Aktuality

22. 1. 2015, 16:45 | zdroj: (rem) | trvalý odkaz

Kraj pohřbil projekt Černé kostky

Na svém lednovém zasedání rozhodla rada kraje, že již nechce žádat o prodloužení stavebního povolení pro novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny známé pod názvem Černá kostka. Dosud platné stavební povolení tak pozbude koncem ledna platnosti.

Diskuze | 34 příspěvků (poslední 9. 1. 2018, 9:34)


20. 12. 2014, 22:26 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Okrášlení obchodního domu Bachner a křest nového čísla bulletinu Krásná Ostrava

Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu vás zve na okrášlení obchodního domu Bachner a křest nového čísla bulletinu Krásná Ostrava. Sraz je v neděli 21. 12. 2014 v 18.00 hodin před Antikvariátem a klubem Fiducia. Následovat bude vánoční literárně-historická procházka se sedmi zastaveními. Poslední zastávka bude u obchodního domu Bachner na Zámecké ulici, kde odhalíme novou naučnou cedulku. Ta připomene tuto architektonicky cennou budovu, která je jedinou realizovanou stavbou světoznámého architekta Ericha Mendelsohna na území České republiky a zároveň jeho poslední realizací v kontinentální Evropě. Naučnou cedulku financoval okrašlovací spolek z příspěvků svých členů, za spolupráci děkujeme Kabinetu architektury a firmě Tesco.

Poté pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava, 4 / 2014. Bulletin vydává okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu již druhým rokem jako samizdat pravidelně 4x ročně vždy v době slunovratu a rovnodennosti.

V novém čísle najdete řadu příspěvků, které se věnují historii i současnosti Ostravy, některé míří i za hranice naší republiky. Například historik umění Martin Strakoš hodnotí architektonické bienále v Benátkách a seznamuje čtenáře se zahraničními expozicemi. Hodnotí také český pavilon, jehož součástí byly i jeho zpracované pasáže o historii ostravské sídlištní výstavby. Básník Petr Hruška zaslal okrašlovacímu spolku literární pohlednici z Itálie, kam odjel prezentovat nový italský překlad svých sbírek. Fenoménem zanikajících ostravských vítacích poutačů, které má většina Ostravanů od dětství spojené s příjezdem do Ostravy, se zabývá vysokoškolský pedagog Jakub Ivánek. Historička Romana Rosová přináší článek o dřevěném kostele sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové. V posledním letošním čísle najdete i zajímavé archivní materiály, díky kterým si ještě jednou připomínáme výročí 25 let od pádu komunistického režimu – historik Vojtěch Vlček publikuje své poznatky o pohnutém osudu archiváře Jana Svobody, opřené o osobní přátelství, ale také o výzkum z Archivu bezpečnostních složek. Literární historička Iva Málková zpracovává pozůstalost ostravského spisovatele Jaromíra Šavrdy a pro nové číslo bulletinu připravila výběr z jeho korespondence s manželkou Dolores z období, kdy byl komunistickým režimem vězněn kvůli opisům zakázaných autorů.

Bulletin edičně připravily Monika Horsáková a Ilona Rozehnalová, o grafickou úpravu se postaral Jaroslav Němec. Bulletin bude k dostání na křtu 21. 12. 2014 a od 22. 12. 2014 na vyžádání v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia. Bulletin bude od 22. 12. k dispozici rovněž v elektronické podobě na naší webové stránce www.krasnaostrava.cz.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


18. 11. 2014, 22:48 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Přednáška Martina Horáčka o architektuře

Proč se nám líbí stará města a stavby v tradičních slozích? Proč se vedou spory o tom, zda je dnes přípustné stavět podobně? Jak se sympatie ke starým – tradičním – architektonickým formám vyrovnávají s novými názory a potřebami? Cestu k odpovědím na takové otázky nabízí nová kniha Martina Horáčka s názvem Za krásnější svět: Tradicionalismus v architektuře 20. a 21. století. Přednáška a prezentace knihy se uskuteční v Antikvariátu a klubu Fiducia 20. 11. 2014 v 18:00 hodin.

