Aktuality

19. 1. 2016, 10:14 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Křest knihy Holokaust a jiné genocidy

Nová kniha, která je dalším vydavatelským počinem Edice Moderní dějiny, již vydává ostravský spolek PANT, se věnuje nejpodstatnějším genocidám 20. století – holokaustu, genocidě Arménů, hladomoru na Ukrajině, kambodžské, rwandské a jugoslávské genocidě. Součástí slavnostního uvedení knihy, které proběhne ve čtvrtek 21. ledna od 18.00 hod. v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia, budou projekce dokumentů o genocidě Arménů a romském holokaustu.

„Kniha je rozšířeným vydáním publikace The Holocaust and Other Genocides, kterou v roce 2012 vydal nizozemský NIOD (Institute for War, Holocaust and Genocide Studies) a Amsterdam University Press. Přibyla v ní kapitola, věnující se stalinskému teroru na obyvatelstvu Ukrajiny, a multimediální DVD s unikátními videomateriály a metodikou pro učitele,“ upřesňuje Martin Šmok. DVD obsahuje mimo jiné vzpomínky pamětníků z archivu USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education či tři dokumentární snímky PANTu: filmy Arménská genocida, Unikli jisté smrti – Přežili Porajmos, a Eva Erbenová – z Terezína do Izraele. Pro učitele je na DVD k dispozici řada pracovních listů, vhodných k výuce dějepisu, základů společenských věd či mediální gramotnosti.

„Často se hovoří o tom, že minulost je bitevní pole současnosti. A genocida, tedy záměrné a systematické ničení celého národa nebo etnické skupiny, je považována za největší ze všech zločinů. Ve 20. století přes veškerou okázalou namyšlenost moderní civilizace docházelo k těm nejhorším případům masového násilí. Státy i různá hnutí opakovaně používaly etnické čistky a genocidy coby prostředek k dosažení národní, třídní či etnické čistoty a jednoty. Proto považuji vydání této knihy za velmi podstatné,“ dodává další z editorů českého vydání Monika Horsáková.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


11. 1. 2016, 21:44 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Soutěže AHOL CUP 2016 a Kusmi Tea – Czech Teatenders Cup 2016

V Multifunkční hale GONG, v Dolní oblasti proběhne 27. 1. 2016 v 8:30 hodin 18. ročník gastronomické soutěže s mezinárodní porotou a účastí AHOL Cup 2016 a Kusmi Tea – Czech Teatenders Cup 2016. Soutěž je veřejnosti přístupná zdarma.

V kategorii čtyřčlenných družstev byly zachovány všechny soutěžní disciplíny od krájení zeleniny přes určování druhů mas a vnitřností, určování sklenic, pouring test a konverzaci v cizím jazyce až k týmovému kuchařskému úkolu, který je pro tuto kategorii stěžejní. Zrušena byla regionální kola a snížil se i počet soutěžících na čtyři. Také kategorie Junior Coctail Competition prošla změnami. V letošním ročníku budou barmani míchat jen jeden drink, a to Sparkling Coctail.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


4. 1. 2016, 12:33 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Saturninálie II, pamětní deska Zdeňku Jirotkovi a oblíbená koblihovaná

U příležitosti 105. výročí narození významného českého spisovatele a ostravského rodáka Zdeňka Jirotky (*1911 †2003), tvůrce kultovního románu Saturnin, odhalí okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v den jeho narozenin 7. ledna při západu slunce v 16.02 hodin pamětní desku tomuto spisovateli.

Akce proběhne na Náměstí Jurije Gagarina ve Slezské Ostravě. Na místě vyslechnete jirotkovské čtení v podání předních neumělců, zúčastnit se můžete soutěže o nejlepší domácí koblihu a následně i populární koblihované.

Autorem pamětní desky bude sochař Jan Šnéberger, který pro okrašlovací spolek vytvořil v roce 2015 pamětní desku literárnímu vědci a ostravskému rodákovi Vladimíru Macurovi.

