Aktuality

7. 12. 2016, 22:55 | zdroj: tisková zpráva | další aktuality

Pavel Helebrand – Jesličky svatého Františka 2016

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, v letošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po desáté. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.

Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182–1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů – postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem. Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce“. Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru. Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora, roli sv. Kláry zpívají sopranistky Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič, roli čerta pokušitele Juraj Čiernik. V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM a sboru opery NDM vedeného Lenkou Živockou. V neposlední řadě i amatérští herci a zpěváci z Ostravy a okolí, Pěvecký sbor města Klimkovic se sbormistryní Miroslavou Halatovou. Osmičlenný orchestr složený z členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko. Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová a režie Pavel Helebrand.

Představení je realizováno v produkci Ilony Kučerové ve spolupráci s NDM a Kulturní Ostravou z.s., za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, společnosti Ingeteam a.s. , dále je podpořeno Nadací ČEZ.

Trio ANSemble Duettino v Komorním klubu

Divadlo Antonína Dvořáka: 10. 12. 2016 v 18.30 hodin, 11. 12. 2016 v 10.30 a v 16:00 hodin a 21. 12. 2016 v 18.30 hodin. Vstupenky je možno zakoupit již nyní v předprodeji NDM a Ostravském informačním servise ostravainfo.czDiskuze | 1 příspěvek (poslední 18. 6. 2020, 10:36)