Kniha vysvětluje, proč jsou tradiční (nemodernistické) architektonické styly stále populární a živé, a vypráví příběh vztahu člověka k tradičnímu stavění od konce 19. století do současnosti. Podrobně je představena situace v českých zemích. V předkládaném rozsahu a záběru nemá publikace ve světové odborné produkci srovnání.

Martin Horáček je historik a teoretik architektury. Zabývá se zejména architekturou 18.-21. století a památkovou péčí. Přednáší na Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně a na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


18. 7. 2014, 18:58 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Prázdniny se podepisují i na chodu útulku

Každoroční fenomén prázdninového vylidnění města se dnes podepisuje i na chodu útulku pro nalezené psy v Ostravě-Třebovicích. S malým počtem zájemců, kteří by si vybrali a převzali pejska do své péče, se setkávají pracovníci útulku. Místo starostí o nového člena rodiny si lidé užívají krásných, volných dnů. To nám však přidělává vrásky na čele, neboť útulek máme zcela zaplněný.

Je pravdou, že naplněné kapacity útulku máme v poslední době téměř nepřetržitě, ale zájemců o pejsky bylo poměrně hodně. Prázdniny nám zájemce vždy ubírají a je to škoda, protože je skutečně z čeho vybírat a téměř každý, kdo si někdy pejska z útulku vzal, by mohl potvrdit, že věrnějšího přítele byste jen těžko našli.

Městská policie Ostrava proto zve všechny, kteří zvažují pořídit si nového čtyřnohého člena rodiny, aby nejprve navštívili útulek v Ostravě-Třebovicích. Mají možnost tak učinit prostřednictvím webových stránek městské policie www.mpostrava.cz nebo prostřednictvím facebooku či návštěvy samotného útulku. Zde jsou vždy od úterý do neděle mezi 10. a 17. hodinou zájemcům k dispozici zaměstnanci útulku připravení ochotně poradit nejen s výběrem psa, ale také s následnou výživou a péčí.

Městská policie Ostrava provozuje útulek pro nalezené psy už 16. rokem. Za tu dobu prošlo jeho branami více než 18 000 pejsků. Do útulku jsou umisťováni psi, kteří jsou odchyceni poté, co se bez dozoru pohybují na veřejném prostranství, ve veřejně přístupných objektech, v městské hromadné dopravě nebo třeba ve společných prostorách obytných domů. Mnohdy se do útulku dostanou ve velmi zuboženém stavu poté, co jsou nuceni žít v naprosto nevyhovujících podmínkách nebo jsou vystaveni i týrání. Za každým pejskem, který skončí v útulku, se skrývá jiný, ale stejně smutný příběh. Naší snahou je poskytnout maximální péči každému svěřenci, ale přesto největší radost máme, když se podaří pejskovi najít nového pána, který mu vynahradí vše, o co byl nejlepší přítel člověka dosud ochuzen.

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 16. 9. 2014, 21:45)


16. 6. 2014, 22:36 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Okrášlení svinovské sýpky a křest bulletinu Krásná Ostrava 02/2014

V pátek 20. června 2014 vyjde druhé letošní číslo bulletinu Krásná Ostrava. Najdete v něm mnoho článků věnovaných ostravské historii a současnosti, množství dobových fotografií, ale i unikátní komiks výtvarnice Hany Puchové. Literární kritička Iva Málková se věnuje nové antologii ostravské literatury Briketa, archivářka Blažena Przybylová se zabývá nakladatelskou činností slavného přívozského vydavatele Ignatze Buchsbauma, jehož dům jsme okrášlili v březnu 2014 naučnou cedulí. Fotograf a pedagog Jiří Hrdina připomíná osudy ostravských Židů, kurátor Martin Mikolášek přibližuje tvorbu dvou mladých ostravských umělců Josefa Mladějovského a Martina Froulíka, architektka Milena Vitoulová se zamýšlí nad architektonickými soutěžemi a přináší několik ukázek právě probíhajících architektonických soutěží v našem regionu. Pedagog Jakub Ivánek upozorňuje na zničení dalších ostravských plastik, zejména na odstranění reliéfu sochaře Václava Uruby na obchodním domě Kotva. Památkářka Romana Rosová se věnuje aktuální situaci kolem chátrající kulturní památky Ostravica-Textilia, historik umění Martin Strakoš se zamýšlí nad aktuálním stavem okolí kostela svatého Václava a připomíná cenný funkcionalistický portál na Nádražní ulici, jemuž hrozí zánik při plánované rekonstrukci objektu.

