Diskuze na téma Minulost Ostravy – proměny, atmosféra, vzpomínky...

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Čtenář | 28. 7. 2017, 10:11

Super článek

Konečně něco skutečně zajímavého o Ostravě.

(odkaz)Honza | 31. 3. 2017, 6:50

perfektní články

To jsou opravdu luxusní články o historii Ostravy. Je trapné, že radnice se o výročí 750 let nijak moc nestará a snad kromě výstavy v muzeu nic většího není. Ono to ani čtenáře tohoto blogu nezajímá, každý ve společnosti složené ze sobců vidí jen věci kolem sebe.

(odkaz)Alex | 28. 4. 2014, 21:42

Obraz jámy Karolina (dochoval se vůbec nějaký jiný? )a zajímavé střípky z historie...

http://neviditelnypes.lidovky.cz/cloveciny-babicka-vypravuje-1-djb-/p_zviretnik.aspx?c=A140427_192755_p_zviretnik_dru

(odkaz)jan | 20. 3. 2014, 10:08

ríša

Čemu nerozumíš?I medvěd by to pochopil.

(odkaz)Alex | 20. 3. 2014, 8:18

Také proměna...

Sledoval jsem poslední akci, ale jen na internetu. Zajímám se o to, i když se mne tato situace netýká. Překvapila mne účast a projevy jednoho pána, nebudu jmenovat. Kdysi v rozhovoru řekl, že jeho firma (velký podnik v Ostravě) nemá zájem o absolventy, protože on chce jen "hotové lidi", tedy s praxí. Pak se "patrioti" mohou snažit jak chtějí. Ostatně účast 80 lidí na poslední akci je víc než výmluvná. Také to číslo - počet obyvatel bude podstatně nižší než uvádí článek. V diskusi někdo správně upozorňuje, že spousta odcházejících neruší bydliště.

http://ostrava.idnes.cz/stehovani-lidi-z-ostravy-patrioti-d5b-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140319_2047086_ostrava-zpravy_dar

(odkaz)Rýša | 17. 3. 2014, 20:58

Alex

Nerozumím.

(odkaz)krmič | 17. 12. 2013, 20:49

Varhany

Víte že v kavárně Elektra a v hotelu Palace byly kdysi varhany? Bohužel ne kinovarhany (theatre organ, třeba Wurlitzer), takový amerikanismus by asi v poúnorovém Československu neprošel. Šlo o klasické varhany, i když píšťaly nebyly při běžném pohledu vidět, protože vše bylo v jedné žaluziové skříni. Továrna v Krnově vyrobila sérii takových varhan, všechny se stejnou skříní, ale s různou dispozicí rejstříků podle přání zákazníka. Takové varhany byly například v kostele církve Československé v Přívoze nebo v obřadní síni zámku v Hradci nad Moravicí.

(odkaz)Ing. Jiří Petr | 13. 12. 2013, 6:41

Ráša

Děkuji:)..

(odkaz)Ráša | 12. 12. 2013, 13:39

Ing.Jiří Petr

...pěkný článek (moc pěkný)

(odkaz)Ing. Jiří Petr | 12. 12. 2013, 12:51

Ostrava neostravskýma očima

http://jpetr.blogspot.cz/2013/12/ostrava.html

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 12. 6. 2012, 10:13

včerejší článek Ilony Rozehnalové pro MF Dnes:

VIZIONÁŘI OSTRAVSKÉHO INDUSTRIÁLU

Ostravské industriální dědictví je poslední dobou médii zmiňováno především ve spojitosti s konverzí národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice. Je mi velmi líto, že v tomto kontextu nejsou médii připomínány osobnosti, jež se nesmazatelně zapsaly do dějin ochrany ostravského průmyslového dědictví. Ochrana industriálních památek totiž není tématem novým, snahy chránit industriální objekty existují v Ostravě již více než padesát let.

