Diskuze na téma Výstavba a architektura v Ostravě – co se chystá, co se staví a co už stojí

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Rado | 18. 1. 2011, 20:52

Tímto se omlouvám za svou poslední větu a děkuji za upozornění jarnemcovi.

(odkaz)jarnemec | 18. 1. 2011, 19:53

ps to Rado:

jen doplním Ladina: M. Vitoulová učí na VŠB-TU Fakultě stavební, Katedře architektury. A mimochodem Martin Strakoš učí na OSU Filozofické fakultě, Katedře dějin umění a kulturního dědictví (obor: Dějiny a teorie moderní architektury).

(odkaz)Ladin | 18. 1. 2011, 19:38

Rado

Není to tak úplně pravda, viz. třeba rozhovor s Milenou Vitoulovou (odkaz je níže), která učí na stavební fakultě VŠB.

(odkaz)Rado | 18. 1. 2011, 19:05

Zazdívání

Vysvětlit zazdívání je celkem jednoduché - je to levnější. Z dění na Karolině nemám vůbec radost, ale napadá mě, zda-li by nechtěl někdo vytvořit takový virtuální pomník Kajnarovi, Ženatému a spol., aby si tito lidé v budoucnu v Ostravě neškrtli. Volič zapomíná a v tomto případě by se to mělo připomínat. Karolina by měla těmto lidem zlomit vaz, i když se se stranickou průkazkou padá do měkkého a ne moc hluboko. Navíc mě napadá taková analogie s jatkami, aby se za pár let neřeklo, že smlouva s MD byla poplatná své době. Co je také zvláštní, na VŠB se učí městské stavitelství, architektura, ale že by se někdo ozval i z akademické půdy? I to o něčem vypovídá.

(odkaz)Marek | 18. 1. 2011, 16:05

Je mi z toho nějak zle!!! :((

(odkaz)jarnemec | 18. 1. 2011, 14:26

ps to marian:

Původní vizualizace (r. 2006), na základě kterých pozemky MD získalo jsou např. zde: http://fajnaostrava.com/karolina/multidev/multide.htm (Všimněte si uliční osy od lávky... např.)

(odkaz)Jacques | 18. 1. 2011, 14:19

Všimli jste si, že bude jiný i tak? Zazdívají a zasklívají jiné krabice než je tomu na vizualizacích...Všimněte si toho...

V reálu zasklili tu krabici vpravo a zazdili tu uprostřed
http://ostrava.videocam.cz/cam2/image11-01-18_14-09-21-92.jpg

a na vizualizacích je tomu přesně naopak
http://www.hostalkovice.cz/jahia/webdav/site/ostrava/shared/podnikatel/newsletter/unor/nova_karolina.jpg

Bude zazděná větší masa než měla být...

(odkaz)Coppola | 18. 1. 2011, 14:16

to marian

Obchoďák vypadal na původním modelu, se kterým Multidevelopment vyhrál, úplně jinak. http://www.stavebni-forum.cz/data/cms/7374/image-big.jpg

(odkaz)marian | 18. 1. 2011, 13:23

to rýša

ten obchoďák na vizualizacích vypadal stejně jak se staví. leda měl předtím jehlanovitý světlík - to naštěstí zrušili. chladících věží máme v ově dost...

(odkaz)jarnemec | 18. 1. 2011, 12:53

a ještě jedna připomínka z tisku ke kauze Jatka:

"Vedení ostravského magistrátu už dříve připustilo, že je chybou, že ve smlouvě s Bauhausem nejsou zakotveny sankce pro případ, že by o jatka nepečoval. Sdružení Za starou Ostravu ale nedávno přišlo s tím, že problémem nejsou neuvedené sankce, ale to, že ve smlouvě vůbec nebyla povinnost o jatka pečovat zmíněna. „Je s podivem, jak se někdo k té smlouvě dostal. Já jsem ji neviděl, podepisoval ji ještě bývalý starosta obvodu Radim Chytka, ale je bezpochyby poplatná době,“ uvedl náměstek ostravského primátora Vít Ruprich." MF Dnes 23. 2. 2006

Nepřipomíná vám to něco?

(odkaz)jarnemec | 18. 1. 2011, 12:50

to Ladin:

njn, ale i přes připomínání si dělají co chtějí. Přesně v duchu hesla "Jedeme dál!!!"

Já si třeba vzpomínám, jak se představitelé obvodu MOaP dušovali o tom jak je smlouva s Bauhaus výhodná a jak budou Jatka opravena... Jinak viz příspěvek někde níže, kde zmíňuji, že vše jde v případě Karoliny v již několikrát zopakovaném scénaři.

