tomu, že se trio sestává ze dvou českých a jedné rakouské umělkyně, je pro nejbližší budoucnost v plánu nahrávka Dvořákových Moravských dvojzpěvů, a to jak v původní němčině, tak i v češtině.

Trio ANSemble Duettino v Komorním klubu

Další informace na facebook.com/ANSembleDuettino/.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 16:15)


2. 7. 2016, 13:12 | zdroj: tisková zpráva, Tomáš Macura (tweet), Jaroslav Němec (komentář) | trvalý odkaz

Na Černé louce vyrostlo nové dětské hřiště

V areálu Černé louky bylo postaveno zcela nové dětské hřiště, které se nachází v blízkosti pavilonu A, je lemováno spoustou zeleně a vzrostlých stromů. V prostoru hřiště je umístěna socha z roku 1960, která nese název Porubské mládí. Autorem je akademický sochař Miroslav Rybička, kterému byla inspirací pro tvorbu sochy jeho žena a syn. Hřiště vzniklo za finanční podpory společnosti OZO Ostrava, a.s. a je určeno pro věkovou kategorii 3 až 14 let. Skládá se z prvků šplhacích, balančních, houpadel a věžových sestav. Hřiště je ošetřeno podložím. Součástí je také pískoviště se speciálním pískem a ovál pro ježdění.

Primátor Ostravy, Tomáš Macura k tomu tweetuje:

Komentář OstravaBlog.cz:

Psal jsem o tom na OstravaBlog.cz již v roce 2011, „ve městě chybí [...] hlídána dětská hřiště, upravené parky, volný čas zde lze trávit v podstatě jen v obchodních centrech. Ostrava není vhodným městem pro mladé rodiny s dětmi. Ti, pokud mohou, volí raději okolní města a obce, kde je zmíněný servis na daleko větší úrovni.“ Lepší dětské hřiště má kdejaká vesnice či malé městečko. A to je pro Ostravu, zatím ještě třetí největší město republiky velkou ostudou a nepřehlednutelným mínusem.

Pokud chce být Ostrava městem vhodným pro rodiny, pokud chce aspoň v malém zabránit vylidňování, které již mnoho let probíhá, je nutné, aby přibyly další nové a vybavením bohatší, než ty dosavadní dětské hřiště. Jde o první krůček ke zlepšení. Pevně doufám, že Ostrava a v tomto případě Moravská Ostrava s tímto novým hřištěm „neusne na vavřínech“.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


21. 6. 2016, 23:20 | zdroj: | trvalý odkaz

Vernisáž výstavy Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu v ostravském Domě umění

Ve středu 22. 6. 2015 v 17.00 hodin proběhne v ostravském Domě umění vernisáž výstavy Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu. Vernisáže se zúčastní Jasenka Kranjčević a Mirjana Kos, autorky výstavy, Goran Crnković, ředitel Státního archívu v Rijece, Stjepanka Nenadić, kulturní atašé Velvyslanectví Chorvatské republiky v Praze a Jelena Bilić, ředitelka Chorvatského turistického sdružení v Praze. Vernisáž hudebně doprovodí Mario Šeparović.

Výstava více než dvaceti koláží z projektů, skic a fotografií přibližuje architektonické objekty sloužící na počátcích turistickému ruchu na chorvatském pobřeží. Jedná se o hotely, vily, úpravy nábřeží, či pláží, které navrhli čeští, anebo s českými zeměmi úzce spjati architekti pro oblast chorvatského Jadranu.

Návštěvník výstavy se tak seznámí s díly autorů, mezi nimiž jistě zaujmou taková jména jako Jan Kotěra, Carl Seidl, Emil Králíček, Josef Schulz, Adolf Loos, Josef Hoffmann a další, jež mnoho z nich bylo známo z úspěšného působení ve funkcí profesorů na významných školách v Praze a Vídní.

Počátky většího zájmu o Chorvatsko ze strany české veřejnosti lze pozorovat už během 19. století, ale skutečný zájem a rozmach nastává počátkem dvacátého století, kdy oblast cestovního ruchu je významně a pozitivně ovlivňována kontakty politickými, ekonomickými, taktéž z oblasti zdravotnictví, umění, sportu, etnologie a dalšími.