Ráda bych připomenula úsilí památkáře Jiřího Gwuzda, jenž se v sedmdesátých letech zasloužil o záchranu vodárenské věže na Hladnově. Již v osmdesátých letech vedl odborné diskuse o významu industriálních památek Stanislav Vopasek, muž, který může být právem považován za zachránce těžní věže jámy Jindřich. Byl také jedním z iniciátorů vzniku Hornického muzea na Landeku, jeho dlouholetým ředitelem a spoluautorem projektu revitalizace Landeku, která byla oceněna prestižní cenou Henryho Forda. Stanislav Vopasek také razantně vstoupil do diskusí o významu Dolní oblasti Vítkovic v roce 2004, kdy vedení Vítkovic prezentovalo médiím svou tehdejší ideu zbourání dvou vysokých pecí a omezení památkové ochrany. Rozhlasová stanice ČRO1 Radiožurnál, která informovala o veřejné debatě v lednu 2004 (nesla příznačný název Vítkovickou Dolní oblast zbořit nebo ne?), zachytila i postoj jednoho z debatérů, “...že by Ostrava neměla mít toto opuštěné monstrum navěky.“ Obdobně o problematice, jež byla v té době médii prezentována jako nejkontroverznější téma Ostravy, informovala i samotná firma Vítkovice: „ Podle vedení Vítkovic by Ostrava měla být moderním industriálním městem a ne skanzenem s vysokými pecemi z dob socialismu.“ Stanislav Vopasek v následných debatách vyvolaných odporem odborné veřejnosti poukazoval na fakt, že komplex ostravských industriálních památek je zcela unikátní a měl by být naopak zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Dnes se nám tyto diskuse zdají neuvěřitelné, přesto ve zmíněných letech nebylo industriálním památkám nakloněno ani tehdejší vedení města a kraje, jež považovalo prohlášení Dolní oblasti Vítkovic za kulturní památku za unáhlené. V této souvislosti je třeba zmínit i další osobnost, jež sehrála klíčovou roli právě v boji za prosazení Dolní oblasti Vítkovic jako národní kulturní památky. Miloš Matěj (současný ředitel NPÚ Ostrava) spolu s dalšími památkáři významně zasáhl do diskusí v devadesátých letech, kdy se vedly podobné debaty na téma zbořit či nezbořit tuto památku. Odborné materiály, které spolu se svými kolegy připravil, pak vedly k rozhodnutí Ministerstva kultury prohlásit tuto oblast za národní kulturní památku. Toto prohlášení kulturní ochrany pak bylo mnoho let zpochybňováno a diskuse eskalovaly právě v letech 2004-2005, kdy o omezení ochrany usilovalo právě vedení Vítkovic.
Jak všichni víme, zápas o tuto památku skončil nakonec happyendem. Kromě zmíněných osobností se o to zasloužila i ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková i samotní občané, kteří na první komentované procházce v roce 2005 vedené Martinem Strakošem všechny doslova šokovali svou masivní účastí. Ráda bych také připomněla úsilí občanského sdružení Za starou Ostravu, jež v roce 2003 zorganizovalo první mezinárodní fotografický industriální workshop a iniciovalo řadu akcí. Je třeba také ocenit vedení Vítkovic v čele s Janem Světlíkem, že bylo schopno změnit svůj postoj, zaangažovat do vize proměny Dolní oblasti Vítkovic do té doby nevyhraněné město a kraj a získat evropské dotace na konverzi některých objektů této kulturní památky.

Osobně mě mrzí, že se bohužel nenaplnila vize zesnulého Stanislava Vopaska a přestalo se usilovat o zápis komplexu ostravských industriálních památek na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud je totiž v Ostravě něco zcela unikátní, pak je to právě soubor industriálních objektů, jejich rozsah a těsné propojení s jednotlivými městskými čtvrtěmi i samotným historickým jádrem centra Ostravy.

Ilona Rozehnalová, majitelka antikvariátu a klubu Fiducia

(odkaz)Alex | 6. 3. 2011, 15:13

Článek z historie Třebovic (Neviditelný pes z 5.3.2011)


http://neviditelnypes.lidovky.cz/osobnost-spisovatelka-maria-stona-dtl-/p_kultura.asp?c=A110304_125113_p_kultura_wag

(odkaz)jarnemec | 10. 2. 2011, 17:48

Miluji prohlížení starých fotek

- koukněte na http://earchiv.ostrava.cz

(odkaz)krmič | 26. 1. 2011, 21:01

aggu

Horší skeny pohlednic? Vy máte lepší? Ukažte... Nepřipadají mi tak špatné, zdají se mi srovnatelné s reprodukcemi na papíře v docela drahých knihách. Ostatně několik těch pohlednic mám doma a žádná velká kvalita (v originále) to tedy není.

(odkaz)Coppola | 23. 1. 2011, 22:16

Pěkné pohlednice. Jen je smutné, že i za bolševika vypadalo centrum Ostravy mnohem lépe než dnes...

(odkaz)aggu | 23. 1. 2011, 21:45

Trochu horší skeny pohlednic, ale jinak moc pěkný web. Když se člověk podívá, kterými místy se Ostrava chlubila na pohlednicích a jak tato místa vypadají teď... Cafe de Europe (Antonínovo/Smetanovo nám., Nová Střelnice.... Co vy na to Kajnare, Maštalíři,...? Zacházíte s Ostravou stejně jako Mamula.

