Aktuality

18. 5. 2016, 12:07 | zdroj: tisková zpráva | další aktuality

Nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně

Antikvariát a klub Fiducia spolu s Komorní scénou Aréna připravuje nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně. Od května se budete moci v Aréně setkávat v cyklu diskusních panelů s tématy architektura, urbanismus, rozvoj historického centra Ostravy a budoucí směřování města Ostravy.

První diskusní panel Kam s ní aneb Kde a jaká bude nová vědecká knihovna? se koná 19. května 2016 od 18.30 hodin a bude věnován problematice výstavby vědecké knihovny v Ostravě.

Před diskusí v 17.00 hodin se uskuteční přednáška urbanisty a architekta Jana Jehlíka a odborníka na právo v architektuře Jiřího Plose o územním plánování.

Má byt postavena Černá kostka a nebo má být vědecká knihovna přesunuta do Dolni oblasti? Jaký by to mělo dopad na centrum? Narušila by vestavba knihovny mezi vysoké pece panorama Ostravských Hradčan? Na tyto a další otázky se pokusí zodpovědět hosté debaty, které se zúčastní jak autor vysoutěženého projektu knihovny tzv.Černé kostky architekt Ladislav Kuba , tak autor záměru knihovny v DOV, architekt Josef Pleskot. V rámci diskuse vystoupí také generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, architektka Milena Vitoulová, urbanista Jan Jehlík, za samosprávu se diskuse zúčastní primátor města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Svatomír Recman, za Dolní oblast Vítkovice ředitel Petr Koudela. Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

Diskuse nabrala v loňském roce znovu na síle - záměr kraje zastavit hotový projekt knihovny (tzv. Černé kostky) připravený k výstavbě a přesunout knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic si vysloužil kritiku ze strany odborné veřejnosti. Laická veřejnost se ve dvou nezávislých mediálních anketách po vyhlášení tohoto záměru vyjádřila velkou většinou pro stavbu tzv. Černé kostky - řádně vysoutěženého projektu knihovny. Podle nových informací by knihovna v DOV nemohla být podpořena dotací z EU, byla by dražší než Černá kostka a znamenala by nevratný zásah do památky tzv. Ostravských Hradčan. Umístění mimo centrum by podle odborníků navíc mohlo negativně ovlivnit jeho rozvoj.

Diskuze | 2 příspěvky (poslední 13. 1. 2021, 15:43)