Diskuze na téma Výstavba a architektura v Ostravě – co se chystá, co se staví a co už stojí

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Ova | 18. 1. 2011, 9:45

Okkaz na pořad je tady: http://www.ct24.cz/regionalni/112802-nova-karolina-bude-levnejsi-ale-ne-tak-krasna/
Zvlkášť nádherný odstavec je tento:
U lávky ale změny výstavby Nové Karoliny oproti původnímu návrhu nekončí. Například obchodně zábavní centrum, které mělo vzniknout podle původní návrhu nizozemského architekta Rema Koolhaase ze studia OMA, nakonec dozná rovněž výrazných změn. "Když město začalo na projektu Karoliny spolu s Multi Development spolupracovat, dali jsme dohromady smlouvy. Chtěli jsme, aby se společnost zavázala, že se pokusí některé objekty zpracovat se špičkovými architekty. Je ale fakt, že to bylo spíše v rovině morální a v těch smlouvách to není, takže teď nemůžeme nic vymáhat," uvedl primátor města Ostravy Petr Kajnar. Jak bude nakonec Nová Karolina vypadat, to zatím zůstává tak trochu překvapením. Jisté už ale je, že se dokončení celého projektu minimálně o dva roky opozdí.

A nejlepší jsou věty:
Chtěli jsme, aby se společnost zavázala, že se pokusí některé objekty zpracovat se špičkovými architekty. Je ale fakt, že to bylo spíše v rovině morální a v těch smlouvách to není, takže teď nemůžeme nic vymáhat.
Jak bude nakonec Nová Karolina vypadat, to zatím zůstává tak trochu překvapením.

Bravo...

(odkaz)Rado | 18. 1. 2011, 9:20

Dokud se město bude chovat nestandardně, obavy jsou na místě. Na onen pořad se podívám ze záznamu, ale už teď je jasné, že je pan náměstek asi ten "pravý člověk na svém místě."

Kdy ž se člověk podívá na OVu, realizace jakékoliv stavby je o řád, o dva horší než vizualizace či prvotní studie, viz. Biskupská. První návrh byl fantastický, co vyrostlo, nemá smysl komentovat. To samé Karolina. Je to moc velký prostor na to, aby se zaplácnul průměrným řešením. Stavět by měli ti, kteří na to mají peníze, ne s něčím přijít a poté jenom dělat kompromisy. Kompromisy v architektuře jsou na rozdíl od jiných hodně vidět. A co je ještě horší, že to, jak se město chová, je systém. Developerům se jde na ruku, ale nikdo nezjišťuje, zda-li postaví to, co slibují, mají-li dostatek prostředků a hlavně, nikdo vůči developerům neuplatňuje sankce. Chceš stavět? Postav a pokud to bude OK, poté ti prodáme i pozemek. Stavíš jinak? Sorry, pozemky nebudou tvoje. Dnešní doba vyžaduje ostré lokty, ne ruce v kapsách a nohy na stole. Ale asi není vůle se chovat tvrdě, je otázkou proč.

(odkaz)Rýša | 18. 1. 2011, 9:11

Coppola

díky za příspěvek, nějak podobně jsem chtěl odpovědět i já....

(odkaz)Coppola | 18. 1. 2011, 8:13

pro kiki:
Lepší nezastavěné plochy v centru města, než plochy zastavěné krabicoidním šmejdem.

A docela chápu tu obavu z budoucnosti, kterou zde v diskusi lze vycítit. Taky se mi dělá špatně, když si představím, že za pár let nebudou jatka, nebude hotel Palace a nebude OD Ostravica... Ale předpokládám, že i potom se najdou jedinci, kteří tomu zatleskají, nebo to alespoň dokáží logicky vysvětlit tím, že jsme přeci v Ostravě a ne v Paříži, tak jak si můžeme myslet, že tady přežijí nějaké památky... vždyť je přeci logické že developer nechce nějakou zatracenou památku, že je pro něj výhodnější plechová krabice... to je zákon trhu...

(odkaz)JH | 18. 1. 2011, 8:07

To KIKI

Mozna, kdyby se misto stupidniho obchodaku zasadil park, tak by to bylo lepsi...

