Diskuze na téma Životní prostředí v Ostravě, ekologie, příroda…

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 14:35

Propagace půjček společnostem a vážným jednotlivcům,

Jednotlivci odkudkoli, pan Momir NJEZIC nabízí půjčky od 2 000 do 900 000 EUR každému, kdo je schopen splácet s úrokem 2,8% za jakoukoli požadovanou částku. Dělám to v oblasti:
- finanční půjčka
- Půjčka na nemovitost
- Investiční půjčka
- Půjčka na auto
- Konsolidační dluh
- Zpětný odkup
- Osobní půjčka
- Jste ve spisu
Pokud opravdu potřebujete půjčku, zkuste ji kontaktovat.

PS: Dostávejte oznámení o svém přenosu na mobil.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 14:28

Vážná a čestná půjčka, půjčky s Moi Momir NJEZIC na 2,8%.

Jednotlivci odkudkoli, pan Momir NJEZIC nabízí půjčky od 2 000 do 900 000 EUR každému, kdo je schopen splácet s úrokem 2,8% za jakoukoli požadovanou částku. Dělám to v oblasti:
- finanční půjčka
- Půjčka na nemovitost
- Investiční půjčka
- Půjčka na auto
- Konsolidační dluh
- Zpětný odkup
- Osobní půjčka
- Jste ve spisu
Pokud opravdu potřebujete půjčku, zkuste ji kontaktovat.

PS: Dostávejte oznámení o svém přenosu na mobil.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)jarnemec | 27. 4. 2017, 14:58

@ Tereza:

Fifejdy rozhodně nedoporučuji. Z jedné strany škodlivý smrad lagun a z chemičky, z druhé zápach pivovaru...

O kousek dál, v centru to bylo už téměř snesitelné. Jinak není v Ostravě místo, kde by to bylo vyloženě zdravotně bezpečné, všude je nějaký zdroj znečištění nebo jiná vada na kráse.

(odkaz)Jana K. | 27. 4. 2017, 11:17

Ostravě se vyhněte obloukem. Fifejdy, Přívoz, dnes už Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka, tradičně Dubina = děs běs. Moravská Ostrava či Slezská Ostrava také dost smradu, i když v obou částech je pár mini pěkných míst - Sadová, vily kolem Štěrkoven (dnes Metrostav) na Zámostní, ale byt bych tam nekupovala - něco nového se dostavuje poblíž terasových bytů na Keltičkově. Když už Ostrava :-( , tak možná Poruba. Ale budete-li matkou, volte Malenovice, méně již Frýdlant, ale rozhodně ne Ostravu!!!

(odkaz)Tereza | 27. 4. 2017, 10:54

Fifejdy, stav ovzduší

Dobrý den,v současné době se zajímám o koupi bytu v Ostravě, narazila jsem na hezký byt na Fifejdách. Mám velkou obavu z 1 km (vzdušnou čarou) vzdálených ostravských lagun, které mají být do konce roku 2020 sanovány. Při přečtení spousty článků, jsem zjistila, že při sanaci může chemický odpad explodovat a vypouštět do ovzduší další chemické látky. Chtěla bych během 2 let otěhovat a mám strach nejen o své zdraví. Myslíte si, že je nebezpečné, takto blízko bydlet?

(odkaz).... | 31. 1. 2017, 18:25

Ostrava!!!

StB iděs.cz - region Ostrava
Video: Koksovna dusí ostravskou část Přívoz. Vše plníme, brání se.

Otava ml. - dnes majitel koksovny je velký PATRIOT. Ovšem pro jistotu bydlící v Praze, velmi často pobývající ve Švýcarsku a stavějící hotel ve Španělsku.

(odkaz)miki12345 | 22. 1. 2017, 15:13

elektroskútry

Myslím si, že normální motorky svým výparem našemu vzduch velmi škodí. A proto je třeba nahradit motorky a scootery elektroskútry.

zdroj:

http://www.elektrokola.xyz/index.php/20 ... ktroskutr/

(odkaz)jarnemec | 10. 1. 2017, 14:15

z FB diskuze:

Přečetl jsem si na zdi Čistého nebe (https://www.facebook.com/notes/%C4%8Dist%C3%A9-nebe/smogov%C3%A1-situace-pro%C4%8D-jsou-%C3%BA%C5%99ady-na-ostravsku-ne%C4%8Dinn%C3%A9/1302393349806640) diskuzi, kde se vyjádřil i současný hejtman ke stavu ovzduší, poučné.

Ivo Vondrák: "Já bych jen dodal, že nikdo k té situaci vlažný není, protože to dýcháme stejně jako Vy. Je třeba si říct, že neexistuje rychlé a snadné řešení a je nefér říkat, že se nesnažíme o nápravu. MHD zdarma tu byla a k ničemu nevedla a zákaz vjezdu do centra taky nic zásadně neřeší, protože Věřňovice jsou od centra dost daleko. Těžko budou lidé v -16 jezdit do práce na kole. Sám bydlím na návětrné straně Ostravy, daleko od dopravní tepny a mám stejný problém. Dnes jsme rozhodli, že hned jak to půjde, tak budeme odstraňovat posypový materiál z cest a ulic, ale to, že Ostrava je v dolíku a v době inverze to tady je špatné, se jednoduše řešit nedá."

Alibistiská pohádka o dolíčku a o tom jak nikdo nemůže nic dělat...

na zavření problematických prům. podniků, napsal Ivo Vondrák: "To neříkejte do očí mně, to není žádné hrdinství, ale těm lidem, kteří by tam přišli o práci."

Ivo Vondrák: "Jenom hutní průmysl přímo zaměstnává 15tis. lidí. Nepočítám přidruženou výrobu což dohromady činí 45 tis. Všichni mají své rodiny, které jsou na jejich příjmech závislí, takže se dostáváte na minimálně 150 tis. dotčených lidí. To je půl Ostravy. A to nepočítám další těžké provozy. "

Takže přes milion lidí v kraji doplácí na několik desítek lidí... a co řešeit přesun (do jiných odvětví) těch několik desítek lidí, místo přihlížení zabíjení milionů...

Ale chápu, že hejtman si neumí udělat pořádek mezi sousedy a ve městě nebydlí...

Ivo Vondrák: "Nemáte k dispozici žádná skutečná valí dní data o tom, že milion obyvatel trpí v důsledku těchto firem. Já bydlím mezi Ostravou a Opavou a od října nemohu mít večer otevřená okna. Příčinou jsou lokální topeniště nikoliv průmyslové podniky, které tu žádné široko daleko nejsou. A navíc k jeho postupné transformaci dochází včetně toho, že investují nemalé prostředky do ekologizace jejich výroby."

Lidi na ostravsku umírají na rakovinu vlivem špatného ovzduší, děti mají astma, vlivem špatného ovzduší, ale podle hejtmana se nic neděje, občas to zasmrdí to jo...

Ivo Vondrák: "Vidíte, já jsem žil v Rakousku, v Texasu, projel jsem celý svět a tady jsem se vždycky rád vracel. Ano občas to tu zasmrdí, ale celkově to tady mám rád."

viz https://www.facebook.com/notes/%C4%8Dist%C3%A9-nebe/smogov%C3%A1-situace-pro%C4%8D-jsou-%C3%BA%C5%99ady-na-ostravsku-ne%C4%8Dinn%C3%A9/1302393346473307/?pnref=story

Kdysi jsem napsal (2011), to jsem ještě netušil, že z Ostravy sám odejdu:

"... lidé odcházejí, nechtějí poslouchat věčné sliby a dýchat při tom jedy. Čas výmluv již vypršel... Pokud radní hledají podporu u obyvatelů města, musí si uvědomit, že každý Ostravan město podporuje již jen tím, že tu ještě bydlí." http://ostravablog.cz/komentare/nocni-mury-primatora-petra-kajnara/

(odkaz)Lobo | 31. 10. 2016, 10:49

Český rozhlas, 31. října 2016 v 08:06: "Orlová chce podezřelé žáky testovat na drogy, bere je čtvrtina deváťáků"

iDNES, 31. října 2016 8:22: Jedy v ovzduší zpomalují vývoj mozku novorozenců, zjistili vědci v Karviné

iDNES, 30. října 2016 17:55: Ostravské stopy: Město vzkvétá, je vizuálně interesantní, říká kameraman


Vítejte v kraji úpadku a lakování narůžovo

(odkaz)Alena Gotvaldová | 6. 10. 2016, 22:06

Co mi dalo Ostravsko.

Do 54 let jsem žila v Jizerských horách. Bez kapesníku i bez lékaře, v zimě bez rukavic, bez čepice. Pak, po rozvodu, jsem si našla nového partnera na Ostravsku.
Celá šťastná jsem se tam přestěhovala.
Přehlížela jsem, že na mne přicházelo chronické pokašlávání a smrkání, že jsem cítila nepříjemně ostrý vzduch. Přehlížela jsem, když jsem onemocněla 2x za sebou mozkovou mrtvicí a ztratila částečně pohyb. Byla jsem ráda, že jsem nezůstala zcela odkázaná na invalidním vozíku. Pak následovaly infarkty a operace srdce. Když už uplynulo 10 let mého marodění, začala jsem mít raději sebe, než nového manžela a utekla jsem mu zpět na Jizerky. Po dvou létech pobytu stále doznívají velké zdravotní problémy se srdcem. Jen ta rýma a kašel se pomalu vytrácejí. Našla jsem tam hodné lidi, ale ztratila zdraví.

(odkaz)Jana K. | 26. 9. 2016, 10:32

Nepatři to do diskuse o NDM? I když - životní prostředí můžou zamořovat i mažoretky, že?!

(odkaz),,,, | 26. 9. 2016, 6:31

Mažoretky z Horní Lhoty

Zadejte si:

KANKÁN V NÁRODNÍM mažoretky Horní Lhota

Mažoretky z Horní Lhoty - Kankán

Mažoretky z Horní Lhoty - Macejko

Mažoretkyy z Horní Lhoty - Mažoretky

To vše k vidění na YOU TUBE!!!

(odkaz)Eurona | 10. 9. 2016, 17:19

Eurona katalog

Vyzkoušeli jste někdo výrobky od Eurona by Cerny? JSou prý super účinné a navíc nezatěžují životní prostředí. Tak bby mě zajímal Váš názor. www.katalogdrogerie.cz

(odkaz)Kučerová | 28. 5. 2016, 7:55

Prosím o informaci z jakého důvodu po celé ulici Opavská,podél kolejí je chemicky odstraněný trávník:podél celé tretiTRMAVAJE.Bydlím na Vozovně a včerejší pohled z balkonu mě vyděsil.Nestačí,že je tu odporné ovzduší.Dopravní podnik se chová naprosto neuvěřitelně. Děkuji za odpověď

(odkaz)Nina | 17. 2. 2016, 12:15

Biogas

Zabýváte se výrobou ekologických bioplynů? Pak možná oceníte biogas analyzer,který dokáže hlídat a určovat jejich složení

http://oldpaper.blog.cz/1003/ekologie-myty-a-fakta#komentar118294106

(odkaz)Jana | 26. 11. 2015, 11:52

ekologické přípravky

Mohlo by vás zajímat www.euroeko.cz

(odkaz)jarnemec | 28. 7. 2015, 21:57

@Bob: Příště vložte i odkaz či zdroj informace ;-)

"Nejvíce na severu Čech a Moravy a ve velkých městech jako například v Ostravě. Té se říká černá a to podtrhují i desítky černých skládek. Na první narážíme jen tři minuty jízdy od centra města." http://tn.nova.cz/clanek/cesko-zamoruji-cerne-skladky-nepomahaji-ani-tucne-pokuty.html

(odkaz)Bob | 28. 7. 2015, 21:18

Mistři

Tak opět Ostrava vede! Nejvíc černých skládek v republice a to kousek od centra.
Ale určitě budou pěkně zarostlé a zelené,že Olgo?

(odkaz)jarnemec | 23. 7. 2015, 14:14

Vypakuj smog z Ostravska!!!

Právě teď se rozhoduje o tom, jaký vzduch budou lidé na Ostravsku dýchat v dalších pěti letech.

Do 3. srpna sbírá ministerstvo ke strategii připomínky. Chtěj, aby do ní přidalo účinná opatření. Vypakuj smog.

Jak můžu vypakovat smog?

Jsou 2 možnosti:

1) Můžeš vyjádřit Ministerstvu životního prostředí svůj postoj. Níže najdeš 7 připomínek, ke kterým se můžeš přes tento web připojit a odeslat je e-mailem ministerstvu.

2) Pokud chceš mít jistotu, že se tvými připomínkami bude ministerstvo zabývat, je nutné poslat je vytištěné a podepsané poštou na adresu MŽP.

více zde: http://vypakujsmog.cz/

(odkaz)jarnemec | 23. 7. 2015, 13:58

ke komunitní zahradě doporučuji (resp. vyzkoušeno): http://prazelenina.cz/
https://www.facebook.com/Prazelenina
k tématu např.: http://praha.idnes.cz/komunitni-zahrady-v-praze-09h-/praha-zpravy.aspx?c=A140311_2043947_praha-zpravy_bur
Jak vypadá komunitní zahrada v Ostravě bohužel nevím, nestačil jsem se tam ještě zajít kouknout.

Prostor letní zahrádky před Cooltourem se mi zdá v klidu, ve stylu https://www.facebook.com/containall K městskému koloritu současnosti to patří a je to velice příjemné... Ale chápu, že to není vhodné pro každého. K tomu více snad když tak pokračujme zde: http://ostravablog.cz/diskuze-na-tema/restaurace-hospody-a-kluby-v-ostrave/

(odkaz)krmič | 24. 6. 2015, 12:10

Tak jsem dnes náhodou šel kolem té oslavované komunitní zahrady. Ubohost. Kdyby nebyly do všech stran nápisy, spletl bych si to se smetištěm. (Které bych za tržnicí přirozeně očekával.)

O kousek dál (nová?) restaurační zahrádka Cooltour. Já si připadal jak v cikánské vesnici na východním Slovensku. Nebyl tam provoz, to ne, mám na mysli tu "architekturu". Tak si tedy kulturu nepředstavuji. Nu, každý má jiný vkus.

Málem bych dal za pravdu Janě K. s jejím spíláním Ostravě.
Ještě že o pár set metrů dál je Ostrava v pořádku.

(odkaz)krmič | 7. 6. 2015, 16:16

Jak to souvisí s životním prostředím v Ostravě?

Odpovím si sám:
Všechno souvisí se vším
:-)

(odkaz)kafralka | 7. 6. 2015, 13:05

Stejně se svět už v pudel obrací http://creativelife.cz/sodoma-gomora-misto-kam-pocitace-chodi-umirat/

(odkaz)Rýša | 6. 5. 2014, 16:02

Bože, ta Ostrava má smůlu....vrchol nevkusu !!!
Který známý si potřebuje namastit kapsu ???

(odkaz)aggu | 6. 5. 2014, 15:40

dal:
Z Prahy ten běs nevyhnali, "jen" část betonových popelnic přesunuli.
I zde to vidím na vítězství mdlého ducha. Nic proti explozivnímu rozšiřování zeleně, pane Madej, ale ulice jsou pro lidi a ne pro betonové kontejnery.
Ty dotace za to nestojí. Nebo ano? ;)
Jen malou radu: když v ulici (např. Ruská) není místo pro alej stromů, tak nekupuji truhlíky, ale zúžím silnici a třeba zpomalím provoz. Ve městech jako New York to už pochopili. Dosáhne se téhož. A nemusíme se všichni stydět za to, co konšelé zase provedli tomuto městu.

(odkaz)dal | 6. 5. 2014, 13:11

beton-truhlíková mánie

Z Prahy ji vyhnali, Ostrava ji radostně zavádí!!! Třeba na Ruské ulici naproti elektrárny - co s těmi stromy budou dělat???

(odkaz)jarnemec | 6. 5. 2014, 12:00

beton-truhlíková mánie

po dvou letech je zde ...

(odkaz)VIVA Ostrava | 30. 10. 2012, 20:02

Další vývoj zemský očima VÁCLAVA CÍLKA 21.11. v 17:00

Přijměte srdečné pozvání na povídání o přírodě, klimatu, člověku, Zemi..
RNDr. Václav Cílek, který se často bjevuje v rozhlase a televizi je českým geologem, klimatologem, spisovatelem, filozofem...
Získal mnohá ocenění za popularizaci vědy. Vede kurzy věnující se vývoji české krajiny na tuzemských i amerických univerzitách.
Přednáška se uskuteční 21.11. v 17:00
KONTAKT A REZERVACE NA:
ahoj@vivaostrava.cz, 773 40 80 90
VIVA Ostrava, Horní 55, Ostrava - Hrabůvka

Vstupné 100 Kč

(odkaz)aggu | 8. 10. 2012, 16:20

beton-truhlíková mánie asi dorazí i do Ostravy

http://www.youtube.com/watch?v=AlKxAQWA6Nc
00:48
Pánbů s námi a zlé pryč...

(odkaz)Mautycka | 16. 7. 2012, 14:48

to Alex

Co tak zakázat bezohlednost a přísně ten zákaz vymáhat?
Co je ale bezohlednější - nutit někoho, aby si svou drogu nechal na doma, nebo nechat sem tam nějakého nekuřáka vdechnout plné plíce dýmu?
Kdo má absťák nebo neví, co s rukama, bude jistě hájit kuřáka.
Kdo má astma, ten má taky jasno. A ano, pokud má někdo opravdu silné astma, pak opravdu ten jeden dva nádechy za procházejícím kuřákem stačí, abyste dalších 5 minut měl co dělat sám se sebou.
Možná lepší, než zákaza a příkazy by bylo zavést na školu výuku etiky a společenského chování, kam by rovněž mohlo spadat vzdělání v ohleduplnosti vůči soukmenovcům. Je nás hodně, musíme spolu nějak žít, a svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého. Jen se kolem sebe rozhlédnout a chtít ty druhé vidět.

(odkaz)Miv | 13. 7. 2012, 13:26

to Alex

Paní Sára si ztěžovala na bezohlednost. Není potřeba mít na vše zákaz či příkaz. Věci obvykle nejsou černobílé ani zelenobílé. Prostě jen trochu tolerance a slušnosti, nic víc.

(odkaz)Coppola | 13. 7. 2012, 13:04

No nevím, myslím, že paní Sára o žádných zákazech nemluvila, tak nevím proč se na toto téma Alex tak rozohnil...

Jinak můj názor nekuřáka je ten, že to je od kuřáků bezohlednost, kouřit na veřejných místech v blízkosti nekuřáků, tzn. i na ulicích. Ty koncentrace nejsou vůbec malé, smrad je to otřesný i mnoho metrů od zdroje.

(odkaz)krmič | 13. 7. 2012, 12:05

Alex

Jako obvykle, naprostý souhlas.

A opravdu nechápu (sám jsem nekuřák), jak může někomu vadit, když kolem něho venku, na ulici, projde kuřák. Ta koncentrace je nepatrná. Na množství záleží, ne že ne. Mi zase nevoní některé kosmetické produkty (Lybar). No a?

(odkaz)Ladin | 13. 7. 2012, 9:54

Takže Alexi, abych vás pochopil, za zákazy a příkazy u nás můžou Zelení, kteří seděli v parlamentu jedno volební období a měli asi 6 poslanců a ne ODS nebo ČSSD, kteří se střídají u moci zhruba posledních 20 let, včetně ostravské radnice?
Opravdu jste mě pobavil. Škoda že nejde zakázat hloupost a demagogie.

(odkaz)Alex | 13. 7. 2012, 8:54

Co ještě zakázat?

V Česku se obecně rádo zakazuje. Zákaz uspokojí rozhořčené, ale jen na čas, pak se hledá dál, co by šlo ještě zákázat. Tož nekouří se ve veřejných budovách, na zastávkách, restauracích, čekárnách atd. Teď ještě vadí pár těch zoufalců hulících při chůzi na ulicích. Dokonce i 100 metrů vzdálených, jak píše ta paní, která se tak rozohnila. Takže zakázat kouřit při chůzi. Pak by se dalo zakázat kouřit i doma a proč ne zakázat cigarety a kuřivo vůbec? A zakažme průmysl, ten má také exhalace, tím se hodně vyřeší. A s větrem vanoucím z Polska by se nic dělat nedalo? Kdyby se těmto extremistům vyhovělo a kouření zakázalo vůbec, vymysleli by si další věc, třeba že na ulici je spousta tlustých a začali by zakazovat, co jíst a kolik. Tyto přístupy založené na zákazech, které mají něco "vyřešit" jsou druhem extrémismu. Dost pošuků se tímto baví a otravuje ostatní. A svět jde s prominutím do pr..... Omlouvám se, musel jsem, ač sám nekuřák, reagovat. V Německu už někteří tak zhloupli, že jim vadí i zahradní grilování sousedů a křičí, že se bojí "globálního oteplení" a tyto věci se v obcích řeší. Zda a kdy, jak často grilovat, uvědomit sousedy nebo se s nimi dohodnout, kdy jim to nebude vadit atd. Pokud se podobní blázni neusměrní (nejlépe je nevolit je), přijdou takové pitomosti a nesmyslné zákazy, rádi žvaní o přírodě a pak ani neví, co je biomasa, jako ta česká poslankyně za Zelené. Nejde jim o přírodu a živozní prostředí, ale o omezování svobody a o moc.