Vysvětlení zájmu českých turistů o Jadran má celou řadu důvodů a nelze je pouze vázat na touhu po pobytu v krásné přírodě a na úchvatném pobřeží. Nemalý význam zde hrály politické okolnosti jak i skutečnost, že v Praze roku 1888 byl založen Klub českých turistů, jehož členové s chutí organizovali výlety do různých částí Chorvatska.

Podrobnosti a dojmy z těchto cest jsou často popisovány v českých časopisech té doby. K výměně a spolupráci mimo jiné přispěl založený v Praze roku 1923 Balneologický výbor Jaderské stráže, který dohlížel na kvalitu tamních turistických míst, a také skutečnost, že v roce 1930 bylo uvedeno do provozu první letecké spojení jaderského pobřeží se zahraničím na lince Praha-Záhřeb-Susak, s využitím letiště v Grobniku. Byla tak umožněna rychlá a pohodlná přeprava zájemců z Československé republiky na Opatijskou riviéru, do oblasti Crikvenice a na Istrijský poloostrov.

Výstava Čeští architekti a počátky cestovního ruchu na chorvatském Jadranu dokládá přínos a podíl tehdejší české společnosti na rozvoji cestovního ruchu na pobřeží Jaderského moře, a to nejen investorů, projektantů, stavitelů ale v neposlední řadě taky našich turistů – a z pohledu chorvatské strany, přínosu a vkladu jejích hostů.

Výstava vznikla v roce 2015 z iniciativy Institutu pro turistiku v Záhřebu, Státního archívu v Rijece a Velvyslanectví České republiky v Záhřebu. Autory výstavy a katalogu jsou Jasenka Kranjčević (Institutu cestovního ruchu v Záhřebu) a kurátorka Mirjana Kos (Chorvatské muzeum cestovního ruchu v Opatiji). Představení tématu české veřejnosti inicioval Kabinet architektury, který ve spolupráci a s podporou GVUO a dalších institucí (Národní technické muzeum, Národní galerie, Národní památkový ústav, Vítkovice Tour, sdružení Šumná města a ČT) výstavu a katalog jazykově upravil, a obsahově aktualizoval a doplnil.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


8. 6. 2016, 15:33 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Osmý ročník Ostravské muzejní noci zahájí mýdlové bubliny

V sobotu 11. června 2016 od 17.00 hodin do půlnoci se v rámci celé Ostravy poosmé uskuteční festival Ostravská muzejní noc. Společně se představí 33 organizací, které se běžně zapojují do kulturního dění města Ostravy i Moravskoslezského kraje. Festival bude zahájen společným vypouštěním mýdlových bublin z bublifuků v 18 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí za účasti Tomáše Macury, primátora města Ostravy, Jiřiny Kábrtové, ředitelky Ostravského muzea, a Jiřího Jůzy, ředitele Galerie výtvarného umění v Ostravě, tedy představitelů organizací, které vznik ostravského festivalu iniciovaly. Bublifuky zdarma budou pro návštěvníky Ostravské muzejní noci k dispozici na Prokešově náměstí od 17.30 hodin.

„Jádro Ostravské muzejní noci tvoří kulturní stánky, které již mají v Ostravě vybudováno renomé,“ říká Jana Šrubařová, koordinátorka festivalu, a pokračuje „Festival již tradičně obohatí i nově zapojené subjekty, jako například Cirkus trochu jinak, Národní památkový ústav nebo Pop Academy.“ Všechny zapojené organizace připravily pro své návštěvníky netradiční program v podobě koncertů, komentovaných prohlídek, divadel, přednášek a jiných aktivit, které zpřístupní zdarma. Pro malé návštěvníky jsou téměř všude připraveny tvůrčí a výtvarné dílničky.

„Některé aktivity si ovšem vzhledem k omezené kapacitě návštěvníci musejí zarezervovat předem prostřednictvím online systému, který bude spuštěn v pondělí 6. června v 19 hodin na webových stránkách Ostravské muzejní noci,“ vysvětluje Andrea Węglarzyová. Tam také zájemci naleznou přehled aktivit, pro které je rezervace nezbytná.
Zvláštní autobusové linky budou opět mezi jednotlivými institucemi přepravovat zadarmo. Dopravu ovšem letos poznamená druhá část rekonstrukce Nádražní ulice. Mezi zastávkami Výstaviště a Důl Jindřich se návštěvníci budou muset přepravovat pouze pěšky, nebo alternativním způsobem. Na druhou stranu by tato komplikace mohla vést k ještě většímu oživení centra města.

