Diskuze na téma Městské obvody > Moravská Ostrava a Přívoz

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)aggu | 12. 10. 2011, 19:15

Dle mého skromného názoru se infantilní názvy ulic Jantarová, Přesličková a Antracitová hodí leda tak do satelitu v Hošťálkovicích nebo Koblově. Ulice na Karolině by měly nést jména osobností se vztahem k místu.
A že existují negativní historické konotace (třeba u Gutmannů)? No a? U Bezruče je nenajdete? Anebo u komunistů, po kterých jsou ostravské ulice pojmenovány dodnes? Rotschildové nebo Gutmannové jsou s Ostravou spojeni v dobrém i zlém, to, že žádné náměstí nebo ulice nemá jejich jméno je ostuda. Rudá masa v zastupitelstvu asi pokračuje v třídním boji...
@mariuan: děláte ze sebe zbytečně burana

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 12. 10. 2011, 19:10

to mariuan: Bakala nesplňuje zásadní podmínku pro název ulice, není min. 5 let mrtvý... ;-) Bezručova tam žádná ulice být pojmenovaná nemá... ps: Také si dokáži představit jiné osobnosti, ale tyhle jsou výsledkem kompromisů, viz komentáře níže.

(odkaz)mariuan | 12. 10. 2011, 12:42

to ja(nta)rněmec

montanista jičínský? co a kdo to k...a je? zakladatel kolonií v r 1875? no ty vogo! rotchild? a co takhle bakalova? a vedle bezručova...ach jo, němče, věnujte svůj svatý zápal něčemu smysluplnějšímu.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 12. 10. 2011, 6:46

Z oficiálního profilu Ostravy na FB:

"Historické ohlédnutí: Včera jsme si připomněli výročí úmrtí V. Jičínského - Dne 9. října 1902 zemřel v Praze ve věku 70 let významný český montanista ing. Vilém Jičínský, který téměř celý svůj profesní život spojil s ostravsko-karvinským kamenouhelným revírem. V Ostravě působil od roku 1856, nejprve jako báňský inženýr na dolech společnosti Severní dráha Ferdinandova, od roku 1872 jako ředitel vítkovických kamenouhelných dolů. Pod jeho vedením byly vyhloubeny jámy Ida v Hrušově a Terezie ve Slezské Ostravě. Z jeho vědeckého díla jsou dodnes vysoce oceňovány práce o historickém, technickém , hospodářském a společenském vývoji revíru. V roce 1871 dal podnět k založení Hornicko-hutnického spolku, který od 1874 vydával populární kalendář Horník. Stavbou dělnických kolonií usiloval o zlepšení bytových poměrů horníků a zřizováním škol o vzdělání jejich dětí. V obecních výborech Přívozu a Moravské Ostravy prosazoval zájmy českého obyvatelstva."

A bude na Karolině náměstí VILÉMA JIČÍNSKÉHO, jak bylo navrženo? Nebo ho konšelé MOaP pojmenují zase jinak :-(

(odkaz)krmič | 8. 10. 2011, 17:50

Rotschild a Gutmann společně s Bezručem? Kdo z nich se bude obracet v hrobě? :-)
Tak ty nové názvy se mi líbí rozhodně víc. A o komisích si myslím své. Taky jsem v některých zasedal (ovšem ne v tak vznešených :-))
Nicméně "malé věci řešme ruky mávnutím".

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 8. 10. 2011, 14:00

00:09:23 > Při rozhodování o jménech ulic na Nové Karolině Rada města nepřistoupila na názor odborné komise pro názvosloví. Ta je chtěla pojmenovat po významných osobnostech Rotschildova, Gutmannova, Ríplova nebo Mixova. Místo toho Rada schválila názvy ulic Jantarová, Přesličková a Antracitová. Konečnou podobu názvu ulic bude zastupitelstvo Ostravy schvalovat 19. října.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/411231100031007-udalosti-v-regionech/

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 8. 10. 2011, 12:22

L – pěší lávka: INDUSTRIA / NI –náměstí: NOVÁ KAROLINA / N2 – náměstí: VILÉMA JIČÍNSKÉHO / M – most BEZRUČŮV / 1 – KAROLININA TŘÍDA / 2 – MONTÁNNÍ / 3 – K DVOJHALÍ / 4 – ROTHSCHILDOVA / 5 – GUTMANNOVA / 6 – RIEPLOVA / 7 – ALISOVA / 8 – HOŘOVSKÉHO / 9 – DŮLNÍ / 10 – IGNÁCE VONDRÁČKA / 11 – TĚŽAŘSKÁ / 12 – MIXOVA (FOLPRECHTOVA) / 13 – MLÁDKOVA

(odkaz)krmič | 7. 10. 2011, 21:56

Tak to pr! Lepší je zahodit to horší, i když se do toho investovalo spousta (špatně odvedené) práce!