(odkaz)Sára | 12. 7. 2012, 21:47

Kuřáci v ulicích

Poslední dobu mám pocit, že se snad ti kuřáci na ulicích klonují a je jich čím dál více. Ono to bude asi tím, že strácejí už jakékoliv společenské zábrany a ohledy, na nekuřáky ani nemluvě a hulí stylem, já si zapálím a jestli ti to vadí, tak je to tvůj problém, jdi jinudy.
Ženská nebo muž jde na ulici, chytne je absťák na nikotinovou berličku, vytáhne cígo a zapálí si a kráčí s ním jak chodící dýmovnice. Smradlavá, odpudivá, obtěžující ostatní lidi, kteří jdou za ní i 100 metrů. A takových závisláckých individuí je na ostravskýcn ulicích čím dál více. Minulý týden jsem vystoupila u Elektry, šla na Masarykáč a než jsem tam došla, tak jsme musela tak 5 krát se zastavit nechat ujít před sebou čmudící nikotinového závisláka , v tom vedru už tak nešlo dýchat a jako astmatik jsem neměla už sílu " zpracovat" ještě ten vnucovaný smrad od těch bezohledných chodících dýmovnic.
Všimla jsem si, že na ulicích chodící kuřáci hulí o sto šest, někdy mám dojem, že nejsem na ulici ale v smrdutém začouzeném hospodském pajzlu... už tak je tady průmyslem otrávený vzduch a ještě ten nikotinový smrad dýchat na veřejných prostranstvích ( běžné chodníky , náměstí- pěší zona ) čím dál více a častěji...tak to je fakt pro nekuřáka a astmatika - fakt záhul. Těžko se mi s tím smiřuje, když jsem celoživotní nekuřák a přesto astmatik, díky tomu svinstvu, co díky průmyslovému specifiku tu musíme dýchat..

(odkaz)Tomas | 23. 5. 2012, 16:08

Oprava

Ne studie ale jen trochu podrobnější zpráva :)

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 19. 1. 2012, 23:24

Laguny v Ostravě: Smrad za všechny prachy

http://moravskoslezsky.denik.cz/z_domova/laguny-v-ostrave-smrad-za-vsechny-prachy20120119.html

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 8. 1. 2012, 15:46

Nedej se — Česká televize

Lidem v Ostravě dochází trpělivost. Chtějí vědět, jak dlouho ještě budou muset dýchat vzduch, co ničí plíce kojencům a seniory ohrožuje rakovinou, infarkty nebo předčasnou demenci? Padají první žaloby. > http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 9. 12. 2011, 12:53

video / Tschechien: Dicke Luft über Ostrava

"DasErste Mediathek. ARD Sendungen als On Demand Videos. Die Luft ist zum Schneiden, den ganzen Tag brennen die Lichter. Eine dicke Smogglocke hängt über der nordmährischen Stadt. Schuld sind die Stahl- und Hüttenwerke, aber auch Privathaushalte mit der noch weit verbreiteten Ofenheizung." http://mediathek.daserste.de/sendungen_a-z/342024_europamagazin/8736980_tschechien-dicke-luft-ueber-ostrava

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 2. 12. 2011, 9:15

město má nový web:

http://www.dychamproostravu.cz

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 2. 12. 2011, 9:04

"pro ovzduší na Ostravsku se dá udělat více"

"Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová se zevrubně podívala na to, co úřady dělají pro čistší ovzduší na Ostravsku. Občas chválí, ale zhusta kritizuje, co více se pro zlepšení špatného stavu dalo udělat. Zatímco lékaře a ekology její připomínky nadchly, politici a úředníci mnohé odmítají jako neodůvodněnou kritiku." > http://ostrava.idnes.cz/zastupkyne-ombudsmana-vzkazuje-uradum-delejte-pro-ciste-ovzdusi-vice-1z9-/ostrava-zpravy.aspx?c=A111130_144905_ostrava-zpravy_jog

zpráva je ke stažení např. zde: http://arnika.org/zastupkyne-ombudsmana-pro-ovzdusi-na-ostravsku-se-da-udelat-vice

(odkaz)chachar | 1. 12. 2011, 18:31

zajímavé

Ministr v přednášce zmínil rozdělení největších znečišťovatelů ovzduší v MSK na lokální topeniště (38 %), průmysl (34 %), dopravu (20 %) a ostatní energetické zdroje (8 %). A proto se vrhnou na statisíce domkařů i když nedovedou ohlídat 5 domkařů, hlavně toho v Kunčicích, který si doma tak zatápí, že nám to zákeřně posílá proti jihozápadnímu proudění přes Polsko a ještě si tím zatápěním vyvezl desítky miliard.

(odkaz)krmič | 1. 12. 2011, 10:57

Někdo odchází, někdo přichází :-)

Hwang Eun-Hyang:
"Líbí se, že Ostrava je oproti Pusanu takové klidné město. Ostrava je také mnohem zelenější s více stromy než jakékoliv jiné město v Koreji. U nás v Koreji je ovzduší běžně daleko horší než zde při smogových situacích. ... Ráda nakupuji, takže vítám, že je v Ostravě tolik obchodů."

Už vidím co píšete: zaplacené PR! Přece se nebudeme srovnávat s takovou ubohou zemí jako je jižní Korea! My, vyspělá velmoc Střední Evropy :-)

(odkaz)MR | 1. 12. 2011, 9:27

Souhlasím s předchozím příspěvkem Jar. Němce.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 1. 12. 2011, 8:47

to krmič:To mají média o překročených limitech mlčet, stejně jako za bolševika? A lidé mají držet krok a hubu? Je to jen jeden bod z řady, který má obhájit zastírání skutečných problémů, které tito politici dlouhodobě neřeší (jestli odmítají, nebo nechtějí je jejich problém). Je to neustále stejné - bagatelizování průmyslového znečištění, strašení, nesmyslné žaloby na stát, svádění "na ty druhé". Nyní to svádějí na média. Fakt je ten, že se tu nedá dýchat (a obhajoba, že to bylo horší, neobstojí). A fakt je ten, že lidi to štve a kdo může odchází.

to aggu: Souhlas.

(odkaz)aggu | 30. 11. 2011, 21:30

V tomhle má Kajnar pravdu, ale co tím jako chtěl říct? On nemá možnost svolat tiskovku 2x týdně a něco k tomu říct? Ne, jen trapně mlčí, a když už se někdo z nich ozve, tak jsou to Madejovy hlášky ze zvláštní školy.
A taky, to že je situace lepší neznamená, že je dobrá. S Pekingem by se Ostrava srovnávat nemusela.

(odkaz)krmič | 30. 11. 2011, 20:54

Ale není to snad pravda? To ovzduší se opravdu zlepšilo. Byl ukončen provoz několika velkých podniků, naposledy například koksovna Ignát/Šverma. Pokud se ovzduší nezlepšilo (?), tak za to může snad jedině doprava. (To bude překvapení, až se zruší Mittal a nic se nezmění :-)) A média šílí čím dál víc.

(odkaz)Jar. Němec | 30. 11. 2011, 18:49

Pokud obyvatelé volí tyto lidi... není se třeba divit tomu, co dýcháme... a nadále můžeme mít dýchací problémy z Ostravského smradu...

„Největším rizikem z hlediska postupného vylidňování Ostravy není ovzduší, ale to jaký obraz o životním prostředí v Ostravě vytvářejí média. Za posledních deset let se ovzduší zlepšilo, ale média o negativním ovzduší referují čím dál více,“ uvedl Petr Kajnar. http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/moravskoslezsky-kraj/spcr-perspektiva-msk-prumysl-prostredi/1000929/62543/

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 29. 11. 2011, 11:27

to Ladin:

To povoluje obvod, tzn. v tomto případě Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

(odkaz)Ladin | 29. 11. 2011, 11:21

Němec: Madej je opravdu komik, skutečně neuvěřitelné pako.

Nevíte náhodou, kdo povoluje umísťování reklamních nosičů v Ostravě. Mám na mysli třeba ten, co je umístěn dokonale napříč osou ČNB, plastika Úsvit (červ) a Dům umění před Elektrou? Pokud to má na starosti Madej, tak se nedivím. Taky je zajímavý ten počátek kompostu v místě, co býval nový vodotrysk (taky před Elektrou).

(odkaz)aggu | 29. 11. 2011, 11:18

ad Madej: "Nevidím důvod, dávat peníze do výzkumu, který vyzkoumá jen to, co tady všichni víme"
Tahle věta by měla být v budoucnu vytesána do památníku blbosti politiků první poloviny 21.století.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 29. 11. 2011, 10:28

aspoň už Madej nemusí hrozit žalobou...

„To, že bych měl mít já a Ostravané nějaký unikátní gen, který mi pomáhá vyrovnat se se smogem, beru s humorem. Nevidím důvod, dávat peníze do výzkumu, který vyzkoumá jen to, co tady všichni víme. Že zde máme špatné ovzduší ovlivňující zdraví lidí. Raději bych peníze místo na výzkum dal například na vyšší čištění ostravských ulic,“ zdůraznil Madej > http://www.novinky.cz/domaci/251884-na-vyzkum-ovzdusi-v-ostrave-nejsou-penize-ostragen-radnici-nepresvedcil.html

(odkaz)terinca | 24. 11. 2011, 16:35

Ekologie

Pardon je to www.ochrananas.estranky.cz

(odkaz)terinca | 24. 11. 2011, 16:34

Ekologie

Já jsem velký zastánce životního prostředí. Myslím si , že už to potřebuje změnu. Neříkám, že lidi se dost nesnaží tone ba někteří naopak. Pomáhají této planetě, věří, že se to dá ještě zachránit. Taková chci být i já. Proto jsem si založila blog www.ochrananas.estranky.cz.jestli se zajímáte o takové věco tak tuto stránku navštivte a nebojte nemelu tam v jednom kuse jen o tom jak by se to mělo změnit. Bohužel nemám žádný ,,profesionální" blok ale mně to stačí.Nechci abyste to brali jako reklamu to určitě ne.jen jsem se chtěla zmínit.A k Ostravě, je to asi jedno z nejzašpiněnějších měst v čr ale i tak to tam mám moooc ráda. Jsem tam v jednom kuse a navíc zato Ostrava ani nemůže.
Žárovka

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 23. 11. 2011, 10:10

"Několik let nevídané sucho trápí většinu Moravskoslezského kraje. Na Ostravsku už měsíc nepršelo a na stavech vodních toků, rybníků i přehrad to je velmi znát." http://ostrava.idnes.cz/clanek.aspx?c=A111122_1688845_ostrava-zpravy_jog

(odkaz)Dušan | 3. 11. 2011, 19:49

Primátorské odpovědi

Přečetl jsem si pouze část - začátek a konec rozhovoru. Otřesné odpovědi.

(odkaz)MR | 3. 11. 2011, 12:09

Ostraváci museli udělat asi něco moc špatného, když mají takového primátora. (viz rozhlas)

(odkaz)JH | 3. 11. 2011, 10:40

Kajnar v Českém rozhlasu o ostravském ovzduší. http://zpravy.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/petr-kajnar--970496

(odkaz)alex | 1. 11. 2011, 14:29

Není závislost jako závislost.

to:Miv -Já jsem také závislý, koupil jsem si HTC Titan. :-)

(odkaz)Miv | 1. 11. 2011, 13:14

měření

Všiml jsem si, že na fifejdách se měří i obsah THC ve vzduchu:
http://www.zuova.cz/informace/imise.php

a dokonce zrovna překročena hodnota jeho imisního limitu ... hold podzim.

(odkaz)aggu | 27. 10. 2011, 22:06

lidi začínají být trochu přecitlivělí...

(odkaz)Frantisek Dobrota | 27. 10. 2011, 21:09

smradlava Ostrava

Co to v te Ostrave dneska smrdi cely den? Pachne to jak spalena nafta, kdyz jedete za rozjizdejicim se autobusem. Citim to cely den, v centru, Mariankach i Vitkovicich. Vecer v Zabrehu taky a taky v cele Porube. Domkari to nejsou, ti smrdi jinak. Ani laguny, ty taky pachnou jinak? Ze by nejaky smrad z Vitkovich? Maras ...

(odkaz)Jan Hav. | 27. 10. 2011, 15:55

Laguny Ostrava - Protest před Ministerstvem životního prostředí proti postupu státu v kauze největší ekologické zátěže v ČR. http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33425

(odkaz)Miv | 25. 10. 2011, 10:15

Co politici splnili ze svých slibů za rok od voleb?

http://www.vzduchostrava.cz/rok_po_volbach/projekt_cista_ostrava.html

(odkaz)Radim | 7. 10. 2011, 22:54

Exposure - The Factory

http://vimeo.com/30091512

(odkaz)Miv | 26. 9. 2011, 8:37

Mittal

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-52980890-stat-odpousti-na-danich-miliardy-a-taji-komu-hn-se-podarilo-ziskat-sobotkovy-odpustky

... Mezi privilegovanými firmami byl například hutní kolos Mittal Steel Ostrava (27 milionů) ...

(odkaz)Slezan | 13. 9. 2011, 19:08

Na Ostravsko se kvůli špinavému ovzduší vrátí kotlíkové dotace

http://ostrava.idnes.cz/ostrava-zpravy.aspx?c=A110913_1651037_ostrava-zpravy_jog
"Na Ostravsku budou lidé opět dostávat příspěvky na výměnu starých domovních kotlů za ekologičtější. Ministerstvo životního prostředí na dotace uvolní deset milionů korun, stejnou částku dodá krajský úřad."

(odkaz)Slezan | 12. 9. 2011, 15:17

Ministr Chalupa přijel do Ostravy hledat lepší vzduch

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/135969-ministr-chalupa-prijel-do-ostravy-hledat-lepsi-vzduch/
"Špatné ovzduší, které dlouhodobě trápí Ostravsko, by chtěl zlepšit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ustavujícím zasedáním na moravskoslezském krajském úřadě proto dnes zahájil práci komise, která bude zkoumat příčiny situace a navrhne její řešení.
Pracovní skupinu tvoří kromě ministra životního prostředí a jeho náměstka také moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, jeho první náměstek Miroslav Novák a primátoři, resp. starostové velkých měst regionu – Ostravy, Karviné, Havířova a Bohumína.
Na úvodním zasedání politici probírali možné legislativní změny. "Projednávalo se devět okruhů problémů, z nichž nejzásadnější je nový návrh zákona o ochraně ovzduší. Diskutovali jsme, jak řešit jeden druh znečišťování – lokální topidla," přiblížil hejtman. Identifikovali jsme tento problém jako nejintenzivnější a nejsložitější." dodal i ministr...
Pracovní skupina se zabývala i mezinárodní problematikou. Ke znečištění ovzduší na Ostravsku totiž významně přispívají polské podniky. Zatímco totiž české firmy mají limit prachu, který mohou produkovat, na 20 mikrogramech v metru krychlovém, v Polsku je tento limit pětinásobně vyšší...
Kromě továrních komínů a lokálních topidel je dalším klíčovým zdrojem znečištění vzduchu automobilová doprava. Představitelé regionu i ministerstvo životního prostředí proto budou usilovat o to, aby se ve Státním fondu dopravní infrastruktury objevily peníze na stavbu obchvatů. Členové pracovní skupiny by také chtěli usilovat o opětovném zrušení zpoplatnění dálnice v Ostravě. Podle ministra Tomáše Chalupy může ovzduší ve městech pomoci také zavedení nízkoemisních zón v centrech."
Velmi trefný titulek. Takže si to zrekapitulujme - z 8 členů "expertní" komise je jeden pražským komunálním politikem podezřelým z korupce, toho času ministrem, další zkrachovalým hejtmanem, další zkrachovalým krajským politikem, další zkrachovalým primátorem a jeden úspěšným primátorem a vrcholovým politikem - tito všichni bez jakéhokoli potřebného vzdělání (o zbylých dvou primátorech nemám žádné informace, přesto s vysokou pravděpodobností patří rovněž do této skupiny). Jako reálný expert tedy zbývá jen náměstek ministra. Tomu říkám politické krytí!
A jako třešničku na pořádně nechutném dortu tato nesourodá (ne)povedená partička za hlavní zdroj problémů identifikovala - virbl! - neekologická lokální topeniště sobeckých líných socek. Jak je to ve skutečnosti všechno prosté, že, milý Wattsone. A ani myslet není až tak úplně nutné...

(odkaz)Rýša | 9. 9. 2011, 19:06

Slezan

Jj, po přečtení článku jsem měl stejný dojem.

(odkaz)Slezan | 9. 9. 2011, 10:59

Konec kouřících aut za smogu v Ostravě? Zvažujeme to, tvrdí radní

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/konec-kouricich-aut-za-smogu-v-ostrave20110909.html
Ačkoli jsem rád za každou malou možnost ke zlepšení, tentokrát se stejně jako Madej cítím býti "mírným skeptikem".

(odkaz)Slezan | 29. 7. 2011, 16:50

Miv:

Minimálně srdečným sloganem si mě jednoznačně získali.

(odkaz)Miv | 28. 7. 2011, 19:34

bedynka zeleniny

Nevím jestli jste zaznamenali, ale na ostravsku se poprvé rozjely bedýnky:
http://www.bedynkazeleniny.cz/

Mám odzkoušeno a mohu jen doporučit.

(odkaz)Slezan | 22. 7. 2011, 16:43

Nový zákon má vyčistit ovzduší, průmyslníkům se nelíbí vyšší poplatky

http://ostrava.idnes.cz/ostrava-zpravy.aspx?c=A110722_1622712_ostrava-zpravy_jog

"Vláda schválila zákon, který má být lékem na špatné ovzduší...
Mezi klíčovými opatřeními, která nový zákon přináší, je například výrazné zvýšení poplatků, které průmyslové podniky platí za emise, laicky řečeno vypouštěné jedy. Poplatky by se měly do roku 2022 zvýšit postupně až bezmála na desetinásobnou hodnotu oproti dnešku.
Peníze z poplatků by měly putovat do roku 2016 pouze do Státního fondu životního prostředí (!), později ze tří čtvrtin (!) do fondu a z jedné (!) zpět příslušným krajským úřadům."
Pominu-li nezanedbatelné pozitivní efekty, o nichž jsem již psal, tak se dle očekávání opět dostavil drzý pražský výsměch do očí Ostravanů. Průmyslové podniky sice ovzduší a zdraví lidí ničí zde, výnos ze zvýšených poplatků však opět, znovu a zase půjde jen a pouze do Haguess-Veolia City, kde bude rada "moudrých" (či zkorumpovaných?) rozhodovat o tom, kam každý haléř z něj pocházející půjde. Super...

(odkaz)Slezan | 14. 7. 2011, 17:16

Tomas M.:

Chápu Váš pragmatismus. Že by zaměstnanci Mittalu umírali hlady strach nemám. Jen se mi nelíbí, když se jako odražeč všech argumentů o ničení životního prostředí, zdraví a kratší průměrné délce dožití stále dokola užívá stejná ohraná písnička o nutnosti "konkurenceschopnosti". Můj příklad byl ukázkou, jaké takováto "konkurenceschopnost" dovedená do extrému také může mít zrůdné podoby. A kdybych si měl vybrat mezi maximální spokojeností indického "chlebodárce" a zároveň udržením míry zaměstnanosti a mezi mručením indického "chlebodárce" a zároveň důstojným životním prostředím, pak bych (ne)populisticky volil to druhé, a to jednoznačně.
O ne-ždímání zdejších pracujících - ačkoli pro to není vyjma bezuzdného honu za mamonem žádného racionálního důvodu - ze strany neukojitelných, všehoschopných a všudypřítomných mezinárodních korporací žádné idylické představy nemám. Také z doslechu, částečně i do-vidu.

(odkaz)Tomas M. | 12. 7. 2011, 21:33

Slezan

Myslím si, že zrovna za podniky jako je Mittal, evraz, nebo Světlíkovy Vítkovice můžeme být v tom ohledu, který popisujete rádi. Připadá mi, že jejich zaměstnanci jsou na tom poměrně dobře (pouze z doslechu :) ). Mnohem horší to mají naopak zaměstnanci v malých provozech, kde je zaměstnavatel u pásu ždíme mnohem víc.
Souhlasím s tím, že je správné, aby si obyvatelé města, ve kterém takový velký závod je, snažili na něm vymoci pro sebe co nejvíce různých výhod a ústupků z jeho strany. Je ale vždy třeba mít na paměti to, že pokud tyto snahy přesáhnou určitou mez, může se pan továrník vzít a přesunout výrobu někam jinam.

(odkaz)Slezan | 12. 7. 2011, 16:51

Tomas M.:

Víte, kdykoli se někdo zaklíná kouzelnou formulkou jakési bájně dokonalé "konkurenceschopnosti", vyjeví se mi obraz podvyživeného chudého asijského montéra s nulovými životními jistotami, nulovým sociálním zabezpečením, pracujícím za směšnou mzdu od nevidím do nevidím ve fabrice oligopolistického internacionálního molochu se sídlem na jiném kontinentu, u něhož měsíční výplaty a bonusy vrcholového managmentu vysoce převyšují roční součet čistých mezd všech pracovníků dané pobočky.
Proto děkuji, ale v takto "konkurenceschopném" regionu opravdu žíti nechci.