Okrašlovací spolek připomíná spisovatele Zdeňka Jirotku již podruhé, v loňském roce nainstaloval naučnou cedulku v ulici Keltičkova nad Slezskoostravskou radnicí, kde Zdeněk Jirotka rovněž pobýval. Na základě zjištění ostravské archivářky Blaženy Przybylové bude pamětní deska umístěna na domě na Náměstí Jurije Gagarina číslo popisné 9, kde se Zdeněk Jirotka narodil. Rodný dům již bohužel nestojí, deska bude umístěna na domě, který vznikl po zbourání rodného Jirotkova domu. Pamětní desku financuje okrašlovací spolek stejně jako u předchozích desek z příspěvků svých členů.

Také tentokrát ochromilo rozčilení jeho vyjadřovací schopnosti a on k opravdovému zděšení továrníka Mikulky zařval: „Setapouch!“ Po tomto slově se šéf zvedl z křesla a udiveně se ptal. „Co jste to řekl?“ Účetní, rudý rozčilením i lítostivým vztekem nad svým dřevěným jazykem, volal: „Setapouch! Sobý hnusec!“

Diskuze | zatím žádný příspěvek


16. 12. 2015, 20:55 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Vánoční rodinné představení Jesličky svatého Františka

Vánoční hra se zpěvy Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc. Dílo Pavla Helebranda, které se v uplynulých letech setkalo s velkým ohlasem diváků, budete moci v letošním roce zhlédnout v Divadle Antonína Dvořáka. Hra je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů. Hra, v níž František (Petr Sýkora) a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla (Juraj Čiernik), vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru (Operní studio NDM) a komorního orchestru (operní orchestr NDM). Na vánoční rodinné představení zveme diváky od pěti do sta let v pátek 18. 12. 2015 v 18.30 hodin.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


19. 11. 2015, 15:21 | zdroj: (rem), tisková zpráva | trvalý odkaz

Komentovaná prohlídka výstavy „Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji“

Komentovaná prohlídka výstavy „Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji“ s historikem umění Martinem Strakošem proběhne 13. 12. 2015 od 14.00 hodin. Sraz je v Husovém sadě. Martin Strakoš, jenž zpracovával v rámci projektu Paneláci historii sídlišť v Moravskoslezském kraji, na Ostravsku sídliště do jisté míry navazovala, respektive měla překonat zdejší tradici bydlení v koloniích, spojenou s rozvojem těžkého průmyslu a těžby černého uhlí.

Výstava o sídlištích na Ostravsku v Husově sadu / foto (c) Werner Ullmann

Od 15. 10. 2015 do 3. 1. 2016 probíhá exteriérová výstava Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji, která přibližuje historii a současnost vybraných panelových sídlišť v Ostravě (Zábřeh, V. obvod Poruby, Jindřiška), v Karviné (Ráj) a v Havířově (Podlesí). Tato výstava, volně přístupná široké veřejnosti v Husově sadu, je šestou výstavou z putovního cyklu věnovaného vybraným panelovým sídlištím v jednotlivých krajích České republiky.

Komentovaná prohlídka se zaměří na samotnou výstavu, a také na realizace v rámci Ostravy – bude totiž pokračovat na nedalekém sídlišti Jindřiška, kde se zájemci o sídlištích a jejich výstavbě v Ostravě dozvědí další informace.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


24. 10. 2015, 20:32 | zdroj: Janek Rous (facebook.com) | trvalý odkaz

Hledá se 20 lidí pro nátačení výstavního projektu

Janek Rous (artycok.tv) shání pro výstavní projekt v galerii Lauby (Ostravské muzeum na Masarykově náměstí) dvacet lidí ve věku zhruba od 30 do 99 let. Jedinou podmínkou je, aby tyto osoby nepocházely z uměleckého prostředí, pouze pokud by se umělecké činnosti již dlouhodobě nevěnovali. Není naopak vůbec problém, jste-li například v tento moment bez práce.