Tím nechci říci, že se jedná zrovna o tento případ. Ale ty názvy (původní/změněné) jste zase neuvedl. To je pak diskuse na .....

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 7. 10. 2011, 21:46

to krmič: Myslím, že princip je o něčem jiném než o tom, jestli je lepší název "Antracitová" nebo "Těžařská", "Jantarová" nebo "Karolinina třída" apod.

Princip vidím v tom, že ať se zde udělá cokoliv, mrhá se již s vynaloženými prostředky a energií lidí. Jinak viz níže.

(odkaz)krmič | 7. 10. 2011, 21:19

Ale já pořád nevím jaké názvosloví odpovídá v tomto případě výsledku diskuse a je "v souladu s historií regionu". Nemíním to někde hledat, pokud to vůbec bylo uveřejněno. Nechtěl byste být trochu konkrétní? Ve vašem komentáři ani odkazech to není, což se mi právě nelíbilo.

Jak už jsem napsal, já se domnívám, že Jantarová, Přesličková, Antracitová je v dobrém souladu s historií regionu. A nechtějte vědět co si myslím o komisích (zcela obecně) :-)

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 7. 10. 2011, 11:51

to krmič:

No pak tedy zrušme zákony, podle kterých se pojmenování ulic upravuje. Zrušme historii a vykašleme se na názvosloví, které by odpovídalo výsledku diskuze a bylo v souladu s historií regionu.

Příklad "Kavčí Hory" - podobné příklady lze najít v kterékoliv obci či městu. Ano nové názvosloví může vznikat i touto cestou. Je to naprosto v pořádku a běžné.

U Karoliny však jde o to, že zde diskuze o názvosloví proběhla, byla schválená a zničeho nic si někdo "pískne" a je to jinak - bez diskuze, bez respektování předešlého jednání a schvalování.

A pokud vím, tak infrastruktura na Karolině je placená z veřejných peněz města. Tak jaké gusto investora... Developer se k něčemu městu v kupní smlouvě zavázal. Všichni by měli dodržovat zákony a ne hledat kličky k obcházení...

Pokud si město nechá diktovat i tyto "prkotiny", tak jak mohou dopadnou podstatnější záležitosti.

ps: Nemyslím si, že názvy ulic jsou prkotiny. Mohu však souhlasit s tím, že konšelé momentálně řeší tohle, ačkoliv to bylo před lety vyřešeno, místo, aby se věnovali něčemu nevyřešenému.

(odkaz)krmič | 7. 10. 2011, 11:29

Překvapuje mne, kolik práce se věnuje takové prkotině jako jsou názvy ulic. Pak ovšem nezbývá energie na řešení důležitějších problémů.

Ale asi jsou ty názvy opravdu veledůležité! Například ulice, kde jsem prožil dětství, jich vystřídala během 20. století (naštěstí ta ulice není starší :-)) postupně 5!
Někdy je to až kuriozní: část dnešní Českobratrské se za první republiky jmenovala Karla Marxe, ale za komunistů Rybnická. (I když je to vlastně logické, tehdy už byla tak zchátralá, že by to asi byla pro Marxe urážka.)

Na jedné straně je přirozené, že si město pojmenuje ulice podle svého gusta, má na to jistě právo. Ale na druhé straně mi připadá, že investor, který území prakticky vytvořil, by toto právo mohl mít také.
Takový případ jsou v Praze Kavčí Hory. Nic takového v historické Praze nebylo. Jsou dnes asi dvě teorie, jak to vzniklo, už si to přesně nepamatuji. Ale fakt je, že toto jméno se ujalo prostě proto, že ho projektanti napsali na své výkresy.

Jantarová, Přesličková, Antracitová jsou IMHO opravdu pěkná jména. A při změně politického režimu je nebude nutné měnit :-)

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 7. 10. 2011, 8:53

to krmič:

Myslím, že text z usnesení z 3. zasedání komise MLNH RM to říká jasně. Názvy dle nového návrhu MOaP nebyly schváleny pro "nespokojenost se zpracováním předložených podkladů" - např. x-krát zkopírovaná mapka na A4, kde nebylo ani vidět co je jen chodník, co ulice, co náměstí, co vnitroblok... Nedostatečné podklady pro obhajobu těchto názvu (charakteristiku), resp. žádné atd. V minulých letech proběhla diskuze - lajcká (anketa, zasílání návrhů) i odborná a názvy prošly celým kolečkem schválení.