(odkaz)krmič | 23. 1. 2011, 20:59

Pohlednice

Moc pěkné. A žehrači na ostravské ovzduší, všiměte si, že dřív se tím Ostrava naopak chlubila. Doopravdy! Kolikrát na pohlednici přimalovali toho dýmu víc než ve skutečnosti! :-)

(odkaz)jarnemec | 23. 1. 2011, 16:35

Staré pohlednice Ostravy

http://ostrava-pohlednice.webnode.cz/

(odkaz)Alex | 17. 1. 2011, 18:56

Slezský Výmar na třebovickém zámku - oprava odkazu

http://www.blisty.cz/art/56729.html

(odkaz)Alex | 17. 1. 2011, 9:30

Slezský Výmar na třebovickém zámku

http://www.blisty.cz/art/56729.html

(odkaz)aggu | 15. 12. 2009, 23:08

http://ivanakunova.iprostor.cz/grafiky.htm

Linoryty s ostravskými motivy. Z víkendové Továrny na sny (ovart.cz)...Vskutku nejkrásnější stánek ;)
btw úplně jsem si vzpomněl na známé Vopaskovy perokresby....

(odkaz)j.ree | 14. 12. 2009, 7:20

Souhlas s Radem

V tomhle s Radem souhlasim. Pokud nas i po tak dlouhe dobe vidi jako mesto uhli, tak proc z "handicapu" neudelat prednost.

(odkaz)Rado | 13. 12. 2009, 20:31

Plně souhlasím s Fr. Dobrotou. Uhlí se tady těžilo, není to nic, zač bychom se měli stydět, ale hlavně měli bychom na tom stavět, protože takové průmyslové dějiny, jaké má Ostrava, nemá jiné město v ČR: Bohužel že se k nim přistupuje z druhého konce, je problém. Dle mého názoru je lepší na "uhlí a spol." stavět, než se to snažit vyvracet a zapírat, jak se dnes děje.

(odkaz)Frantisek Dobrota | 13. 12. 2009, 16:59

Uhli

Uhli k nasemu mestu patri. Tezilo se tu tak dlouho, ze nejakych 15 let co se netezi je proti tomu prd do sumavskych hvozdu. Nehlede na to ze v okoli se porad tezi. Uhli je holt nase minulost. A nemame se za co stydet.

(odkaz)aggu | 13. 12. 2009, 12:25

mě to neštve vůbec.... ;)

(odkaz)PIDZI | 13. 12. 2009, 11:53

to aggu: Ale jo, pomalejší jsou... Jen mě štve to nazírání na Ostravu, že se nejedná jen o názory nevzdělaných primitivů jakých je v každém městě spousta, ale jde to až mezi lidi s vysokoškolským titulem... S takovou dementní názor o černé Ostravě plné nezaměstnaných horníků přetrvá dalších 100 let... A nic na tom nezmění stejně dementní nápis Ostrava!!! na nějakém letadle...

(odkaz)aggu | 13. 12. 2009, 2:17

pidzi: pražáci jsou holt trochu pomalejší ....

(odkaz)pidzi | 12. 12. 2009, 13:20

článek v reflexu

Furt tam cpou ty horníky, to je takové klišé... 15 let se tu uhlí netěží, generace třicátníků si na to už ani nepamatuje, ale pořád horníci...

(odkaz)aggu | 11. 12. 2009, 19:04

na mauera slabota, zasloužil by (jak sám píše) vypráskat ;) proč nebyl v korasu, na hradbách, na chalupě, agiu georgiu,...?

(odkaz)Mautycka | 11. 12. 2009, 17:16

Reflex

Tož jestli OVa působé takhle, není to ještě tak zlé.
http://www.reflex.cz/Clanek38383.html

(odkaz)aggu | 20. 10. 2009, 16:44

tak žlutý nebo červený ;) ?

(odkaz)jarnemec | 20. 10. 2009, 12:34

Prohlídka Evangelického kostela

Stolik Polski pořádá 21. 10. (sraz v 17.00) prohlídku Evangelického kostela na "Husáku".

více zde: http://stolikpolski.cz/index.php?detail-stolikpolski=akce&detail=20

(odkaz)jarnemec | 11. 10. 2009, 10:35

koukněte

Historické pohlednice od roku 1828 do současnosti z archívu VÍTKOVICE... a ze soukromých sbírek.

http://www.vitkovice.cz/pohlednice/

(odkaz)jarnemec | 8. 9. 2009, 22:24

koukněte na 333 z 11. 5. 2005:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/205562254200003-tristatricettri/

(odkaz)Ladin | 9. 7. 2009, 8:33

poslední mohykán

poslední je také v centru, za podchodem u student agency na rohu Jurečkovy a Denisovy ulice

(odkaz)aggu | 9. 7. 2009, 8:14

pár skanzenů přežilo, třeba bufet u Rosveldy na Ruské naproti ředitelství Vítkovic ;)

(odkaz)Adéla | 9. 7. 2009, 7:27

Trocha nostalgie...

