Diskuze na téma Národní divadlo moravskoslezké

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Jana K. | Dnes 21. 10. 2017, 11:09

Dnes nás čeká druhá premiéra a ejhle, opět diriguje pan Klecker (mj. Verdi mu nesedí a tím, že není žádná osobnost jednotlivé nástrojové skupiny hrají jak se jim zachce...). Kde jsou ty časy pana Šrubaře a Dámy s kaméliemi. To byl hudební svátek. Paradoxně Šrubařovo hudební nastudování Dámy s kaméliemi suverénně převálcovalo celý balet. Ale zpátky k dnešní druhé premiéře. Opět zpívá paní Hundeling (nebýt ji, tak je celá opera na okamžité stažení z repertoáru), dnes zapěje pan Matič, který sice není nic moc, ale alespoň silově neřve. Ovšem nasazení paní Nitrové, pana Mastra, pana Vlkoviče a bohužel slabého jak čaj pana Suchánka, je hodně na pováženou. Znovu se potvrzuje, že pan Klecker by měl odejít a slečna Mikulášková ať raději rodí děti, nebo se věnuje domácnosti, ale opeře a opernímu provozu ani jeden z nich NEROZUMÍ!!!

Zajímavou pikantností jsou alternace Desdemony. Jana Šrejma Kačíková bude zpívat až jednu z repríz. (No, není divu, zničený hlas je zničený hlas. Až se divím, proč tu roli vůbec bere, nebo proč v Ostravě vůbec hostuje, když z ní odešla do Brna :-/). Ovšem paní Eva Dřízgová-Jirušová je super "záhadou". Ta je obsazena až na leden 2018, takže se asi potvrzují má slova, že opět zpívá mimo svůj hlasový obor a v podstatě tu roli nastudovala za čárku, aby naplnila úvazek? Vůbec si myslím, že by paní doc. Dřízgová měla skončit, protože někdejší primadona dopadá tak, že zpívá silně mimo oborové role (za jednu silně mimo oborovou kládu získala i Ph.D.), nebo, a to je hodně na pováženou, staré "babky" v Prodané nevěstě, nebo dokonce i služtičky v La Traviatě. Má-li v sobě nějakou hrdost, tak by měla odejít, protože tohle je kombinace ztrapňování a ponižování. A to podotýkám, že paní Dřízgová má stále co nabídnout, ale to bychom nesměli býti v českém buranově, kde na písňové recitály přijde pět půl usínajících zatrpkle nahluchlých důchodců a v opeře je každému šumák, kdo a co zpívá. Hlavně, že je to forte. Viď Máňo, viď Pepo!!!

(odkaz)Dušan | 20. 10. 2017, 16:26

Názor pana Bátora pro mne není vůbec směrodatný. Je to místní kritik poplatný každému vedení opery NDM (a možná i vedení jiných uměleckých souborů a divadla). Jeho úkolem je vždy chválit. A pokud se něco moc nepovede, tak o tom raději nepsat. Možná za to má i vstupenky zadarmo na premiéry. Více k tomu není třeba nic dodávat.

(odkaz)Divák | 20. 10. 2017, 11:11

Otello

Tak nevím, pan Bátor pěl na premiéru Otella samou chválu. Už se těším až navštívím
reprízu představení. Je to příběh, kde se snoubí síla slova s hudbou.

(odkaz)Jana K. | 20. 10. 2017, 0:15

Othello jako divácký propadák nuber one!!!

Tak jsem přežila premiéru, která byla ovšem k nepřežití!!! Myslím, že je nejvyšší čas, aby pan Klecker odešel z Ostravy. Na vedení operního souboru, byť super malého a oblastně bezvýznamného, prostě nemá!!! A pro slečnu Mikuláškovou: ty autobusy cizinců už vidím... Ale asi vás spražím, že i za Golata jezdila do Ovy malá (!) skupinka Rakušaů na operu. Ale ne pravidelně a v žádném případě to do celkové návštěvnosti moc nezasáhlo!
Nové nastudování O. bude diváckým propadákem number one! Ono totiž platí, bez peněz do hospody nelez aneb bez pěvců a nelze uvádět operu. Ale vysvětlujte to to Plantakovi, Pražákovi a UR NDM.