Festival muzejních nocí, který zaštiťuje Asociace muzeí a galerií ČR, je primárně zaměřen na činnost muzeí a galerií. Ostravské muzejní noci 2016 se však neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také další organizace, jejichž náplň se prolíná s muzeální činností, kulturou či vzděláváním, ať už se jedná o divadla, knihovny, umělecké školy, či samotnou Radnici města Ostravy.

Podrobný program jednotlivých organizací je zobrazen na webových stránkách www.ostravskamuzejninoc.cz, na facebooku a v informační brožuře, která je k dispozici zdarma v zúčastněných organizacích a na veřejných místech Ostravy. V brožurce rovněž návštěvníci naleznou jízdní řády k zvláštním autobusovým linkám a mapky institucí.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 16:15)


8. 6. 2016, 12:13 | zdroj: (rem) | trvalý odkaz

Raiffeisenbank spustila prodej pohledávek za Vítkovicemi

Součástí prodávaného balíku v nominální výši kolem jedné miliardy korun je i osobní směnka podepsaná Janem Světlíkem. Jde o ručení ve výši 300 milionů korun. Raiffeisenbank se zavázala, že pohledávky za Vítkovicemi neprodá nekterým konkrétním osobám a firmám s nimi spjatými. Na seznamu je například Radovan Vítek. Informaci zveřejnil server motejlekskocdopole.com.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


27. 5. 2016, 10:09 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Zaostřeno na centrum – happening na Masarykově náměstí

Antikvariát a klub Fiducia spolu s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu vás zvou na happening Zaostřeno na centrum – happening na Masarykově náměstí, který se bude konat v úterý 31. 5. 2016 od 17.00 hodin. Není vám lhostejný stav historického centra Ostravy? Přijďte vytvořit centrum, jaké byste si přáli vy, a pomozte nám vytipovat veřejná prostranství, která v centru považujete za zanedbaná nebo problematická. Jako podklad nám poslouží velkoformátová mapa centra, na níž odborníci na dílně v dubnu 2016 označili několik míst, která by si zasloužila proměnu a oživení. Budeme diskutovat nad jejich návrhy a vašimi tipy, ale i nad celkovým stavem centra a jeho budoucností. Akce je vhodná i pro rodiče s dětmi, křídy a dobrou náladu sebou.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


18. 5. 2016, 12:07 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně

Antikvariát a klub Fiducia spolu s Komorní scénou Aréna připravuje nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně. Od května se budete moci v Aréně setkávat v cyklu diskusních panelů s tématy architektura, urbanismus, rozvoj historického centra Ostravy a budoucí směřování města Ostravy.

První diskusní panel Kam s ní aneb Kde a jaká bude nová vědecká knihovna? se koná 19. května 2016 od 18.30 hodin a bude věnován problematice výstavby vědecké knihovny v Ostravě.

Před diskusí v 17.00 hodin se uskuteční přednáška urbanisty a architekta Jana Jehlíka a odborníka na právo v architektuře Jiřího Plose o územním plánování.

Má byt postavena Černá kostka a nebo má být vědecká knihovna přesunuta do Dolni oblasti? Jaký by to mělo dopad na centrum? Narušila by vestavba knihovny mezi vysoké pece panorama Ostravských Hradčan? Na tyto a další otázky se pokusí zodpovědět hosté debaty, které se zúčastní jak autor vysoutěženého projektu knihovny tzv.Černé kostky architekt Ladislav Kuba , tak autor záměru knihovny v DOV, architekt Josef Pleskot. V rámci diskuse vystoupí také generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, architektka Milena Vitoulová, urbanista Jan Jehlík, za samosprávu se diskuse zúčastní primátor města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Svatomír Recman, za Dolní oblast Vítkovice ředitel Petr Koudela. Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