(odkaz)kiki | 18. 1. 2011, 1:29

Chvíli zde nejsem a kolik kritiků a hlavně jeden notorickéj se zda předvádí.
Jako by nám chtěl ukazovat, že měl vlastně vždy pravdu a tu pravdu bude mít stále a že ví, jak to vlastně všechno dopadne.
Vše pod heslem čím hůř tím líp. Tak takové lidi (věčné kritiky) bych chtěl mít ve vedoucích funkcích města - ať ukáží co sami dovedou - ať předvedou ty páky a cvičení s developery a investory.
Pokud za sebou zanechají kvalitní práci - smekám před nimi, spíše počítám že brzy vystřízliví - všechno má svůj rub a líc. A nebo nám předvedou svou nekompromisnost (zastupitelů města) bez kompromisů - vysledkem čehož budou nezastavené plochy města (Karolina a spol.) opentleny bláhovostí, že někoho si na zástavbu najdeme.

To, že zde nebude Rem a Jiřičná je škoda - ale být se v prsa,že bez nich to je zmar ? Já jsem zrovna rád, že s pozitivním vztahem k ostravské specifické architekruře (což zrovna tihle dva nemají) tu mame v zastoupení jiných - v budoucí navazující čtvrti (perfektní práce z režnou cihlou Dolní Vítkovice).

Jinak neobhajují ani vedení města ani Multi - a pokud mám být vizionář (jako že jednoho už tu máme) s první etapou to na dlouhou dobu skončí - Vít Máslo se neuskuteční popř. úplně jiný projekt v poloviční podobě, obchoďák přejde pod správu fondu, Multi se vytratí a na dlouho konec s výstavbou. Jenomže to je zákon trhu. Evropa již není hybatelem světa, natož naše malá republika. A potom nastoupí vizionáří a diskutující a budou vymýšlet co pěkného by se postavilo - a my diskutující budeme chtít činžovní zástavbu a nové čtvrti a developer na to ano,ale v Ostravě není kupní síla - najdete mi aspoň 500 lidí co dá aspoň 35tis. za metr - prosí developer a pořád dokola.

(odkaz)aggu | 17. 1. 2011, 23:03

náměstek Srba se stal největším komikem v Ostravě

Srba ve vysílání Událostí v regionech:
ti architekti (Koolhaas, Jiřičná) jsou tam podepsáni...jsou to jen drobné odchylky...Karolina je epochální dílo...město nemusí mít páky, LOL, LOL a ještě jednou LOL :-)

(odkaz)marian | 17. 1. 2011, 19:51

to jarnemec

dobře vám tak - věřit politikům, cha chá, to je fakt síla :-)))

(odkaz)Rado | 17. 1. 2011, 18:59

Doporučuji se podívat na ivysilani na dnešní Události v regionech, kdy úvodní reportáž (celkem kritická) byla na téma Multidevelopment a dále v noci na Události v regionech plus, kdy hostem bude náměstek primátora Srba a bude se vyjadřovat k MD.

(odkaz)jarnemec | 17. 1. 2011, 14:44

to marian:

Zde nejde o nějakou blbou lávku. To je detail, navíc od začátku mediálně vděčný (dnes bohužel pro MD negativní). Na tomhle detailu se jen lépe ukazuje celé fungování tohoto velkého molochu.

Město slíbilo - její představitelé (např. Zedník jako primátor a Kajnar jako jeho náměstek pro investice a později jako primátor) - obyvatelům, že si smlouvy pohlídá. Nepohlídalo.
Na základě "malůvek" vybrali v neregulerní soutěži vítěze, kterému prodali lukrativní pozemek a nyní město "nemá páky", naopak za veřejné prostředky staví infrastrukturu (původně to MD slíbilo zaplatit), opravuje dvojhalí (když to MD kupovalo, tak slibovalo...) atd.

Na příkladu např. takové Ostravice jde vidět, že uvažování konšelů je chybné. Pokud investor nemá peníze na koupi pozemku, které vyhrál v soutěži na základě nějakých "malůvek", tak jak může mít na záchranu kulturních památek a jak může mít peníze na stavbu vůbec... Jak to nakonec dopadne, památky spadnou, jestli něco postaví, tak to oholí na kost a bude to jen hromada stavebního materiálu...

