Aktuality

28. 4. 2016, 13:22 | zdroj: tisková zpráva | další aktuality

Květnové akce Fiducie o územním plánování a rozvoji centra Ostravy

V květnu Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a Komorní sscénou Aréna pořádají tři akce, které souvisejí s územním plánováním a rozvojem centra Ostravy.

První se uskuteční 19. 5. 2016 v 17:00 hodin v divadle Komorní scéna Aréna – Jan Jehlík a Jiří Plos: Metodika zadávání územních plánů – výzkumný projekt FA ČVUT – prezentace a diskuse. Na konci roku 2012 vyhrála Fakulta architektury veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích na programový projekt Hlavního města Prahy - jedná se o tříletý výzkum týkající se problému kvalitního zadávání územních plánů velkých měst v soudobých podmínkách jejich rozvoje. Zásadní vizí výzkumu je vytvoření metodického postupu zadávání územních plánů vzešlé z širokého výzkumu aktuálních projevů a zásadních tendencí rozvoje českých měst v evropském kontextu. Projekt v Ostravě představí urbanista a architekt Jan Jehlík a odborník na teorii urbanismu a práva v architektuře Jiří Plos.

Druhá bude následovat o hodinu a půl později, tedy 19. 5. 2016 v 18:30 hodin v divadle Komorní scéna Aréna – Kam s ní aneb Kde a jaká bude nová vědecká knihovna? Diskusní panel s architekty, odborníky i zástupci samosprávy o aktuální situaci kolem výstavby nové vědecké knihovny.

Diskuse nabrala v loňském roce znovu na síle - záměr kraje zastavit hotový projekt knihovny (tzv. Černé kostky) připravený k výstavbě a přesunout knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic si vysloužil kritiku ze strany odborné veřejnosti. Laická veřejnost se ve dvou nezávislých mediálních anketách po vyhlášení tohoto záměru vyjádřila velkou většinou pro stavbu tzv. Černé kostky - řádně vysoutěženého projektu knihovny. Podle nových informací by knihovna v DOV nemohla být podpořena dotací z EU, byla by dražší než Černá kostka a znamenala by nevratný zásah do památky tzv. Ostravských Hradčan. Umístění mimo centrum by podle odborníků navíc mohlo negativně ovlivnit jeho rozvoj.

Hosté debaty: Naděžda Goryczková - generální ředitelka Národního památkového ústavu; Jan Jehlík - urbanista, vedoucí Ústavu urbanismu na FA ČVUT; Ladislav Kuba - architekt, autor projektu knihovny tzv. Černé kostky; Petr Koudela - ředitel Dolní oblasti Vítkovice; Tomáš Macura - primátor města Ostravy; Josef Pleskot - architekt, autor záměru stavby knihovny v Dolní oblasti Vítkovice; Milena Vitoulová - architektka, členka okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu; Zástupce vedení Moravskoslezského kraje - jméno bude upřesněno. Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

Třetí akce, Zaostřeno na centrum – happening na Masarykově náměstí se uskuteční 31. 5. 2016 od 17:00 hodin. Není vám lhostejný stav historického centra Ostravy? Přijďte nám pomoct vytipovat veřejná prostranství, která v centru považujete za zanedbaná nebo problematická. Jako podklad nám poslouží velkoformátová mapa centra, na níž odborníci na dílně v dubnu 2016 označili několik míst, která by si zasloužila proměnu a oživení. Budeme diskutovat nad jejich návrhy a vašimi tipy, ale i nad celkovým stavem centra a jeho budoucností.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)