Diskuse nabrala v loňském roce znovu na síle - záměr kraje zastavit hotový projekt knihovny (tzv. Černé kostky) připravený k výstavbě a přesunout knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic si vysloužil kritiku ze strany odborné veřejnosti. Laická veřejnost se ve dvou nezávislých mediálních anketách po vyhlášení tohoto záměru vyjádřila velkou většinou pro stavbu tzv. Černé kostky - řádně vysoutěženého projektu knihovny. Podle nových informací by knihovna v DOV nemohla být podpořena dotací z EU, byla by dražší než Černá kostka a znamenala by nevratný zásah do památky tzv. Ostravských Hradčan. Umístění mimo centrum by podle odborníků navíc mohlo negativně ovlivnit jeho rozvoj.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


18. 5. 2016, 12:05 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Uvedení nového čísla revue Protimluv v Domě umění

Ve čtvrtek 19. května v 18.00 hodin proběhne v ostravském Domě umění literárně-hudební večer při příležitosti uvedení kulturní revue Protimluv 1-2/2016. Součásti programu bude například autorské čtení publicisty Ladislava Vrchovského z připravovaného románu Otřesová sloj Vladimír, jehož úryvek vychází jako příloha nového čísla časopisu, nebo čtení básnířky a performerky Jany Orlové z připravované sbírky Proč toužím po diamantech.

LADISLAV VRCHOVSKÝ je novinář, divadelní publicista a kritik, pořadatel kulturních akcí. Věnuje se divadelní kritice, publikuje v Divadelních novinách a v Českém rozhlasu 3 Vltava, také na webovém portálu Ostravan.cz. Žije v Ostravě.

JANA ORLOVÁ je básnířka a performerka, vydala sbírku Čichat oheň (2012), v nakladatelství Větrné mlýny připravuje knihu s názvem Proč toužím po diamantech. Ukázka z této sbírky vychází v novém čísle revue Protimluv. Žije v Praze.

Na program navazuje koncert z pravidelného cyklu improvizované experimentální hudby Pohyby, zvuky, prostory, na kterém vystoupí skupina Poisonous Frequencies.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


4. 5. 2016, 12:08 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Michael Žantovský v Ostravě

Michael Žantovský navštíví Ostravu a zájemci se s ním mohou setkat na třech místech v průběhů dvou dnů.

První možnost bude v pondělí 9. května v 18.00 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia - Michael Žantovský nejen o překladech, Václavu Havlovi a Woody Allenovi Moderovaná diskuse s významným českým překladatelem, znalcem díla Woody Allena, ředitelem Knihovny Václava Havla a autorem úspěšného životopisu Havel. Večer moderuje Libor Magdoň.

Druhá možnost bude následující den, v úterý 10. května v 9.30 hodin na gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě - přednáška "Václav Havel tady a teď“ a následná diskuse pro studenty středních škol, moderuje Petr Šimíček.

Třetí setkání proběhne v úterý 10. května ve 12.30 hodin na Filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě, posluchárna E308, Čs. legií 9 - přednáška "Václav Havel tady a teď“ a následná diskuse pro studenty vysoké školy.

Na všech akcích budou k dostání bestsellery Michaela Žantovského biografie Havel a román Ochlazení, které Vám autor rád podepíše.

Michael Žantovský je od 1. září 2015 ředitelem Knihovny Václava Havla. Předtím byl velvyslancem České republiky ve Spojeném království, v Izraeli a Spojených státech amerických. Vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. V osmdesátých letech 20. století působil jako nezávislý překladatel, publicista a textař. Přeložil do češtiny více než padesát děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena. V roce 2008 vydal pod jménem Daniel Wolf román Ochlazení o dramatické krizi ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, který v mnohém předznamenal skutečné události. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta HAVEL, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích v listopadu 2014.

V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 se stal jeho tiskovým mluvčím. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Václava Havla. Byl také politickým koordinátorem kanceláře prezidenta. V letech 1996-2002 byl senátorem Parlamentu ČR a předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V letech 1997 a 2001-2002 byl předsedou Občanské demokratické aliance. Je předsedou správní rady Aspen Institute Prague, členem programové rady konference Forum 2000 a členem správní rady newyorské Václav Havel Library Foundation.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


28. 4. 2016, 13:22 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Květnové akce Fiducie o územním plánování a rozvoji centra Ostravy

V květnu Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a Komorní sscénou Aréna pořádají tři akce, které souvisejí s územním plánováním a rozvojem centra Ostravy.