Veliké DÍKY za odkaz - rázem se mi vybavilo celé mé dětství :-)!!! Jen tak mimochodem, do "mlíčňáku" jsem chodila často, KFC se vyhýbám obloukem...

(odkaz)jarnemec | 8. 7. 2009, 15:56

Trocha nostalgie neuškodí :-)

Protimluv 4/2007 – S pamětí v zádech:Český bufet / Ostravou s pětikorunou v kapse: http://protimluv.net/protimluv/20/strana.php?cislo=18

(odkaz)Dimitrios Vlasakudis - redakce OstravaBlog.cz | 9. 12. 2008, 12:14

pro Hancock

Ano, ano, však už je ten spam taky pryč :)

(odkaz)Hancock | 9. 12. 2008, 9:52

to: Redakce OstravaBlog

Rad bych upozornil, ze diskutujici "żŐŃą»ú" nedodrzuje pravidla diskuse !!!!

(odkaz)xxx | 13. 5. 2008, 8:49

skvělé fotky, díky za odkaz.

(odkaz)jarnemec | 12. 5. 2008, 23:21

fotografie Ostravy:

autora Aleše Uhlíře: http://al.uhlir.sweb.cz

(odkaz)stinns | 18. 3. 2008, 14:04

D@v!eX

To už se bohužel nedozvíme. Zakládací listina města se nedochovala a ani v kronikách o tom není zmínky.

(odkaz)aggu | 18. 3. 2008, 13:24

Petřkovice

http://www.zspetrkovice.cz/fotoarchiv/petrkovice-pohlednice/page_01.htm

(odkaz)Neva | 11. 3. 2008, 13:16

D@v!eX

Wikipedia - dějiny Ostravy
•1229: zmíněna ves (Slezská) Ostrawa v listině papeže Řehoře IX.

A taky opravdu zajímavé čtení je o zmíněném biskupovi Bruno ze Schauenburka.

(odkaz)jarnemec | 11. 3. 2008, 12:15

to D@v!eX:

První písemnou zmínku o Ostravě (dnešní Moravské Ostravě) nalézáme v listině olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku z 29. 11. 1267. Statut města získala Ostrava mezi lety 1267 - 1279. Město bylo založeno německými kolonisty na místě, kde sídlila starší slovanská osada. V blízkosti brodu přes řeku Ostravici, na obchodní stezce z Opavy do Těšína a Krakova. Ještě starší je první písemná zmínka o protější Slezské Ostravě, a to už z roku 1229. viz www.ostrava.cz (např.)

(odkaz)D@v!eX | 11. 3. 2008, 12:10

pls neznate nekdo zakladatele mesta Ostravy DIKY

(odkaz)jarnemec | 3. 3. 2008, 14:23

to Neva:

Díky za odkaz, vážně hezké fotky a mnohé záběry neznámé.

(odkaz)Neva | 3. 3. 2008, 12:57

Ještě jsem náhodou objevila krásné historické fotky z Ostravy:
odkaz

(odkaz)MiB | 7. 2. 2008, 8:26

Neva

No ale celkem sranda...v některých záběrech jsem nepřišel na to, ve které části Ostravy to točili!:-D

(odkaz)Neva | 6. 2. 2008, 23:51

MiB

Úžasnééé...to je klip na Oscara.
A když ne na něj, tak aspoň na takové malé sentimentální uvědomění si, že i když máme vůči tomu našemu rodnému městu jisté výhrady, tak se tady dá přesně shlédnout a dělat všechno to, co je vidět v klipu.

Mě se to teda moc líbilo, a oponentům chci jen podotknout, že s přimhouřením oka jde být taky spokojeným.
Tečka.

(odkaz)MiB | 6. 2. 2008, 22:10

Současnost Ostravy

City in motion:

http://youtube.com/watch?v=5RnAZyojBuE

(odkaz)Neva | 2. 4. 2007, 12:17

Zajímavá výstava...

...je na téma "Ostrava - město neřesti" v Ostravském muzeu - http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=078&r=mfsevermorava&c=717130

Na tu se půjdu určitě podívat.

(odkaz)vogel.h | 13. 3. 2007, 23:17

Frýdlantské mosty

Tady jsem našel nějaké foto ze stavby Frýdlantských mostů.

http://www.moravskaostrava.cz/?page=clanky&id=330

(odkaz)Dali | 13. 2. 2007, 11:50

to nám. Dr. E.Beneše

němci židům (!!!), němci čechům, češi němcům, češi čechům ... minimálně ten první tón mi zní falešně.