V bulletinu najdete i další články a recenze, reportáže z okrašlovacích akcí a další texty. Čtyřicetistránkový bulletin bude k dostání 20.6. na okrašlovací akci a poté od pondělí 23. 6. 2014 v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia. Elektronická verze bude k dispozici ke stažení na našem webu www.krasnaostrava.cz/category/bulletin/ od pondělí 23.6. 2014

Diskuze | zatím žádný příspěvek


24. 4. 2014, 14:32 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Pondělí bude v Ostravě patřit Erichu Mendelsohnovi, který v Ostravě navrhl Obchodní dům Bachner (Horník)

Kabinet architektury a Katedra architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava pořádají 28. 4. 2014 od 17.00 hodin v Kině Vesmír setkání s Itou Heinze-Greenberg u příležitosti pokřtění její knihy Erich Mendelsohn …ze života / Biografisches. Německá kunsthistorička a spisovatelka působící nyní na renomované ETH Zürich přiblíží několik pozoruhodných epizod ze života slavného architekta včetně okolnosti vzniku ostravského Obchodního domu Bachner (dnes Horník).

Završením pondělního setkání s autorkou knihy bude promítnutí mezinárodními cenami ověnčeného filmu režiséra Dukiho Drora „Neochvějné vize Ericha Mendelsohna / Mendelsohn’s Incessant Visions“ v české premiéře s českými titulky. Tato tvůrčí a právem vyznamenaná pocta vrhá jasné světlo na život německého židovského expresionistického architekta Ericha Mendelsohna. Vizionářský Mendelsohn, současník Waltera Gropiuse a Miese van der Roheho, vytvořil díla, která ovlivnila generace architektů. Příběh vychází z dopisů s mladou krásnou ženou Louisou, která se stala jeho ženou. Režisér Duki Dror vdechl život korespondenci dvou zanícených umělců, kteří si vzájemně pomáhali v rušných a pohnutých dobách. Mendelsohnova kariéra měla podobný průběh jako mnohých židovských emigrantů prchajících před nacismem; pracoval v Anglii, Izraeli a nakonec v USA. Mendelsohnovy kresby pulzují energií a jeho budovy jsou ohromující. Jedna z jeho prvních staveb, Einsteinova věž, patří k nejdůležitějším příkladům moderní architektury. Dror vedle sebe obratně klade původní architektovy náčrtky a současné záběry, jak je vidí architekti a lidé, kteří dnes tyto jedinečné budovy využívají – jako svědectví Mendelsohnovy integrity a nadčasovosti jeho vizionářských návrhů.

Podle deníku Haaretz jde o Impozantní umělecké dílo… které musíte vidět!

Jednotlivé části pondělní akce propojí svým vystoupením svébytný ostravský písničkář Václav Fajfr.

Akce se koná v rámci mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2014. OstravaBlog.cz je mediální partner festivalu

Diskuze | zatím žádný příspěvek


25. 2. 2014, 23:19 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Diskuze na téma: Mizející město aneb co bude s Ostravou?

Od března se budou ve Staré Aréně pravidelně každý měsíc konat společné veřejné besedy Strany zelených a České pirátské strany. Prvním tématem je "Mizející město aneb co bude s Ostravou?" V první části vystoupí odborníci Přemysla Mácha a Petr Rumpel z katedry sociální geografie Ostravské univerzity. V druhé části večera prozradí své vize a postřehy politici ze Strany zelených a České pirátské strany. Na konec následuje beseda s veřejností. První diskuzní večer proběhne 10. března 2014 od 18.00 hodin. Další informace naleznete na facebook.com/ostrava.podle.zelenych.a.piratu.