První se uskuteční 19. 5. 2016 v 17:00 hodin v divadle Komorní scéna Aréna – Jan Jehlík a Jiří Plos: Metodika zadávání územních plánů – výzkumný projekt FA ČVUT – prezentace a diskuse. Na konci roku 2012 vyhrála Fakulta architektury veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích na programový projekt Hlavního města Prahy - jedná se o tříletý výzkum týkající se problému kvalitního zadávání územních plánů velkých měst v soudobých podmínkách jejich rozvoje. Zásadní vizí výzkumu je vytvoření metodického postupu zadávání územních plánů vzešlé z širokého výzkumu aktuálních projevů a zásadních tendencí rozvoje českých měst v evropském kontextu. Projekt v Ostravě představí urbanista a architekt Jan Jehlík a odborník na teorii urbanismu a práva v architektuře Jiří Plos.

Druhá bude následovat o hodinu a půl později, tedy 19. 5. 2016 v 18:30 hodin v divadle Komorní scéna Aréna – Kam s ní aneb Kde a jaká bude nová vědecká knihovna? Diskusní panel s architekty, odborníky i zástupci samosprávy o aktuální situaci kolem výstavby nové vědecké knihovny.

Diskuse nabrala v loňském roce znovu na síle - záměr kraje zastavit hotový projekt knihovny (tzv. Černé kostky) připravený k výstavbě a přesunout knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic si vysloužil kritiku ze strany odborné veřejnosti. Laická veřejnost se ve dvou nezávislých mediálních anketách po vyhlášení tohoto záměru vyjádřila velkou většinou pro stavbu tzv. Černé kostky - řádně vysoutěženého projektu knihovny. Podle nových informací by knihovna v DOV nemohla být podpořena dotací z EU, byla by dražší než Černá kostka a znamenala by nevratný zásah do památky tzv. Ostravských Hradčan. Umístění mimo centrum by podle odborníků navíc mohlo negativně ovlivnit jeho rozvoj.

Hosté debaty: Naděžda Goryczková - generální ředitelka Národního památkového ústavu; Jan Jehlík - urbanista, vedoucí Ústavu urbanismu na FA ČVUT; Ladislav Kuba - architekt, autor projektu knihovny tzv. Černé kostky; Petr Koudela - ředitel Dolní oblasti Vítkovice; Tomáš Macura - primátor města Ostravy; Josef Pleskot - architekt, autor záměru stavby knihovny v Dolní oblasti Vítkovice; Milena Vitoulová - architektka, členka okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu; Zástupce vedení Moravskoslezského kraje - jméno bude upřesněno. Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

Třetí akce, Zaostřeno na centrum – happening na Masarykově náměstí se uskuteční 31. 5. 2016 od 17:00 hodin. Není vám lhostejný stav historického centra Ostravy? Přijďte nám pomoct vytipovat veřejná prostranství, která v centru považujete za zanedbaná nebo problematická. Jako podklad nám poslouží velkoformátová mapa centra, na níž odborníci na dílně v dubnu 2016 označili několik míst, která by si zasloužila proměnu a oživení. Budeme diskutovat nad jejich návrhy a vašimi tipy, ale i nad celkovým stavem centra a jeho budoucností.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)


22. 4. 2016, 0:37 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Polská malířka Anna Szprynger ve Výstavní síni Sokolská 26

V pondělí 25. dubna 2016 v 17.00 hodin se ve Výstavní síni Sokolská 26 uskuteční vernisáž výstavy Anna Szprynger: Na hraně geometrie. Mezinárodně úspěšná polská výtvarnice představí své dřívější a nové práce v rámci 8. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2016, kterou pořádá Kabinet architektury.

Anna Szprynger se narodila v roce 1982 ve Varšavě. Studovala grafiku a malbu na Vysoké škole výtvarných umění v městě Kazimierz Dolny a na Universitě Marie Curie – Sklodowské v Lublinu. Diplomu s vyznamenáním dosáhla pod vedením profesorů Tomasze Zawadzkého a Grzegorze Dobiesława Mazurka. V roce 2014 obhájila disertační práci na Akademii výtvarných umění ve Varšavě, pod vedením profesorky Doroty Grynczel. Uskutečnila přes patnáct samostatných výstav, mimo jiné v Národním muzeu v Gdaňsku (2014), Galerii EL v Elblongu (2014), ve Státní galerii umění v Sopotech (2012), Galerii XX1 ve Varšavě (2008). Zúčastnila se více než třicet skupinových výstav. V roce 2013 získala Prix Marin na pařížském salónu Réalités Nouvelles a v roce 2015 obdržela Cenu Arteon za rok 2014. Více informací na stránkách kabinetarchitektury.cz.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:42)