Jde o natočení patnácti minutového snímku, ve kterém těchto dvacet lidí sedí na lavicích v galerijním prostoru a hovoří o sobě. O tom, kde vyrůstali, kam se v průběhu života přemisťovali (např. kvůli škole) či na delší dobu stěhovali, jaké profesi se chtěli věnovat původně (jaké měli představy třeba v dětství či dospívání), jakou školu absolvovali a jaké profesi se věnují teď, zda jsou se svou prací spokojeni či zda by se raději věnovali jiné činnosti (např. té, které se chtěli věnovat v dětství nebo jiné).

Princip této scény spočívá v tom, že všichni zúčastnění hovoří naráz, spíše tišeji, jakoby sami pro sebe a jejich vyprávění je snímáno otáčející se kamerou ze středu čtverce (vytvořeného čtyřmi lavicemi, na kterých se sedí). Kamera a mikrofon tak jakoby pomalu „proplouvá“ mezi lidmi stále dokola po dobu 15 minut a pokaždé je na chvíli slyšet jednoho konkrétního člověka, pak dalšího a dalšího s tím, že se každý do záběru několikrát vrátí a kamera se zvukem ho vždy zachytí v jinou fázi vyprávění.

Účast na natáčení je honorovaná 500 Kč a celková doba natáčení by neměla přesáhnout 2 hodiny. Příznivý odhad je zhruba 1 hodina. Natáčení bude v sobotu 31.10. v 10 h. v galerii Lauby (Ostravské muzeum, Masarykovo nám. 1)

Pokud byste se rádi zúčastnili, či pokud můžete někoho doporučit (rodina, sousedé, přátelé či kolegové z práce), ozvěte se prosím na emailovou adresu janek@artycok.tv nebo na telefon 608 351 199.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 3. 11. 2015, 0:02)


12. 10. 2015, 11:12 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Výstava o panelových sídlištích na Ostravsku bude k vidění v Husově sadu

Od poloviny října se v centru Ostravy v Husově sadu představí exteriérová výstava Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji, která přiblíží historii a současnost vybraných panelových sídlišť v Ostravě (Zábřeh, V. obvod Poruby, Jindřiška), v Karviné (Ráj) a v Havířově (Podlesí).Tato výstava, volně přístupná široké veřejnosti v Husově sadu, je šestou výstavou z putovního cyklu věnovaného vybraným panelovým sídlištím v jednotlivých krajích České republiky. Vernisáž výstavy za účasti autorů se koná ve středu 14. října 2015 od 16:00 hodin v Husově sadu v centru Ostravy.

„Rádi bychom ukázali, že všechna sídliště nejsou stejná, že to nutně nemusejí být monotónní shluky krabic vyprojektované anonymním týmem v projekčním ústavu,“ vysvětluje hlavní autorka projektu Lucie Skřivánková (Zadražilová) z Uměleckoprůmyslového musea v Praze. „Panelová sídliště mají svou minulost, přítomnost a v mnoha případech i rozvojový potenciál a pro své obyvatele představují domov. Bylo by proto chybou zavírat oči před osobitostí řady z nich a nechat se ovlivnit jednostrannými odsudky,“ dodává.

Exteriérová výstava návštěvníky seznamuje se třemi panelovými sídlišti přímo v krajském městě a po jednom sídlišti z Havířova a z Karviné. Jedno z nejstarších tuzemských sídlišť senachází v Ostravě-Zábřehu. Jeho dějiny se začaly psát roku 1946, kdy významný meziválečný architekt Jiří Štursa navrhl funkcionalistické Vzorné sídliště u Bělského lesa s komfortními byty. Během tří desetiletí se rozrostlo do velikosti okresního města, uplatnily se tu nejrůznější panelové soustavy a dnes zde žije více než dvacet tisíc obyvatel. Pátý obvod Ostravy- Poruby reprezentuje sídliště pozdního modernismu první poloviny 60. let s pravoúhlou skladbou deskových a bodových domů, které mají přiznanou panelovou strukturu. Zajímavý je i princip členění obytného celku na tzv. mikrorajóny. Dominantou ostravského sídliště Jindřiška, nacházejícího se v centru města, je dvaadvacetipatrový montovaný obytný dům postavený jako experiment ve druhé polovině 60. let. Největší sledované sídliště v kraji, karvinský Ráj, se budoval od druhé poloviny 50. let jako hornické sídliště, dnes v něm žije zhruba polovina obyvatel města. V 60. letech byly navrženy atypické výškové obytné domy a budovy občanské vybavenosti, které akcentují důležitá místa sídliště. Havířovské sídliště Podlesí z 60. let odkazuje ke skandinávské inspiraci jak promyšleným umístěním v krajině, tak i zakomponováním rokle s lesoparkem do struktury obytného celku.