(odkaz)Neva | 22. 1. 2007, 16:19

Nemo

S těmi fotkami hradu máte pravdu. Takhle jsem je neviděla a v oné diskusi na psu byl i dobrý odkaz na prodej obrazu s hradem.
Omlouvám se redakci za reakci o diskusích u Neviditelného psa, což tu nepatří, můžete to hned smazat, ale jen si dovolím k tomu něco málo ještě dodat.
Pane Nemo, pro mne tam ta diskuse je anonymní tak jako tak, já totiž nepátrám a nešmíruji kdo odkud píše, těch "zlých" diskutujících je tam na moje gusto i tak mnoho.
A do debaty o slušném chování "v pracovní době" se pouštět myslím nemá cenu.

(odkaz)Nemo | 22. 1. 2007, 12:53

ad Neva

Je pravda, že diskuze na Psu sklouzává do častých urážek. Je to tím, že není moderována. Vždy se však zobrazí adresa počítače každého z diskutujících. Každý z diskutujících tak nese sám určitou zodpovědnost. Diskuze tak není zcela anonymní a zpravidla neslouží k tomu, aby si zaměstnanci tlacháním krátili "pracovní činnost". Ono to třeba zde vypadá "na slušnost samu", co ale říci na to, když diskutují (v pracovní době) zaměstnanci, třeba finančního úřadu? Je to slušnost sama?
Krátce k článku na psu: jsou tam 3 fotografie z roku 1981. Ruiny hradu a těžní věž Zárubku v pozadí. Tyto snímky nejsou příliš obvyklé. Podle mne podobné pohledy na hradní torzo z doby před takřka 30 lety zde nebyly zveřejněny.

(odkaz)ladin | 22. 1. 2007, 10:01

souhlas s illi

Svinovský nádr je sice rekonstruovaný, snaha byla, ale tím se nepřiblížil k tramvajím ani o metr, čili se nestal ani o trochu praktičtější, než byl dříve a rampa s platem je stejně děsná, takže celkový dojem pro nového návštěvníka, který by rád odjel tramvají do Poruby nebo centra je + - stejný.

(odkaz)Neva | 22. 1. 2007, 9:11

O našem hradu se tu už diskutovalo myslím dostatečně, co nového k němu ještě říct, a jak jsem si pročítala komentáře na Neviditelném psu, kde se všeobecně setkává snůška vzájemně se urážejících psů, tak jsem ráda, že tady na ovablogu je to slušnost sama.

K těm vysokým pecím, nedávno mi vykládal známý, jak projížděl se svou australskou návštěvou Ostravou a myší dírou a ti nechápali, proč je veze do továrny...a pak byli nadšeni, že TOHLE ještě skutečně nikdy nezažili.

(odkaz)Matt | 21. 1. 2007, 22:08

Každý den jezdím kolem vysokých pecí a vždycky čumím přes okno tramvaje na tyto neuvěřitelné stavby,Je zajímavé sledovat reakce některých lidí,kteří si se zaujetím prohlíží tuto masu železa.Všimněte si toho někdy až pojedete kolem Vysokých pecí tramvají ;).

(odkaz)illli | 21. 1. 2007, 12:07

hrad

Taky si myslím, že hrad je jedna z věcí, které se v Ostravě povedly. Když si vzpomenu, jak to tam vypadalo před deseti leti, tak je to skoro zázrak. Jenom mě mrzí, že se u nás často stává, že dobré projekty nejsou dotažené do konce. Uplne by stačilo, kdyby se uklidilo kolem cesty od té nové lávky k hradu. Hned by to jinak vypadalo.
I když v případě hradu magistrát připouští, že by to ještě něco chtělo a něco plánuje, tak rekonstrukce nádraží Svinov se oslavuje jako výborná a hotová a málokdo je ochotný přiznat, že dokud se bude chodit od nádraží na tramvaj tak jako teď, tak bude nádraží a jeho okolí pořád velkou ostudou města. Přitom jsem vůbec nezaznamenal, že by někdo plánoval s tím něco dělat...

(odkaz)Dali | 19. 1. 2007, 22:30

ad Nemo

... a proč? Ten článek asi není nijak polemický, o historii hradu jsme všichni (ostraváci co tady chodíme) četli nebo slyšeli (i nohem mnohem víc než se tam píše), obrázky viděli. Určitě patří k velkým zajímavostem a i jeho trochu svéráznou obnovu jsme asi nakonec vzali jako dobré řešení. ... si myslím.

