Diskuze k aktualitě Kraj pohřbil projekt Černé kostky

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Olga | 30. 1. 2015, 9:29

Tak ja nevim, ja se asi koukam jinyma ocima, mluvim a ziju s jinyma lidma, protoze to, co tu ctu, ja vubec nezazivam! DOV vidim jako vybornou veci a nemyslim si, ze vysava Ostravu nebo centrum nebo co!!! To je prirozeny vyvoj, protoze Vitkovice jsou proste soucasti Ovy. Ale ja si ani nemyslim, ze s tim centem je nebo bude to tak zle.... Ostravica i Palace se jednou vyresi, ale na tom prece nestoji centrum Ostravy. No proste nevim, ja ty pesimisticke kecy tady uz vazne nedavam! Ja asi vidim Ostravu jinak, a chce se mi rict, chvala panu Bohu, a to jsem neverici. Me se tu libi a do DOV chodim moc rada, takze tak:-)

(odkaz)Lobo | 30. 1. 2015, 8:59

DOV a knihovna

Moravskoslezský deník, článek "Jan Světlík: Už chci sice své vize krotit, ale ještě musím dostat do DOV kampus", diskutující Alex:

DOV je jako upír, saje z Ostravy krev. Pár spektakulárních akcí ročně neudělá z Ostravy turistickou destinaci, ať si vykládá kdo chce co chce. Centrum Ostravy chátrá. DK Ostravy je využit na 30% a to jen proto, že v něm sídlí filharmonie. DK Akord je rozvrácený, DK Poklad je v sutinách. DOV se navěsil prostřednictvím JUDr. Babky (KSČM) na dotační zdroj a saje a saje. Taková je smutná pravda. Světlík stáhl z města Colors, galerii, chtěl by knihovnu (když předtím zařídil její zatržení na kraji), univerzitu. Vynutil si i koncerty filharmonie v Gongu a ty se ukázaly jako naprosto nemožné. Co ještě? Bohužel se DOV ukazuje jako megalomanský projekt bez náplně, bez oživení a stává se z něj parazit na Ostravě.

(odkaz)Jana K. | 29. 1. 2015, 17:28

No jo, ale Olga a mnoho dalších to nikdy nepochopí. A po nás potopa. Svět techniky je "úžasný" teď a nyní, ale kdo ho bude financovat za deset, dvacet let? Myslím jeho provoz a údržbu. Lampión? Ministerstvo kultury? Město? Ale v Ostravě se vždy žilo přítomností, takže vo co go, že. Jsme přece tou kulturní metropolí, které unikl ten titul, mj. i zásluhou Lampióna.

(odkaz)jarnemec | 29. 1. 2015, 17:16

ve zkratce...

Trocha historie:

Proběhla diskuze na úmístění nové vědecké knihovny, proběhla diskuze na to zda dělat nebo nedělat architektonickou soutěž na tuto veřejnou stavu. Vše nakonec vyústilo v regurelní architektonickou soutěž, ta se vysoutěžila, výsledky vystavily... Mělo to kladný ohlas.

Psal se rok 2004... V té době Lampión všude vykřikoval, že "Dbáme na vítkovické dědictví. Ale nechápu, proč uchovávat pece jako historickou památku. Mnohokrát se přestavovaly a dávno nejsou původní. Sám jsem jako mladý inženýr jednu z nich stavěl." / "Dovedu si představit zachování jedné pece v omezeném rozsahu, i pak je ale otázka, jak ji využívat. Není to památka, která by do Ostravy přitahovala turisty z Německa a z Ameriky." Jan Světlík (KUBÁTOVÁ, ZUZANA: Vítkovice chtějí zbourat vysoké pece, 21. 1. 2004, MF Dnes / více viz můj starý komentář zde: http://ostravablog.cz/diskuze-na-tema/vystavba-a-architektura-v-ostrave-co-se-chysta-co-se-stavi-a-co-uz-stoji/vsechny/#prispevek28273)

Stavba byla vyprojektována, kraj sehnal prachy (600 mil EU, téměř 500 stát), zbytek kraj), k dnešnímu dni to stálo přes 48 mil. (viz http://cernakostka.cz/index.php?petice=kraj&detail=50) a dostala stavební povolení.

Rok 2008... Po krajských volbách usedli do vedení kraje soudruzi, ex-soudruzi a soudruzi light. ... a mj. nastala ekonimická krize. V té době Lampión již dávno (uf...) změnil názor na Dolní oblast, naučil se získavat na přestavbu veřejné finance a byl mu předhozen Pleskot (no lepší než Šípek a designer Ranny... = 2x uf). A vznikla touha dostat 1,5 mld. investici do DOV.

Od té doby se jeho lidé snaží. V roce 2009 kraj černou kostku odpískal, vznikla petice, od té doby veškeré informace k černé kosttce strkám na www.cernakostka.cz

K veřejným stavbám:

Veřejné stavby bez architektonické soutěže považuji za netransparentní postup a kdokoliv to obhajuje, obhajuje zároveň korupci a zákulisní hry, lobbismus...

Zde se již omezím, psal jsem to již dříve na jiném místě, na jedno jméno: Josef Babka.