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 4. 4. 2014, 1:20)


7. 1. 2014, 21:49 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Básník Petr Hruška žádá o pomoc při pátrání po ztraceném rukopise

Básník Petr Hruška, nedávný laureát Státní ceny za literaturu, žádá spolu s redakcí Revolver Revue o pomoc při pátrání po ztraceném rukopise.

Dne 6. 1. 2013 v rychlíku 838 z Ostravy do Brna ztratil Petr Hruška při vystupování na hlavním nádraží v Brně (vlak do stanice přijížděl v 13.25) dva silné sešity formátu A5, plné rukopisů. Jeden má desky černé s červenou ořízkou, na obálce druhého je fotografie smutného psa. Sešity obsahují poznámky, náčrty básní a záznamy, které tvoří soubor pro další díl projektu Jedna věta v Edici Revolver Revue. Uvnitř jednoho ze sešitů byla založena propiska. „Dárek od mé ženy. Na propisce je přitom nápis: Básník Petr Hruška, uvedeno je i moje mobilní číslo, e-mail i adresa. Snad mi ještě někdo zavolá nebo napíše,“ věří nešťastný autor. Protože neexistuje žádná kopie, mají oba sešity pro autora i nakladatelství mimořádnou cenu, jejich ztrátou, která znemožní vydání dotyčné knihy, bude ovšem postižena i kulturní veřejnost. Centrum Českých drah, registrující všechny nálezy učiněné ve vlacích, nemá o sešitech dosud žádné informace, stejně jako oddělení ztrát a nálezů na nádražích v Brně i Ostravě. „Už jsem poznal všechny průvodčí a strojvedoucí mezi Ostravou a Brnem, volal jsem vlakovým četám, do oddělení ztrát a nálezů, po sešitech se ale slehla zem,“ vypráví Petr Hruška. Nelze tak mimo jiné vyloučit, že sešity má u sebe někdo, kdo je nalezl ve vlaku, či už mimo něj – je-li tomu tak, prosí jej autor rukopisů a RR o navrácení prostřednictvím redakce Revolver Revue, Jindřišská 5, Praha 1, sekretariat@revolverrevue.cz, tel. 222 245 801. Autor je připraven k vyplacení finanční odměny, nálezci poděkuje i Revolver Revue.

Diskuze | 3 příspěvky (poslední 18. 2. 2014, 12:38)


30. 12. 2013, 12:30 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Dopravu na Novoroční ohňostroj v Hrabůvce bude posílená

Ve středu 1. 1. 2014, před zahájením a po skončení Novoročního ohňostroje pořádaným městským obvodem ostrava – Jih u zastávky J. Kotase, posílí Dopravní podnik Ostrava tramvajovou a autobusovou dopravu. Důvodem je očekávaný zájem veřejnosti a snaha zajistit dostatečnou kapacitu veřejné dopravy.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


30. 12. 2013, 11:09 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Vyšlo třetí číslo bulletinu Krásná Ostrava

Již třetí číslo bulletinu Krásná Ostrava, který vydává každého čtvrt roku okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, vyšlo v den zimního slunovratu 21. 12. 2013. Číslo v elektronické podobě najdete ke stažení na stránkách spolku. Tištěná verze bulletinu je k dostání v Ostravě v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia, v Praze v knihkupectví Klubu Za starou Prahu v Juditině věži.

Úvod tohoto čísla obstaralo shrnutí podzimních okrašlovacích akcí v podobě fotoreportáží publicistky Moniky Horsákové. Čtenáři se dočkají také druhé části seriálu o zanikajících ostravských zámcích od historičky Romany Rosové, tentokrát věnované zámku v Polance nad Odrou. Kamila Plocková se zaměří na ostravské ovzduší a na příkladech z Krakova a Londýna představí fungování zahraničních občanských iniciativ v boji za čistý vzduch. Novou rozsáhlou monografii k dějinám Ostravy představují její spoluautoři – archiváři Blažena Przybylová a Jozef Šerka. Výtvarník Jaroslav Němec informuje o účasti na mezinárodní konferenci o kontextu židovsko-německých vztahů v Saské Kamenici, kde představil knihu Ity Heinze-Greenberg: Erich Mendelsohn…ze života. Jedna z oceněných knihvazačů druhého ročníku mezinárodní knihvazačské soutěže Designer Bookbinders Eliška Čabalová seznámí čtenáře s průběhem soutěže spojené s výstavou umělecké knižní vazby. Tomáš Knoflíček hodnotí nejen letošní projekt Kukačka, ale i umění ve veřejném prostoru v Ostravě obecně. Rozsáhlý příspěvek Jiřího Hrdiny přibližuje dosud málo známého fotografa Antonína Havránka, který počátkem 20. století nafotil poutavé fotografie Mariánských Hor a Michálkovic. Milan Líčka ve stručnosti seznamuje s tím, co se událo v letošním roce na ostravské divadelní scéně. Petr Šimíček přiblíží proces s Janem Buchalem, který se v roce 1950 konal v ostravské Čapkově sokolovně a bezprostředně navazoval na proces s Miladou Horákovou. Ivan Motýl vyhodnotí literární soutěž z minulého čísla a představí novou knihu ostravské poezie Briketa.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