Dnes město řeší, že by chtělo stavět klastr. Mnoho budov vedle sebe. Proč raději nezastaví své proluky (no, už je vlastně stačili rozfofrovat - ale nám. Ed. Beneše je ještě v katastru města, např.!!!) Jinak jsem o tom psal již zde: http://ostravablog.cz/komentare/na-cerne-louce-roztaci-hvezdna-kola/ Nebudu se neústále vracet.

Kdyby město místo nesmyslného klastru (ideová urbanistická soutěž) udělalo projektovou architektonickou soutěž na dvě budovy - městkou galerii a koncertní síň - tak bychom již dnes byli úplně jinde. Mluví se o tom intezivně již desetiletí. Bohužel koncepce města v tomhle neexistuje (resp. snaha o ní je, ale...). (ps to Marian: vědecká knihovna patří kraji)

(odkaz)marian | 17. 1. 2011, 14:10

nevím co podepsalo město a kolik kdo dostal aby to podepsalo, ale určitě ve smlouvě nebyl stanoven poloměr oblouku budoucí lávky :-) a když developer nedostane od banky peníze na stavbu bytů nebo kanclů, může se město pos..rat, nezrobiš nic. jako bys chtěl stávkovat v krachující firmě bez zakázek.

(odkaz)Dali | 17. 1. 2011, 13:57

to marián

Nějak vám uniklo, že pozenky pod Karolinou prodávalo developerovi město a mohlo si klást podmínky. To jako obvykle podepsalo bezzubou smlouvu a ani tu neumí důsledně vymáhat. Mimo jste tedy asi vy.

(odkaz)marian | 17. 1. 2011, 13:43

musím vás trochu chytnout za slovo - když nejsou peníze, tak se toho moc nepostaví. a těch peněz je v paříži přecijen asi 300x víc. nevím co se dá postavit tam kde není poptávka po kanclech, po bytech, leda tak se vrátí investice do obchoďáku. ostrava je periferie, nejsou tu sídla bohatých firem, takže se staví míň a levněji, to procento kvalitních realizací v tom celkovém malém objemu je ale podle mě stejné jako kdekoliv jinde. nemyslím, že jinde se staví výhradně skvosty. a co se týče ambicí - město samo může v tomhle něco dělat u staveb z veřejných peněz - např. vědecká knihovna nebo v úpravě veřejných míst, v urbanismu...tam je kritika na místě, ale vztekat se tu nad nějakým obchoďákem? to je pláč na nesprávném hrobě.

(odkaz)Tomin | 17. 1. 2011, 13:00

marian: Jen bude reagovat na větu "a že na karolíně mělo vzniknout něco jako la defence - jste spadli odkaď? přece nejsme paříž. ježíš".
Nevidím důvod, proč by jsme se nemohli srovnávat s Paříží. I Paříž vyrostla "z hovna", stejně jako všechny města a to, že má mnohem větší historii, no a co. Pokud se budeme srovnávat s malýma průměrnýma městama, tak budeme vždycky malí a průměrní.
A prosím nechytejte mě za slovo. Myslím to tak, že kdyby se na ostravských prolukách (a že jich je) stavěla výrazná a zajímavá architektura, tak se můžeme srovnávat s velkýma a významnýma městama, kdy by např. jiná města velikosti Ovy mohly říkat "ale s Ostravou se my nemůžeme srovnávat". Je to jenom o těch cíle a ambicích. Pokud nemám cíle a ambice, tak ničeho nedosáhnu.

(odkaz)marian | 17. 1. 2011, 10:45

...a bude hůř. asi jo, ale vy můžete být klidný - udělal jste co jste mohl. takže netřeba se fackovat, že jsme dopustili nebo nedopustili nějaký vývoj - zas takovou vírou v demokracii netrpím. možná jsem ještě větší skeptik než vy a proto jsem vlastně v pohodě - ikdyby jste tady zkraje týdne napsal, že na masarykáču bude stát socha hovada palase, náladu mi to nezkazí - aspoň bych měl kde chcát po cestě z hospody.

