Aktuality

4. 1. 2016, 12:33 | zdroj: tisková zpráva | další aktuality

Saturninálie II, pamětní deska Zdeňku Jirotkovi a oblíbená koblihovaná

U příležitosti 105. výročí narození významného českého spisovatele a ostravského rodáka Zdeňka Jirotky (*1911 †2003), tvůrce kultovního románu Saturnin, odhalí okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v den jeho narozenin 7. ledna při západu slunce v 16.02 hodin pamětní desku tomuto spisovateli.

Akce proběhne na Náměstí Jurije Gagarina ve Slezské Ostravě. Na místě vyslechnete jirotkovské čtení v podání předních neumělců, zúčastnit se můžete soutěže o nejlepší domácí koblihu a následně i populární koblihované.

Autorem pamětní desky bude sochař Jan Šnéberger, který pro okrašlovací spolek vytvořil v roce 2015 pamětní desku literárnímu vědci a ostravskému rodákovi Vladimíru Macurovi.

Okrašlovací spolek připomíná spisovatele Zdeňka Jirotku již podruhé, v loňském roce nainstaloval naučnou cedulku v ulici Keltičkova nad Slezskoostravskou radnicí, kde Zdeněk Jirotka rovněž pobýval. Na základě zjištění ostravské archivářky Blaženy Przybylové bude pamětní deska umístěna na domě na Náměstí Jurije Gagarina číslo popisné 9, kde se Zdeněk Jirotka narodil. Rodný dům již bohužel nestojí, deska bude umístěna na domě, který vznikl po zbourání rodného Jirotkova domu. Pamětní desku financuje okrašlovací spolek stejně jako u předchozích desek z příspěvků svých členů.

Také tentokrát ochromilo rozčilení jeho vyjadřovací schopnosti a on k opravdovému zděšení továrníka Mikulky zařval: „Setapouch!“ Po tomto slově se šéf zvedl z křesla a udiveně se ptal. „Co jste to řekl?“ Účetní, rudý rozčilením i lítostivým vztekem nad svým dřevěným jazykem, volal: „Setapouch! Sobý hnusec!“

Diskuze | zatím žádný příspěvek