19. 12. 2013, 14:09 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Kraj chce v arálu letiště stavět nové zázemí pro hasiče a zachranáře za více než 214 milionů korun

Moravskosležští krajští zastupitelé 19. 12. 2013 schválili na svém jednání vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele stavby integrovaného výjezdového centra (IVC) v areálu Letiště Leoše Janáčka. Nové moderní zázemí za více než 214 milionů korun v areálu letiště bude sloužit jednotce Hasičské záchranné služby Letiště Ostrava a Zdravotnické záchranné službě Moravskoslezského kraje. Se stavbou by se mohlo začít ve třetím čtvrtletí příštího roku, hotova by mohla být do konce roku 2015.

Po dokončení stavby budou mít hasiči i záchranáři k dispozici cvičné polygony, sklady pro hasicí techniku, místnosti dekontaminace i dílny pro opravu a testování dýchací techniky. Na území Moravskoslezského kraje se nachází šest integrovaných výjezdových cente (IVC) a jedno integrované bezpečnostní centrum (IBC). Dvě IVC jsou ve výstavbě.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


19. 12. 2013, 8:12 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Okrášlení Světlonoše a křest bulletinu Krásná Ostrava

Osmdesátikilová socha Světlonoše s ocelovou kostrou a mosaznými křídly výtvarníka Marka Pražáka byla instalována na budovu Ekonomické fakulty VŠB- TU v roce 2001. Posledních několik let na soše nesvítil kahan, proto se okrašlovací spolek rozhodl kahan opravit a sochu před Vánocemi znovu rozsvítit v sobotu 21. 12. 2013 v 18.00 hodin v Matiční ulici.

Zároveň bude pokřtěné třetí číslo bulletinu Krásná Ostrava, který vydává každého čtvrt roku okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu. Úvod tohoto čísla obstaralo shrnutí podzimních okrašlovacích akcí v podobě fotoreportáží publicistky Moniky Horsákové. Čtenáři se dočkají také druhé části seriálu o zanikajících ostravských zámcích od historičky Romany Rosové, tentokrát věnované zámku v Polance nad Odrou. Kamila Plocková se zaměří na ostravské ovzduší a na příkladech z Krakova a Londýna představí fungování zahraničních občanských iniciativ v boji za čistý vzduch. Novou rozsáhlou monografii k dějinám Ostravy představují její spoluautoři – archiváři Blažena Przybylová a Jozef Šerka. Výtvarník Jaroslav Němec informuje o účasti na mezinárodní konferenci o kontextu židovsko-německých vztahů v Saské Kamenici, kde představil knihu Ity Heinze-Greenberg: Erich Mendelsohn...ze života. Jedna z oceněných knihvazačů druhého ročníku mezinárodní knihvazačské soutěže Designer Bookbinders Eliška Čabalová seznámí čtenáře s průběhem soutěže spojené s výstavou umělecké knižní vazby. Tomáš Knoflíček hodnotí nejen letošní projekt Kukačka, ale i umění ve veřejném prostoru v Ostravě obecně. Rozsáhlý příspěvek Jiřího Hrdiny přibližuje dosud málo známého fotografa Antonína Havránka, který počátkem 20. století nafotil poutavé fotografie Mariánských Hor a Michálkovic. Milan Líčka ve stručnosti seznamuje s tím, co se událo v letošním roce na ostravské divadelní scéně. Petr Šimíček přiblíží proces s Janem Buchalem, který se v roce 1950 konal v ostravské Čapkově sokolovně a bezprostředně navazoval na proces s Miladou Horákovou. Ivan Motýl vyhodnotí literární soutěž z minulého čísla a představí novou knihu ostravské poezie Briketa.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