(odkaz)Jana K. | 18. 10. 2017, 22:33

Pane Dušane, až uvidíte zítřejšího Othella resp. jednu z repríz, tak asi padnete na hubu.Nasadit Zampieriho a Mastra může pouze sebevrah, nebo Klecker, nebo ta naše milá slečna dramaturgyně. Paní Hundeling je slušná Desdemona, ale na takový titul nemáme. Celkově mi to příjde, jako když někdo chce a nemože. A režie, scéna a kostýmy? Slátanina aneb co zbylo z Boleny, Ernaniho... Pane režisér jde ve šlépějích pana Gábora - jednou, na zkoušku, to vyšlo (Fedora). Podruhé, potřetí - FIASKO!

A nad panem Návratem bych moc nejuchala. Kromě toho, že byl slušný provozní dirigent, byl i šéfem opery v období nejtužší normalizace. A právě s tímto obdobím a jeho šéfováním mám velký problém... Zhruba od roku 1980 byla ostravská opera ve vleklé krizi, která se ještě prohloubila po odchodu Drobkové do ND. Nebylo to pěkné období. I když je pravda, že pan Návrat přivedl do Ostravy paní Dřízgovou, ale té zase dával takové role, že je malý zázrak, že tato dáma ještě zpívá.

(odkaz)Dušan | 18. 10. 2017, 19:29

Také se připojuji k pánům Urbánkovi, Vaculíkovi a dámám Vovkové a Rajnišové-Kmentové, kteří na facebooku opery NDM blahopřáli k 80.tým narozeninám dlouholetému dirigentovi a šéfovi opery PANU dirigentovi Václavu Návratovi. Vše nejlepší, vážený pane dirigente!!!! Umělců, jakými byl pan Návrat, si měla ostravská opera vážit.
Bohužel tandem Nekvasil - Jindra jej, stejně jako jiné, v roce 2010 odstavil. A jaké dirigenty do ostravské opery tento tandem přivedl? Celostátní průměr - jako byli pánové Chalupecký, Brauner, Marković a začátečníky jako byli pánové Žídek a Prášil. A nyní v nastoupeném trendu pokračujeme, viz pánové Kružík a Sedlický.

(odkaz)Jana K. | 13. 10. 2017, 20:12

Rebecca

Jsem na R. a zasnu. Pani Petrakova, vzdyt vy ty rezie zacinate produkovat jako Batovy cvicky. Vsechno stejne, opakujici se, bez napadu, ucinkujici (zdraham se rici umelci) hraji jak "umi", spousta z nich pouziva trapne divadelni prehravani. A do toho ta bugarina - orchestr a zvukari. Tohle snad nemuzete myslet vazne, pani Petrakova!!!

(odkaz)Jana K. | 13. 10. 2017, 12:27

Tanec u tyče + Tři mušketýři

"Pánský kabaret: svalnatá těla, tanec u tyče i hozená podprsenka." - 11.října 2017 0:48 StB iděs (idnes)

Takže ostravská balet se holí na pódiu a první sólista olomouckého baletu Ivo Jambor dělá tanec u tyče...
K tomu lze dodat jediné, v případě, že česká oblastní divadla nemají na zaplacení tanečníků, tak ať ty oblastní baletní soubory raději neexistují!!! Přestává to mít jakoukoliv úroveň.

---

Bohužel poslední dvě reprízy Třech mušketýrů, pouze potvrzují vysokou nekompetentnost paní inženýry Dřímalové a Mandy Chojnacké. Na všech tanečnících je znát, že nemají za sebou kvalitní školu klasického baletu, vše je maskováno jejich mládím a tím i přirozenou energičností, v některých případech i krásou těla a tváře. Ale balet, chceme-li hovořit o skutečném baletu, není pouze o pěkných tvářích. Choregrafie třech mušketýrů je doslova slepencem všeho možného, některé variace "ukradené" z Louskáčka apod. Největší zklamání je asi pan Rei (Japonsko), který začíná být až panoptikální figurkou, nebo slečna Sakurado, která nebaletí, ale předvádí jakousi trapnou taneční pantomimu. Z ostravského "baletního" souboru se absolutně vytratila technika. Vidět adagio, vysoké arabesky či atitudy, nebo snad entrechat, pas de basque, brisé, double cabriol ad. je téměř nemožné. Ale ryba smrdí od hlavy, že pane Plantaku, pardon, pane Macuro, pane Pražáku a celá umělecká rado!!!