Panelová sídliště představují důležitý urbanistický, architektonický i historický fenomén. Přestože byla nejtypičtější a nejrozšířenější formou hromadné bytové výstavby 50. až 80. let, a dnes na sídlištích žijí téměř tři miliony obyvatel české republiky, je výzkum jejich významu a sociokulturní role teprve v počátcích. Po letech jednostranné kritiky a odmítání jsme dnes nicméně svědky vzrůstajícího zájmu o téma panelových sídlišť nejen mezi odborníky a obyvateli těchto sídlištních celků, ale také mezi současnými umělci a lidmi, které zajímá z nejrůznějších aspektů vývoj moderního města.

Diskuze | 6 příspěvků (poslední 23. 10. 2015, 11:55)


18. 9. 2015, 12:08 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Kulturní jatka?! aneb Okrášlení Městských jatek a křest bulletinu Krásná Ostrava

Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Antikvariát a klub Fiducia vás zvou na akci Kulturní jatka?! aneb Okrášlení Městských jatek a křest bulletinu Krásná Ostrava, které se bude konat v úterý 22. 9. 2015 v 18:00 hodin. Sraz bude u městských jatek, jejichž stav je žalostný a jejich osud je stále nejistý. Vyzýváme proto ostravskou kulturní i laickou veřejnost, aby přišla tuto krásnou stavbu podpořit na happening Kulturní jatka?! Čeká vás Tour de Jatka, zeď nářků i vize budoucího využití.

Zároveň okrášlíme tuto chátrající kulturní památku, která je jednou z nejvýznamnějších dominant Ostravy a nainstalujeme u ní naučnou cedulku. Pokřtíme také nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Dobrou náladu s sebou.

Bulletin Krásná Ostrava 03/2015

Podzimní číslo Krásné Ostravy se nevěnuje pouze tématům spojeným s Ostravou – najdete zde také články spojené s aktivitami spolku Za krásnou Olomouc. S tímto spolkem jsme spřízněni nejen díky podobnému názvu, ale také díky historikovi umění Rostislavu Šváchovi, který je členem jak našeho, tak olomouckého spolku. Sny a přání zlepšit svá města měly i generace před námi. Ne vždy se jim dařilo si své sny splnit – což pro nás může být jak útěchou, tak posilou ve chvíli, kdy se nám samotným prosazování kroků, které by vedly k rozvoji našeho města, nedaří. Historik Pavel Březinský se ve svém článku věnuje dlouholetému a bohužel marnému úsilí předchozích generací Ostravanů založit v Hulvákách vlastní kostel. Iniciátor záchrany sochy Směrník Jakub Ivánek naopak hovoří o snu, který se splnil – popisuje peripetie záchrany této cenné sochy Václava Uruby. Zářijové číslo přináší i mnoho dalších článků, například vzpomínku Ivo Mludka na významnou osobnost ostravské kultury Karla Biňovce. Byl jedním z těch, kteří se v době tvrdé totality postavili komunistům navzdory tomu, že Ostrava byla doslova rudou baštou a odpor v tomto městě byl o to tvrději postihován. Karlu Biňovcovi jsme v červnu položili pamětní destičku před dům v Porubě, kde dlouhá léta bydlel.

Nové číslo Krásné Ostravy bude k dostání na křtu a poté od 23. 9. 2015 v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 18. 9. 2015, 14:11)


25. 6. 2015, 8:30 | zdroj: | trvalý odkaz

Vernisáž výstavy Brusel… na Ostravsku

Dnes, 25. 6. 2015 proběhne v 17.00 hodin v ostravském Domě umění vernisáž výstavy Brusel… na Ostravsku.