"... to co V. Klaus udělal přesně odpovídá jeho úloze ve státě. V rámci legislativního procesu by měl být tím, kdo na jeho konci uznává jestli proběhl správně nebo byl nějakým způsobem pokřiven. Podle toho pak takovýto návrh vrátí zpět, což Klaus udělal."
Přesně tak. A proto Pan Profesor v nedávné minulosti samozřejmě stejně odpovědně, bryskně a s jiskrou v oku NEpodepsal ani narychlo a protiústavním způsobem (v režimu legislativní nouze) proválcovaný balík zákonů naší (vůči vlastní kapse bezpochyby) "odpovědnou" vládní trojkolkou, že?
Z čehož jasně vyplývá, že každá lumpárna se při troše zájmu a umu vždycky dá okecat nebo ještě lépe přímo ospravedlnit potřebou jakéhosi "vyššího dobra", uplatňovaného však bohužel jen někdy a jen na některé.

(odkaz)Ladin | 12. 7. 2011, 11:30

Tomas M

Jo, to mi přijde jako srozumitelná a věcná argumentace. Pokud jste navíc návrh zákona četl, klobouk dolů, to já jsem nečetl žádný :-) Z mého pohledu ale nevidím přímou souvislost mezi zákonem zakazujícím vjezd do centra města a dejme tomu příchodem nových investorů. Klíčové jsou podle mě jiné faktory (daně, korupce, pracovní síla), naopak si dovedu představit, že zdravé a kulturní ŽP řadu lidí/firem přiláká. Samozřejmě to by ten zákon musel být kvalitní, o čemž je tady spor. Bohužel veřejná či odborná diskuse u nás je dost omezená, schází autority a člověk se v argumentech těžko orientuje, respektive neví, čemu věřit. A Klaus je jeden z posledních, kterému bych věřil.
Stejně tak bych se za každou cenu neohlížel na zkušenosti ze zemí regionu, který nevyniká progresivitou, proč se nepodívat třeba na Londýn či jinde, kde jsou v tomto směru mnohem dál. Abychom nedopadli jako se zákazem kouření v restauracích, které se snad prosadí dříve v Egyptě než u nás.

(odkaz)Tomas M. | 12. 7. 2011, 9:34

Ad Klaus

navíc si myslím, že to co V. Klaus udělal přesně odpovídá jeho úloze ve státě. V rámci legislativního procesu by měl být tím, kdo na jeho konci uznává jestli proběhl správně nebo byl nějakým způsobem pokřiven. Podle toho pak takovýto návrh vrátí zpět, což Klaus udělal. Viz: "Klaus zdůraznil, že zákon je poslaneckou iniciativou a odmítl ho Senát. Sněmovna, které zákon vrátil, by podle něj měla vyčkat na předložení vládního návrhu řešícího tuto problematiku."
Pokud se tedy podobný návrh zákona projde znovu a správně legislativním procesem, nebude co řešit a zákon bude platit i kdyby se to Klausovi dvakrát nelíbilo...
Navíc musíte uznat, že ten návrh současného zákona působí po přečtění jako nedomyšlená huráakce...

(odkaz)Tomas M. | 12. 7. 2011, 9:26

Prumysl

Ladin: Podle mně ze Slezanova komentáře jasně vyplývá, že si myslí, že takový zákon je třeba, protože díky němu nebudou do města jezdit smradlavá auta a pomůže se "obyčejným" lidem proti nemravnému Mittalu a jiným průmyslovým podnikům, které nás tady otravují svými exhalacemi...
Prostě si myslím, že s takovýmito zákony a omezeními musíme jednat hodně opatrně a dívat se, jak to v tomto ohldeu vypadá v ostatních zemích našeho regionu. Pokud totiž s nějakým stejně populistickým zákonem přestřelíme, povede to pouze k ekonomickému úpadku Ostravy, ve které už průmyslové podniky nebudou chtít zakládat nové provozy, protože to pro ně prostě bude neperspektivní. Raději je postaví v některé z východnějších zemí s tím, že si budou moci být více jisti, že se jim několikamiliardová investice vrátí, než aby jim za jeden či dva roky někdo diktoval, že ten provoz může fungovat jen od pondělí do čtvrtka, v pátek ne, v sobotu možná a v neděli raději taky ne :D

(odkaz)Ladin | 12. 7. 2011, 9:13

TomasM a krmič

Umíte číst? Slezan kritizuje Klause, že nepodepsal zákon o ochraně životního prostředí a vy mu podsouváte, že chce přesunout průmysl pryč z Ostravy. Klasická manipulace diskusí, s takovou můžete Slezanovi rovnou vyčíst, že chce topit nemluvňátka. Pokud nemáte argumenty nebo o tom nic nevíte, tak se běžte vymluvit do hospody.

(odkaz)Luděk | 11. 7. 2011, 21:04

Tomas M. Souhlas.
Snad se to časem posune k čistčím technologiím a k výzkumu a vývoji.

(odkaz)krmič | 11. 7. 2011, 20:29

Tomas M. to vyjádřil myslím velmi dobře.

(odkaz)Tomas M. | 11. 7. 2011, 20:07

Ostrava a průmysl?

Slezan: Nechápu co bychom pořád chtěli... Chceme aby Mittal z Ostravy odešel někam jinam? Je přece jasné, že tady bude do té doby, dokud se mu to bude vyplácet. Měli bychom se smířit s tím, že Ostrava a okolí prostě byla a je průmyslovým regionem.
Připadá mi, že byste nejraději chtěli aby se Ostrava zbavila toho "škodlivého" průmyslu a aby v Ostravě rostly nové galerie, muzea či divadelní scény (i když ani ty současné nemají valnou návštěvnost), ale neřešíte, že ostrava je velkým městem a centrem oblasti právě jenom kvůli toho "špatného" průmyslu.
Buďme rádi, že tady máme průmyslové podniky, kde lidi berou přes 20 000 měsíčně, které utratí zpátky ve městě za nákupy v "špatných" hypermarketech, které ale dávají práci zase spoustě dalších lidí...
Snahy o pozvednutí Ostravy jako centra dobové modernity a dopravního uzlu už tady byly před 900 lety a jak to dopadlo..? zbylo nám po nich jen naše obří náměstí.. :D
Jak si tedy představujete ideální koncepci pro další rozvoj města?

(odkaz)Slezan | 11. 7. 2011, 18:05

Nová data o ovzduší: Víc lidí dýchá nebezpečný prach

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=706135
"Údaje potvrzují dominanci Ostravska ve znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi. V desítce nejvíce znečištěných míst republiky je devět právě z tohoto regionu.
Ve stejnou dobu, kdy Český hydrometeorologický ústav zveřejnil nepříznivá čísla o českém ovzduší, vetoval prezident Václav Klaus novelu zákona o ochraně ovzduší.
Ta dává radnicím pravomoc zřídit takzvané nízkoemisní zóny, kam nebudou smět jezdit stará čoudící auta. A kraje mají získat možnost stanovit emisní stropy a tím hranici znečišťování ovzduší pro skupiny podniků ve "špinavém" regionu.

"Předkladatelé zákona jako svůj cíl deklarovali především zlepšení životního prostředí na Ostravsku, a to formou omezení průmyslových emisí a formou regulace dopravy. Nástroje, které mají dosažení tohoto cíle přinést, však životnímu prostředí nepomohou, ale jako nepřímý efekt zhorší prostředí právní (čímžto pádem když se zákony život komplikuje obyčejným lidem, je to v pořádku, ale běda sáhnout na "práva" nemravných nadnárodních kolosů) a podnikatelské (chudáček Mittal)."
Tak pravil Pan Profesor. Čili když to zkrátíme - Ostravaci, chuchněte si.

(odkaz)Slezan | 29. 5. 2011, 12:34

buřtík:

Nechápu, o čem mluvíte.

(odkaz)aggu | 29. 5. 2011, 10:39

buřtík: strč si laskavě své nahnědlé komentáře někam!

(odkaz)buřtík | 29. 5. 2011, 10:14

Nečtu tady, že

se má u toho cik....stavět nová ocelárna s dalšíma škodlivinama...To nikdo neví?

(odkaz)Slezan | 27. 5. 2011, 18:16

New York vyhání kuřáky už i z náměstí, parků a pláží. Hrozí pokutou

http://zpravy.idnes.cz/new-york-vyhani-kuraky-uz-i-z-namesti-parku-a-plazi-hrozi-pokutou-pyx-/zahranicni.asp?c=A110523_102306_zahranicni_ipl
Chránit nekuřáky začne mimochodem mnohem razantněji chránit už i Slovensko. Dobrá inspirace i (a zvlášť) pro Ostravsko. Protože má-li někdo pocit, že nabyl práva šmírovat u cizích lidí doma čím topí, a ospravedlňuje to (neoddiskutovatelně) negativním dopadem na zdraví lidí, měl by být stejně tak schopen v rámci solidarity se svými "ne-závislými" spoluobčany odpustit si ve veřejných prostorách i tu svou "cigaretku na dva ťahy".

(odkaz)Slezan | 6. 4. 2011, 17:30

Boj za lepší ovzduší na Ostravsku začne zametáním ulic

http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=696360
A že neuhodnete, kdo vede onu čtyřčlennou akční skupinu vedoucí nás ke světlým a čistým zítřkům? No přece Lukášek Ženatý. Tomu říkám trafika za všecky prachy, bohužel naše.

(odkaz)Slezan | 5. 4. 2011, 20:22

Nová defenestrace!!!

„Náměstek Hlaváč Petra Jančíka obvinil, že problém zpolitizoval.“
Takže je to jasné. Vždy, když je nějaký potentát v úzkých, začne tlachat nesmysly o jakési politizaci. Pan doktor Jančík, který je na rozdíl od těchto „klíčových lidí“ .“ (© Pavel Drobil, MŽP 2010) v této oblasti vystudovaným odborníkem, tedy zřejmě uhodil onen příslovečný hřebíček přesně na hlavičku.

Avšak k čertu s „detaily“, stále mi totiž nedochází opodstatněnost oné základní premisy, že mamutí nadnárodní korporace, jejíž nemravný obrat není reinvestován zde, nýbrž dominantně odplývá pryč z regionu (i země), - na devastaci jehož životního prostředí se lví měrou podílí - směrem Indie, měla být kontrolována za pomoci jakýchsi podivných (a je otázkou, zda vůbec z právního hlediska závazných a vymahatelných) DOBROVOLNÝCH SMLUV mezi ní a městem, krajem, státem či Pepou Vyskočem, a to ať už by jejich obsahem bylo cokoli, a proč by naopak neměla být pod přísnou dikcí maximálně tvrdého ZÁKONA o ochraně životního prostředí, jehož dodržování by bylo jasně kontrolováno a případné nedodržování tvrdě penalizováno. Protože pokud bychom se takto neměli chovat alespoň v případě, ve kterém jde do slova a do písmene o život, pak tedy kdy?

(odkaz)Miv | 5. 4. 2011, 9:35

http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=696115

Tak co, šel by někdo na další demonstraci? Myslím, že jestli to přejdeme, tak je to jasný signál pro vedení města, že je nám to jedno.

(odkaz)aggu | 17. 3. 2011, 14:15

je to hezký důvod jak okrást ostravany a předat legálně miliony dopravnímu podniku. pro toho kdo si platí paušál měsíčně je celá akce smog výsměch...

(odkaz)Slezan | 17. 3. 2011, 12:06

jah há:

Ale co se rozčilujete, vždyť přece díky Páně Filozofově geniální AKCI SMOG ve městě v době smogových situací dopravních prostředků skutečně UBYLO, což bylo jejím hlavním účelem. To, že ve stejném období pochopitelně početně ubylo i chodců (a stejně tak by tomu bylo i bez vyhlášení tohoto geniálního plánu) je jenom takový nepodstatný drobný detail.

(odkaz)aggu | 15. 3. 2011, 23:53

jarmila: co prosím? :-)

(odkaz)jarmila | 15. 3. 2011, 23:37

Je to fakt beznadějné v Ostravě nefunguje nic. Nedivím se ze se lidi z ní stěhují pryč .

(odkaz)krmič | 10. 3. 2011, 21:18

Informační centrum

Ve výloze Informačního centra (u Elektry) je displej, na kterém běží informace o stavu znečištění ovduší. Už delší dobu se tam zobrazují stále stejné a tedy nesmyslné hodnoty. (Snad týden, dva, nebo více?) Dnes mi to nedalo a šel jsem se tam INFORMOVAT, zda to nemohou vypnout, když to evidentně nefunguje. Dostalo se mi (nevlídné) odpovědi, že to nejde, protože ta věc náleží Magistrátu :-)

(odkaz)jarnemec | 20. 2. 2011, 8:37

"Když ministr životního prostředí Tomáš Chalupa minulý týden slavnostně podepisoval s hutí ArcelorMittal dobrovolnou dohodu o snižování exhalací, nezmínil se o jednom bodu smlouvy, který jednomu z největších znečišťovatelů na Ostravsku umožní i jedovaté emise zvýšit." http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=690924

(odkaz)Rado | 15. 2. 2011, 6:58

Bartovice se blíží ročnímu smogovému limitu. Mittal odtajnil dohodu se státem

Odkaz zde: http://ostrava.idnes.cz/bartovice-se-blizi-rocnimu-smogovemu-limitu-mittal-odtajnil-dohodu-se-statem-1xz-/ostrava-zpravy.asp?c=A110214_1532305_ostrava-zpravy_jog. Jen by mě zajímalo, co na to EU...

(odkaz)krmič | 13. 2. 2011, 14:07

jarnemec

Samozřejmě, existuje spousta nezaměstnaných, kteří práci za žádnou cenu nechtějí, ti by s vámi jistě souhlasili.

(odkaz)jarnemec | 11. 2. 2011, 16:26

to krmič

A co se zeptat, jestli já (= nezaměstnaný) chci mít práci na úkor zdraví svých dětí. ... Mě by spíše zajímal průzkum mezi všemi obyvateli ostravské aglomerace, kde by se zeptali, zda si (já = trvale zatížen nezdravým ovzduším) přeji mít zdravotní problémy a zda souhlasím s tím, že tolerují vznik zdravotních problémů svých dětí.

Argument, že "starší generace přežily daleko horší podmínky" je trochu mimo, nemyslíte. Sice si myslím, že je taková argumentace nesmysl, dám Vám však příklad z mé rodiny - můj děda přešil několikateré zasypání v dole, měl operován žaludek a plíce (z důvodu nevhodných prac. podmínek, uhelný prach na plících a v žaludku) a zemřel v 47 letech (jeho matka se dožila 96, bratr téměř 90 - tvrdý kořínek, jen on měl tu smůlu, že z Hostýnských vrchů odešel do Ostravy). Nutno přiznat, že mí předci trvale žijící po několik generací v Ostravě (od poč. 19. století) jsou tak nějak vůči zdejšímu ovzduší "geneticky" odolnější - ale taky nic moc... (tak snad mám šanci ;-)

To, že ostravský smrad snižuje délku života místních obyvatel je neoddiskutovatelné a co jiného než postupné hromadné vraždění to je. Děje se to za účelem zisku soukromého (kdysi státního) podniku. Nejde o náhodu či nehodu, nejde o krátkodobou záležitost. Jde o dlouhodobý jev.

Pokud dovoluje současná technologie ekologičtější výrobu, tak je nutné ji zavést a neekologickou okamžitě zastavit. Zisk kohokoliv na úkor mého (vašeho) zdraví je neobhajitelný. A argument nezaměstnanosti vs. zdraví je pro mě mimo mé chápání.

Jistě mohu se odstěhovat. Ale to se jako všichni zvedneme a odstěhujeme? Nebo je lepší se snažit zlepšit naše životní prostředí a zůstat.

Myslím, že keců na tohle téma bylo již dost.

(odkaz)JH | 11. 2. 2011, 14:17

to krmič

Pokud vim, tak je to trochu slozitejsi.. jednak je spinave ovzdusi dalsi zatezi vedle jinych zatezi (celkova chemizace naseho zivota), jednak jde o zatizeni generaci na urovni genu (nejsem biolog, proto je to asi dost nepresne vyjadreni), takze poskozena informace se predava potomkum. Proto se mnozi obavaji dlouhodobeho zatizeni nekolika generaci a naslednych problemu... Pro badatelske tipy doporucuju posledni cislo casopisu Ochrana ovzdusi. Tady je ke stazeni: http://dl.dropbox.com/u/7757774/Ochrana%20ovzdusi%202010.cele%20cislo.pdf Cit.: "Nejznečištěnější oblastí B[a]P v České republice je patrně lokalita Ostrava-Bartovice. Měsíční koncentrace B[a]P v r. 2009 překračovaly doporučený standard EU (1 ng/m3) v průběhu celého roku s výjimkou července. V molekulárně epidemiologických studiích je prokázáno, že koncentrace vyšší než 1 ng B[a]P/m3 v ovzduší poškozují genetický materiál (DNA)."

(odkaz)krmič | 11. 2. 2011, 13:56

jarnemec

Zas to tak nedramatizujte s tím vražděním. Starší generace přežily daleko horší podmínky. Možná se tím opravdu někomu zkrátil život. Mohl byste ale uvést jediný případ, řekněme z 50. let, nesporně lékařsky zdokumentovaný, kdy někdo v důsledku znečištěného ovzduší zemřel? Aby se to dalo kvalifikovat u soudu jako případ vraždy :-)
Bylo by zajímavé provést průzkum mezi těmi, kterých se to bezprostředně dotýká, zda by chtěli poněkud čistější ovzduší za cenu vyhazovu z práce. Ale opravdu natvrdo, já = nezaměstnaný, ne nějaká obecná procenta nezaměstnanosti.

(Podotýkám, že můj problém to není :-))

(odkaz)jarnemec | 10. 2. 2011, 12:34

to tutu:

jj, pokud AM smradí v době regulace pod "závojem" tmy a vše zůstává pod onou "smogovou pokličkou", tak se v tom z "vesela čvachtáme" všichni. Když jsem bydlel ve Vítkovicích, tak jsem podle smradu poznal od kuď vane, jestli z Kučiček nebo z Vítkovických provozů - dost často to byly velice specifické šlehy.

------------
oprava mého odkazu v mém předchozím příspěvku: http://www.rajce.net/f324057152

(odkaz)tutu | 10. 2. 2011, 12:11

to jarnemec

To, že AM smradí je neoddiskutovatelné, to jsem nikd nepopřel, já jsem jen napsla, že to foto, které sem dal chachar je naprosto neprůkazné vzhledem k atmosférickým podmínkám.

(odkaz)jarnemec | 10. 2. 2011, 11:59

to tutu:

O tom jak smradí AM se přesvědčuji na vlastní nos při cestách do Havířova. To co musím čuchat není normální. Především, když nedávno byla vyhlášená regulace a v nočních hodinách to valilo ze všech komínů, smrdělo to šílenou intenzitou a vše zůstalo pod smogovou pokličkou.

Ano občané se chytili do bagatelizujícího obkecu naších politiků o "lokálních topeništích", která se nám nyní vrací jako "mantra".

Takže dále plkejme o tom co vidíme na fotkách zobrazovaných na naších monitorech. Připomíná mi to nedávnou debatu o hodinách, které nejdou na fotce vidět a tak proto nejsou (přitom jsou a vidět byly).

Dokud se opravdu nespojíme a hlasitě neřekneme, že těch pár tisíc pracovních míst nám v tomto kraji nestojí za to, abychom byly postupně tráveni a vražděni. A důrazně neřekneme naším zástupcům, že si přejeme okamžitou naší obranu, jinak jsou stejní vrazi jako ti co ten sajrajt vypouští, tak zde budou naše děcka mít astmata a zápaly plic z ostravského smradu.

jinak "hezké" fotky také viz zde: http://www.rajce.net/f324057139

(odkaz)tutu | 10. 2. 2011, 11:33

to chachar

Na to je sice zbytečné reagovat, protože diskusí na ostravablogu se to nespraví. Ale mám pár poznámek. Z té fotky jde vidět, že AM pouští do vzduchu různé "podivné věci". To je jasné. Ale vítr na fotce jde zleva doprava a smogová poklička leží nalevo od AM. Takže tato fotografie může být jen argumentem pro velký vliv lokálních topenišť. Neobhajuju, žádný pól, jen píšu to co vidím.

(odkaz)jarnemec | 10. 2. 2011, 10:56

Intolerance. Když vzduch zabíjí

"V některých ostravských čtvrtích lidé stále dýchají velké množství jedů. Odborníci tvrdí, že je jen otázkou času, kdy kvůli tomu někdo zemře. Dokument z cyklu o problémech soužití v české společnosti." http://www.ceskatelevize.cz/porady/10275866938-intolerance/410235100141006-kdyz-vzduch-zabiji/

(odkaz)Slezan | 5. 2. 2011, 16:40

Smog stál Ostravu na jízdném patnáct milionů

http://www.ct24.cz/regionalni/severni-morava-a-slezsko/114473-smog-stal-ostravu-na-jizdnem-patnact-milionu/
Dobrou chuť, pokud právě obědváte...