(odkaz)Jana K. | 10. 10. 2017, 17:35

Hoďme na tu inženýrku Dřímalovou sít!!!

Takže v baletu se nám budou tanečníci, možná i tanečnice?, v průběhu představení holit... Čím dál tím lepší... To je tak, když balet vede nýmandka z Nýmandova. Hoďme na tu inženýrku Dřímalovu síť!!!

(odkaz)Jana K. | 2. 10. 2017, 10:34

Pane Dušane,
podívejme se, resp. běžte se někdy podívat, na s prominutím domrvenou Nádražní třídu, nebo na právě dokončovanou Českobratrskou, nebo na to oraniště na Masarykově náměstí, nebo na ten úžasný park Komenského (padlo tam i s úpravou břehů Ostravice 600 mil. Kč!!!). Vždyť Plantak není schopen vyhodit na minutu Vltavského, Plantak kvaká něco o rozvoji, ale přitom se paktuje s největším sígrem Semerákem, Plantak je jedna ruka s Pražákem, který by neměl do budovy Nové radnice ani vstoupit. A Vy po těchto lidech chcete, aby sledov. recenze? Pochopitelně, že máte pravdu, konec konců jako vždy, ale jak říkám ryba smrdí od hlavy a tohle město je doslova prokleté, určené k plácání se v nekonečné provinčnosti a sebeklamech. Již dnes říkám, že Plantak není Ano, bude líp, ale Plantak je jednotka hlupoty!!!

(odkaz)Jana K. | 1. 10. 2017, 17:08

Gábor je odejít aneb co nám zůstává po jeho éře v činohře?

Je více než smutné, že pan Nekvasil vyhazuje lidi jako na běžícím páse. Ale co je ještě smutnější, že on neumí řídit a neustále potvrzuje mé dávné tvrzení, že ve VEDENÍ NDM NEMÁ CO POHLEDÁVAT. Nicméně zpátky k činohře. Co zbylo po Gáborovi?
1. rozvrácený soubor a silně narušené mezilidské vztahy
2. špatná dramaturgie, která je zacílená na všechny a na nikoho aneb největší šmíra a trapárna (DONAHA) vítězí
3. v souboru neexistuje jediná herečka, která by utáhla hlavní roli
4. v souboru neexistuje jediný herec, který by utáhl hlavní roli
5. v hereckém projevu převládá přehrávání a patos
6. ani jedna z akvizic, nemá přesvědčivý talent
7. systematické pošlapání pravidla, že do NDM chodí herci, kteří se nejdříve tři čtyři roky otrkají na menší scéně (Šumperk, Opava, Těšín, Jihlava) a teprve potom získávají angažmá v "Národním"
8. dělat hvězdy z (pod)průměrných činoherních herců, kteří hrají v TV, není koncepcí, ale spíše antikoncepcí
9. činohra by neměla vystupovat v DJM - tohle divadlo jí láme vaz - dklouhodobě
10. je vůbec zapotřebí činohru v NDM provozovat? zvážíme-li fakt, kolik dalších činoherních souborů v Ově jest

===

Komedie pokračuje!!! Plantak s Pražákem tvrdí, že v G biude muzikálová scéna, ale Nekvasil v TV pravil (předevčírem), že tam bude herecká dílna, velká zkušebna. Tak jak to vlastně je. Plantak s Pražákem chtějí do NDM vrazit 400 mil. Kč (Myron + G), ale vlastně ano neví, pro koho to NDM hraje, nebo co chce divák, nebo že řada představené zeje prázdnotou, nebo že se ve spleti slev rozdávají vstupenky zdarma. Ve výsledku vznikne architektonicky nehodnotně přestavený pavilon G a jako bonus dvě doflikované budovy (DAD, DJM) ve stylu lepíš, lepíme. A co filharmonie, a co galerie, a co... Raději nic. (Jatka jsou zastavena, arch. Hájek to nezvládne, na Masarykáči je oraniště a sígr Semerák bude natírat a montovat kamery pod Frýdlantské mosty). Kdo uteče, ten zvítězí!!!
(odkaz)Dušan | 1. 10. 2017, 15:13