S tím, že patří ke světovým raritám se určitě návštěvám chlubíme, a že se dneska stal centrem jakési kultury je také fajn - né každé kulturní instituci se tohle podaří. A až se k němu vylepší přístup (třeba ten projekt ČL) bude to ještě lepší.
Určitě dík za odkaz.

(Osobně mám k tomu hradu vcelku dobrý vztah a i knížka která o něm vyšla mi leží přečtená v knihovně.)

(odkaz)Nemo | 19. 1. 2007, 16:54

Ad Ostravský hrad

Ani jedna reakce na článek "Ostravský hrad, jeho zánik a vzkříšení", který na Neviditelním psu v první den četlo 2 664 čtenářů...

(odkaz)Nemo | 17. 1. 2007, 4:15

Článek o ostravském hradu s fotografiemi

Odkaz na článek

(odkaz)Neva | 16. 1. 2007, 15:28

Palo

Zajímá, já to teď taky čtu poprvé.

(odkaz)Palo | 16. 1. 2007, 14:35

motocyklové závody

Měl jsem debatu se svým kolegou o minulosti Ostravy a on nevěděl,že v centru ostravy přibližně kolem roku 1957 se jezdily motocyklové závody.T.z.Ostravský trojuhelník.Měl trasu po Sokolské třídě u radnice se zatáčelo doleva kolem Komenských sadů až ke hlavnímu vchodu do parku a zpět doleva na Sokolskou třídu.Pamatuji,že těmto závodům vévodil legendární jezdec František Bartoš,kterého jsme všichni kluci obdivovali.Možná to bude někoho zajímat.Hezký den.

(odkaz)Neva | 8. 1. 2007, 15:55

No Dali...

Odkazy jsou super, velmi zajímavé...

(odkaz)Dali | 8. 1. 2007, 15:23

Sakra tam je ale obrázků a starých fotek šachet a fabrik. To stojí za skouknutí:
http://www.hornictvi.info/histhor/lokality/okr/okr.htm
a spousta stránek okolo té adresy.

(odkaz)Dali | 8. 1. 2007, 15:09

zajímavý odkaz na obrázky dolní oblasti
http://www.hornictvi.info/techpam/vitkov/vitkov.htm

(odkaz)Rado | 7. 1. 2007, 8:22

to gizd

Ona firma Hochtief má na Hlubině tu svou reklamu proto, že dělá nový nástřik na těžní věže. Takže užívejme si pohledu, dokud je Hlubina bílá, protože za pár měsíců nebude. Ale nemusíme plakat, on ten nátěr, co bude nový, bude takový, jaký má být. Bílá nebyla ta správná barva.

(odkaz)Osirak | 6. 1. 2007, 22:56

dodatek k politické orientaci p. Tošenovského

Ohledně oné pravicové orientace pana Tošenovského a potažmo celé ODS bych mu vzkázal, aby nezapomněl na heslo, které je rovněž pravicové(konzervativní) a říká, že existují hodnoty, jež musíme ochraňovat a uchovávat, protože nepatří nám, byly nám jen propůjčeny generacemi předchozími a mi nemáme jinou povinnost, než je udržovat pro generace budoucí

(odkaz)Osirak | 6. 1. 2007, 21:34

špička republiky :D

Na to abychom byli špičkou republiky potřebujeme špičkové politiky, kteří dosadí na potřebná místa špičkové manažery

Dle mého názory takovým politikem není Tošenovský a rozhodně jím nebyl Zedník. Ale za padesát, sto let budeme možná rádi, že se někdo obnovuje trosky historie(jako to udělal on s tzv. hradem)

(odkaz)gizd | 6. 1. 2007, 21:03

Redakce je trochu tajemná ohledně obnovy Dolní oblasti.. Nicméně mi začalo nedávno vrtat hlavou, co že to tam visí za reklamu v areálu vysokých pecí , viditelnou z místecké -HOCHTIEF . Doposud jsem to neslyšel. No je to developersko- stavební firma a pokud vím tak tady v našem regionu toho moc nepostavili , ne-li vůbec něco. Tak nevím jestli tam třeba není nějaká souvislost, ale na jejích stránkách není o vítkovicích nic. Možná mám moc bujnou fantazii. Ale jestli-že Sekyra group koupila hrušovskou chemičku ( už tam taky mají vyvěšenou reklamu ) a hodlají tam investovat miliony ( sice to je jiný případ, tady by to bylo systémem zbourat , vyčistit , postavit ) , tak proč by se nenašel někdo kdo areál vys. pecí koupí opraví , dobuduje k obrazu svému, myslím že některé developerské firmy si uvědomujou atraktivnost a potenciál těchto lokalit, daleko více než Tošenovští a spol. Ostrava asi opravdu v brzké době zažije boom a investoři se budou předhánět, kdo bude mít velkolepější projekt, a oživení dolní oblasti resp. vysokých peci a hlubiny by byla naprostá špička přesahující rámec republiky.