Pro připomenutí: "Aby Bauhaus mohl v tak atraktivním místě začít stavět, zavázal se, že jatka zrekonstruuje. Stavební odbor města mu vydal jedno stavební povolení na výstavbu prodejny i na rekonstrukci kulturní památky. Ta měla být opravena v roce 1997. "Firma se stále vymlouvala, že nemůže najít budoucího uživatele stavby," tvrdil předchozí hlavní architekt města Mojmír Sonnek. Stavební odbor uložil Bauhausu za to, že nedokončil stavbu dle stavebního povolení, pokutu. Magistrát ji však před časem zrušil. "Stavební povolení neznamená povinnost stavět. Pokuta by mohla být uložena v případě, že by protahováním stavby bylo ohroženo životní prostředí, což se v tomto případě podle nás nedělo," vysvětlila vedoucí stavebního odboru magistrátu Marta Wroblovská." MF Dnes 22. 2. 2001

(odkaz)Ladin | 18. 1. 2011, 12:27

Vzpomínám si, jak se Ženatý na besedě o Karolině ve Fiducii dušoval, že je vše zajištěno a obavy (skoro všech) přítomných jsou zbytečné.
Doufám že to teď budou všichni těm komikům z magistrátu co nejčastěji připomínat. Nám ostatním je to teď ovšem prd platné.

(odkaz)Rýša | 18. 1. 2011, 12:11

No nevím, jestli o-z centrum je v normě,...kdyby se postavil jak byl na původních vizualizacích, tak snad, ale dle toho, co se píše, tak bych ho raději viděl na okraji města, třeba v Hrušově, tak je taky dost velké prostranství po chemičce....

(odkaz)marian | 18. 1. 2011, 11:57

obchoďák na karolíně je v normě. mohlo to být plechové tesco. jinak - park bych taky bral radši - tam bych zašel. obchod. centrum navštívím jen v případě nenadálého pohybu ve střevech při pobytu v centru

(odkaz)Rýša | 18. 1. 2011, 11:47

smutné to čtení....

...jj, a taky jsem si všiml, co odpověděla na otázku co se v Ově povedlo.....

(odkaz)Poly | 18. 1. 2011, 11:46

náměstek Srba

Opravdu komik, dneska náměstka může asi dělat kdokoliv. Totálně se znemožnil. Tak dlouho jsem se už nezasmál.

Kajnar taky, oni nám to slíbili ústně, takže páky na to nemáme.

Ostravské vedení opije každý rohlíkem.

(odkaz)jarnemec | 18. 1. 2011, 11:44

z rozhovoru s Milenou Vitoulovou:

"Česká komora architektů i část ostravské veřejnosti všemožně a ze všech sil od začátku doporučovala model obvyklý, vyzkoušený a používaný v evropských kulturních městech, a to:
Před velkým zásahem do městského organismu, kterým bezpochyby Karolina je, se provede objektivní průzkum koupěschopnosti a vlivu na život města. Potom je sestaven obsah projektu – podle toho, co město potřebuje. Následuje architektonická soutěž na návrh, který určí koncepci výstavby.
Když jsou dány tyto „noty“, je vypsána soutěž na developera, který podle nich výstavbu uskuteční – neurčuje si to tedy sám – a město dbá, aby určené požadavky byly dodrženy a byly měněny jen s jeho souhlasem. Při tomto postupu obvykle vznikne kvalitní architektura, kterou se města pyšní."

(odkaz)Rado | 18. 1. 2011, 10:42

Co naopak byste pochválila? Co se povedlo? Kterou z ostravských staveb považujete za architektonický skvost?

Každoročně vychází Ročenka architektury a jsou vyhlašovány výsledky architektonické soutěže Grand Prix, kde jsou hodnoceny a publikovány nejlepší stavby v České republice, a to i mezinárodní porotou. Nabízí velmi objektivní hodnocení a Ostrava tam má méně zastoupení, než bych si přála.

Také by bylo výborné, kdybychom architekturu a stavební kulturu všichni pozorně vnímali a více nám na ní záleželo, vždyť nás obklopuje a působí na náš život na každém kroku.

...čili nepovedlo se vůbec nic. A jsme doma.

(odkaz)Rado | 18. 1. 2011, 10:39

Další článek o Karolině - Vitoulová: Na kvalitní koncepci se nelze ptát investorů: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/vitoulova-na-kvalitni-koncepci-se-nelze-20110117.html

(odkaz)Rado | 18. 1. 2011, 10:20

...aneb jak se říká, slibem nezarmoutíš. Ale to, co předvádí Kajnar a spol., to je čirý amatérismus. Copak neví, že něco dělat na dobré slovo v ČR neplatí?

Zobrazen 681. až 700. příspěvek z 2899