(odkaz)chachar | 4. 2. 2011, 20:33

co dokáží lokální topeniště

pěkný příklad toho, co dokážou lokální topeniště (viz. plky Nováka v novém čísle krajských novin) -
http://vetva.rajce.idnes.cz/1-2011_Ostravsky_humus/#a1.jpg

(odkaz)jarnemec | 2. 2. 2011, 14:55

Při cestě mezi Havířovem a Ostravou v den regulace:

Přes den, nic, jen jeden komín vypouštěl drobný bílý kouř. Smrad malý. Po setmění, jelo se na plné koule ze všech komínu, smrad k poblití. :-(

(odkaz)Rado | 2. 2. 2011, 13:06

Ono už toho moc z komínů nesmrdí, sám bydlím ve velké zástavbě RD a lokální topeniště je jen hledání problému tam, kde není. Stejné je to i s dopravou. Praha by se musela dusit permanentně. Narážel jsem tímto pojmem na to, že tehdy před pěti a více lety, zde byl jeden znečišťovatel - průmysl a to ostatní bylo bokem. A v médiích se tak i psalo. Jenže když se zjistilo, že na průmyslové podniky nejsou páky, tak se to svalilo na občany a dopravu. Navíc, když je stav regulace, kdo kontroluje, zda se opravdu vyrábí méně? Je to dohoda o dobré vůli a jakémsi čestném slovu, ale výroba běží vesele dál? Kdo si dneska sníží výrobu a tím zisky, protože náklady jsou furt ty samé.

(odkaz)Miv | 1. 2. 2011, 19:44

to krmič

jj, psal jsem to tu už o vánocích. Zpochybňuje to obě měření, ať je správné kterékoli ...

(odkaz)Miv | 1. 2. 2011, 19:42

to Rado

Problém s "lokálním topeništěm" je jen jiný výraz pro "zas tu všici nasmradili šlamem", který jsem za mlada na vesnici slyšel mnohokrát. Vy ne?

(odkaz)tutu | 1. 2. 2011, 13:29

to Rado

Před 5 lety, se ani tak nepsalo o znečištění vzduchu a překračování hygienických norem, protože hygienické normy byly nastaveny daleko výše než jsou dnes. Všechny změny a pojmy jsou nastaveny v novele zákona O ochraně ovzduší z roku 2006

(odkaz)Rado | 1. 2. 2011, 13:19

Mě to trklo již dříve, že se tyto hodnoty, kolikrát významně liší. Jestli to není tím, že je ZÚ financován městem, které jaksi z principu bagatelizuje vliv velkých průmyslových znečišťovatelů a svádí to na dopravu a domkaře. Mě by jen zajímalo, od kterého roku se tak hojně vyskytuje výraz "lokální topeniště". Přijde mi, že před pěti lety byl tento výraz zcela neznámý.

Navíc mě v souvislosti se smogem a dopravou zdarma napadá, zda-li si to nějak neprotiřečí. Pokud se mi špatně dýchá, tak přeci pojedu do práce 20 minut autem, než 60 minut MHD, ať jsem na tom vzduchu co jak nejméně.

(odkaz)krmič | 1. 2. 2011, 11:08

V tomto okamžiku to není jedno. Na ČHMÚ jsou hodnoty téměř katastrofické, zatímco na ZÚ jen málo překračující limit nebo podlimitní.
Kde udělali soudruzi (z NDR) chybu?

(odkaz)Miv | 31. 1. 2011, 14:44

osobně se raději dívám na http://www.zuova.cz/informace/imise.php jelikož hodnoty jsou subjektivně blíže realitě. Dnes je to ovšem jedno kam se člověk dívá ...

(odkaz)Miv | 31. 1. 2011, 14:44

osobně se raději dívám na http://www.zuova.cz/informace/imise.php jelikož hodnoty jsou subjektivně blíže realitě. Dnes je to ovšem jedno kam se člověk dívá ...

(odkaz)adéla | 31. 1. 2011, 12:27

to Jiří Příhoda

A Zábřeh najdete na portálu ČHMÚ, sekce ovzduší. Ale je to neveselé čtení.

(odkaz)Miv | 31. 1. 2011, 9:08

to Jiří Příhoda

Měření v Porubě má manuální obsluhu. Tedy hodnoty je možné nalézt jen zpětně anebo aktuální stav odvodit z měřiču které jsou blíže centru podle směru větru. Vzhledem k lokalitám hlavních znečišťovatelů nebývá v Porubě horší vzduch než třeba v Zábřehu.

(odkaz)Jiří Příhoda | 31. 1. 2011, 7:55

čistota ovzuší

Dobrý den,
chtě bych se zeptat, proč nejsou nikde zveřejňovány stavy polétavého prachu a emisí v Porubě. Máme tady meteorogickou stanici a informace nejsou zveřejňovány ani v teletextu na ČT 1 stránka 190, ani v Moravskoslezském dnu, prostě nikde.
Díky za odpověď.
Jiří Příhoda

(odkaz)tutu | 28. 1. 2011, 13:21

to j.ree

Věřím, že jsi inteligentní, proto si nedokážu vysvětlit tvé spojování čistoty ovzduší a pejskaře. To jsou dva naprosto nesouvísejíci problémy, které navíc řeší odlišné úřady.
Pejskaře bude řešit UMOb Poruba a vzduch by měl řešit kraj a město. Navíc problém s borelářskými majiteli psů lze vyřešit jednou vyhláškou, to je v přímé kompetenci městského obvodu. A jde to udělat v jednom zasedání zastupitelstva.
Životní prostředí je běh na velmi dlouhou trať. Nejde to ze dne nade, ani z měsíce na měsíc, ani z roku na rok. Můj optimistický odhad, je, že když se budou všichni snažit, tak za 7 let by mohlo být o dost čistěji, ale chce to i hromadu peněz a pomoc od vlády.
btw. i když by řekněme od února skončily produkci všechen těžký průmysl, za jak dlouho, si myslíš, že by tu bylo čisto? 10 let, to není, 20 taky ne,....střízlivý odhad je 100 let, a to by se tomu ještě muselo pomoct. Mluvím o půdě, kde je plno jedovatých látek a těžkých kovů, lagunách apod.
Prosím vás nečekejte, že místo, kde bylo 300 let devastováno životní prostředí bude za 5 let čisťounké, to není v moci žádného zastupitelstva.

(odkaz)j.ree | 28. 1. 2011, 10:21

Jak to rekl kajnar?

Ackoliv to nekomu nevoni, nenechte se tahat za nos. My prece jedeme dal !!! (iuz i v VI cenove je cistsi vzuch)

(odkaz)Hankok | 28. 1. 2011, 10:12

j.ree

Bez ohledu na smog jako takový je třeba tvrdě na pejskaře ;)

(odkaz)j.ree | 28. 1. 2011, 9:57

Dneska jsem se asi pozvracel

Ze tady zase dychame misto vzduchu saze a prach, to asi nikoho nezajima, oni jsou dost navrchu, nemusi se zabyvat takovymi nicotnymi problemy. Ale hlavne ze budeme dupat porubske pejskare za vykaly. Tech porubskych psu samozrejme ... Nebo nevyjde to vlastne nastejno, kdyz je to tady stejne uplne jedno at uz s nebo bez teatralni komicke zaloby?

(odkaz)aggu | 21. 1. 2011, 18:25

Dokument ČT o Ostravici - tj. řece ;)

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1129337346-pridej-se/408235100161008-reka-ve-meste/

(odkaz)Rado | 21. 1. 2011, 11:16

Film Angličanů o ostravském ovzduší

Odkaz: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/terrible-situation-film-anglicanu-20110120.html.

(odkaz)Rado | 21. 1. 2011, 11:16

Film Angličanů o ostravském ovzduší

Odkaz: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/terrible-situation-film-anglicanu-20110120.html.

(odkaz)krmič | 28. 12. 2010, 11:51

Rdm

Možná máte pravdu. Domíval jsem se, že případů, kdy cestující má zrovna v době kontroly časovou jízdenku v termínu, kdy by připadalo prodloužení, by bylo minimum. Takže by skoro o nic nešlo. Ale třeba se mýlím, to by chtělo statistiku. Jiný způsob by byl zajít s kuponem k prodejnímu místu a nechat si prodloužit platnost. Vhodné programové vybavení by to zvládlo během vteřiny. Anebo započítat bonus při příštím prodeji. Jednodušší ovšem je, držitele dluhodobých jízdenek okrádat, to jistě.
Opakuji, že jezdím stejně zadarmo. A se službami DPO jsem velmi spokojen. (Na linkách a v časech, kdy je používám. Jiní cestující asi mohou mít jiné zkušenosti.)
A jízdné zdarma v době smogu považuji za nesmysl.

(odkaz)Tina | 28. 12. 2010, 9:27

to Marty

Já teda nevím, jak počítáte, ale oba s manželem jezdíme každý přes celou Ostravu. Měsíčníky nás příjdou mnohem levněji než cestování autem. Nepřízpůsobivé (používám vaše slova) příliš nepotkávám a to jezdím MHD i v průběhu pracovní doby.
Myslím si, že každý hledá výmluvu, aby nemusel přiznat jediné - lidi, jste neskutečně leniví a životní prostředí je vám ukradené, podstatné je pohodlíčko! Budete poukazovat na ty druhé, ale každý můžeme začít u sebe a to ať se týká dopravy nebo pálení různých sajrajtů v kotlích.

(odkaz)Rdm | 28. 12. 2010, 1:48

krmič

jestli je DP akciovka nebo neziskovka je imho jedno. v tomto případě je akciovkou asi kvůli právním záležitostem, ale i tak je jediným vlastníkem město. zisk tedy opět skončí v rukách města jedná se tedy spíše o přelívání peněz z hrnečku do hrnečku.
Váš nápad s kompenzací pro majitele dlouhodobých jízdenek je s prominutím šílený. Nedokáži si představit jak by pak taková kontrola probíhala, když každý cestující má zakoupenou dlouhodobou jízdenku v jiném termínu a to nemluvě o těch, kteří mají jízdenky na 3 nebo 12 měsíců. Revizoři by nedokázali vzhledem ke vzdálenostem mezi zastávkami efektivně kontrolovat a lidé by jim lehce utíkali. Tahle kompenzace by se však dala vyřešit zavedením čipových karet, kdy by revizor vložil kartu do čtečky a hned by viděl výsledek. Bohužel čipových karet se u nás asi jen tak nedočkáme, přitom by se daly využít na spousty věcí (viz myšlenka opencard)

(odkaz)Marty | 27. 12. 2010, 22:02

Bohužel, už dvěma lidem se nevyplatí jet MHD např. z centra do Poruby.
Již při téhle trase je ve dvou výhodnější jet autem.
A to nepočítám úsporu času, jen peněz. A dalším důvodem je např. to, že v autě mi nesmrdí nepřizpůsobiví, nekýchá mi za krk nachlazený cestující, v sobotu a neděli ráno mě neotravují debilové jedoucí ze Stodolní, nemusím se rozčilovat, když mi spoj ujede před nosem a ještě se mi řidička vysměje (ano, i v tomto století se mi to stalo, minulý týden, když jsem musel jet MHD, nemaje auto k dospizici)... a dalších X důvodů prostě zabíjí i možnost bezplatné přepravy v období smogu.
Tudíž, smog nesmog, pro mne je v 90% výhodnější jet autem, a to kamkoliv.

(odkaz)krmič | 27. 12. 2010, 11:53

Promiňte ještě, s životním prostředím to nesouvisí. Ale DP je akciová společnost. Není to žádná neziskovka, žádná obecně prospěšná společnost. Jako taková by by měla vytvářet zisk. Třeba za rok 2009 opravdu vykazuje kladný hospodářský výsledek (to je zřejmě ten správný ekonomický termín, nejsem odborník). Ovšemže tento výsledek je umožněn tím, že na straně příjmů figuruje dotace ve výši o něco větší než jedna miliarda Kč :-) Uznávám, že oproti tomu jsou ty miliony za smogovou situaci jenom drobné :-)
Dotace za smog jsou asi počítány jako průměr z výnosů jízdného. Ale jsou kompenzovány náklady těm, kteří si koupili dlouhodobé jízdenky? Nic o tom nevím. Přitom by to bylo tak jednoduché - prodloužit platnost dokladu o tolik dní, kolik dní byla jízda zdarma. Ani by to nemuselo nic stát, každý by si to spočítal sám a revizor při eventuální kontrole by jenom zkontroloval, jestli nepodvádíte. (Jestli to tak je, pak se omlouvám. Sám jezdím zadarmo.)

(odkaz)Hankok | 27. 12. 2010, 10:28

Honza

Nevím jak si mám vysvětlit situaci v OV na 24.12. kdy byl provoz ve městě srovnatelný s víkendem ne-li ještě menší a venku byla taková odpornost co se týče smogu, mlhy a smradu, že to jsem dlouho "nežral".. ;)

(odkaz)Rdm | 27. 12. 2010, 0:08

krmič

DP si nemůže namastit kapsy ani kdyby chtělo, protože DP snad ani nikdy nebylo v zisku, ze kterého by si ty kapsy mastilo. DP je snad od začátku své existence ve ztrátě a jako městem zřizovaná organizace je i každoročně dotováno téměř 1mld. z městského rozpočtu.
Tím samozřejmě neobhajuji ten nesmysl s jízdou zadarmo, za který bych všechny radní, kteří pro něj zvedli ruku, postavil před zeď a rovnou odpráskl, protože jestli chtějí takovým způsobem řešit problémy města, tak se bojím toho co přijde příště...

(odkaz)Miv | 26. 12. 2010, 22:19

Chmi

Tuší někdo proč se občas tak výrazne liší hodnoty na chmi a zuova? Zjevně je přesnější zuova, ale dost to podkopává důvěru obou měření.

(odkaz)Ostravák | 26. 12. 2010, 21:38

DP dostane jen ztrátu z neprodaných jízdenek danou smlouvou. Nic víc. Je mu prakticky jedno, jestli jezdí "zadarmo", nebo ne. Na tom, že je to hovadina se ale shodnou všichni, jak já, tak vy, tak dopraváci...

(odkaz)krmič | 26. 12. 2010, 17:41

Abyste mě zase nesprdli, ekonomové, nevím, jestli tam vznikl nějaký zisk. Ale zaručený příjem DP to je. Že město zbytečně utrácí peníze, na tom se snad můžeme shodnout?

(odkaz)krmič | 26. 12. 2010, 17:17

A skupiny, které jmenuje Charles, si stejně žádné jízdenky nekupují :-)

(odkaz)krmič | 26. 12. 2010, 17:13

Pokud dostane DP pevnou částku, bez ohledu na počet cestujících, tak je to zaručený zisk, ne? A to se vyplatí. Dlouhodobé jízdenky už stejně prodal předem. Proč by z toho neměl mít radost?

(odkaz)Ladin | 26. 12. 2010, 16:17

Charles a krmič: ty vaše úvahy o tom, kdo si "mastí kapsy" jsou asi stejně mimo, jako Kajnarovo "ekologické opatření" s jízdou zadarmo.

(odkaz)Charles | 26. 12. 2010, 16:07

ad Krmič

DP si ji nemastí, dostane jen to, co stojí náklady... mastí si ji bezdomovci a opálení z Vítkovic, Přívozu apod. Inu, pan Kajnar má přece sociální cítění...

(odkaz)krmič | 26. 12. 2010, 11:56

jak u blbejch

Dnes je kvalita ovzduší tak dobrá jako málokdy (všude v Ostravě stupeň 2 - dobrá, to se vidí jen zřídka), a tramvaje mají cedulku SMOG a jezdí zadarmo! Dopravní podnik si mastí kapsu za peníze daňových poplatníků.

(odkaz)Jezdec | 25. 12. 2010, 13:01

Kolo

2 Honza:
Jezdim na sichtu na kole, pokud to jde. Ale opravdu si myslis, ze kazdy ma moznost pak to kolo nekde uschovat, kazdy ma moznost prijit do kanclu a v klidu se prevliknout/pripadne i osprchovat...? Takove reci mam opravdu rad. Muj byvaly sef taky jezdil na kole (opravdu snad 365 dni v roce). V kanclu pak rozvesene propocene hadry, kdyz tam nekdo prisel, byl na omldleni, jaka to byla rychna. A po ranu v tom centru to taky musi byt zazitek.

(odkaz)Honza | 24. 12. 2010, 9:55

začít u sebe

To Zdeňa: Vy byste si pane něco zasloužil. Neřeknu Vám ale co, protože jsou Vánoce a protože bych porušil bod 3. pravidel pro diskuzi... Jestli jsme všichni tak pohodlní a ty prdele z aut neodlepíme, pak držme hubu a neplivejme na Mittal. Průmysl, doprava i lokální topeniště jsou významné zdroje. Všechny jsou významné. Nemá cenu řešit jestli je jejich podíl 30/30/30, 70/15/15 nebo třeba 90/5/5. výfuky máme přímo u nosu, komíny přímo nad hlavami. Navíc narozdíl od Mittalu, tohle přímo ovlivníme MY. Jakou měrou se co podílí na podlomení zdraví asi nikdo nikdy přesně nezměří. Auta jsou ale humus který si odepřít můžeme! lidi co bydlí i pracují v Ostravě můžou jezdit na kole. Pojďme udělat cyklistiku módou v našem městě. Polapte své ukrajiny z garáží, zkuste to. JE TO SRANDA. Dokážou to Švédové (v třistatisícovém Malmo nejezdí ve 4 odpoledne více aut než o půlnoci po Ostravě), dokážou to Holanďani, proč ne my? Že je to riskantní? Nebude, až ubyde polovička aut z ulic, až přestane magistrát malovat čáry na chodník odnikud nikam a postaví skutečné cyklostezky protínající hlavní osy ve městě, a to hlavně na mostech. Že se v zimě jezdit nedá? Jezdím 300 dní v roce na kole, 60 dní chodím pěšky+MHD (liják a podobně), 5 dní jezdím na běžkách (z Fifejd na Slezskou a zpátky). Řidičák nemám a ať mně Pěrun bací jestli ho někdy budu mít. Poznámka: příspěvek je určen drtivé většině lidí, není určen invalidům, mlíkařům, saniťákům, nemocným, 80+ (znám ale i starší cyklisty) a dalším lidem, kteří se bez auta fakt neobejdou.

(odkaz)Charles | 23. 12. 2010, 11:37

Kdo jste viděli včera motoristy jak nechávají auto doma a jedou MHD? Jenom bezdomovci a sociálně nepřizpůsobiví se teď můžou vozit sem a tam.. a pro nás s měsíčníkem jediná cesta jak se nenechat okrádat a ještě jezdit s páchnoucími a obtěžujícími skupinami - auto.

(odkaz)aggu | 23. 12. 2010, 10:34

v přívoze azuro a sluníčko ;)

(odkaz)j.ree | 23. 12. 2010, 8:08

Videl to nekdo rano dneska?

Dnes rano pri ceste do prace jsem mysel, ze se asi nekolikrat pozvracim. Smradu jak v cařihradu, stojim na zastavce na svinove a koukam doprava...doleva...kouknu pred sebe a najednou tam byla tramvaj...

(odkaz)Staníčková | 22. 12. 2010, 21:19

co Věřňovice?

Zajímalo by mě jak kompetentní osoby se starají o obyvatelé Věřňovic a okolí, když dneska večer, hustá žlutá mlha a nešlo vidět na krok. Jak se budou řešit tady tyto části, nejen Ostrava. Tam to vyřešili nesmyslným jízným zdarma, které ovzduší určitě neovlivní a co tady ti lidé pane starosto Dolní Lutyně, starejte se!

(odkaz)j.ree | 22. 12. 2010, 18:31

Smog v Porube

a nejen v porube je dneska dost husty. Temno a cerno.. No a v mhd: Akce smog - jizda zdarma (to mi evokuje stav kdy jsou v kauflandu akce na ochutnavky zdarma) ..

(odkaz)Tilda | 22. 12. 2010, 8:49

to jarnemec 23.11.

p. jarnemec mi mluví z duše, kdo se projede po Rudné směrem na Havířov nepotřebuje znát ani čísla z měřící stanice, stačí mu nos a také oči, protože vidí a cítí co dýchá. Dokud se nezmění stav korupce v této zemi, tak se nepohne s ničím.

(odkaz)Ruda Míček | 17. 12. 2010, 11:04

pořád musíme bojovat.....

za mzdy, za svobodu,
za bydlení, za čistotu životního prostředí, za mír ...
proti těm, kteří plní kapsy svoje ,stranické pokladny, firem typu Geosan,
z peněz určených na životní prostředí
a to nám bylo slibováno že láska zvítězí nad lží a nenávistí......
král Básníčekl

(odkaz)marian | 16. 12. 2010, 7:47

to zdeňa

:-) super postřeh

(odkaz)Zdeňa | 16. 12. 2010, 6:44

Vyhozené peníze?

Jsem řidič MHD v Ostravě.Pracuji u DPO 5 let.Takže mám jízdenku na MHD zdarma.Přesto jezdím denně do práce autem a v létě na motorce.Jsem prostě pohodlný.A nejsem v tom sám.U našeho podniku jsou parkoviště.Většinou když přijedu do práce,nemůžu tam zaparkovat,protože je parkoviště přeplněno kolegy řidiči,kteří mají dopravu samozřejmě taky zadarmo.Takže smogová situace bude impulsem pro důchotce pro ježdění po Ostravských marketech,protože v Tescu je levnější rohlík,v Kaufu zas mléko a pod.Namísto toho,aby byli doma a nevycházeli k vůli svému zdraví.Budou si smog vychutnávat s plných plic!A to možná ti co tuhle kravinu vymysleli chtějí.Díky tomu se zvedne úmrtnost starých lidí a stát tím vlastně ušetří na důchodech!Takže je to vlastně výhodné!

