OstravaBlog.cz | Aktuality - Pondělí bude v Ostravě patřit Erichu Mendelsohnovi, který v Ostravě navrhl Obchodní dům Bachner (Horník)

Aktuality

24. 4. 2014, 14:32 | zdroj: tisková zpráva | další aktuality

Pondělí bude v Ostravě patřit Erichu Mendelsohnovi, který v Ostravě navrhl Obchodní dům Bachner (Horník)

Kabinet architektury a Katedra architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava pořádají 28. 4. 2014 od 17.00 hodin v Kině Vesmír setkání s Itou Heinze-Greenberg u příležitosti pokřtění její knihy Erich Mendelsohn …ze života / Biografisches. Německá kunsthistorička a spisovatelka působící nyní na renomované ETH Zürich přiblíží několik pozoruhodných epizod ze života slavného architekta včetně okolnosti vzniku ostravského Obchodního domu Bachner (dnes Horník).

Završením pondělního setkání s autorkou knihy bude promítnutí mezinárodními cenami ověnčeného filmu režiséra Dukiho Drora „Neochvějné vize Ericha Mendelsohna / Mendelsohn’s Incessant Visions“ v české premiéře s českými titulky. Tato tvůrčí a právem vyznamenaná pocta vrhá jasné světlo na život německého židovského expresionistického architekta Ericha Mendelsohna. Vizionářský Mendelsohn, současník Waltera Gropiuse a Miese van der Roheho, vytvořil díla, která ovlivnila generace architektů. Příběh vychází z dopisů s mladou krásnou ženou Louisou, která se stala jeho ženou. Režisér Duki Dror vdechl život korespondenci dvou zanícených umělců, kteří si vzájemně pomáhali v rušných a pohnutých dobách. Mendelsohnova kariéra měla podobný průběh jako mnohých židovských emigrantů prchajících před nacismem; pracoval v Anglii, Izraeli a nakonec v USA. Mendelsohnovy kresby pulzují energií a jeho budovy jsou ohromující. Jedna z jeho prvních staveb, Einsteinova věž, patří k nejdůležitějším příkladům moderní architektury. Dror vedle sebe obratně klade původní architektovy náčrtky a současné záběry, jak je vidí architekti a lidé, kteří dnes tyto jedinečné budovy využívají – jako svědectví Mendelsohnovy integrity a nadčasovosti jeho vizionářských návrhů.

Podle deníku Haaretz jde o Impozantní umělecké dílo… které musíte vidět!

Jednotlivé části pondělní akce propojí svým vystoupením svébytný ostravský písničkář Václav Fajfr.

Akce se koná v rámci mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2014. OstravaBlog.cz je mediální partner festivalu

Diskuze | zatím žádný příspěvek
Reklama