13. 4. 2016, 13:20 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Dílna o veřejných prostorách v centru a akce Zaostřeno na centrum

Antikvariát a klub Fiducia chystá na sobotu 16. dubna Odbornou plánovací dílnu s názvem Nové příležitosti pro veřejná prostranství centra Ostravy. Kapacita dílny je již plně obsazena, ale výstupy z ní spolu se sběrem dalších podnětů ze strany veřejnosti budou prezentovány na speciální akci Zaostřeno na centrum, která se bude konat na Masarykově náměstí 31. května 2016.

Dílnu pořádá Fiducia ve spolupráci s primátorem města Ostravy Tomášem Macurou, povede ji zkušený facilitátor Martin Nawrath z Nadace Partnerství a zúčastní se jí ostravské osobnosti, odborníci, architekti, zástupce města a neziskového sektoru. Cílem je vytipovat veřejná prostranství v historickém centru Ostravy, která účastníci semináře považují za zanedbaná nebo problematická. Jako podklad nám poslouží také aktuální materiály Statutárního města Ostravy, které se týkají záměrů rozvoje historického centra města. Výstupem z dílny by měl být materiál, který poslouží vedení města k další práci na oživení centra města a zejména revitalizaci veřejných prostranství v centru. Aktuální výsledky dotazníkového šetření města ukazují, že oživení centra města a revitalizaci veřejných prostranství na území centra si přejí i obyvatelé Ostravy, kdy většina respondentů vyslovila zájem vylepšit veřejná prostranství a zejména oživit historické centrum Ostravy.

Diskuze | 5 příspěvků (poslední 13. 1. 2021, 15:42)


21. 3. 2016, 16:29 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Socioložka Jiřina Šiklová v Ostravě

Do Ostravy přijede ve středu 23. března 2016 významná česká socioložka Jiřina Šiklová, která bude v rámci festivalu ProTibet v Antikvariátu a klubu Fiducia od 18 hodin besedovat o knize Dopisy vnučce. Kniha je koncipovaná jako dopisy staromilské babičky dospívající vnučce a je poučenou a přitom dokonale srozumitelnou formou dialogu mezi generacemi. Dopisy jsou sice adresovány mladým lidem, ale jsou určeny i lidem starým, tedy „babičkám“. Cílevědomě ukazují na kontinuitu generací a snaží se vytvářet mezi nimi porozumění: aby mladí trochu chápali, jak uvažuje stará generace, a naopak, aby si staří uvědomovali, co se asi děje v mladých. Autorka – babička píše přitom naprosto konkrétně (i když ze sociálně psychologického a sociologického hlediska) o nejrůznějších tématech.

Diskuze | 7 příspěvků (poslední 13. 1. 2021, 15:42)


18. 3. 2016, 10:56 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Okrášlení hodin a křest bulletinu Krásná Ostrava

Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci s Antikvariátem a klubem Fiducia a Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida vás zvou na Slavnostní znovuzprovoznění hodin v průčelí budovy Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě – Porubě a křest nového čísla bulletinu Krásná Ostrava. Akce se koná v pondělí 21. března 2016 v 18:00. Sraz bude před budovou školy (gymnázium se nachází nedaleko porubského zámku na adrese Gustava Klimenta 493/3). Okrašlovací spolek spolu se studenty a vedením školy znovu zprovozní dobové hodiny na průčelí školy, jež byla postavena v období architektonické tvorby ve stylu tzv. socialistického realismu. Okrašlovací spolek věnuje gymnáziu naučnou ceduli o architektuře socialistického realismu v Porubě. Součástí akce bude také představení březnového čísla bulletinu Krásná Ostrava, ve kterém najdete texty o minulosti i současnosti Ostravy, například článek o Anatomii ostravských náměstí, výstavbě kostela sv. Antonína Paduánského v Kunčičkách, čtenářských spolcích v Ostravě či nová fakta o ostravském pobytu zdejšího rodáka, spisovatele Zdeňka Jirotky.