Dnes vyberu názory ze dvou kritik na inscenaci Hraběte Oryho z Brna:
1. Olga Janáčková: Nemile mne překvapila ta těžkopádná předehra a nevýrazná hudební stavba představení. Doufám, že mladý dirigent Robert Kružík pouze neměl právě šťastný den!?
2. Svatava Barančicová: Jedinou slabší stránkou se tak ukázal být Orchestr Janáčkovy opery, zvláště v předehře bylo znát, že by dechy potřebovaly zkvalitnit ladění a orchestr by měl ještě zapracovat na zpřesnění nástupů, ty byly občas dosti přibližné (dirigent Robert Kružík).
Tak nevím, co je na tom pravdy, ale v Ostravě je tento dirigent v současné době značně opěvován.

(odkaz)Jana K. | 25. 9. 2017, 21:55

Pozor! Náš Plantak zase plantá!!!

Takže pozor! G na Černé louce nebude stát 40 mil. Kč, ale podle nového už 60 mil. Kč. (zdroj. česká televize Ostrava - regionální vysílání 25. 9. 2017 od 18hod.) My se na těch 100 avíce mil. Kč dostaneme, ne že ne!!! Jo a Nekvasil je kořen - trpitelský výraz, pupek a rozčepířené vlasy. A celé to zastřešuje Pražák. Amen s Ostravo!!!

(odkaz)Jiří | 20. 9. 2017, 0:44

Zajímavé příspěvky

sedmNeznám sice Ostravu, takže sem moc nepatřím, leč moc rád čtu příspěvky na téma opery, operety. Mám za to, že totéž, co se zde píše o NDM platí v neztenčené míře i pro ostatní české scény. Glosy klauna Ferdinanda hýří nadhledem a výbornými postřehy, Janě K. bych doporučil vystoupit z anonymity a psát operní recenze. Ona má do oboru vhled, jistě by si musela dát malou autocenzuru, ale do oboru vidí, tak jako vidí i do zákulisí NDM. Až se divím, že ji dosud nikdo neodhalil.... Jde jen o to, zda po vystoupení z anonymity, pokud se musím pod recenzi podepsat, je reálné psát takto otevřeně. Ale rozhodně pociťuji, že oboru rozumí a rád její příspěvky čtu. Jano K., proč nezkusíte napsat kritiku a zveřejnit ji, jste rozená kritička, to myslím naprosto upřímně. Máte náboj kritičnosti, chcete kritizovat, vidíte do věci. A dnes tady fakt není opravdu dobrý operní recenzent, zkuste to!!!

(odkaz)Jana K. | 19. 9. 2017, 18:00

Takže nekonečné relativizování (Ferdinand) a teď ještě i demagogie (Otazník)? Skvělé!

Milý Otazníku, Vy mluvíte a píšete jako starý komunista!!! Prý, co se mi podařilo udělat pro NDM? V prvé řadě jsem ho NEROZVRÁTILA a nepřivedla do propasti. Na zbytek nemá cenu odpovídat, ale v jedné věci se přikláním k názoru Jaroslava Němce, že každý kdo zůstává v Ostravě je svým způsobem hrdina a já být primátorkou, tak každému, kdo v tom smradu a smogu chce ještě žít bych odpustila alespoň daň z nemovitostí - i když to by asi polovina magistrátu byla propuštěna a Planták bral max. 30 tis. Kč/měsíc.

Pane Krmiči! Jsem ráda že Vás bavím :-/

(odkaz)Jana K. | 19. 9. 2017, 18:00

Takže nekonečné relativizování (Ferdinand) a teď ještě i demagogie (Otazník)? Skvělé!