16. 12. 2013, 17:07 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Skici Josipa Plečnika v Kabinetu architektury

Originální skici a ukázka nábytku světoznámého slovinského architekta Josipa Plečnika ze soukromé sbírky Dr. Damjana Prelovšeka budou vystaveny od 19. 12. 2013 v Kabinetu architektury ostravského Domě umění. Výstava prezentuje několik architektonických návrhů, které Josip Plečnik věnoval své rodné Lublani a které pocházejí převážně z doby po ukončení jeho působení na Pražském hradě. Kresba byla výchozím prostředkem k Plečnikově architektuře. Pozoruhodná byla jeho přirozená schopnost grafického vyjadřování, několika drobnými čarami dokázal vyjádřit podstatu svých myšlenek. Svůj obdiv mu v tomto směru vyjadřoval i Le Corbusier. Výstava bude zahájena 19.12. 2013 v 17:00 a bude přístupná do 16. 2. 2014.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


16. 12. 2013, 16:54 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Letecké spojení mezi Ostravou a Prahou bude od nového roku posíleno

Od 2. ledna 2014 budou nově v rezervačním systému Českých aerolinií garantovány tři lety z Ostravy do Prahy denně. Zahýbalo se i s časy odletů z pražského letiště do evropských destinací. Díky tomu bude maximálně do dvou hodin od příletu do Prahy zajištěno návazné letecké spojení s dvaadvaceti destinacemi, například Frankfurtem nad Mohanem, Paříží, Londýnem, Ženevou, Petrohradem, Berlínem, Bruselem, Milánem, Hamburkem či Moskvou a dalšími. Od letní sezóny 2014 bude linka Českých aerolinií mezi Ostravou a Prahou nově napojena také na lety Delta Air Lines do New Yorku a zpět.

Diskuze | 7 příspěvků (poslední 20. 1. 2014, 14:26)


5. 12. 2013, 15:55 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

První část regenerace Bělského lesa v Ostravě skončila

Oblíbené výletní a relaxační místo v Ostravě prochází velkými změnami. V Bělském lese právě skončil první ze tří na sebe navazujících projektů, a to regenerace stávajícího území lesoparku o rozloze přibližně 1,57 hektaru. Projekt vyřešil problém nevyužitého prostoru bývalých kasáren, které představovaly estetické a sociální riziko. Došlo k odstranění všech technických prvků, zejména asfaltové a betonové komunikace a dalších drobných prvků. V budoucnu má v Bělském lese vzniknout přírodní sportovně-vzdělávací areál obklopený zelení, jehož součástí mají být sítě interaktivních výukových zastavení a venkovní edukativní prostory, a současně se chystá rozšíření výukového zázemí Lesní školy Ostravských městských lesů.

Celkové náklady na projekt byly přibližně 3 miliony korun, z toho evropská dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko činí 85 %. Skutečná výše dotace bude známa po vyúčtování projektu poskytovateli dotace.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


3. 12. 2013, 21:33 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Rudy Horvat Group v Parníku pokřtí nové CD

Rudy Horvat pokřtí 4. 12. 2013 v ostravském klubu Parník se svou kapelou Rudy Horvat Group (RHG) nové CD nazvané C4. Na albu se podíleli kromě členů RHG i zajímaví hosté. Na saxofon, ostravská legenda - Rudolf Březina, kapelník Flaminga Marie Rottrové, který spolupracoval Rayem Charlesem. Neméně zajímavým hostem je Radek Pastrňák jehož snad asi ani netřeba představovat. Dále pak slovenský bubeník Marcel Buntaj (Peter Lipa, Richard Müller), Roman Vícha (Toxique, Yvonne Sanchez, Ewa Farna). Pianista Boris Urbánek s nímž Rudy a potažmo i zbytek RHG hrají v kapele Boris Band Combination je rovněž hostem. Z ostravské scény jsou mezi hosty, na klávesy Pavel Sotoniak (Filip M., Marow) a perkuse Dalibor Mráz. Třinecký klávesista Jiří Zabystrzan výčet hostů uzavírá.