Diskuze | 3 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 12:25)


24. 2. 2016, 2:39 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Velikonoční Evangelium podle houslí znovu v Ostravě

Po pěti letech budou mít Ostravané vzácnou příležitost zhlédnout výjimečné hudební představení Evangelium podle houslí. Velikonoční chrámové oratorium skladatele Pavla Helebranda, na jehož provedení se podílí na 180 zpěváků a hudebníků v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem, zavítá do čerstvě zrekonstruované katedrály Božského Spasitele. Bylo zde uváděno v letech 2009–2011, kdy jej v sedmi představeních vidělo přes sedm tisíc diváků. Letošní dvě ostravská představení – první pro školní mládež a seniory a druhé pro veřejnost – proběhnou 4. dubna 2016 od 10.00 a 19.30 hodin.

Stylově vrstevnaté oratorium Evangelium podle houslí pro sóla, smíšený sbor, dětský sbor, cimbálovou muziku, smyčcový orchestr, dechový orchestr, varhany a bicí nástroje je dílem současného skladatele Pavla Helebranda. Zpracovává evangelia Nového zákona. Libreto čerpá z tradic velikonočních pašijových her, hudba je inspirována moravskými vokálními projevy. Vyzvánění a vytrubování uvozuje zpěvy a písně, jimiž prolínají činoherní výstupy a voicebandy, pantomima, halekačky, modlitby a nářky nad mrtvými. V baladách se ke zpěvu přidává i publikum a účastní se tak na příběhu, který si vypráví celé společenství shromážděných. Každý jako by znal některou z událostí Ježíšova života, které postupně vyvstávají před našima očima: Ježíš představovaný Jiřím Pavlicou sbírá apoštoly - muzikanty Hradišťanu, dává se pokřtít Janem Křtitelem, rozmlouvá s ďáblem na poušti a začíná své veřejné působení proměnou vody ve víno. Události, zprvu plné evangelijní radosti, posvátnosti a zázraků, se však postupně dramaticky proměňují. Ježíš zachraňuje Máří Magdalénu před ukamenováním, jeho střety se zákoníky jsou čím dál ostřejší. Děj nabývá na hrozivosti smrtí Jana Křtitele a zradou Jidášovou a vrcholí událostmi Velikonočního týdne - odsouzením a ukřižováním Ježíše na hoře Golgotě. Teprve závěrečná slavnostní balada o Vzkříšení a Nanebevzetí Božího Syna přináší katarzi a dovršuje tak radostnou zvěst celého Evangelia.

Diskuze | 4 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:42)


13. 2. 2016, 19:35 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Nejen ostravské sochy, beseda ve Fiducii

V Antikvariátu a klubu Fiducia se 17.2. 2016 v 18.00 hodin uskuteční beseda s Jakubum Ivánkem na téma Nejen ostravské sochy. Proč umění v ulicích a v architektuře vznikalo a mělo by vznikat i nadále? Jaký je vztah společnosti k němu? Můžeme něco dělat pro jeho zachování? Beseda s autorem hesel nové databáze Ostravské sochy o umění ve veřejném prostoru nejen z pohledu jeho dokumentátora.

Jakub Ivánek (*1983) - autor hesel Databáze ostravských soch a popularizátor umění ve veřejném prostoru. Absolvent oborů český jazyk a literatura a historie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a postgraduálního studia Teorie a dějiny české literatury tamtéž (disertační práce Písně o svatých v české barokní literatuře). Svůj odborný směřuje k české barokní literatuře (např. Katalog písní o svatých v české barokní literatuře, 2010) a reflexí lázní v propagačních textech raného novověku a 19. století (studie o lázeňské krajině raného novověku v publikaci Krajina, 2012; studie o textech propagujících v 19. století lázně Rožnov pod Radhoštěm v publikaci Valašsko, 2014; studie o historii Jánských Koupelí v 19. stol. v periodiku Slezský sborník, v tisku). Mimo literární oblast se zabývá kulturou regionu severní Moravy a českého Slezska (editor Kulturně-historické encyklopedie českého Slezska a severovýchodní Moravy,2013), zvlášť pak historií šlechtických sídel a dokumentací plastik a tzv. monumentálních realizací ve veřejném prostoru. Od roku 2011 je vědeckým pracovníkem Ústavu pro regionální studia Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Je členem Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu.

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 18. 6. 2020, 10:40)


Reklama