(odkaz)Jarmila | 14. 12. 2010, 13:53

Asi bychom měli zažalovat Magistrát nebo vládu a žádat o finanční náhrady
za zničené zdraví. V Americe se soudí s MacDonaldem lidi že jsou tlustí kvůli
nim a že nevěděli o tom, že hamburgry jsou tučné a tloustne se po nich,
tak proč my se nesoudíme , když průkazně nám někdo ničí zdraví těžce
a nenapravitelně.
Pojďme na demonstraci a podepišme současně společnou žalobu.

(odkaz)Kateřina | 13. 12. 2010, 7:49

Jsem jedině pro!!!

Doufám, že demonstraci stihnu, jelikož jsem v práci. Nikdy jsem nedemonstrovala, ale už se nemůžu koukat na to, jak nikdo nic nedělá. Mám dceru od mala nezná nic jiného než bílé pláště a samé léčebny a lázně a proč? Protože jsme všem úplně lhostejní a nikdo nic neřeší,nikdo neposlouchá. Je to boj na dlouhou trať, ale budeme-li sedět i my se založenýma rukama, samo se to nevyřeší a trpět budou nejen naše děti, ale i děti našich dětí........

(odkaz)Miv | 7. 12. 2010, 18:41

to Rado

"Rouška nic nevyřeší, a bla bla ... "

Možná by jste mohl tentokrát vynechat psaní několika plků a ve volném čase zajít podpořit lidi co se o něco snaží.

Pokud to bude jen trochu možné, určitě dojdu. Bez lidí to bude bezvýznamný hapenning.

(odkaz)Karel | 7. 12. 2010, 16:54

Pořád dokola

Bavíme se o kruhu, který musí rozseknout především stát. Už jsem o tom psal jednou a musím stručně zopakovat. Nejprve pan Dlouhý přímotopy, garantovaná cena elektřiny a pak krach. Plyn, dotace, garantovaná cena plynu a kde jsme? Biomasa, opět dotace, garantovaná cena, za dva roky např. pelety o 1 000 - 2 000 dražší za tunu. Fotovoltaika? Haňba pluť. Stát nahání zisky soukromým, či polosoukromým firmám a občane plať, zatímco MITAL,Třinecké železárny, anilinka a další si vesele kouří a práší dál. Stát opět přijde s novými plány a vizemi a zdraví občanů proti zájmům velkých znečišťovatelů a jejich zisky je nepodstatné. Monitoring, či doprava zdarma je neochrání. Co kdyby ztráty MHD z dopravy zadarmo platili velcí znečišťovatelé? To by byl rachot. Státu chybí jakákoliv kontinuita např. v e vytápění

(odkaz)Rado | 7. 12. 2010, 13:44

Rouška nic nevyřeší, vše bude jen o hledání alternativního viníka, kterým jsou lokální topeniště a provoz aut. Jde vidět, že kraj a město mají z Mittalu lufta. Stav regulace je taky celkem k ničemu. Osobně se domnívám, že lokální topeniště a provoz je naprostá kravina, ve své podstatě se z lokálních topenišť stal lokální pojem a zařadil se mezi slova jako c*p, ch*j atd. Je to pouze o neschopnosti orgánů státní správy něco dělat, nic víc, nic míň. Možná napíšu p. Bílkovi na Zdravotní ústav, v kolika kotlích a v jakém množství by se musel pálit odpad, který se pálit nesmí, aby se to podepsalo z 1/3 (aspoň se to říká) na stavu ovzduší. Že starý důchodce či nízkopříjmové skupiny topí, co jim padne pod ruku, to dokážu pochopit, topit plynem není žádné terno a výhřevnost není nejlepší. A pokud chce mít člověk teplo, tak se ručička plynoměru otáčí pěkně rychle a celý den.

Závěrem zopakuji to, co už jsem psal několikrát, že úrovni vyspělosti společnosti odpovídá i úrověň ekologická. A nelze dělat ekologii na úkor občana, že ji zaplatí nebo že na ni bude doplácet. Tak to ve světě nechodí. Bohužel ČR a vyspělý svět, to jsou hodně rozevřené nůžky.

(odkaz)Miv | 5. 12. 2010, 18:51

to OOO

"Chcete-li tuto stránku zobrazit, musíte se přihlásit."

Jako by jste to tu nedal ...

(odkaz)OOO | 5. 12. 2010, 14:53

Rouška pro Ostravu

17. prosinec, 15:00 - 16:00, demonstrace za zlepšení ovzduší na Ostravsku, Prokešovo náměstí, Ostrava. http://www.facebook.com/event.php?eid=145989035450849

(odkaz)aggu | 29. 11. 2010, 17:58

ladin: na ten blábol plný pražských představ o světě vytvořených (bohužel) Ivanem Motýlem snad jen: Týden je vážně nemocný týdeník. Spolu s Šafrovým Reflexem. Bohužel podruhé.

(odkaz)jarnemec | 29. 11. 2010, 17:05

Brusel tlačí na Česko i kvůli vzduchu na Ostravsku a ptá se: Co s tím udělát

http://ostrava.idnes.cz/brusel-tlaci-na-cesko-i-kvuli-vzduchu-na-ostravsku-a-pta-se-co-s-tim-udelate-1to-/ostrava-zpravy.asp?c=A101129_1490709_ostrava-zpravy_sot

(odkaz)krmič | 27. 11. 2010, 11:43

Miv

Záleží samozřejmě na tom, čemu říkáte problémy. Dětí bývalo jako smetí :-)

(odkaz)Miv | 26. 11. 2010, 21:14

ps to Krmič

Jak víte, že nebyly s kvalitou sperma žádné problémy? Prováděl jste průzkum?

(odkaz)Miv | 26. 11. 2010, 19:26

to Krmič

zkuste počíst třeba o Londýnském smogu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Smog

4 tisíce mrtvých během měsíce. Jak naznačili jiní znečištění má ale spíše dlouhodobější dopady, které spíše znamenají problémy s žitím ne s okamžitou smrtí (jak se snažíte problém bagatelizovat).

(odkaz)jarnemec | 26. 11. 2010, 15:18

o Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším

http://www.novinky.cz/veda-skoly/217967-ostrava-da-na-ozdravne-pobyty-skolnich-deti-dalsich-pet-milionu-korun.html

(odkaz)Mautycka | 25. 11. 2010, 10:06

Krimiči,

Ona další věc také je, že naši předkové, i když dýchali mizerný vzduch, nebyli obecně tolik obklopeni další chemií, která je dnes všude kolem nás - vždyť jen kolik je v běžné domácnosti různých čistidel, mýdel, krémů, čím je napuštěný nábytek, koberce, hračky, co za sajrajty je v jídle... Konzervační činidla, zpomalovače hoření, barviva a podobné dobroty nám taky na zdraví nepřidávají, jen to není tolik vidět (cítit) jako v tom vzduchu.
Je fajn, když se odbourá kterýkoli z těch pomalých zabijáků kolem nás. Vzduch je dobrý začátek, líp se pak dejchá.

(odkaz)Dali | 25. 11. 2010, 9:47

to Krmič

Není to nepochopitelné - během jedné generace nevymře lidstvo, ale dochází ke genetické degeneraci (= zeslabení, úpadek schopnosti). A to, ze dnes máme problémy se spermiemi je výsledek zátěže několika předešlých generací. A dost možná za dalších 100 let bychom se přestali množit úplně.
A to je jedna věc - druhá pak je nárust nemocí typu alergie, astmata, rakonina adt.
Shrnuto - i v Ostravě chceme mít právo na to mít děti a dožít se věku, obvyklého v jiných částech ČR a Evropy. Je dobře že Vaše maminka se dožila hezkého věku, ta moje žila také v Ostravě a zemřela velmi brzy na rakovinu. Je nutné vycházet z průměrných hodnot.

(odkaz)krmič | 24. 11. 2010, 21:26

A jak je možné, že před sto lety, kdy bylo těch svinstev nesrovnatelně víc, nebyly s kvalitou spermatu žádné problémy?

(odkaz)JH | 24. 11. 2010, 20:37

Ochrana ovzdusi

V periodiku Ochrana ovzdusi (www.ochrana-ovzdusi.cz) se doctete, co ta svinstva ve vzduchu s clovekem delaji, treba jaky vliv maji na kvalitu spermatu... Letosni cislo bude hodne venovano vyzkumum, ktere se delaly na Ostravsku. Ty bych urcite medialnimi manipulacemi nenazval... Greenwashingove kampane jsou vedeny spise jinymi :-) Otazka taky je, cim vsim je dnes clovek zatizen (treba na urovni genu) a co pak predava dal... Jinak mi samozrejme taky vadi jednoduchy fakt, ze si vecer nemuzu vyvetrat, ze je venku smrad. O zivotnim komfortu mam jinou predstavu.

(odkaz)krmič | 24. 11. 2010, 15:58

80. léta? To už byla proti dřívějším dobám pohoda :-)
Ovšemže bývala doba života kratší. Hlavně TBC a takové nemoci. Ve středověku mor. Nechtěl bych tehdy žít.
Jenom jsem chtěl naznačit, že to, jak vážně berete problém čistoty ovzduší mi připadá poněkud přepjaté. Mám dojem, že jste oběti mediální manipulace.
Nemám nic společného s místními politiky, ani s Mittalem nebo kýmkoli podobným. Akorát moje maminka jako dítě, dávno před první světovou válkou, bydlela uvnitř areálu koksovny Karolina. Dožila se 92 (bezmála 93) let. Takže mě ty koncentrace zas tak neděsí.

(odkaz)jarnemec | 24. 11. 2010, 15:17

On ten odkaz je i v !Zaujalo nás", ale nevím zda jste si toho všimli, takže raději připomínám: http://respekt.ihned.cz/c1-47673220-vzduch-zabijak

(odkaz)Dali | 24. 11. 2010, 14:24

to Krmič

Nevím zda si děláte srandu ... - podívejte se do statistik na dřívější průměrnou délku života, výskyt nemocí a pod (zejména na ostravsku). Ony statistiky nebyly tak přesně vedené jako dnes, ale ta délka průměrného života je dost srozumitelná (a není to jen růstem úrovně zdravotnictví). Máte-li touhu se vrátit do dřívějšího standardu života, jsou na svetě ještě taková místa. Bohu dík už nemáme 19. století ani 20.-té a socialismus je také pryč. Bezpečnost práce a ochrana zdraví je někde jinde, také technické možnosti se posunuly ... proto se mi zdá ten váš příspěvek trochu ..., no.

(odkaz)tutu | 24. 11. 2010, 14:20

vzduch

to coppola: ano je to složitější než jsem to napsal. Nejsem v tomto odborník a používám jen selský rozum. Fakt je, že tento problém vůbec není tak jednoduchý jak si mnoho lidí představuje.
A podle mně je nejlepší řešení z dlouhodobého hlediska i pro životní prostředí zpřísnění limitů. Povolenky jsou jen řekněme přesunutí problému. Tu podstatu to neřeší. jina se myslím celkem shodnem.
to krmič: někde jsem četl, že v osmdesátých letech byla na ostravsku prašnost až 800 mikrogramů/m3. Nejdnou bylo při inverzi tak mlhavo, že by v Londýně mohli závidět:-)
dnes je to daleko lepší, ale musí se to pořád zlepšovat. Ale ono to ani při nejlepší vůli nejde "ze dne na den".

(odkaz)krmič | 24. 11. 2010, 13:57

Jak mohli v minulosti lidé přežít? :-)

Přímo ve městě byla řada podniků, namátkou Žofinská huť (vysoké pece hned za divadlem), koksovna Karolina s elektrárnou a komplexem chemických provozů, koksovna Trojice, Vítkovice samozřejmě jely naplno, Rüttgers v těsné blízkosti nemocnice v Zábřehu, kde se rodila většina dětí. NHKG už taky před víc jak 50 lety. Na nádražích i vlečkách ve středu města výhradně parní lokomotivy. Všude lokální topeniště na uhlí, dálkové topení neexistovalo, plynové jen výjimečně. A žádná sídliště mimo město, žádná Poruba, kolonie ve městě.
A daleko víc lidí než dnes pracovalo v těch špinavých provozech, ba i pod zemí, ne jenom v kancelářích.
Podle vašich nářků jsme my starší, a tím spíš naši předkové, museli okamžitě padnout mrtví k zemi :-)
Fakt je, že před 100 lety neexistovala automobilová doprava. Že by to bylo tím? :-)

(odkaz)Coppola | 24. 11. 2010, 13:12

pro tutu:
Problém je ještě složitější než píšete. Nerozlišujete totiž emisní limity (limity na složení spalin vystupujících z komínů) a imisní limity (limity obsahu škodlivých látek, které jsou obsaženy ve vzduchu na měřících místech - většinou na meteorologických stanicích).
Emisní limity PM10 jsou 150 mg/m3.
Imisní limity PM10 jsou 40 μg/m3.
Mittal i ostatní zněčišťovatelé na Ostravsku splňují emisní limity (pokud by je nesplňovali, platí pokuty), ale přesto jsou imisní limity překračovány. To je způsobeno vysokou koncentrací velkých znečišťovatelů na malém prostoru (s čímž tvůrci emisních limitů asi nepočítali...).
Řešením je spřísnit emisní limity. Nebo zavést emisní povolenky na PM10, podobně jako jsou na CO2 - emisní povolenky jsou prodávány pro absolutní množství vypouštěných látek, takže mohou regulovat i velké znečišťovatele.
Emisní limity totiž platí stejné ať už provozujete malou kotelnu nebo obrovský hutní komplex, jsou totiž vyjádřeny v poměrném množství. Peníze z emisních povolenek by pak mohly být využity na investice do životního prostředí.

(odkaz)tutu | 24. 11. 2010, 10:36

to pravý chachar

Ta studie říká, že příspěvek lokálních topenišť v Bartovicích je kolem 20%. To je příspěvek sice nemalý, ale zrovna v případě Bartovic to situaci moc nezhorší
Dále, vzhledem k tomu, že to Bartovice leží přímo u Mittalu to přímo naznačuje, že mittal neplní emisní normy. Což mi jen potvrzuje to co jsem napsal níže o velkem snížení povolených limitů.
Nicméně řečma se to nezmění a já osobně na to nemám páky

(odkaz)pravý chachar | 24. 11. 2010, 10:14

studie zú v Bartovicích

přečtěte si i tohle:
http://www.zu.cz/informace/chl/chl017.pdf

(odkaz)tutu | 24. 11. 2010, 9:48

poznámka

nikoho neobhajuju jen předkládám fakta

(odkaz)tutu | 24. 11. 2010, 9:47

vzduch II

Tak jestli tomu dobře rozumím tak limit pro PM10 je na 50 mikrogramech na m3 od roku 2006 a je to v Nařízení č. 597/2006 Sb. o sledování a vyhodnocování kvality ovzduší, což je vyhláška k Zákonu č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší.
Tento zákon byl novelizován, ale nevím jestli už prošel schválením. Podle informací, které mám, snad jsou správné, mají být limity pro imise ještě více zpřísněny, pro PM10 až na 20 mikrogramů na m3.

Navíc problém je složitější. Dejme tomu, že na komíně továrny jsou limity splněny a z komína jde 40 mikrogramů/m3 PM10 (limit je 50 mikrogramů/m3). Dyž máte takové komíny 3 tak ani nemrknete a hned jde do vzduchu 120 mikrogramů/m3. A máme skoro ostravské hodnoty :-)
Teď nastává problem jak to hlídat. Na odpovědnost znečišťovatele končí tam kde končí jeho komín, až tam to může a musí uhlídat. Pokud je například v jeho blízkém okolí jiný komín co stejně znečišťuje tak se i přes ten rozptyl příspěvky těch dvou komínů sčítají. A to se oba drží zákona.
Jaké páky na ně chcete využít?
Já jediné řešení vidím ve velkém zpřísnění limitů, aby byl součet příspěvků znečišťovatelů menší než je dnes.

(odkaz)Rado | 24. 11. 2010, 8:48

Souhlas patří k příspěvku od Rdm

(odkaz)Rado | 24. 11. 2010, 8:46

Naprostý souhlas, pod to bych se podepsal.

Pokud člověk přemýšlí, nemůže si nechat vnutit hlouposti z magistrátu. Ale tak nějak si začínám uvědomovat, ne že bych to předtím nedělal, že ta sebranka na magistrátu, pokud něco udělá, tak raději udělá krok proti občanům, než proti Mittalu. A s tou dopravou nebo plány na její omezení, jak bylo v několika rozhovorech nadneseno, tak nevěřím, že to bude mít efekt. Když už člověk jede v autě, není problém ujet o 5-10 km víc do práce, byť by po vedlejších cestách. Pomalost MHD a její rozkouskovanost dělá své a ačkoliv jsem léta jezdil MHD, teď už by mě zpátky nedostalo ani stádo volů. A jak správně napsal Rdm, provoz v Ostravě je oproti Praze a Brnu několikanásobně menší. Jenom do rozvoje infrastruktury nikdo dlouho neinvestoval.

(odkaz)tutu | 24. 11. 2010, 8:43

vzduch

Jak už jsem psal tak celý problém se vzduchem je složitější. V Ostravě se potkávají lokální topeniště, auta a průmysl. Největší vliv je od průmyslu. Ale to neznamena že redukce topenišť a provozu by situaci neulehčily.
Další problém vidím v tom, že asi až do roku 2005 byly limity nastavené 3x výše (souvisí to se vstupem do EU a přijatou legislativou), takže logicky, limity byly překračovány skoro neznatelně ve srovnání s dneškem. A s tím souvisí taky vymahatelnost dodržování přijatého zákona, které zatím nejde moc vidět a hlavně nejde to z roku na rok(i když bylo skoro 6 let času a mohlo být uděláno více, než bylo).
Podle mých informací Arcellor Mittal staví velké odhlučnění a filtry. stavba začal koncem února. Má to být vysoké jako pětipatrový dům a obdahovat dvojí systém filtrace a od člověka, který tam pracuje vím, že se to opravdu staví a má to být hotové někdy příští rok. Tyto filtry mají snížit exhalace až pod 20 mikrogramů na m3. Takže jestli to zprovozní, a já doufám, že ano tsak se uvidí jak to tady bude se vzduchem. Podle toho co jsem četl tak tyto filtry fungují už Rakousku a Německu a tam takové problémy se vzduchem nemají. Takže ať se mi to líbí, nebo ne musím čekat na výsledky.

(odkaz)Rdm | 24. 11. 2010, 0:30

lokální topeniště a automobily

tu "katastrofu" co tady máme nezpůsobují resp. mají svůj díl, to ano, ale ne takový jaký se nám snaží politici a média nakukat. Je to jen ukázka neschopnosti a zkorumpovanosti našich politiků, kteří než aby šli proti těm opravdovým znečišťovatelům, kteří jim přispívají do stranické kasičky, tak budou buzerovat obyčejné lidi, protože je to prostě jednodušší. Stačí jen hezky naroubovat média a ty už se postarají o hysterii, která vyústí ve šmírování sousedova komínu a práskání každé nekorektní barvy kouře. Vzpomeňte na prasečí chřipku - média z ní udělaly zabijáka lidí a přitom šlo o "lehkou virózu", na kterou po celém světě zemřelo méně lidí, než na "klasickou" chřipku v česku.
Pak jen práskající soused zavolá na policii a ta už přijede sázet pokuty a co naděláte? Budete se soudit? Ne na to nemáte čas ani peníze.

A teď k věci: byť to nemám nijak podložené, tak logicky vycházím z velikosti našeho města a myslím si, že počet lokálních topenišť nebude větší než v Brně nebo Praze, přesto tam stejnými problémy netrpí. Co se týče automobilů, tam ani žádnou studii nepotřebuji, tam je jasně vidět, že v Brně je opět větší provoz než u nás a ve srovnání s Prahou jsme jen malá vesnička, kterou projedou 4 auta za den. Proč tedy nejsou tyto dvě města 365 dní v roce "zamořeny" jako my, když je vliv topenišť a automobilů podle politiků tak velký? Protože je to nesmysl!

(odkaz)pravý chachar | 23. 11. 2010, 19:10

a co v létě?

a ještě nechápu, proč jsou limity prachu překročeny i v létě, kdy evidentně nikdo lokálně netopí, není inverze, ale stanice ležící po větru od velkých průmyslových komplexů, měří a měří... A též nechápu, proč zrovna v tomto kraji, kde většina obyvatel bydlí na sídlištích, je ovzduší v takovém stavu....

(odkaz)pravý chachar | 23. 11. 2010, 18:48

lokální topeniště

ať už Dr. Šrám s tím výrokem o DNA přestřelil či ne (a nejsem si jist, zda to vůbec řekl), rozpoutala se hysterie a ukázal charakter některých zúčastněných. Daleko horší jsou výroky Bílka, Nováka, Madeje a spol. - to jsou lži, překrucování, výmysly a to hlavně proto, že třeba Mittalovi tu spoušť umožnil krajský úřad a určitě ani hygiena a ani zdravotní ústav nemá čisté svědomí. Řekl bych, že se mnozí bojí o teplá místečka a osud obyvatel kraje a jejich zdraví je jim u prdele.

(odkaz)jarnemec | 23. 11. 2010, 16:57

to Mertho:

Ve snaze o zestručnění (i tak to je dlouhé) jsem pár vět vymazal, ale něco zůstalo v závorce (obecné) a v odkazu k štramberské vyhlášce rok vzniku (1996) z původního textu.