Milý Otazníku, Vy mluvíte a píšete jako starý komunista!!! Prý, co se mi podařilo udělat pro NDM? V prvé řadě jsem ho NEROZVRÁTILA a nepřivedla do propasti. Na zbytek nemá cenu odpovídat, ale v jedné věci se přikláním k názoru Jaroslava Němce, že každý kdo zůstává v Ostravě je svým způsobem hrdina a já být primátorkou, tak každému, kdo v tom smradu a smogu chce ještě žít bych odpustila alespoň daň z nemovitostí - i když to by asi polovina magistrátu byla propuštěna a Planták bral max. 30 tis. Kč/měsíc.

Pane Krmiči! Jsem ráda že Vás bavím :-/

(odkaz)Jana K. | 19. 9. 2017, 18:00

Takže nekonečné relativizování (Ferdinand) a teď ještě i demagogie (Otazník)? Skvělé!

Milý Otazníku, Vy mluvíte a píšete jako starý komunista!!! Prý, co se mi podařilo udělat pro NDM? V prvé řadě jsem ho NEROZVRÁTILA a nepřivedla do propasti. Na zbytek nemá cenu odpovídat, ale v jedné věci se přikláním k názoru Jaroslava Němce, že každý kdo zůstává v Ostravě je svým způsobem hrdina a já být primátorkou, tak každému, kdo v tom smradu a smogu chce ještě žít bych odpustila alespoň daň z nemovitostí - i když to by asi polovina magistrátu byla propuštěna a Planták bral max. 30 tis. Kč/měsíc.

Pane Krmiči! Jsem ráda že Vás bavím :-/

(odkaz)Jana K. | 19. 9. 2017, 18:00

Takže nekonečné relativizování (Ferdinand) a teď ještě i demagogie (Otazník)? Skvělé!

Milý Otazníku, Vy mluvíte a píšete jako starý komunista!!! Prý, co se mi podařilo udělat pro NDM? V prvé řadě jsem ho NEROZVRÁTILA a nepřivedla do propasti. Na zbytek nemá cenu odpovídat, ale v jedné věci se přikláním k názoru Jaroslava Němce, že každý kdo zůstává v Ostravě je svým způsobem hrdina a já být primátorkou, tak každému, kdo v tom smradu a smogu chce ještě žít bych odpustila alespoň daň z nemovitostí - i když to by asi polovina magistrátu byla propuštěna a Planták bral max. 30 tis. Kč/měsíc.

Pane Krmiči! Jsem ráda že Vás bavím :-/

(odkaz)Jana K. | 19. 9. 2017, 18:00

Takže nekonečné relativizování (Ferdinand) a teď ještě i demagogie (Otazník)? Skvělé!

Milý Otazníku, Vy mluvíte a píšete jako starý komunista!!! Prý, co se mi podařilo udělat pro NDM? V prvé řadě jsem ho NEROZVRÁTILA a nepřivedla do propasti. Na zbytek nemá cenu odpovídat, ale v jedné věci se přikláním k názoru Jaroslava Němce, že každý kdo zůstává v Ostravě je svým způsobem hrdina a já být primátorkou, tak každému, kdo v tom smradu a smogu chce ještě žít bych odpustila alespoň daň z nemovitostí - i když to by asi polovina magistrátu byla propuštěna a Planták bral max. 30 tis. Kč/měsíc.

Pane Krmiči! Jsem ráda že Vás bavím :-/

(odkaz)? | 19. 9. 2017, 16:14

Už mě štvete Jano K., co vy jste, taky Ostravačka , taky Češka, tak co se
povyšujete nad ty ostatní a jenom urážíte. Vy jste snad jiná? Co se vám povedlo
udělat pro NDM, Ostrava, Českou republiku. Všechno je takové, jaké je. Lidi
mají co dělat, aby se uživili, nepřišli o práci. Všichni nemohou utéct někam
do ciziny nebo aspoň do Prahy, neudělala jste to nakonec ani vy. Jenom furt
kálíte do vlastního hnízda. Proč z té příšerné Ostravy neodejdete, bylo by na čase
odjet a nebýt součástí toho hnusného -dle vás - ostravského obyvatelstva
a nedýchatelného, špinavého ostravského prostředí.,? Běžte už do pr .... !!!!!!

Zobrazen 1. až 20. příspěvek z 6970