Pravidelně jsem pokládal na kraji dotazy a žádosti k tomuto tématu (zda kraj dostal návrh na knihovnu v DOV), viz naposled v r. 2012: http://cernakostka.cz/index.php?petice=kraj&detail=53

Hodně jsem se pobavil nad tímto: "Pokud byla existence jiných nabídek prezentována hejtmanem kraje Ing. Jaroslavem Palasem, nebo tiskovou mluvčí Bc. Šárkou Vlčkovou, jednalo se pouze o nabídky prezentované ústní formou." :-D

Někdy se člověk musí již jen smát, jinak by jen plakal...

Máme zde jedinečnou možnost vidět jak fungují regionální politika a místní oligarchie (ač to je spíše taková hra na ni a jedna velká bublina, která jednou splaskne... což jsem si nevymyslel, s tou "velkou bublinou").

Tak asi tak.

(odkaz)Jana K. | 29. 1. 2015, 17:11

Však já Vás o to nežádám, ale když chcete o něčem psát (zapojovat se do diskusí), tak si nejprve něco nastudujte, jako např. toto: Kubátová, Z.:Vítkovice chtějí zbourat vysoké pece, 21.1. 2004, Mf Dnes. Velmi, ale velmi poučné čtení.

(odkaz)Olga | 29. 1. 2015, 16:58

S Vami ja opravdu diskutovat nebudu!

(odkaz)Jana K. | 29. 1. 2015, 16:52

Ve vší slušnosti, paní Olgo, toto je blog o Ostravě, takže příklady jak je to někde hrozné, ne-li ještě horší než v Ostravě (o čemž zdárně pochybuji), neberu. A to co se děje kolem DOV je pouze zaděláním na megaprůser. Už dneska je to turistický kýč, který bude pro stále se zmenšující Ostravu neufinancovatelný. Vy jste asi rychle zapomněla na dobu kolem roku 2001 - krach velkých Vítkovic a následný prodej Hotelu Atom, Paláce kultury a sportu, Domu kultury ad. Všechny tyto instituce město nepotřebovalo a kupovalo je více méně méně z donucení. Když je Lampión takový vizionář, tak ať mu město odprodá (nebo daruje, jak je ve východní Evropě zvykem), celou Arénu + Dům kultury a své vize může rozšířit i do těchto krásných zákoutí Ostravy.

(odkaz)Olga | 29. 1. 2015, 16:19

Ja teda nevim, ale ja nemam proti Vitkovicim naprosto nic, slape to tam skvele. V Gongu a Svete techniky jsem byla na ruznych kulturnich akcich min tyden a spokojenost. A jestli se tam soustreduje deni Ostravy... Taky mi to neva, vyuzije se ten potencial a je prave to, z ceho ma Ova tezit, protoze je to unikatni. Do zakulisnich machinaci nevidim, mozna vy mate hlubsi info, ale za me palec nahoru, me se to, co se tam deje, libi moc.
Ty negativisticke kecy buhvikoho s nickem Jana, me absolutne nerozhazi!
Delate jako by v jinych mestech nebyly megaprusery, s chobotnici v Praze, s predrazenym novym divadlem v Plzni, Opencard Praha, Velka cen v Brne... Atd atd. Dejte uz fakt pokoj a jdete s tim nadavanim nekam!!!

(odkaz)Jana K. | 29. 1. 2015, 15:49

Přesně tak.

(odkaz)jarnemec | 29. 1. 2015, 15:33

@ Jana K.:

:-) to s tou "jinou" univerzitou nebudu vůbec komentovat... Stejně jako velký Lampión dosáhnul zaříznutí Černé kostky, může dosáhnout i tohodle :-( Protože v Ostravě je zvykem, že když nějaký "vezír" v čele zavelí, všichni mu vlezou do prdele...

(odkaz)Jana K. | 29. 1. 2015, 15:24

Byl jste rychlejší.

(odkaz)Jana K. | 29. 1. 2015, 15:21

Zhasněte lampióny, lampióny... (viz. Moravskoslezský DEŇYK)

No vidíte, a Lampión ještě vyhrožuje, že když se nedomluví s Ostravskou univerzitou na jejím přesunu do Dolní oblasti Vítkovic, zařídí aby do Ostravy přišla jiná univerzita. Zhasněte lampióny, lampióny...

(odkaz)jarnemec | 29. 1. 2015, 15:19

"Přál bych si tedy, aby se našel subjekt, který by do toho šel, investoval by a udělal univerzitu přestavbou objektů vysokých pecí č. 4 a 6, jak je to už i navrženo. My už máme zájemce, kteří by k tomu udělali doprovodné věci. Patří mezi ně třeba knihovna..." http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/jan-svetlik-uz-chci-sice-sve-vize-krotit-20150129.html

(odkaz)jarnemec | 29. 1. 2015, 14:30

bez komentáře...

"Nyní kraj zvažuje možnost vybudovat knihovnu v jedné z vysokých pecí Dolní oblasti Vítkovice." http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/299787-cerne-kostce-propadlo-povoleni-bude-resenim-pro-knihovnu-vysoka-pec/

Zobrazen 21. až 34. příspěvek z 34