(odkaz)jarnemec | 17. 1. 2011, 9:44

ps to marian:

O "La Défence" mluvil Zedník a Kajnar! Souhlasím, že jde jen o lávku do (GIGA)obchoďáku, viz odkaz na diskuzi z r. 2007 v mém příspěvku níže. Nesouhlasím však, že nejsme v háji. To, že jsme dopustili tento vývoj nás bohužel posunuje jiným směrem, než všichni proklamovali a bohužel se znova ukázalo, že kritickým hlasům "věčných rejpalů" bylo opět dáno za pravdu. Těch problému je daleko více, než jste naznačil. Hlavní problém nás teprve čeká. Ale nebudu vám kazit začátek týdne, však již brzy všichni uvidíme :-(

(odkaz)marian | 17. 1. 2011, 7:38

moc nechápu, co tu furt řešíte. lávka do obchoďáku - no to je teda věc. ta od jiřičné je sice trochu lepší než ten chodovský oblouk, ale furt je to jenom lávka - žádný skvost a třešnička na dortu, lákadlo na turistz - no to snad nemýslíte vážně. a že na karolíně mělo vzniknout něco jako la defence - jste spadli odkaď? přece nejsme paříž. ježíš. prostě tam vyroste obchoďák, kancly (možná) a bytovky - a co? jediný problém je nějaké napojení na stávající strukturu, dopravní propustnost atd. Ale řešit, že tam nestojí gugenheim nebo něco podobného...no já nevím, ale to je naivita. investor si tam postaví co chce - jsem rád, že vůbec staví. a jarnemec může zas napsat, jak řadovému ostravákovi je to všechno jedno, a pak se nemůžem divit, že jsme v háji. ale není mu to jedno ani nejsme v háji.

(odkaz)Rýša | 16. 1. 2011, 17:40

aggu

A vy tomu věříte, že k tomu dojde???
Já ne!!! I kdyby snad peníze došly: viz zpráva v Deníku :Vše bude stát 588 milionů korun, z většiny bude projekt financován z fondů Evropské unie a ze státní kasy – z dotace ministerstva průmyslu a obchodu.
Prostě už nevěřím, že by je zase nepoužili na něco "důležitějšího" .... třeba na zaplacení úklidu sutin jatek nebo Ostravice.

(odkaz)jarnemec | 16. 1. 2011, 10:43

Nezastavěné území bývalé koksovny v centru Ostravy je stále plné otazníků

"Nějaký čas se ale v Ostravě nic nedělo, sem tam probleskla zpráva, že plochu chce využít bez vazby na zpracovanou studii investorská společnost ECE (rok 2004), a teprve poté se začaly dít nevídané věci, které dodnes nejsou úplně objasněny..."
"Podepsání smlouvy, na které se dle náměstka primátora Kajnara intenzivně pracuje, a jejíž znění by mělo být veřejnosti známo už začátkem října, je načasováno tak, aby se stihlo do komunálních voleb, tedy do 20. října."
"Petr Kajnar dokonce uvedl v rámci nedávné debaty, že projekt společnosti Multi Development je lepší než zavrhnutá vítězná studie polských architektů."
"Náměstek primátora Petr Kajnar garantoval, že smlouva bude dostatečně zajištěna a zároveň uvedl, že spoléhá na zdravý rozum investora a vzájemnou vstřícnost."

Jan Havlena, 21. 9. 2006: http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=1924125&s=k

O tom, že Kajnar (a nejen on) žádný zdravý rozum nemá, víme snad všichni. Bohužel na spoustu desítek let zde máme problém, který bude likvidovat historické centrum (demolice Palace a Ostravice je na dohled), z kterého se stane mrtvá oblast, kterou mohou zachránit snad již jen asijské obchůdky. Každopádně "jedeme dál!!!" :-(

(odkaz)jarnemec | 15. 1. 2011, 21:25

"V Ostravě měla vzniknout supermoderní čtvrť plná úžasných staveb.

Prý něco jako pařížská La Défence. To tvrdili v roce 2006 někteří ostravští politici (třeba Zedník s Kajnarem) společně s tehdejším hlavním architektem Sedleckým. Když někdo jiný říkal (třeba architekti, památkáři, urbanisté…), že to nebude všechno tak jednoduché, tak je to, slušně řečeno, nezajímalo." http://jan_havlena.bloguje.cz/878521-ostravska-nova-karolina-aneb-tragikomedie-v-nekolika-dejstvich.

Zobrazen 701. až 720. příspěvek z 2899