Bruselský styl je vžitý název pro výtvarný styl, uplatňující se v architektuře a užitém umění v Československu na konci 50., v 60 a 70. letech 20. století. Název je odvozen od nepřehlédnutelného úspěchu, který zaznamenala československá účast na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a který inspiroval tehdejší tvůrce k objevování nové estetiky. V důsledku těchto okolností na Ostravsku vznikla řada kvalitních objektů a výtvarných děl, které nyní z různých příčin mění svůj výraz, anebo dokonce mizí v nenávratnu. Na tuto „hynoucí krásu“ architektury bruselského stylu chce upozornit tato výstava připravena Kabinetem architektury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Antikvariátem a klubem Fiducia.

Více informací najdete na stránkách Kabinetu architektury.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


12. 6. 2015, 11:31 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Komentovaná procházka s Martinem Strakošem a Jakubem Ivánkem z Výškovic do Zábřehu

Tentokrát se vypravíme na cestu podél tramvajových kolejí z Výškovic do Zábřehu, nebo též z konečné tramvají do centra Jižního Města, jak se říkalo tomuto satelitu, situovanému v jižní části Ostravy na katastru starobylé obce Zábřehu nad Odrou. Nejprve projdeme mladší etapu zdejší výstavby na katastru bývalé obce Výškovice. Poté zamíříme do jádra satelitu podél Výškovické ulice s kinem Luna, hotelovým domem, obchodním centrem Kotva a různými typy obytných domů. Uvedená sídliště jsou stále ještě chápána jako nové části Ostravy, takže se jim pozornost ze strany muzeí příliš nevěnuje. Podobně jako vloni, kdy jsme zamířili na sídliště Fifejdy na hranici Mariánských Hor a Moravské Ostravy, se budeme procházet periferií města, pozoruhodně propojenou s okolní krajinou i s velkým rekreačním zázemím Bělského lesa. Přitom úpravy a přestavby jednotlivých domů i celých bloků, změny demografické skladby obyvatelstva a změny životního stylu se výrazně podepisují na proměně charakteru uvedených čtvrtí, takže jedině lidská paměť, fotografie a plány uchovávají mnohdy to, co se postupně stává historií místa.

Sraz bude v sobotu 13. 6. 2015 v 17.00 hodin na konečné zastávce „Výškovice“ tramvajových linek č. 2, 6, 7, 15 v Ostravě-Výškovicích, ul. Výškovická. Pořádá Antikvariát a klub Fiducia v rámci Ostravské muzejní noci.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


26. 5. 2015, 17:45 | zdroj: Andreas Papadopulos (lauby.cz) | trvalý odkaz

Otevření infostezky Po stopách slávy a zkázy Ostravice-Textilie

Ve čtvrtek 28. 5. 2015 v 17.00 hodin dojde k oficiálnímu otevření informační stezky v okolí bývalého módního domu Ostravica – Textilia. Stezku připravil a zrealizoval nově založený spolek “Lauby” ve spolupráci s petičním výborem.

Cílem stezky je připomenout, co stálo za rychlým zchátráním nejluxusnějšího ostravského obchodního domu Ostravica-Textilia. Infostezka ponese název „Po stopách slávy a zkázy“, a celkem na 6 zastaveních připomene nedávnou historii bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Realizaci stezky finančně podpořila nadace VIA.

Informační stezka bude zahájena úvodní komentovanou procházkou po všech zastaveních, kterou provede historik architektury Martin Strakoš. Sraz proběhne na Smetanově náměstí u Divadla Antonína Dvořáka.

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 5. 7. 2015, 21:47)


24. 5. 2015, 13:50 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Dekameron Pavla Helebranda v Hlučíně

V hlučinském Kulturním domě proběhne 27. 5. 2015 v 19.00 hodin hudební inscenace Dekameron, která byla vytvořená podle stejnojmenné knihy klasika italské renesance Giovanniho Boccaccia. Autor Pavel Helebrand z ní vybral pět humorných příběhů a převedl je do podoby hravého hudebního divadla.

