Aktuality

18. 5. 2015, 8:01 | zdroj: tisková zpráva | další aktuality

Lipus, hornické legendy a debata o Černé kostce

Fiducia vás tento týden zve na přednášku režiséra Radovana Lipuse o českých architektech v Brazílii, odbornou debatu o architektonických soutěžích a kauze Černá kostka a přednášku Arcadiusze Goly na téma Konec hornické legendy ve Slezsku. Vstup na všechny akce volný. Pozor - debata se koná v Divadle loutek.

19.5. v 18:00 hodin: Arcadiusz Gola – Konec hornické legendy ve Slezsku. Doktorand MgA. Arkadiusz Gola ze Zabrze představí v rámci přednášky fotograficko-sociologický projekt "Konec hornické legendy ve Slezsku", který začal realizovat od 70. let 20 století v hornických lokalitách polského Slezska. Zachycuje slávu a zánik hornických tradic, rituálů, zbožnosti, bydlení v koloniích se stejným průběhem jako na Ostravsku.

20. 5. v 18:00 hodin: Co s Černou kostkou aneb Proč se v Ostravě nedaří architektonickým soutěžím? Veřejná odborná debata s experty na danou problematiku.

POZOR - koná se v Divadle loutek.

Ostrava se stala v posledních dvaceti letech jedním z měst, které realizují většinu veřejných staveb bez architektonických soutěží. Výsledkem jsou v mnoha případech nepovedené či problematické stavby a rekonstrukce. Nejen ve světě, ale také i v mnohem menších městech našeho regionu přitom vedení měst architektonické soutěže vypisují a také posléze úspěšně realizují. Na debatě se také bude hovořit o kontroverzním záměru vedení kraje postavit nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny bez architektonické soutěže na soukromém pozemku firmy Vítkovice. Podle expertů by takový krok mohl být pomyslným posledním hřebíkem do rakve skomírajícího centra Ostravy.

Hosté debaty:
Petra Bernfeldová, starostka Městského obvodu MOAP
Ludvík Grym, architekt, specialista na problematiku architektonických soutěží
Tomáš Macura, primátor města Ostravy
Jan Šépka, architekt, autor knihy Jak se dělá město
Milena Vitoulová, architektka, dlouholetá regionální zástupkyně České komory architektů
Zástupce vedení Moravskoslezského kraje - jméno bude upřesněno
Debatu moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

REZERVACE MÍST JE MOŽNÁ v Divadle loutek na tel.: 596 100 500.

Koná se v rámci cyklu debat a přednášek "CO DÁL, OSTRAVO?", který se zabývá nejen problematikou budoucího rozvoje města Ostravy. Cyklus se koná pod záštitou primátora města Ostravy Tomáše Macury.

21.5. v 18:00 hodin: Radovan Lipus - Šumné stopy v Brazílii aneb architektonické a urbanistické doteky českých osobností v největší jihoamerické zemi stále žijí! Podíváme se na mohutné dílo, které zde dodnes zbylo po Janu Antonínu Baťovi. Práce dodnes žijícího architekta Alfreda Willera, rodáka z Kaznějova nám svými stavbami v Rio de Janeirotaké mnohé napoví a šumnou expedici završí monumentální komplexy a budovy, které určovaly směr - výsledky práce dvojice Juscelino Kubiteschek a Oscar Niemeyer. Spolupráce geniálního architekta s inspirujícím a vizionářským politikem s českými kořeny - brazilským presidentem Juscelinem Kubitschekem.

Diskuze | 3 příspěvky (poslední 19. 5. 2015, 19:46)