OstravaBlog.cz | Aktuality - Zoo Ostrava končí s rysy kanadskými a chová nový druh – vzácného pardála obláčkového (foto)

Aktuality

10. 5. 2010, 12:05 | zdroj: tisková zpráva, Pavel Vlček | další aktuality

Zoo Ostrava končí s rysy kanadskými a chová nový druh – vzácného pardála obláčkového (foto)

Ostravská zoologická zahrada ukončila chov rysů kanadských a začala pečovat o pardály obláčkové. Pardáli jsou ve volné přírodě vzácní a chovatelsky mimořádně nároční. V evropských zoologických zahradách je těchto zvířat pouze necelých 70 kusů. Zoo Ostrava získala pár mladých zvířat – samičku Yala ze Zoo Paříž a samečka Tawi-Tawi ze Zoo Praha. Návštěvníci mohou pardály vidět ve výběhu, který dříve obývali rysi karpatští. Ti se přestěhovali do vedlejšího výběhu.

Pardál obláčkový (Neofelis nebulosa), zvaný též levhart obláčkový, je nejmenším zástupcem podčeledi velkých koček. Obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto kočku nelegální lov a obchod s její kožešinou a kostmi. Její počty v přírodě jsou odhadovány na 10 000 jedinců.

Zoo Ostrava současně ukončila chov párů rysů kanadských, který trval v Ostravě 11 let. Za tu dobu se povedlo odchovat téměř 30 mláďat. Rysi kanadští patří ve své domovině, Severní Americe, k běžným druhům a nejsou přímo ohroženi vyhubením. Proto ostravská zoo dala přednost chovu vzácného a ve volné přírodě ohroženého zvířete, jako je pardál.

Fotografie k aktualitě Zoo Ostrava končí s rysy kanadskými a chová nový druh – vzácného pardála obláčkového (foto)

Diskuze | zatím žádný příspěvek
Reklama