V inscenaci účinkují mladí herci a zpěváci ostravských divadel, kteří hostují i na dalších profesionálních scénách České republiky a také v zahraničí. Doprovází je kvarteto hudebníků v obsazení housle/viola, flétna, violoncello a klasická kytara.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


18. 5. 2015, 8:01 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Lipus, hornické legendy a debata o Černé kostce

Fiducia vás tento týden zve na přednášku režiséra Radovana Lipuse o českých architektech v Brazílii, odbornou debatu o architektonických soutěžích a kauze Černá kostka a přednášku Arcadiusze Goly na téma Konec hornické legendy ve Slezsku. Vstup na všechny akce volný. Pozor - debata se koná v Divadle loutek.

19.5. v 18:00 hodin: Arcadiusz Gola – Konec hornické legendy ve Slezsku. Doktorand MgA. Arkadiusz Gola ze Zabrze představí v rámci přednášky fotograficko-sociologický projekt "Konec hornické legendy ve Slezsku", který začal realizovat od 70. let 20 století v hornických lokalitách polského Slezska. Zachycuje slávu a zánik hornických tradic, rituálů, zbožnosti, bydlení v koloniích se stejným průběhem jako na Ostravsku.

20. 5. v 18:00 hodin: Co s Černou kostkou aneb Proč se v Ostravě nedaří architektonickým soutěžím? Veřejná odborná debata s experty na danou problematiku.

POZOR - koná se v Divadle loutek.

Ostrava se stala v posledních dvaceti letech jedním z měst, které realizují většinu veřejných staveb bez architektonických soutěží. Výsledkem jsou v mnoha případech nepovedené či problematické stavby a rekonstrukce. Nejen ve světě, ale také i v mnohem menších městech našeho regionu přitom vedení měst architektonické soutěže vypisují a také posléze úspěšně realizují. Na debatě se také bude hovořit o kontroverzním záměru vedení kraje postavit nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny bez architektonické soutěže na soukromém pozemku firmy Vítkovice. Podle expertů by takový krok mohl být pomyslným posledním hřebíkem do rakve skomírajícího centra Ostravy.

Hosté debaty:
Petra Bernfeldová, starostka Městského obvodu MOAP
Ludvík Grym, architekt, specialista na problematiku architektonických soutěží
Tomáš Macura, primátor města Ostravy
Jan Šépka, architekt, autor knihy Jak se dělá město
Milena Vitoulová, architektka, dlouholetá regionální zástupkyně České komory architektů
Zástupce vedení Moravskoslezského kraje - jméno bude upřesněno
Debatu moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

REZERVACE MÍST JE MOŽNÁ v Divadle loutek na tel.: 596 100 500.

Koná se v rámci cyklu debat a přednášek "CO DÁL, OSTRAVO?", který se zabývá nejen problematikou budoucího rozvoje města Ostravy. Cyklus se koná pod záštitou primátora města Ostravy Tomáše Macury.

21.5. v 18:00 hodin: Radovan Lipus - Šumné stopy v Brazílii aneb architektonické a urbanistické doteky českých osobností v největší jihoamerické zemi stále žijí! Podíváme se na mohutné dílo, které zde dodnes zbylo po Janu Antonínu Baťovi. Práce dodnes žijícího architekta Alfreda Willera, rodáka z Kaznějova nám svými stavbami v Rio de Janeirotaké mnohé napoví a šumnou expedici završí monumentální komplexy a budovy, které určovaly směr - výsledky práce dvojice Juscelino Kubiteschek a Oscar Niemeyer. Spolupráce geniálního architekta s inspirujícím a vizionářským politikem s českými kořeny - brazilským presidentem Juscelinem Kubitschekem.

Diskuze | 3 příspěvky (poslední 19. 5. 2015, 19:46)


27. 4. 2015, 10:12 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Přednáška Martina Strakoše o oživování center měst nejen na příkladu Ostravy ve Fiducii

Srdce města, jeho choroby a léčba. Nad otázkami týkajícími se center měst nejen na příkladu Ostravy – tak se jmenuje přednáška historika umění Martina Strakoše, kterou přednese ve středu 29. dubna 2015 od 18.00 hodin v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia.