Nevidím důvod, proč touto prací mrhat a skákat podle developerů. Nové názvy považuji za výsměch. Je to výsměch nad prací mnoha lidí, jak na úřadě magistrátu a obvodu, tak členů komise. Je to výsměch občanům, kteří navrhovali názvy, ty byly probíraný a nyní byly zahozeny. Je to ukázka fungování Ostravy. :-(

(odkaz)Ladin | 6. 10. 2011, 19:46

Já bych ty ulice kolem karolinské velryby za trest pojmenoval Kajnarova a Ženatého.

(odkaz)Rýša | 6. 10. 2011, 18:13

Jar.Němec:

No, tak Vám pěkně děkuju za ten odkaz!
Stačilo mně slyšet toho blekotajícího Srbu a mám po náladě. Nedivím se, jak to v Ově chodí, když tam mají takové "experty". Je to děs!!!

A ty názvy ulic? Jak někdo trefně napsal v MS deníku, ještě chybí: Kopřivová, Jetelová, Kmínová :-)) a já bych se velmi přimlouval, aby jedna z ulic NK se jmenovala Jiřího Srby....

(odkaz)krmič | 6. 10. 2011, 12:05

Nějak jsem nepochopil z článku ani z vašeho komentáře, jestli jsou ty názvy dobré nebo špatné. A proč jsou dobré nebo špatné? A proč se tomu musí věnovat taková pozornost?
Není třeba na magistrátě taky extra komise na tvar kanálových mřížek? :-)

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 6. 10. 2011, 11:09

K čemu jsou magistrátu komise, když si v tomto městě dělá každý co chce!

Několikaleté jednání, hledání kompromisů, diskuze jsou k ničemu, jelikož si developeři v tomto městě pískají a volení zástupci podle toho skáčou.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/138441-ostrava-bude-mit-jantarovou-preslickovou-nebo-antracitovou-ulici/ a dnešní MS deník

Ulice na Karolině jsou pojmenovány v rozporu ze stanoviskem komise muzejní, letopisecké, názvoslovné a heraldické rady města ze dne 8. 9. 2011.

-----
Návrh městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na pojmenování nových ulic na území Nové Karolíny v k. ú. Moravská Ostrava názvy „Jantarová“, „K Dvojhalí“, „Přesličková“ a „Antracitová“.

Komise se s návrhem seznámila a v prvním kroku vyslovila nespokojenost se zpracováním předložených podkladů městským obvodem MOaP. Komise žádá obvod o doplnění předložených podkladových materiálů, alespoň ve formátu A3 s přesnějším označením a zakreslením předmětných údajů. Poté konstatovala, že návrh na pojmenování ulic na území Nové Karolíny již projednávala v minulém volebním období na svém zasedání dne 17.9.2008 a 11.6.2009 a svým usnesením doporučující stanovisko poskytla. Také doporučuje, aby obvod při návrzích na pojmenování ulic a prostranství vycházel z podkladů významných osobností, které má k dispozici. Z těchto důvodů komise přijala usnesení s nedoporučujícím stanoviskem.

Usnesení 2/3:
Komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města
projednala návrh městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na pojmenování nových ulic na území Nové Karolíny v k. ú. Moravská Ostrava názvy „Jantarová“, „K Dvojhalí“, „Přesličková“ a „Antracitová“

nedoporučuje městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz předložit návrh na pojmenování nových ulic na území Nové Karolíny v k. ú. Moravská Ostrava názvy „Jantarová“, „K Dvojhalí“, „Přesličková“ a „Antracitová“ radě města a následně zastupitelstvu města ke schválení

Přítomno: 12
Hlasování: 11 pro - 0 proti - 1 se zdrželi schváleno

(odkaz)Rýša | 22. 9. 2011, 10:14

Mr. Šimek???

Tak proč se vlastně divíme jak to v Ově resp. v centru Ovy vypadá.....jaké osazenstvo radice - takové centrum.

Ovšem je spíše až úsměvné, že i hnutí OSTRAVAK - bez čárky přesně podle RAZOVITOSTI, která je spíše k pláči než být na toto značení hrdý....

(odkaz)Ladin | 22. 9. 2011, 9:46

Mr. Šimek

Zobrazen 21. až 40. příspěvek z 435