Takže doplňuji o co mj. šlo (co jsem vymazal): Ostrava již v devadesátých letech mohla regulovat lokální topeniště, ať již městkou nebo obvodní obecně závaznou vyhláškou. Tedy v době kdy se plošněji zavádělo plynové topení atd. Dnes by jsme měli o problém méně. Jak lze vidět na příkladu Štramberka, kde podobnou regulaci zavedli (viz odkazy níže) v r. 1996, jde to. V Ostravě k tomu tenkrát nedošlo a myslím si, že dnes již ani nedojde, jelikož bohužel není k takovému kroku již vhodná doba a vůle...

(ps: Obecně závazné vyhlášky mohly obvody vydávat do r. 1999, po té vydává tyto vyhlášky pouze zastupitelstvo města.)

(odkaz)Dali | 23. 11. 2010, 15:42

Mě by také zajímalo z kterého konkrétního zdroje čerpáte informaci, že obyvatele ostravska se chovají specificky (neekologicky) a jinak než celý zbytek Evropy (vč. Rumunska a Bulharska).

(odkaz)JH | 23. 11. 2010, 15:30

To Miv

To neni "dokument z Arniky", ti ho jen na svych strankach umistili. Jinak souhlasim, ze problemu je vice, nejedna se jen o Mittal, ale o celkovou koncentraci prumyslu, koncentraci lidi vyuzivajici automobilovou dopravu a koncentraci lidi, kteri v kamnech pali, na co prijdou (mozna souvisi se socialni skladbou obyvatelstva) a taky geograf. polohou. V Ostrave se bohuzel neresi razantne nic... mozna by bylo zajimave, kdyby jednotlivi diskuteri uvedli svuj osobni prinos ci snahu ke zlepseni ovzdusi v Ostrave (ucast na demonstracich, nepouzivani automobilu, petice, fin. i nefinancni pomoc neziskovym organizacim, verejna osveta atd...) Mozna bychom se mohli navzajem inspirovat ...

(odkaz)Miv | 23. 11. 2010, 15:02

to Mertho

Možná by stálo za to si přečíst ten dokument z Arniky, který tu odkazoval Pravý Chachar:
http://www.ovzdusi.arnika.org/res/data/062/006718.pdf

(odkaz)Dali | 23. 11. 2010, 14:18

to Mertho

Uvádíte zde konkrétní čísla, mohl by jste pripojit odkaz na zdroj techto informací (která studie od kterých autorů)? Nebo jste si je vymyslel?

(odkaz)Mertho | 23. 11. 2010, 13:50

To Jarnemec

Nikdo nezpochybňuje vliv mittalu, na druhou stranu nesouhlasím s těmi, kteří zas tvrdí, že za všechno může mittal. Těžký průmysl podle odhadů tvoří 30-50% škodlivin a zbytek je cca půl na půl z dopravy a z lokálních topenišť, tzn. zasáhnout se musí všude, jestli mittal, okd i borsodchem investují miliardy, tak na nule nebudou, ale emise sníží, stejně tak je ale zodpovědnost i na občanech čím jezdí a čím topí. Mimochodem už chápu proč piráti neuspěli. Jak jste chtěl řídit město když ani nevíte, že neexistují obvodní vyhlášky, pouze městské?

(odkaz)jarnemec | 23. 11. 2010, 9:19

http://ostrava.idnes.cz/vzduch-na-ostravsku-se-zase-zhorsil-je-to-jako-epidemie-chripky-rika-lekarka-1v2-/ostrava-zpravy.asp?c=A101122_152212_ostrava-zpravy_sot > Nepotřebuji ani měřící stanice, cítím to sám na sobě a je to hodně nepříjemné. Stačilo pár hodin v Beskydech a kašel přestal... než jsem se vrátil do Ostravy :-(

K tématu níže: Je mi úplně ukradené čím odvádějí naši městští a krajští zastupitelé pozornost. Jedni nesmyslnou žalobou (za několik mega pro spřátelenou právní kancelář) na stát, druzí pokusem o buzeraci (co jiného čekat od Nováka, že) občanů. Opravdu nejde o nic víc než odvádění pozornosti od podstatných problémů (nemusí to být jen téma ovzduší).

Lokální topeniště jde regulovat městskými (obvodními) vyhláškami (např. ve Štramberku to umí - viz http://www.stramberk.cz/mu/view.php?cisloclanku=1996062001 a http://www.stramberk.cz/mu/view.php?cisloclanku=1999121401 z r. 1996...).

Velcí znečišťovatelé nejsou pod skutečným tlakem a dělají si co chtějí. Stačí se projet z Ostravy do Havířova a "jen" dýchat, no spíše fetovat (návod pro sebevrahy).

Dokud ODS a ČSSD nezveřejní své dárce do posledního haléře tak jim neuvěřím, že je velcí znečišťovatelé "nesponzorují". Nemyslím si, že nemají páky. Mají jen strach použít tlak (nebo důvod tlak nepoužít). Bojí se věčného strašáků velkých podniků - propouštění. Tvrdím, že lidé, kteří tento systém a neplnění limitů tolerují jsou hromadní vrazi. A odpovědní jsou za to primátoři, hejtman, náměstci..., kteří se bojí (nechcou) vyvíjet tlak. Jsou stejní hromadní vrazi, jako ti, co to svinstvo pro svůj osobní zisk vypouštějí. Jsem pro nekompromisní tlak. Neplníš limit - plň okamžitě nebo zavři provoz!

(odkaz)Rado | 23. 11. 2010, 8:39

Jestli někomu mutuje DNA nebo ne, není podstatné, ovšem bylo hezké v různých komentářích v médiích sledovat, jak se tomuto závěru místní politikové brání. Že většinu dělají místní topeniště, něco foukne z Polska a sem tam něco až Mittal. Myslím si, že si moc dobře vědomují, že na Mittal nemají páky.

Z mého pohledu jsou lokální topeniště ne moc významným zdrojem znečištění. Že si nikdo z těch politických rozumbradů neuvědomuje, proč se lidé vrací k topení tuhými palivy nebo ještě něčím horším? Byli jsme nalákáni na plyn, víme, jak to dopadlo. To samé přímotopy. Čili je to ekologie těžce zaplacená z našich peněženek. A mnoha lidem, i těm movitějším, dochází trpělivost s neustálým zdražováním elektřiny a plynu. Čili ve své podstatě, trh byl těmito zásahy a pobídkami pokřiven, protože v rovné soutěží bez dotací je jasné, kdo by z trojice uhlí (koks), plny, elektřina vyhrál. A pokud existují i jiné zdroje na topení, třeba dřevo, tak kdyby chtěl dřevem topit každý, tak jsme za chvíli bez lesů.

A i v této oblasti platí, že ekologie jde nutně ruku v ruce s úrovní a vyspělostí společnosti. A i obsahem peněženek nás všech jako celku. Čím více nám bude v peněženkách zbývat peněz, tím více můžeme myslet na ekologii.

(odkaz)Coppola | 22. 11. 2010, 22:38

K lokálním topeništím. Teď na podzim jsem v Ostravě už párkrát narazil na lidi, kteří cpali do petflašek spadané listí. Proč asi...

(odkaz)Mertho | 22. 11. 2010, 18:06

To Dali

Ten článek psal ten Šrám, kterému za pár hodin pobytu zmutovala DNA?

(odkaz)Dali | 22. 11. 2010, 14:49

Článek doporučuju přečíst především těm "vědcům", co zde tvrdí, že si za ovzduší na ostravsku můžeme sami, tím jak tomíme v lokálních topeništích.

(odkaz)Rado | 22. 11. 2010, 11:51

Zajímavý článek je k přečtení zde: Vysoké hodnoty karcinogenů na Ostravsku způsobuje průmysl, zdorj: http://www.ct24.cz/domaci/107853-vysoke-hodnoty-karcinogenu-na-ostravsku-zpusobuje-prumysl/. K tomu lze dodat jen jediné, že s tak slabým právním systémem je logické, že se Mittal chová tak jak cse hová. Dokud nebudou sankce v řádech desítek mil. Kč, kapánek lepšího vzduchu se zde nedočkáme. Ad2) zase dobrá reklama pro MSK a Ostravu zvláště.

(odkaz)Hankok | 27. 10. 2010, 10:06

I slunce vylezlo :)

(odkaz)Hankok | 27. 10. 2010, 10:06

:)

(odkaz)Miv | 27. 10. 2010, 9:43

Všimli jste si jak se v Ostravě hned po volbách pročistil vzduch :)

(odkaz)Frantisek Dobrota | 14. 10. 2010, 14:57

j.ree: Muj hlas dostanete a budu nam drzet palce aby Vase snaha nebyla marna. Parkovani na Cechury, to je presne to, co jsem myslel. Radeji v kazde ulici takovy mensi objekt, ktery nerusi okoli a je v dosahu, nez nejake jedno monstrum pro pulku Poruby.

chachar: S tim DPO to je jasne, to funguje na objednavku. Novak, to byla zaba na prameni. Jinak ja taky jezdim autickem, ale radeji bych jezdil kvalitni sockou :-)

(odkaz)jarnemec | 14. 10. 2010, 14:32

to chachar:

Bohužel, je to tak :-(

(odkaz)chachar | 14. 10. 2010, 13:27

Pixxel

a teď je vítr pro změnu jih, jihozápad, západ a sajrajt je sice všude, ale nejvíc na sever od Ostravy.

František Dobrota - tyto nářky se neustále opakují, že na osmák je problém dojet, a proto je třeba zopakovat, že je třeba poděkovat soudruhu Novákovi, někdejšímu starostovi Poruby, toho času povýšeném na krajský úřad ale mnohým dalším. DPO je v tom nevinně. Koleje tam mohly vést a šlo to financovat z fondů EU, prošlo to různými schvalovací procesy ale nebyl o to zájem a nejspíš není a nebude. Vždyť každý jezdí autíčkem a cílem všech přece je jednou dojet nabušenou audinou do mega obchodního centra na Karolíně a ne se trmácet sockou...

(odkaz)j.ree | 14. 10. 2010, 12:20

@Frantisek Dobrota

Ok zacnu. Jmenuji se Radim Gal.
K te MHD - co si o tom myslim a co me dozralo, to jsem Vam napsal o prispevek predtim.
A k parkovani - taky se mi libi, jak je vyreseno parkovani na ulici Fr. Cechury na konecne 44. Akurat to chce prachy...

(odkaz)Frantisek Dobrota | 14. 10. 2010, 9:53

j.ree

Ok. Muzu Vam dat svuj hlas, pokud budu vedet Vase jmeno. Dam svuj hlas kazdemu, kdo bude podporovat rychlou a jednoduchou mhd. Nevyzaduji luxus v podobe klimatizace ve vozech nebo vyhrivanych zastavek. Nepozaduji mhd zadarmo (spis jsem proti tomu, jak ukazuje praxe, lidi si toho co je zadarmo nevazi). To hlavni co mne u mhd zajima je to, aby z kazdeho vetsiho sidliste (vcetne osmaku) bylo prime spojeni do centra a pripadne i do lokalit, kde je hodne pracovnich mist, napr. Hrabova. Minimalizovat pocet prestupu.
Dale pokud jde o dopravu, tak se musi poresit parkovani na sidlistich a v centru. Na sidlistich bych radeji videl vice mensich parkovacich objektu nez jeden velky parkovaci dum pro cely obvod. Petipatrovy parkovaci dum uprostred sidliste je obludnost a taky tam je zbytecny pro lidi, co bydli vice nez 500 metru daleko. Je to stejna blbost, jako kdyz se stavely garaze, kam musel napred clovek dojet mhd. Lepsi je postavit mensi parkovaci objekty ve vetsim poctu, napr. jedno patro pod zemi, a 1-2 nad zemi, na strese takoveho objektu jeste muze byt oplocene hriste nebo neco podobneho, pokud to bude primo v sidlisti. Na osmem obvode jsou vhodne lokality pro mensi park. objekt treba kousek od hriste arrows (co nejbliz sidlisti), nebo treba u byvale tocny mhd u zastavky Podeste.
Dalsi dulezita vec jsou cyklostezky, kdyz se bude dat dostat rychle, pohodlne a bezpecne do prace na kole, tak taky ubyde par aut v kolonach a ani mhd nemusi byt tak precpana.
Takze to jsou moje priority a budu volit lidi, kteri tohle chteji prosadit. Takove, kteri jsou ve funkci, a celou dobu na to kaslali ale volit nebudu, i kdyby slibovali hory doly.
Howgh :-)

(odkaz)j.ree | 13. 10. 2010, 18:22

oprava

*jednotlivymi

(odkaz)j.ree | 13. 10. 2010, 18:21

@Frantisek Dobrota

Taky me stve doprava do centra. DPO nas nuti vyuzivat svinov jako "terminal", akurat jen cekam kdy si tam zlomim nohu na tech schodech. Kolikrat vidim, jak tam horda lidi bezi mezi jednotlyvimi stanicemi. V zime to bude o to vetsi sranda.

Pokud se mi to nelibi, tak muzu pry prestupovat na vozovne, ze tam je to i vhodne pro maminky s kocarky. Akurat zapomneli uvest, ze cesta na vozovnu je casova sebevrazda. Taky jsem jim podekoval za tuto moznost. A kdyz to vemu z osmaku, kteryzto obvod je na tom temer nejhure, tak to ani nemusime uvazovat.

V otazce dopravy tady davam zapravdu, ze i diky tomu je MHD tam, kde je. Proste prestala byt atraktivni. A PS: ja jakozto kandidujici i na porubskou radnici toto chci poresit a mam to i v bode "Řešení dopravní situace" na www.zelenipirati.info

;) No flame

(odkaz)Tina | 13. 10. 2010, 16:46

Františku

, mi taky zkrátili bus 56 a v Přívoze nesmyslně přebíhám na 54, abych pak na Vodárně sprintovala na 48 nebo následně čekala v tom smradu na následný spoj. Taky mě to s..., ale pokud bude množství aut v ulicích přibývat takovým tempem a všichni to budou omlouvat špatně fungující MHD, nakonec nám zbyde jen ona, protože tramvaje budou jediným dopravním prostředkem, který tu zasekanou Ostravu projede. Já osobní dopravu zmínila jen proto, že od něčeho se začít musí a osobní auta jsou zrovna tím, co může ovlivnit každý z nás.

(odkaz)Frantisek Dobrota | 13. 10. 2010, 15:55

Nevo,

myslite? Podivejte se nekdy na zastavku Duha poranu, kolik tam ceka lidi na autobus. A ty autobusy neodjizdeji prazdne, ani poloprazdne. Porad je dost "chudaku" co musi cestovat mhd. Ja jsem taky jezdil mhd a autem jen vyjimecne, ale po nekolika optimalizacich mi dosla trpelivost a musim rict, ze radeji budu 5 minut v kolone na Vodarne v aute, nez 5 minut cekat na zastavce u Duhy, dlasich 5 - 10 minut na Svinove a pak nakonec stejne jeste v te kolone na Vodarne.
Problem je zacal tim, jak se zacala nad miru preferovat tramvajova doprava a chytraci si nejak nevsilmli, ze ty koleje nevedou vsude.
Mi by bohate stacilo, kdyby jezdila linka 49 jako kdysi: Opavska - Duha - Svinov - Dum energetiky - Husuv sad, a to i mimo spicku a o vikendech.
Nevsiml jsem si, ze by to mela nejaka strana v programu, dal bych ji hlas. Jo a klidne by tam mohl jezdit nejaky ten ekobus, se kterym tady nekteri politici machrovali.

(odkaz)krmič | 13. 10. 2010, 14:26

Neva

Samozřejmě, že je to tak.
(A co víc: člověk by měl pracovat v blízkosti bydliště a do práce chodit pěšky.)

(odkaz)j.ree | 13. 10. 2010, 13:12

@ladin

Cetl jste program Zelenych Piratu na www.zelenipirati.info ?

(odkaz)Neva | 13. 10. 2010, 12:51

Františku,

a nemůže to být taky trochu (aspoň částečně) i naopak, když si lidé začali více pořizovat vlastní vozy (některé rodiny i 2), že ubylo cestujících v MHD, tudíž došlo i k redukci jízdního řádu?
Navíc v těch kolonách pak stojíte právě déle o ty ušetřené minuty.
Pak by bylo dobré pro celé rodiny, aby se všichni členové nabrali cestou domů společně a můžou si sdělovat své dojmy a zážitky už v tom autě...hahaha.

Jen si tak polemizujíc žertuji, neberte mě zas úplně tak přesně za slovo.

(odkaz)Miv | 13. 10. 2010, 12:45

To denisa

Měření v Porubě má manuální obsluhu. Tedy hodnoty je možné nalézt jen zpětně anebo aktuální stav odvodit z měřiču které jsou blíže centru podle směru větru. Obvykle nebývá v Porubě horší vzduch než třeba v Zábřehu.

(odkaz)Miv | 13. 10. 2010, 12:45

To denisa

Měření v Porubě má manuální obsluhu. Tedy hodnoty je možné nalézt jen zpětně anebo aktuální stav odvodit z měřiču které jsou blíže centru podle směru větru. Obvykle nebývá v Porubě horší vzduch než třeba v Zábřehu.

(odkaz)Ladin | 13. 10. 2010, 12:25

Frantisek

Má nějaká strana v programu nějaké zlepšení napojení 8. obvodu? Myslím že ne.

(odkaz)Frantisek Dobrota | 13. 10. 2010, 11:25

Tino,

temer kazdy den projizdim Vodarnu autem a nezavidim Vam, ze tam v tom sajrajtu cekate na mhd. Bohuzel to neni o lenosti nebo o par minutach. Zatimco pred zhruba 10 lety jsem byl MHD od Duhy v centru za asi 25 minut, dneska to je za 50 minut. Nezlobte se tedy na mne a dalsi ridice, ale podekujte tem, co vymysleli neustale nejake "optimalizace" mhd. Ja bych taky radeji jezdil mhd, ale jestli autem usetrim denne hodinu, tydne 5 hodin a mesicne priblizne 20 hodin casu, ktere muzu venovat svym konickum a predevsim svemu malemu synovi, tak neni co resit. Zijeme jenom jednou a neminim svuj zivot promarnit v mhd, pripadne cekanim na svinovskych mostech apod.
Uz jsem to tu psal nekolikrat, kdybych mel prime spojeni z osmaku do centra, tak jako ho maji z ostatnich sidlist (Dubina, Hrabuvka, Vyskovice, Zabreh, ostatni porubske obvody, atd.), tak bych opravdu rad jezdil mhd. Ono v tech kolonach to taky neni zadna slast, ale muj cas fakt neni zadarmo.

(odkaz)Denisa | 13. 10. 2010, 10:05

kde najít info o ovzduší

Můžete mi prosím někdo poradit internetové stránky, kde bych každý den našla aktuální informace o stavu ovzduší v Ostravě-Porubě (jaké jsou hodnoty prachu apod.)? Děkuji.

(odkaz)JH | 13. 10. 2010, 7:46

Monitorovani

O projektu taky zde: (http://www.zuova.cz/informace/videomonitoring.php)

(odkaz)Pixxel | 13. 10. 2010, 7:44

Pro Wo.ls: Koukám se na ty hodnoty z ledna a února 2010 a měli tam taky pěkně červeno;).

Pro Chachara: Souhlasím, že tu mittal, doprava a domkaři dělají taky své, ale podle mého poláci dělají bordelu více. V tomto počasí se všechno tady kumuluje z mittalu, z dopravy a od domkařů. Když už zafouká, tak z polska, což je ještě horší než kdyby nefoukalo. Když se to všechno tady nahromadí, tak vznikne to, co teď tady dýcháme.

(odkaz)Pixxel | 13. 10. 2010, 7:44

Pro Wo.ls: Koukám se na ty hodnoty z ledna a února 2010 a měli tam taky pěkně červeno;).

Pro Chachara: Souhlasím, že tu mittal, doprava a domkaři dělají taky své, ale podle mého poláci dělají bordelu více. V tomto počasí se všechno tady kumuluje z mittalu, z dopravy a od domkařů. Když už zafouká, tak z polska, což je ještě horší než kdyby nefoukalo. Když se to všechno tady nahromadí, tak vznikne to, co teď tady dýcháme.

(odkaz)Tina | 13. 10. 2010, 7:44

Cestování

Každé ráno čekám na bus č.48 na Vodárně a dívám se na tu nekonečnou kolonu osobních aut od Poruby. Téměř v každém jen jeden člověk. A´t mi nikdo neříká, že všichni vyjíždí do práce mimo Ostravu. Vidím ty naštvané reakce, ale lidičky, ono je to o vaší lenosti. Jezdím do práce téměř hodinu, nikdy jsem nepřišla pozdě. MHD sice není dokonalá, ale pokud cestujeme po tzv.velké Ostravě, vždy dojedete, jen musíme z postele vyjít o pár minut dříve. A tak i to životní prostředí bude třeba o trošičku lepší !

(odkaz)JH | 13. 10. 2010, 7:44

Monitorovaci system

Informační monitorovací systém průmyslového znečištění v Moravskoslezském kraji (SFŽP, ERDF)
Příjemce: ZÚ se sídlem v Ostravě
období řešení 2010 – 2011
(http://www.zuova.cz/projekty/index.php)

(odkaz)Ladin | 13. 10. 2010, 7:33

Nedávno se mluvilo o zakoupení nového systému monitorování znečištění ovzduší, který by údajně měl být daleko přesnější, ale prozatím jsem nikde žádné výsledky nezaznamenal. Nevíte o tom něco?