Vylidňování center měst, jejich nárůst či smršťování, exploatace význačných historických sídel turistickým průmyslem, nárůst dopravního zatížení a úpadek tradiční struktury bydlení, obchodů a služeb představují problémy obecného charakteru v převážné části současných městských sídel. Přednáška se zaměří na mapování toho, jaké zásahy navrhovali architekti, urbanisté a další veřejní představitelé ve prospěch zachování důležité role center měst od počátku 20. století do současnosti. Na příkladech lokálního i evropského kontextu autor doloží různé strategie rozvoje a transformace městských jader v měřítku maloměst i metropolí.

V rámci cyklu Co dál, Ostravo?, který se koná pod záštitou primátora města Ostravy Tomáše Macury. Přednáška se koná v rámci 7. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura 2015.

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 28. 4. 2015, 9:13)


20. 4. 2015, 11:12 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Ivo Klimeš – architektura a divadlo

V pondělí 20. 4. 205 v 17.00 hodin bude ve Výstavní síni Sokolská 26 zahájena výstava Ivo Klimeš – architektura a divadlo, která se koná v rámci 7. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura 2015.

Ivo Klimeš se narodil v roce 1932 v Opavě. V roce 1957 ukončil studia na Fakultě architektury a pozemního stavitelství VUT v Brně. Od roku 1957 pracoval jako architekt v ostravském Stavoprojektu, od roku 1991 ve svobodném povolání, specializoval se hlavně na divadelní budovy.

Výstava představí tvorbu architekta Iva Klimeše a upozorní na výjimečné kvality jeho architektury, zejména architektury divadelních budov, jejich novostaveb i rekonstrukcí (např. nové Divadlo v Mostě, ostravské Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo Jiřího Myrona, Divadlo v Opavě), ale i dalších významných návrhů, soutěžních projektů a realizací.

Specifický akcent výstava klade na zvláštnosti a mezioborové přesahy Klimešova díla. V Klimešově tvorbě hrála významnou roli jeho generační příslušnost k vlně mladých progresivních poválečných architektů, mezi nimiž se vyhranil jako svébytný tvůrce, zaměřený na problematiku divadelních staveb. Pro jeho profesní dráhu byla specifická úspěšná účast v mnoha architektonických soutěžích. Klimešovy soutěžní návrhy divadel přinesly pokrokové návrhy variabilních divadelních prostorů umožňujících nové inscenační postupy. K realizaci tohoto experimentu došlo v případě nového mosteckého divadla, které ve své době nemělo díky architektonickému i technickému řešení u nás obdobu.

Pozoruhodnou součástí tvorby architekta Klimeše je i jeho výtvarná činnost a hojná spolupráce s předními výtvarníky. Výtvarná díla a jejich zapojení do architektury jsou v díle Iva Klimeše velmi výrazným akcentem.

Architektura Iva Klimeše nesporně obohatila zejména ostravský kulturní život a vytvořila prostor pro další umělce a na ně navazující odborné profese (režie, herectví, scénografie, výtvarné umění, divadelní kritika, historie architektury a divadla).

Výstava si dává za cíl vedle souhrnného představení tvorby architekta Iva Klimeše propagaci architektury obecně jako rámce uměleckého a kulturního života v Ostravě. Vystavením Klimešova díla chceme podpořit odbornou debatu o hodnotách soudobé ostravské architektury a upozornit na významnou úlohu kvalitní architektury při vytváření obrazu města. Další informace o výstavě najdete na www.kabinetarchitektury.cz.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


9. 3. 2015, 12:37 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Beseda k opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl

Národní divadlo moravskoslezské a Antikvariát a klub Fiducia vás zvou na besedu k opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl. O životním osudu a tvůrčí práci tohoto výjimečného ruského skladatele budou debatovat Jiří Nekvasil – ředitel Národního divadla moravskoslezského, Jan Žemla – ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava a brněnský muzikolog a hudební publicista Jan Špaček. Beseda se uskuteční v úterý 10. 3. 2015 v 18.00 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia. Vstup volný.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


4. 3. 2015, 8:17 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Ostrava je v centru, happening za živé centrum Ostravy

Chcete vědět, co trápí kostel svatého Václava? Proč je smutná socha u Lasa? Co si myslí Ostravica-Textilia?