(odkaz)Rado | 6. 1. 2007, 18:29

Pana Tošenovského jsem pokládal za moudrého člověka, ale po přečtení jeho názoru v listárně kraje měním názor. Co se týče průmyslových zón, možná pokrokový je, ale na druhou stranu jde vidět i to, že je Ostravák, že nemá k památkám vztah. Do nekonečna se ptám, kdy lidé na úřadech, magistrátech začnou myslet dlouhodoběji. Tu svou koncepci si může pan hejtman strčit akorát někam. Jestli chce zabít kůl, ne hřebíček, do rakve Ostravy, ať udělá ten krok.

(odkaz)aggu | 6. 1. 2007, 16:35

?

Tošenovský buď neví o čem hovoří, nebo jsou industriální památky za jeho rozlišovacími schopnostmi. Asi má moc práce s průmyslovými zónami... Typické pro pravičáka - co si na sebe nevydělá = odstřelit. Dovedu si představit, že až nebude za pár let co zachraňovat, budou politici podporovat výstavbu repliky vysokých pecí ala kauf-disney-land. :-/ :-/ :-/
asi bude třeba jim to vysvětlit trochu hlasitěji.

(odkaz)illli | 6. 1. 2007, 15:33

Bohužel, pokud jsem pana Tošenovského pochopil správně, krajský úřad v tété věci nehodlá podniknout vůbec nic. Maximálně radit, že o by se mohlo požádat o peníze z nějakých norských fondů, což už slyšíme asi pět let... S tím že by jeho úřad projevil nějakou iniciativu, evidentně počítat nemůžeme. Zřejmě tady od toho nejsou.

(odkaz)xxx | 5. 1. 2007, 19:49

to illli:

Hmm, taky se mi to nečte zrovna dobře... Nevím jestli je obvyklé, aby zástupce kraje, z kterého je navržena památka na zápis do UNESCO, sám tuto památku ještě před rozhodnutím zpochybňoval... To je podle mě s prominutím hloupé...
Já v tomto směru plně souhlasím se stanoviskem sdružení Za starou Ostravu:
http://www.fajnaostrava.com/vitkovice/stanovisko.htm
a v podstatě s každým, kdo tam nebude bourat, ale objekty využívat novým způsobem.

(odkaz)illli | 5. 1. 2007, 19:12

Dolni Vitkovice

Dovolim si tady zkopírovat dotaz a odpoved hejtmana Tošenosvského z jeho listárny.
Musím poznamenat, že mě přešel optimismus...


Dolní oblast Vítkovic je z mnoha důvodů poměrně komplikovaná lokalita. Původní velikost kulturní památky Dolní oblast Vítkovic byla 32 ha, přičemž samotná památka stojí na prostoru pouhých 10 ha. Tato skutečnost komplikovala další rozvoj a nakonec se podařilo vyjmout zbývajících 22 ha ze seznamu kulturních památek. Uvažovat ovšem o zápisu Dolní oblasti Vítkovic do Seznamu světového dědictví UNESCO považuji za přinejmenším diskutabilní. Pochopitelně jsem si velice dobře vědom, že Dolní oblasti Vítkovic musí být věnována patřičná pozornost. Její mimořádná hodnota spočívající v unikátnosti jednotlivých technických zařízení Vítkovických železáren a v jedinečnosti propojení „uhlí – koksu – železa“ na jenom místě je pozoruhodná, nicméně ani toto pro mne není dostatečně silný argument. Co však vnímám jako značně problematické, že v této chvíli neexistuje komplexní strategie s jednoznačným finančním zázemím, která by se souhrnně zabývala budoucím využitím Dolní oblasti. Několik projektů již samozřejmě bylo zpracováno. Je třeba si ale přesně říci, zda celou oblast zakonzervujeme - pak je nutné vědět kdo bude platit údržbu, nebo zda památku otevřeme k obchodnímu využití – tady by mohly náklady nést případní investoři. Nápady typu udržovat celou Dolní oblast jako za dob, kdy zde pracovali hutníci, a čas od času nějaké exkurzi ukázat ve vysoké peci jak se železo zpracovávalo, mohl vymyslet opravdu jen ten, kdo hutnímu průmyslu vskutku pramálo rozumí.
V této chvíli se ve spolupráci s Vítkovicemi snažíme podílet se na zpracování komplexní strategie, za využití financí pocházejících z různých zdrojů. A velmi si cením ohromné aktivity pana ředitele Světlíka. Na projektové dokumentace a na mnoho aktivit s tím souvisejících lze použít např. peníze z Finančních mechanismů EHP/Norsko, což je bezesporu významná pomoc. Spolupracujeme rovněž s Magistrátem města Ostravy a jsme v této věci ve spojení v hledání především způsobu budoucího využití.