(odkaz)chachar | 13. 10. 2010, 7:06

Pixxel

no nevím, třeba teď je zase slabý severovýchodní vítr a největší koncentrace jsou na jih od Otravy a nejmenší třeba v Bohumíně. Ano, za vše můžou Poláci a vůbec ne ti, co povolili Mittalu a jiným tady provádět zvěrstva a už vůbec ne nekompetentní politici, kteří soustavně rozvracejí systémy veřejné dopravy a diví se, že kdo může, jezdí autem. Ostatně, Kajnar se negativním vztahem k MHD netají a ani v tom sajrajtu tady nežije a jiní se ohánějí výstavbou dálničních přivaděčů.

(odkaz)wo.ls | 12. 10. 2010, 22:43

to Pixxel

Tak přesně na tu stránku jsem teď koukala.
( http://stacje.katowice.pios.gov.pl/iseo/ )

Vlevo "Raport roczny" --> "Stacja" třeba ty Katowice --> "Pył zawieszony (PM10)" bude asi polétavý prach.
Také byli začátkem roku přes limit, ale "jen" 2x, narozdíl od nás, kde už snad i praskaly měřiče.

Tak holt asi fakt jak nefouká vůbec, tak se to kumuluje.
Bohužel se má co kumulovat.
Je před volbama, ještě pořád, tak co takhle slíbit lidem MHD se slevou při překročení limitů, častější jízdy, kyvadlové autobusy na záchytná parkoviště mimo centrum,...? Zvýšené množství pasažérů by snad nahradilo ztráty. A i kdyby ne, kdo MHD dotuje z daní?

(odkaz)Pixxel | 12. 10. 2010, 21:47

Vítr ze severovýchodu, samozřejmě:). Našel jsem nějaké data z polska: http://goo.gl/oGEW .

(odkaz)JH | 12. 10. 2010, 20:57

Polsko...

Polsko je pro me trosku "terra incognita", tedy presneji ono znecisteni, ktere udajne od Polska vane. Mam pocit, ze se nekdy v debatach trochu precenuje. Nejhorsi stavy jsou zde tehdy, kdyz vzduch temer neproudi. Mozna naopak mistni zdroje znecistuji mista v Polsku. Zaroven souhlasim, ze by to chtelo vice probadat a s Polaky zacit jednat, pokud to teda vubec jde. Jinak zamysleni pro nektere debatery: nebylo by lepsi delat maximum pro lepsi vzduch tady a ted? Vcetne omezeni individualni automobilove dopravy... Nevsiml jsem si, ze by v centru mesta nebo treba v Mariankach byly mensi kolony, a to Hydrometeo ustav vydal prosbu, nebo jak to nazvat, aby lide auty nejezdili... Cekat na tramvajove zastavce mezi cmoudicimi auty neni zrovna prijemne. Lokalne automobily urcite vzduch hodne zhorsuji, pri smogove situaci o to vice...

(odkaz)Ladin | 12. 10. 2010, 19:56

jo, správně to bude severovýchodní vítr vanoucí na jihozápad :-) V každém případě souhlasím s Pixxelem wo.ls, že třeba dnes tento směr větru musí přinášet PM z Polska. Ještě by to chtělo nějakou mapu znečistění Polska.

(odkaz)wo.ls | 12. 10. 2010, 19:32

Myslím, že tu máme guláš v tom, jaký vítr že to vane. Shodneme se na tom, že "severní vítr" vane OD severu a ne NA sever? :)

(odkaz)Pixxel | 12. 10. 2010, 16:35

Pro Ladina: Pokud se nepletu/nepletou, tak vane dnes severovýchodní vítr... http://goo.gl/bIJe

(odkaz)Pixxel | 12. 10. 2010, 16:24

Pro Chachara: pokud se podíváš na tyto hodnoty: http://goo.gl/5U73 , tak rychle zjistíš, že největší průser jsou dny na podzim a v zimě, kdy převládá vítr z polska. V teplejších měsících proudí vítr ze západu většinou a tedy by měly mít bátrovice mnoho prachu nad hlavama, jelikož jsou nejblíž a po větru mittalu. Když se ale koukneme do té tabulky, tak za rok 2009 se hodnoty v teplých měsících pohybují okolo 35µg/m3, což je v normě.

(odkaz)Ladin | 12. 10. 2010, 16:17

Zrovna dnes vane jihozápadní vítr, ale nejhorší znečištění je na sever a severo-východ od Ostravy.

http://pr-asv.chmi.cz/IskoPollutionMapView/faces/pollutionmapvw/viewMapImages.jsf

(odkaz)chachar | 12. 10. 2010, 16:07

Pixxel

ano, při severovýchodním proudění to tak vypadá. Jenže to tak trvá maximálně desetinu roku. Převládá jihozápadní proudění a to jsou pro změnu překročeny limity na sever od Ostravy (Bartovice, Mar. Hory, Bohumín, Orlová, Karviná, Věřňovice).

(odkaz)Pixxel | 12. 10. 2010, 15:53

Wo.ls má pravdu, největším znečišťovatel ostravska je Polsko. Koukněte na tyto mapy - http://goo.gl/YcBO . Vítr vane ze severovýchodu a všechno to svinstvo se knám nese z Polska. I kdyby tady bylo 10 mittalu, tak se to pořád nevyrovná tomu bordelu z polska.

(odkaz)tutu | 12. 10. 2010, 9:43

Ocel

On není problém ve výrobě oceli, to dnes může být velice čistý a ekologický provoz, s emisemi, nebojím se napsat, menšími než jsou v blízkosti frekventované dálnice, ale problém je to co vypoužtí teď. Ale budiž mitalu přidáno ke cti ta stavba těch filtrů za miliardu a půl co se rozběhla v únoru. Prý mají snížit emise pod 20 mikrogramů ma metr krychlový. Což je krásná hodnota. ale prý je dokončí až příští rok

(odkaz)aggu | 12. 10. 2010, 9:28

navíc to třeba definitivně zavře evraz

(odkaz)tutu | 12. 10. 2010, 9:17

to Coppola

pokud to bude opravdu moderní technologie, která má oproti stávající naprosto zanedbatelné emise. Mám pocit, že tady chtějí dát ještě modernější technologii, než má Mittal v závodech co má v Belgii. A to jsou hodně čistá města. Takže vy výsledku to nebude špatné.

(odkaz)wo.ls | 11. 10. 2010, 11:05

Ještě kdyby se tak začalo odprašovat v Polsku. Katowice podle mne produkují ještě více svinstva než Ova, takže když fouká od severu, tak to taky stojí za to. Minulou zimu jsem jela ve štiplavém neprůhledném svinstvu od Katowic až daleko za Rybnik. Měla jsem dojem, že už se nikdy pořádně nenadechnu.
Tím nechci říct, že ostravské podniky a paliči PETek za nic nemůžou.

(odkaz)tutu | 11. 10. 2010, 10:54

to aggu

Bavil jsem se z jedním člověkem z mostecka aten říkal, že když tam mají inverzi tak ten popel ze vzduchu na ně doslova a do písmene padá, takže bych to až tak růžově neviděl.
Důležite je aby Mittal dostavil ty filtry co začal stavět v únoru, aby do domácích kamen přestali lide rvát pet lahve a podobné svinstvo a ještě pár dalších věci. ALe nejdůležitější je ta dostavba filtrů.

(odkaz)aggu | 11. 10. 2010, 10:43

je vtipné přenášet své deprese hned na celý kraj ;)
celé je to pouze technický problém a otázka peněz, když to šlo v severních čechách, půjde to i tady

(odkaz)peter | 11. 10. 2010, 10:10

změna počasí

Před cca 10lety tu pamatuju silné jihozápadní větry, které převládaly a díky jim bylo na jz straně Ostravy poměrně dýchatelno. Poslední rok zcela jasně převládá proudění ze severu a severovýchodu, spojené s tlakovými výšemi, které je pro tuto oblat pohromou. Naivní mi připadá chtít vyčistit vzduch v Klimkovicích řešením lokálních topenišť-stačí vyjít do beskyd a shlédnout dolů, uvidíte černý příkrov dalece přesahující Klimkovice. Aby toho nebylo málo, četl jsem nedávnou studii, že v Porubě a stejně v Polance je znečištění 3x vyšší než v Praze. Je to depresívní kraj a nevidím tu bohužel žádnou perspektivu zlepšení.

(odkaz)aggu | 10. 10. 2010, 8:54

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/zverejni-coudicich-kominu-na-20101009.html
z toho by mohla být pěkná zábava, něco jako geocaching...

(odkaz)Karel | 9. 10. 2010, 14:00

Hold, děda vždycky říkal, co příjde z východu nebo severu stojí vždy za.... Obdobně to bude i s počasím...

(odkaz)Miv | 9. 10. 2010, 13:00

Vitr

jj chtěl jsem napsat že vítr vanul na jihozápad ...

(odkaz)krmič | 9. 10. 2010, 12:29

Včera ráno ovšem nebyl zrovna jihozápadní vítr. Jak se tak na to dívám, slabý proměnlivý, spíš severní. Tak to je asi horší situace.

(odkaz)krmič | 9. 10. 2010, 12:04

Miv

Nevím jaké to bylo v Porubě včera, ale obecně je v Porubě ovzduší výrazně čistší než kdekoli jinde v Ostravě. Právě z tohoto důvodu byla tato lokalita v 50. letech vybrána pro výstavbu "Nové Ostravy" - s ohledem na převládající směr větrů. Každopádně, pokud by byl opravdu jihozápadní vítr, tak za to nemůže Mittal. Možná automobilová doprava a lokální topeniště v oblasti Poruba - ves :-)

(odkaz)Miv | 9. 10. 2010, 11:20

To krmic

Pochopitelně mlha není automaticky smog ale subjektivně to včera v Porube jen mlha nebyla. Myslíte ze Poruba je na tom lepe než cely zbytek Ostravy když je jihozápadní vítr? Jak píšete, zádné oficialni cisla z Poruby nejsou.
Jelikož chodime s malým občas ven (na fifejdach) raději teď sleduji před vyjitim stav vzduchu. Za posledních 14 dni nebyl den kdy by rano někde v Ostrave nebyl dvojnásobně prekrocen limit. Třeba zrovna teď je tu 113. Opravdu mi to nepřipadá jako mírné překročení. Vím ze psaním zde se nic nezmění, jen jsem se o tu depku z toho chtěl s někým podělit.

(odkaz)jarnemec | 8. 10. 2010, 17:07

jen tak... P-)

Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej usiluje o zlepšení ovzduší v Ostravě http://dalibormadej.cz/ P-)

(odkaz)krmič | 8. 10. 2010, 16:22

Ty čísla jsou fakt divný :-)
Aha, ona to ta stanice udává v imperiálních jednotkách, což tam přímo nepíšou.
:-/

(odkaz)krmič | 8. 10. 2010, 15:48

Ovšem jak koukám, ráno v 7 hodin byla 0.0805 (v Porubě). Tak to byl fakt průser!!! :-)

(odkaz)krmič | 8. 10. 2010, 15:40

Pixxel

Tak to jste mi tedy vysvětlil. Takže teď je třeba hustota vzduchu 0.0783 - to je dobře nebo špatně? Mám se bát? :-)

(odkaz)aggu | 8. 10. 2010, 14:48

budeme fňukat nad každou ranní inverzí? nebo volit politiky, kterým to 20 roků bylo jedno až letos v zimě přetek hrnec? nebo něco jiného?

(odkaz)Pixxel | 8. 10. 2010, 14:32

Pro Krmiče: čím menší viditelnost, tím větší hustota vzduchu=hodně částeček ve vzduchu a na to se chytají PM10 částečky. O mlze nemluvě. V porubě se nedalo skoro dýchat, prostě hnus...

(odkaz)krmič | 8. 10. 2010, 14:05

Miv

Jak souvisí hodnoty PM10 s viditelností? To snad opravdu spíš ta mlha která byla, ne? A jaká byla prašnost v Porubě? Se neměří, protože je zpravidla příliš nízká a to by alarmistům nehrálo do noty :-).

(odkaz)Miv | 8. 10. 2010, 13:01

polétavý prach

Ještě bych dodal, že limit polétavého prachu, který by měl být překračován maximálně 35x do roka je 50 mikrogramů na metr čtvereční.

(odkaz)Miv | 8. 10. 2010, 12:51

to aggu

Dnešní hodnoty polétavého prachu:

Místo "maximální hodnota" "průměrná hodnota"
------------------------- ---------- -------------------
Bohumín 94 81
Češký těšín 115 85,7
Frýdek-Místek 107 69,3
Havířov 82 70,3
Jeseník 26 13,3
Karviná 75 66,6
Opava 79 68,3
Orlová 59 53,9
Ostrava - Bartovice 106 85,1
Ostrava - Mar.Hory 212 95,3
Ostrava-Fifejdy 104 88,7
Ostrava-Přívoz 107 84,5
Ostrava-Zábřeh 188 124,9
Prostìjov 81 65,2
Přerov 81 72,4
Studénka 122 85,7

Z Ostravských měřených obvodů mají všechny průměrnou hodnotu ve stupnici na "spatná". Tedy ne lehce překročeno. O maximálních hodnotách ani nemluvě. Můžu se aggu zeptat: Máte děti?

(odkaz)aggu | 8. 10. 2010, 12:37

ranní mlhy? limity byly naštěstí překročené jen lehce...

(odkaz)Miv | 8. 10. 2010, 12:34

ovzduší

Poslední týden sleduji výrazné zhoršení kvality ovzduší v celé Ostravě. Dneska dokonce byla viditelnost v Porubě celé dopoledne asi jako v Pekingu. Je teprve říjen, co bude v zimě?

(odkaz)josef | 17. 5. 2010, 17:54

záměrná devastace řeky Opava

Meandry které zadržovaly vodu,nyní rovnají do špagátu.Dovolím si říct,že je to záměr.Osobně jsem viděl a mám vyfoceno stavební povolení suchého poldru na řece Opavě.Je to tak banální a směšné,že by to žák z 8 třídy vypočítal asi tak,že za 20s.bude suchý poldr naplněn.Povodí odry musí totiž tuto řeku zdevastovat tak,aby dostali od státu zakázku za 8 mld.kč..Musí párkrát utopit Krnov,Opavu a Ostravu,aby jim přiklepli zakázku v Nových Heřmínovech.Buď je ministerstvo živ. prostř.hloupé a nebo kradou dohromady,nejspíš to bude obojí.Poprvé v životě čekám,doma na policii a mám strach avíte proč?Já nelžu,ale při tak velké krizi,taková zrůdnost.J.H.

(odkaz)Rado | 4. 5. 2010, 13:11

Tento případ ukazuje, že vstupenka do politické strany znamená ihned patent na rozum. Anebo je ten politický alibismus o tom, že co oči nevidí (a nos necítí), to srdce nebolí...

(odkaz)jarnemec | 4. 5. 2010, 12:27

Reportéři ČT

Ostravští politici proti špatnému ovzduší

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/

I Česko má svá prvenství. Máme tu například nejšpinavější místo v celé Evropě. Ostravské čtvrti Radvanice a Bartovice jsou na tom podle vědců stejně jako znečištěná místa v Číně. Před rokem jsme vysílali reportáž o tom, jak se začíná projevovat špatný vzduch na zdraví dětí. Tehdy nikdo nechtěl věřit místní lékařce a politici veřejně tvrdili, že si vymýšlí. Po roce výzkumů vědci potvrzují její slova. A co na to politici? V Číně by drzé vědce rovnou popravili, u nás jim jen hrozí žalobou. K případu se vrátila reportérka Jana Neumannová.

(odkaz)Chachar | 29. 4. 2010, 10:12

Miv

no tak vidíte... Já jsem o panu Šrámovi z médii věděl, že má za sebou skutečně bohatou vědeckou i publikační činnost. Proto bych jeho činnost se neodvážil nijak zpochybňovat. A řekl bych, že mnohým, kteří sedí na židlích a mají zodpovědnost za životní prostředí (Novák, Maděj, Bílek atd.), leží jeho činnost a mediální víření hodně v žaludku, neboť poukazuje, že tam asi nesedí zrovna kompetentní lidé a že se problémy dlouhodobě neřeší a narůstají. A mimochodem, dnes je pěkný smog - Bartovice 152, Český Těšín 200 a k tomu jížní vítr, teplota 18 stupňů, to nebudou lokální topeniště, ani doprava ani Polsko...

(odkaz)Miv | 29. 4. 2010, 8:29

Radim Šrám

Nevím jak jsem se to před tím díval, ale musím se tomuto člověku (Radim Šrám) omluvit za svůj příspěvek 18. 3. 2010, 23:25. Tento člověk má publikační činnost o které se mi může jne zdát. I když si pořád myslím, že jejich 'výzkum' je kachna, publikační výsledky pana Šráma jsou neodiskutovatelné.

(odkaz)aggu | 26. 4. 2010, 21:02

splněno ;)

(odkaz)Pixxel | 26. 4. 2010, 16:58

Petice

Povinnost podepsat…

(odkaz)JH | 2. 4. 2010, 11:27

To: Vladimír

To me nanapadlo, ale je pravda, ze kdyz jsem se zajimal o vysavace, tak se vzdycky psalo, ze je dzulezity vystupni filtr (HEPA filtr) ci jak cely vysavac tesni.. Protoze jinak si clovek muze vysavanim uskodit... Jinak super prispevek,.. mam na to podobny nazor...

(odkaz)Vladimír | 1. 4. 2010, 20:33

Tohle není apríl - jak se zbavit polétavého prachu

Jistě by mohlo dojít ke zlepšení životního prostředí v Ostravě, bezesporu. A určitě již k tomu dochází. Ihned poté, kdy do ulic vyjely pod hlavičkou Ostravských komunikací úklidové vozy, které zbaví Ostravu polétavého prachu!!!
To bych si ani v nejdivočejší fantazii nevymyslel, ale skutečně městem projíždějí bílé zametací vozy, které se pyšní tvrzením, že odstraňují polétavý prach!!! Já jsem si dosud myslel, že naopak rotující kartáče prach ze země víří a takto vznesené nečistoty jsou odsávány do sběrné nádoby (technologii přesně neznám, ale mohlo by to fungovat na principu cyklony). Nyní se (nejen) mě někdo snaží přesvědčit, že tyto vozy odstraňují polétavý prach! Škoda, že ten autor technického řešení odsávání nenechal jezdit tato auta po výhradně Bartovicích, to by tam vedle Ještěrky mohlo vyrůst plicní sanatorium!
Akorát bych rád viděl na těch metařských vozech, jak vypadají filtry na výstupu vzduchu ze sběrné komory auta a co v tom vypouštěném vzduchu skutečně je. (A tipuji, že spousta mikročástic prachu.) Řekl bych, že to funguje obdobně, jako na billboardech Mittalu - vysavač odsává prach z fabriky a výfuk z vysavače raději není vidět.
Ale hlavně, že taková zametací auta máme. Ó my se máme!

(odkaz)Miv | 30. 3. 2010, 12:23

to chachar

Marně přemýšlím přoc svůj příspěvek adresujete mi? Já ten oblak z Mittalu vidím z okna (13.patra) nikdy jsem v žádném příspěvku nepsal, že Mittal neznečišťuje.

S větrem máte pravdu jen částečně. V zimě se proudění vzduchu občas otáčí a jde k nám od severovýchodu. Doporučuji přečíst následující analýzu:
http://www.chmi.cz/OS/pdf/smog2010.pdf
Hned první kapitola začíná popisem proudění vzduchu v době největšího smogu, který šel od severovýchodu ...

Zelená příroda je i v Bartovicích.

(odkaz)Ladin | 30. 3. 2010, 9:07

moc mi nejde do hlavy, jak je ten server schopen zpočítat stav třeba PM10nebo NO2 zítra ráno. Chápu, že třeba u počasí jsou na to velmi složité výpočtové modely, družice atd., ale jak zjistí, kdo bude vypouštět jaké svinstvo zítra ráno?

(odkaz)chachar | 30. 3. 2010, 8:56

miv

já jen, že dnes je nad Ostravou několik pěkných "mráčků", jeden vychází z Mittalu. V Bartovicích je prach na hodnotě 194, jinde až na Bohumín a Věřňovice v normě, vítr jihozápadní. Co se týče Polska, peklo začíná až Rybníkem, za hranicí je zelená a pěkná příroda. A vzhledem k tomu, že drtivě převládá jihozápadní proudění, mohli by nás spíš Poláci obviňovat, že jim posíláme emise.

(odkaz)Mertho | 29. 3. 2010, 21:15

To Pixxel a Miv

Teda z vás bude mít doc. Šrám radost, on spotřeboval 50 mil. na to aby prokázal, že za všechno muže AM a vy mu to zadarmo rozbijete.

(odkaz)Miv | 29. 3. 2010, 20:35

Polsko

Taky jsem měl podobný pocit, ale nikdy jsem neviděl důvěryhodná data. Díky za odkaz. Jednou jsem četl článek se starostkou Karviné, kde říkala, že někdy je přes zimu smog z Polska celý měsíc ...