Rudy Horvat, ostravský kytarista a skladatel, který léta doprovázel Marii Rotrovou, je znám jako spoluhráč Vlasty Redla, Borise Urbánka, Michala Žáčka, Markéty Konvičkové, člen Ostravského Rozhlasového Orchestru (ORO) nebo ze spousty svých jazzových či rockových autorských projektů Facing West Trio, Missing Base, PEER, Neo Chess Sunny R´n´R Band a dalších. Od roku 2011 hraje s kapelou Rudy Horvat Group, která vystupuje ve složení:

Jenny Krompolc – baskytara (Buty, Richard Müller, Heidi Janků, Peter Lipa, ORO, Boris Urbánek atd…)

Jenny Krompolc jr. – bicí (Boris Urbánek, Evolution Dejavu, Neo Chess Sunny R´n´R Band, Jazzyk)

Jan Tengler - tenorsaxofon, EWI (Kofe-In, Boris Urbánek)

Diskuze | zatím žádný příspěvek


11. 10. 2013, 22:02 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Výročí 1. transportu Židů připomene ProtimluvFest v Domě umění

Ve čtvrtek 17. října 2013 uplyne 74 let ode dne, kdy se na 1 300 židovských mužů z Ostravy muselo shromáždit a připravit k transportu do východního Polska, kde si měli vybudovat „pracovní tábor“. Ostravský počátek holocaustu si ten večer připomeneme v Domě umění, kde v rámci festivalu Protimluv.Fest začne v 18 hodin vzpomínkový program.

Hebrejské myšlení a symboliku poodhalí Jaroslav Achab Haidler, který přednese ukázku z talmudické literatury i chasidský příběh. Polská publicistka Beata Chomątowská vystoupí s přednáškou o varšavském ghettu, v níž spolu s obrazovou projekcí nastíní jak minulost, tak současnost Muranówa, varšavské čtvrti, která doslova vyrostla z trosek ghetta. Celou akci hudebně dokreslí ostravský vokální soubor Noach pod taktovkou sbormistra Tomáše Novotného.

„Vzpomínkový večer v Domě umění připravujeme jako součást již sedmého ročníku Protimluv.Festu, literárního festivalu, který je prostorem pro multižánrová setkávání osobností z různých sfér kultury,“ zve do Domu umění za pořadatele Jiří Macháček, šéfredaktor časopisu Protimluv.

Vstup na akci je zdarma. Program začne v 18 hodin v 1. patře Domu umění na Jurečkově ulici 9.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


22. 9. 2013, 20:47 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Okrášlení přívozské synagogy a vydání druhého čísla bulletinu Krásná Ostrava

Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu chystá na pondělí 23. 9. v 18:00 hodin okrášlení místa po přívozské synagoze. Zároveň pokřtí druhé číslo bulletinu Krásná Ostrava. Kromě okrášlení synagogy vás čeká kulturní program v galerii RUBRUM, například čtení z ostravských židovských autorů , které pro vás připraví literární kritici Pavel Hruška, Iva Málková a Martin Tomášek. O hudební výstup se postará Jiřáí Macháček a židovské speciality uvaří majitelé galerie RUBRUM Ivan a Eli Motýlovi.