S pozdravem

Evžen Tošenovský, hejtman kraje

(odkaz)xxx | 30. 12. 2006, 18:38

Na Ostravácích se objevily fotky Moravské Ostravy z roku 1945 po náletu...
link: http://ostravaci.cz/?s=album&b=51&c=0

(odkaz)Payus Hill (Hillman) | 16. 12. 2006, 13:26

Rix byl moc hezký...škoda že něco ještě nepostavili v podobném duchu (třeba i v této době)
Německý dům byl stavitelskou lahůdou...věčná škoda(válka však byla krutá,tak pomstychtivost plně chápu)...zvlášť když tam to místo po něm tolik let zeje prázdnotou

(odkaz)xxx | 15. 12. 2006, 18:55

Taktak je to Německý dům, postavený na konci 19.století, po 2.sv. válce v rámci odplaty zbouraný...

Obrázky a informace nejen o Německém domě najdete zde:
http://www.jarnemec.com/felixneumann/index.php?akce=1895

(odkaz)Rado | 15. 12. 2006, 18:24

to vogel.h

Mám za to, že dům vedle spořitelny je Německý dům, resp. jeho část

(odkaz)aggu | 15. 12. 2006, 16:33

jen pro připomenutí: archív města ovy - odkaz "Mohlo by Vás zajímat" ...
http://amo.mmo.cz/
spousta fotek, map, textu...

(odkaz)vogel.h | 15. 12. 2006, 16:28

Nešel jsem nějaké fotky na netu tak tady máte odkazy

Obchodní dům Rix
odkaz

Spořitelna, velmi hezký dům vpravo nevíte někdo co to bylo??
odkaz

A ještě jiné zajímavé zde
http://dabi.webovastranka.cz/image/259

(odkaz)Barbar | 15. 12. 2006, 15:24

potěcha pro NeVu

Ale, Evylen, nesmíte si to tak brát. Mělo by Vás těšit, že takřka ztělesňujete historii! :-))

(odkaz)Neva | 15. 12. 2006, 11:58

Fotky jsou úžasné. Méně úžasné je to, že jsem poznala asi všechna focená místa, což hovoří něco i o mé historii...

(odkaz)xxx | 15. 12. 2006, 10:48

Historické fotografie

http://mhd-ostrava.ic.cz/historicka_fotogalerie.htm

Pod tímto odkazem najdete historické fotografie ostravských tramvají normálních i úzkorozchodných. Hlavně fotky, kde je kromě tramvaje vidět taky kousek města, se mi hodně líbí.

(odkaz)xxx | 22. 11. 2006, 9:04

Moc pěkné povídání pana Stanislava Vopaska, zakladatele ostravského Hornického muzea a bývalého ředitele Nadace Landek, o zápisu ostravských památek do seznamu UNESCO a také o ostravském průmyslovém muzeu (nejstarším technickém muzeu na území ČR, které nejdřív bylo, pak nebylo, pak zas chvíli bylo a teď už zase není), naleznete zde:

http://www.diamo.cz/hpvt/2005/tradice/T_02.htm

(odkaz)xxx | 20. 11. 2006, 11:44

proměny...

V sobotu proběhla šumná procházka po ostravských židovských památkách. Bohužel jsem se nemohl zúčastnit, ale mám na toto téma pár odkazů se základními informacemi o historii Ostravských židů, tato historie byla bohužel
násilně přerušena 2.světovou válkou kdy Ostrava přišla nejen o většinu z 10 000 židovských obyvatel Ostravy, ale také o všechny 3 synagogy (hlavní synagogu v centru Ostravy za dnešním obchodním domem Laso,
vítkovickou synagogu - nacházela se u křižovatky ulic Kutuzovova a Halasova nedaleko nám.Jiřího z Poděbrad ve Vítkovicích a o přívozskou synagogu nedaleko nám.Svatopluka Čecha). O poslední významnou židovskou památku přišla Ostrava v roce 1986 kdy byl zlikvidován židovský hřbitov (společně s Městským hřbitovem a hofmanovým krematoriem) v dnešním parku Milady Horákové.
Další informace, včetně obrázků synagog najdete zde:
http://www.kehila-ostrava.cz/historie.htm
http://amo.mmo.cz/vystava/synagoga.htm
http://www.jarnemec.com/felixneumann/index.php?akce=zide_ostrau

Zobrazeny všechny příspěvky (95)