Happening, divadlo, guerilla a pouť. 15 okrašlovacích zásahů v centru Ostravy se speciální performancí Bílého divadla před Ostravicí-Textilií a na Masarykově náměstí. Přijďte se s námi podívat na centrum jinak a společně je okrášlit levitujícími „smajlíkovými“ balónky, komiksovými bublinami a ručně dělanými maketami. Oficiální sraz v pátek 6. 3. v 16.00 hodin u Městských jatek. Neoficiální sraz v 15.30 hodin u Černé kostky (na parkovišti naproti Domu kultury města Ostravy). Více informací na facebook.com iniciativy a www.ostravajevcentru.cz.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


28. 2. 2015, 10:09 | zdroj: (rem) | trvalý odkaz

Pleskot s Vědeckým a technologickým centrem v Ostravě cenu Miese van der Rohe 2015 nezíská

V konkurenci 420 staveb doporučených jednotlívými evropskými zeměmi na získaní Ceny Miese van der Rohe české nominace opět neuspěly, komisi nezaujala ani českými médií prosazované Vědecké a technologické centrum v Ostravě od ateliéru Josefa Pleskota. Do širšího finále postoupilo 40 staveb. Hned několik zástupců má Německo, Dánsko, Nizozemsko, Francie či Velká Británie. Z nových členských zemí EU uspělo Polsko se třemi stavbami či Rumunsko s jednou. Do nejúžšího finále pak bylo vybráno pět finalistů, včetně Koncertní síně v polském Štětíně od Barozzi / Veiga.

Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je bienální cena, udělovaná Evropskou komisí a Nadací Miese van der Rohe v Barceloně. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat lidem jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cenu mohou získat stavby ne starší než dva roky, které byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné z 31 evropských zemí. Kromě jediné Ceny pro vítěze je udělována i Zvláštní cena pro začínající architekty.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


26. 2. 2015, 7:06 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Kabinet architektury přiveze do Ostravy japonského architekta Masaharu Takasaki

Kabinet architektury ve spolupráci s Fakultou umění a architektury Technické univerzity v Liberci pořádá v Ostravě přednášku významného japonského architekta, profesora Kyoto University of Art and Design čestného člena Royal Institute of British Architects MASAHARU TAKASAKI. Akce se koná 3. března 2015 v 17:00 v klubu Cooltour.

Takasaki patří k nejoriginálnějším japonským architektům a je autorem řady velmi neobvyklých staveb napříč Japonskem. Jeho práce nejenom že nemá srovnání v tak široce různorodém poli, jakým je japonská architektura, ale ani v současné světové architektuře. Takasakiho návrhy kombinují organické a mytologické prvky. On sám popisuje svou architekturu jako „enviromentální bytost“, která je tvořena soustředěním vnitřního lidského vědomí a přírodní energie a propojuje lidství s kosmem. V současnosti se Masaharu Takasaki podílí svými návrhy na obnově osídlení zničeného v roce 2011 velkým zemětřesením, tsunami a jadernou havárií.Diskuze | zatím žádný příspěvek


18. 2. 2015, 14:34 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Psí útulek v Ostravě – Třebovicích dnešním dnem opět otevírá brány veřejnosti

Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj nařídila z důvodu výskytu parvovirózy začátkem ledna uzavření útulku v Ostravě-Třebovicích, spravovaný ostravskou městskou policií. Po čas uzavření útulku jeho zaměstnanci dodržovali přísná pravidla k zamezení šíření infekčního onemocnění mezi další psy. Ty po celou dobu, kdy byl útulek uzavřen, pečlivě sledoval veterinární lékař Krajské veterinární správy. Mimořádná veterinární opatření jsou jejím rozhodnutím zrušena a útulek se opět otevírá veřejnosti.

Diskuze | zatím žádný příspěvek