O druhém čísle bulletinu Krásná Ostrava

V druhém čísle bulletinu Krásná Ostrava, který vydává Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, najdete množství zajímavých článků z historie i současnosti Ostravy a Ostravska. Literární kritik Pavel Hruška hodnotí křest prvního čísla bulletinu na Landeku, literární historik Martin Tomášek informuje o znovunalezeném cestopisu legionáře Antonína Hořínka. S divadelníkem Luďkem Eliášem hovořil u příležitosti jeho devadesátin pedagog Jiří Hruška. Historická témata zastupuje článek historika umění Martina Strakoše připomínající 80. výročí dokončení obchodního domu Bachner a jeho světově proslulého architekta Ericha Mendelsohna, nebo první část seriálu o ostravských zámcích od památkářky Romany Rosové. Architektka Milena Vitoulová zavzpomíná na jednu ze svých prvních realizací, oceňovanou budovu kruhových poslucháren VŠB. Z aktuálních témat nabídne bulletin článek publicisty Ivana Dzida o projednávání ostravského územního plánu nebo příspěvek sociálního geografa Ondřeje Slacha o demografickém vývoji Ostravy. Pobyt Philipa Glasse v Ostravě přiblíží hudební publicistka Renata Spisarová a na nedávno zemřelého písničkáře Pepu Streichla vzpomíná básník Petr Hruška. Pro soutěživé čtenáře připravil publicista a básník Ivan Motýl malý literární kvíz, rozhlasová redaktorka Monika Horsáková připomene patronku Slezska, svatou Hedviku. V bulletinu najdete i řadu dalších příspěvků a komentářů včetně zajímavých dobových vyobrazení a fotografií.

Bulletin Krásná Ostrava bude k dostání na křtu bulletinu v galerii Rubrum a poté od 24. 9. 2013 v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia. Bulletin bude rovněž od 24. 9. ke stažení v elektronické verzi na webu www.krasnaostrava.cz

Diskuze | zatím žádný příspěvek


6. 9. 2013, 20:35 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Identity / In touch

Společné autorské čtení berlínských a ostravských autorů pod názvem Identity / In touch proběhne 9. 9. 2013 v 18:00 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia. Skupina mladých autorů (Serra Bal, Matěj Barták, Martin Bukovan, Petar Botsin, Filipp Hofen, Hynek Chmelař, Gustav Kleinschmidt, Lukáš Lebeda, Alice Morey, Veronika Pražanová, Jitka Rufferová, Asif Shwartz a Nufar Sela) tvořících v České Republice a Německu, sespolečně snaží dešifrovat téma identity a sounáležitosti skrze setkání, exkurze, prezentace, diskuze, workshopy a následné aplikace nově nabytých zkušeností ve vnějších strukturách skupin, jenž se s nejasností vlastní identity potýkají. Autoři se snaží najít cesty, jakými se díky uměleckým projevům dá iniciovat vzájemný zájem. V rámci prvního setkání v Ostravě, představí vlastní tvorbu s důrazem na kulturní aspekty, které jejich tvorbu formují. Prezentace těchto autorů je vnímána jako iniciační akt společné spolupráce, která bude podporou v realizaci společné výstavy na jaře 2014 v Berlínském Project Raum „Zwitschermaschine“.

Diskuze | zatím žádný příspěvek


17. 7. 2013, 10:52 | zdroj: tisková zpráva | trvalý odkaz

Colours of Ostrava 2013 – posílení MHD

V době konání hudebního festivalu Colours of Ostrava 2013 posílí Dopravní podnik Ostrava a.s. noční tramvajovou dopravu, a to jak kapacitně, tak vypravením speciálních tramvajových posil.

Mimořádně od 18. července 2013 (04:30 h) do 22. července 2013 (04:30 h) bude občasná zastávka „Důl Hlubina“ provozována bez omezení pro všechny tramvajové linky, tzn. že na výše zmíněné zastávce budou zastavovat všechny spoje tramvajových linek č. 1, 2, 6, 10 a noční tramvajové posilové spoje. Od čtvrtku 18. července 2013 do neděle 21. července 2013 budou kapacitně posíleny noční spoje tramvajových linek č. 2, 4, 9 a 18.

Na závěr každého festivalového dne budou navíc vypravovány speciálně vložené spoje tramvajových souprav, které ve zhruba hodinových intervalech rozvezou návštěvníky z místa konání akce do všech obvyklých směrů, tzn. na Dubinu (po trase linky č. 1), do Výškovic (po trase linky č. 2), do Poruby (přes zastávku Dr. Malého na zastávku Krajský úřad a dále po trase linky č. 9) a na Hlavní nádraží (po trase linky č. 2).

Diskuze | zatím žádný příspěvek