(odkaz)Pixxel | 29. 3. 2010, 19:47

Polští znečišťovatelé

Zdravím všechny ekology:)

Narazil jsem na jednu zajímavou stránku, kde je graficky znázorněna koncentrace PM10 prašného aerolosu. Možná to už někdo znáte – www. medard-online.cz (Ovzduší->PM10 Prašný aerosol). Je tam znázorněna mapka ČR a kousek sousedních států. Pár dnů jsem to kontroloval a zjistil jsem jednu zajímavost (pokud jsou to pravdivá data). Vůbec bych neřešil znečišťovatele na Ostravsku, jelikož to, co dělají ty polské hov*da je opravdu neskutečné. Za celou dobu, co jsem to sledoval, se ostravská lokalita občas trochu zamodro-zezelenala. Podle mého to bylo srovnatelné s Prahou (Mostecko bylo s ovzduším mnohem horší). Ale co je hlavní, Polsko. Přes den hodnoty na mapě byly celkem v normě avšak ti ha*zli, podle té mapky, vypouštějí od 19:00 do +- 7:00 dost velké množství tohoto marasu. Přes den klid, večer to pustí na plný plyn, aby to nebylo vidět. Jestli tyto informace nelžou, tak znečištění z Ostravska není nikterak velké, avšak největší maras jde z Polska.

Hledal jsem, jestli jsou tyto stránky důvěryhodné a nenašel jsem žádné špatné názory, spíše naopak. Co si o tom myslíte vy?:)

(odkaz)Miv | 20. 3. 2010, 23:07

PS k článku

Pochopitelně jsem nečetl článek celý (asi ani nebudu), takže možná by mě překvapil, ale dost o tom pochybuju. Tahle krátká zpráva mi řekla dost. Navezl jsem se do AV, ale pochopitelně hlavní zásluhu na povrchnosti a šíření nesmyslů mají média:
http://www.phdcomics.com/comics/archive.php?comicid=1174

(odkaz)Miv | 20. 3. 2010, 22:27

to chachar

1. Nikdy jsem nepsal, že Mittal neznečišťuje. Naopak (podepsal jsem i petici nebenad ostravou), jen mě rozčilovala bagatelizace domácího výtápění. V době kdy jsme o tom diskutovali, byly hodnoty PM10 na 500 na větším území severní moravy ...

2. Vaše poznámka mě zaujala. Myslíte, že je to pravda? Ostrava poškozuje naše chromozomy?

Mimochodem o bouři v médiich nemůže být řeč. Týden je na pokraji bulváru a nikdo další se kachny nechytl.

(odkaz)aggu | 20. 3. 2010, 21:26

ad časopis Týden: nic proti obsahu článku, ale už dlouho mám takový pocit, že novináři z Týdne mají z Ostravy nějaký komplex...

(odkaz)chachar | 20. 3. 2010, 16:38

Miv

a copato? http://www.zuova.cz/informace/imise.php
Bartovice 170. Že by si tam domkaři zatopili, když je venku 16 stupňů? Ne bo že by přece Mittal? Nejste náhodou Miroslav Novák? Ten člověk, kterého se tu snažíte urážet dělá nesmírně záslužnou práci už jen tím, že dělá bouři v médiích.

(odkaz)Miv | 18. 3. 2010, 23:25

odborníci z AV

Pan Šrám, skutečný odborník bez publikací. Řekl bych, že toto bude jeho nejcitovanější citace. Už aby proběhla ta reforma AV.

(odkaz)jarnemec | 18. 3. 2010, 22:55

... třítýdenní pobyt v Ostravě poškodí člověku chromozomy a změní genovou výbavu...

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vitejte-v-ostrave-poskodime-vas-geneticky-material_162283.html

(odkaz)jarnemec | 12. 2. 2010, 19:33

Špatný vzduch Ostravu neopouští. Množství prachu opět roste

http://www.lidovky.cz/ln_domov.asp?c=A100212_174834_ln_domov_kim

(odkaz)jarnemec | 11. 2. 2010, 19:37

Nejhorší místo zimy v Česku. Jen 6 dní tu šlo dýchat

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=660459

(odkaz)aggu | 11. 2. 2010, 15:17

občan: omg, opravdu precizní dedukce .... :-)

(odkaz)občan | 11. 2. 2010, 12:04

Ostravsko, ale hlavně Ostrava je určena k postupnému zániku. Nikdo se přece nebude stěhovat do zamořené oblasti, kde se lidé dusí smogem a děti by neměly vycházet ven. Ostrava!!!

(odkaz)Miv | 10. 2. 2010, 13:49

to Rado

Určitě s vámi musím souhlasit, že ekonomická úroveň obyvatel jde ruku v ruce s ekologií. Bohužel si nemyslím, že stát by měl zlaté vejce vlastnit. Podle by jej měl jen opečovávat a sledovat ať se neodkutálí. Mé vidění světa je takové, že stát by měl ze zisků firem, které podnikají na jeho uzemí, vybírat daně a ne je přímo vlastnit. Stát je špatný spravce, jak se ostatně už mnohokrát ukázalo. Ze zlatého vejce se může za měsíc stát vejce shnilé.

Navíc si nejsem jistý jak chcete regulovat cenu plynu, když se dováží a jeho cena je stanovena? Jestli myslíte dotace, pak je to jen přehazování z jedné hromádky na druhou, které nic neřeší, pouze zvyšuje pravděpodobnost spekulací.

(odkaz)Ladin | 10. 2. 2010, 13:09

pixxel: nápad je to dobrý, teď je jenom důležité, aby byla ochota na straně obecních úřadů to řešil, případně stíhat.

rado: vycházím z toho, že ceny se už nestanovují centrálně, ale podle cen na světových trzích. Ćili těžko může někdo říct, od teď bude třeba plyn levnější než něco jiného. Ještě je tady možná nějaký regulační úřad, který by do toho mohl mluvit, ale stejně si myslím, že nejúčinněji to stát ovlivní pomocí daní.

(odkaz)Rado | 10. 2. 2010, 12:34

Prostor na nižší cenu plynu by tu byl, ale ono se nechce a ani to nepůjde. Jelikož RWE má sídlo v Německu, tak proč by z nás netahali peníze, když české plynárenství koupili velmi levně.

Omlouvám se, že píši takhle zaníceně, ale čím dál tím víc mě štvě (a to velmi slušně řečeno) stav, kam to ten český stát dopracoval. Zbavil se slepic, co snášela zlatá vejce, veškeré zisky jsou vyváděny do zahraničí, státní rozpočet je na tom víc než mizerně a....

... a potom se v rámci EU máme dohrabávat ke stejným výsledkům bez ohledu na úroveň veřejných financí, státní rozpočty, kupní a peněžní sílu obyvatel. A proto mě ona ekologie (a nejen ta) na každém kroku popouzí. Jsem přesvědčen, že ekologie je přímo úměrná životní úrovni společnosti, a proto by měla být dělána opatření taková, která nezatíží životní úroveň člověka a obyvatelstva. Protože člověk si dobrovolně životní úroveň nesníží.

Pracoval jsem v Německu a je rozdíl, když průměrná mzda Němce je v přepočtu 80.000 Kč a Čecha kolem 23.000 Kč. Náklady na bydlení v D něco málo vyšší, potraviny nastejno, ale kvalitnější a zejména co jsem zpozoroval, Němcům toho z výplaty zbyde mnohem víc, než Čechům, a proto může u nich hrát ekologii prim, mohou podporovat ekologicky šetrné výrobky, výrobu, potraviny aj. Tam 50 Euro nehraje roli, kdežto Čech o tisícovku méně pocítí hned a s nižšími příjmy velmi tvrdě. Proto se nedivme, že lidí topí vším možným, protože na vyskakování to rozhodně není.

(odkaz)Rýša | 10. 2. 2010, 11:08

Ladin

Napsal jste: Zlevnit plyn těžko, to asi nejde. Proč by to nemohlo jít. Nechápu.

Proč nejsou výhodnější ceny pro domácnosti, která vykazují nižší spotřebu, protože se snaží setřit?
Zapisuji si odběr jak u el. tak u plynu a porovnávám, kolik jsme zase ušetřili. Ale jen na odběru, platíme totiž každoročně víc. Při letošní zimě, kdy se musí topit víc, se už teď bojím doplatku za plyn.

(odkaz)Pixxel | 10. 2. 2010, 10:37

Pro Ladin: Už dlouho pokukuji při inverzích po komínech, co domkaři vypouštějí za hnusy. Tahle stupnice mi trochu pomůže při určení, jak je to špatné. Na určení hranice přípustného kouře vypouštěného do ovzduší jsem se dočetl jenom pouze z tohoto zdroje: http://jdem.cz/dwq63

"A jak pozná občan, že jeho komín kouří dle regulí?
Ringelmannova stupnice má pět odstínů tmavosti. Po dobu roztápění, maximálně však třicet minut, je přípustný stupeň číslo 3. Poté však jen maximální tmavost vyjádřená stupněm 2. Avšak ani po dobu roztápění topeniště nesmí stupeň dosáhnout úrovně 4 a 5, což jsou nejtmavší možné odstíny. Druhý stupeň odpovídá 40 procentům tmavosti, tedy zastoupení ze 40 procent černé barvy. Stupeň 3 pak 60 procentům. Provozovatel zdroje, pokud dodržuje provozní a technologické pokyny pro používání kotle od výrobce, topí určeným palivem a má v pořádku spalinové cesty (revizní zprávu od kominíka), se nemusí obávat, že jeho komín nekouří podle regulí."

(odkaz)Ladim | 10. 2. 2010, 9:32

ještě k Radovi: zlevnit plyn těžko, to asi nejde. Jedině to řešit přes ekologické daně.

(odkaz)Ladin | 10. 2. 2010, 9:26

pixxel

Hezká stupnice, ale na co ti bude? Jedině si měřit kouř sousedů a případně zavolat městskou. Kolik procent je už podle té stupnice na přestupek?

(odkaz)Axa | 10. 2. 2010, 9:21

Ještě k posypu

Místo škváry se solí. Takže s tou eko aktivitou je to opravdu nesmysl.

(odkaz)Rado | 10. 2. 2010, 8:37

Osobně si myslím, že co by ŽP hodně pomohlo, kdyby cena zemního plynu, př. cena elektřiny na vytápění byla nižší, protože přiložme si ruku na srdce, ceny jak ZP či elektřiny jsou hodně přitažené za vlasy. Ale jelikož máme skoro západní ceny, ale východoevropské platy, někde se to projevit musí. Jak říkám, energetická politika státu je špatná, neboť pokud bude zachován stávající trend, kdy ceny za energie pohlcují čím dál tím víc platu běžných obyvatel, tak se k ekologii těžko dohrabeme. Přínosné by bylo zlevnit plyn, a doufám si říct, že spousta lidí by ho využívala. Avšak je mi jasné, že RWE už to nepustí. Energetika je skvělý byznys, kdy běžný občan může tak akorát brblat, anebo topit tím, co je po ruce.

Takže problém bych viděl jinde. Není to až tolik v lidech, ale v našich politicích, kteří k dnešnímu stavu notně přispěli tím, že stát může energetiku a spol. regulovat jen minimálně. A to, že nemůžeme dýchat, jsou překračovány imisní limity atd., to jsou plody jejich práce.

(odkaz)jarnemec | 9. 2. 2010, 23:46

tak trochu k tématu

Pálíte jedy? Přístroj by to zjistil, ale nepoužívá se
http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=659938

Asi lepší než kontrolovat hřebíky v popelu...

(odkaz)Pixxel | 9. 2. 2010, 20:15

Rilgelmann scale

Dnes jsem viděl ve zprávách, že poliši už kontrolují kouř z komínů pomocí Rilgelmannovy stupnice. Trochu mě to zaujalo a tak jsem hledal na netu něco o této stupnici. Nenašel jsem nic takového, co by se podobalo tomu, co by měli příslušníci zákona v TV. Tak jsem se rozhodl si vlastní Rilgelmannovu stupnici udělat. „Trochu“ jsem se inspiroval z tého stupnice: http://www.lib.niu.edu/1956/im5608155-1.jpg
Bohužel na vytisknutí je moc malá a nekvalitní, tak jsem stvořil své dílo: http://pxphotos.ic.cz/Rilgelmann_scale.png

Možná se Vám někomu bude hodit. Samo, že prostřední šestiúhelník se musí vystřihnout;)

(odkaz)Dali | 8. 2. 2010, 15:16

speciálně to Miv

Samozřejmě, špatný stav životního prostředí nemůže být záminkou k tomu, chovat se k němu ještě hůře. Je třeba odstraňovat všechny prvky, které ho zhoršují nebo neříkat že jiní škodí ještě více. Potud s vámi souhlasím.

Určitě ale nesouhlasím s politikou, kterou dělá Novák, to je halasit na jedné straně, aby nebylo vidět na nepořádek na straně druhé. Dělat populistické gesta typu zavádění konamd na kontrolu uvnitř rodinných domků (podobných jaké má ČEZ, ale pod vedením Nováka), ikdyž komíny z mnohých rodinných domků jsou velký problém (mj. např otázka prodeje tzv. šlamu - uhelného kalu, ekol. daní apod.). A na druhou stranu nedělat téměř nic (nebo jen na oko) proti tem
kteří nás dostávají na zcela mimořádné a jedinečné umístění ve světě, ve stavu ovzduší.
Myslím paně Miv, že rozumíte, jen se vám velice líbí dělat, ne nerozumíte jak to bylo myšleno. Ujišťují vás, že mi ekologie velice leží na srdci, do pece bych nedal nic to tam neparří, i olej z fryťáku dávám tak kde patří a s každou maličkostí jezdím do sběrného dvora. Skoro jsem si jist že se chovám víc ekologicky než vy. A k tomu navíc se mi ještě vůbec nelíbí ta špína která se rozpouští do vzduchu nad Kunčicema.

(odkaz)Miv | 8. 2. 2010, 11:53

to Rýša

předchozí příspěvek měl být pro Rýšu ...

(odkaz)Miv | 8. 2. 2010, 11:52

to Rado

Španý stav životního prostředí pro mnohé právě zámiknou k tomu, aby se chovali jak se chovají. Také je pro mne takový přístup záhadný. Mimomochodem minimálně jeden příspěvek v takovém duchu jsem četl i mezi komentáři na Ostravablogu, kde se jednalo o topení v domech ...

(odkaz)Rýša | 8. 2. 2010, 11:40

Lidé odhodí vše. Už teď je možno vidět na těch hromadách špinavého sněhu všechny možné odpadky. Proč si sami ničíme už tak špatné životní prostředí!?

(odkaz)Mautycka | 8. 2. 2010, 11:11

Ekology to nebude. Sypací firmy letos nesyply do té správné kapsy, zdá se.
Ale chtěla jsem tímto poděkovat té zcela neekologické !dobré" duši, která na autobusové zastávce Poruba Vozovna odhodila stahovací pásku z balíku. Bylo skvělé se takhle v sobotu v noci rozplácnout na suchém chodníku jak dlouhá tak široká! Jen nevím, jak by si s tím poradila třeba moje babča, kdyby se jí do toho chytla berla tak jako mně nohy.

(odkaz)Hankok | 8. 2. 2010, 11:10

Ladin

Před nějakou dobou se tady řešilo, tuším, je možné, že jsem to byl já kdo se pozastavoval nad tím, že neviděl jediný posypaný chodník a někdo na to reagoval s tím, že je to z ekologických důvodů. Z toho mi vyplývá, že za tím, že to tak je, zřejmě stojí někdo kdo to prosadil. Nazval jsem tuto entitu eko aktivistou - člověkem bojujícím za ekologii.

Ve výsledku není až tak podstatné kdo, ale to jaký je výsledný stav. Že já jakožto mladý člověk mám problémy i při velmi opatrné chůzi. Co pak teprve ostatní... Takže ať už je to "výkřik do tmy" nebo ne, výsledek teď vidíme všichni ;)

btw. Taky mě vždycky s*alo když jsem na jaře vyjel na in-linech a na chodnících neodklizený posyp... :)

(odkaz)Rado | 8. 2. 2010, 10:59

Plně souhlasím s Hankokem. Také jsem již nejednou slyšel, že pod rouškou ekologie se sypat nebude, což je kravina. Ano, je to otázka peněz, ale je taky vyčůrané nic nedoklízet či nesypat a spoléhat na to, že se případné zlomeniny a odškodné zaplatí z pojistného plnění.

Ano, tento stav může vyhovovat některým lidem, ovšem vůbec ne důchodcům, jejichž hybnost je omezená, nehledě na to, že většinou mají obuv od Vietnamců, neboť na drahou prostě nemají. Současný stav je prostě alibismus na nejvyšších místech. A třeba na ulici, kde bydlím, se za celou zimu neobjevil sypač ani jednou. Vše je v rukou majitelů RD, kteří pokud chtějí někam jet, musí si odklidit cestu a v dobách, kdy namrzá, i solit nebo sypat popelem. Takže raději budu na jaře dýchat popel, než abych byl na nemocenské se zlomenou nohou, nebo nedej bože se zlomenou nohou chodil po neposypaných chodnících do práce.

(odkaz)Ladin | 8. 2. 2010, 10:54

to Hankok

ten led je jistě nepříjemný, jenom by mě zajímalo, ti ekologičtí aktivisté, kterým gratuluješ, jsou nějací konkrétní? Nebo je to spíše jenom takový výkřik do tmy? O žádné takové aktivitě jsem neslyšel.

(odkaz)Hankok | 8. 2. 2010, 10:34

Tady nejde ani tak o mně, já jsem to zatím vždycky ustál, ale spousta starších lidí má problémy ;) Mám celkem dobré boty North Face ;)

(odkaz)Miv | 8. 2. 2010, 10:27

to Hankok

Zvažte ty nesmeky. Fakt to pomáhá. Navíc posypat nelze vše, ale nesmeky máte pořád na nohách ...

(odkaz)Hankok | 8. 2. 2010, 10:21

Zaznělo tady, že je to z ekologických důvodů. Mi tento stav nevyhovuje. Chodím velmi opatrně a i přesto mám cestou několikrát namále ;) Myslím že jedna "runda" posypu by vůbec neuškodila. V současné době není moc co prohrnovat. Na chodnícich (né všude) je hrubá vrstva ledu navíc všelijak hrbolatého. Navíc když na to teď lehce nasněžilo, tak je ten povrch nevyspytatelný ;) A prach na jaře ? To je jen důsledek toho, že radnice posyp nesklidí včas ;) Buďme realisté, opravdu máte pocit, že se občané dusí prachem z posypu ? Opravdu si myslíte, že by nebylo lepší to posypat, než aby lidi měli problémy při chůzi ?

(odkaz)Miv | 8. 2. 2010, 10:09

to Hankok

Souhlas s Františkem. Zima je zima, každý se tomu musí přizpůsobit a chodit opatrně. Tuny soli, písku a škváry přece nejsou normální. Já jsem si minulou zimu koupil nesmeky a žádnou škváru nepotřebuju. :)

(odkaz)Frantisek Dobrota | 8. 2. 2010, 9:57

Hankok

Ja jsem si zadnych eko-aktivit nevsiml, spis bych rekl, ze to bude tim, ze radnice setri. Nicmene mi tento stav vyhovuje. Radeji pujdu opatrneji, nespecham, nez pak cele jaro kdyz sleze snih si pri kazdem vetriku protirat oci a dychat ten prach. Myslim, ze staci ty chodniky prohrnout a pripadne posypat jen kriticka mista (kopecky, schody). Neni nutne valit vsude ty tuny skvary.

(odkaz)Hankok | 8. 2. 2010, 9:17

Gratuluji všem ekologickým aktivistům, kteří se zasadili o to, že se v zimě nesypou chodníky..... Současný stav, troufám si říci na většině území města Ostravy (a nejen tam, je názornou ukázkou toho, kam vede lidská hloupost ruku v ruce s pseudo eko aktivitami ;)

(odkaz)Pixxel | 5. 2. 2010, 13:19

Pro aggu: http://jdem.cz/dvav9

(odkaz)aggu | 5. 2. 2010, 12:35

existuje info, kde přesně se ty měřící stanice nachází?

(odkaz)Pixxel | 5. 2. 2010, 10:15

Pro jh: Tož asi máš pravdu, v jednom případě jsou to hodnoty zprůměrované za 1 hodinu a v tom druhém (mapa) jsou zprůměrovány všechny hodnoty za celý 1 den, jak říkáš. Se teď koukám, a je to tam i napsané 1h vs 24h, mohl jsem si toho všimnout dříve:)

(odkaz)jh | 5. 2. 2010, 9:35

to Pixxel

...ma pocit, ze rozdil bude v tom, ze v jenom pripade se jedna o hodinove hodnoty, v druhem pripade 24-hodinove prumery... ale nevim presne... :-) Mozna kdyby nekdo prozkoumal metodiku, mohl by nam to osvetlit :-)

(odkaz)Pixxel | 4. 2. 2010, 22:29

CHMI: Vyberte si ovzduší, které Vám více vyhovuje…

Mám takový dotaz, možná někdo bude vědět. Koukám na hodnoty znečištění ovzduší na Ostravsku a delší dobu mě zaráží jedna věc. Srovnávám hodnoty znečištění z této adresy: http://jdem.cz/du6w3 s touto adresou http://jdem.cz/du6x6 .
Skoro všechny hodnoty se v jednotlivých místech liší. Jsou měřené na stejném místě, ve stejný čas a přitom je někde až 7násobný rozptyl. Kde se stala chyba?... Kterým hodnotám věřit? Osobně mi přijdou hodnoty z prvního odkazu (mapa) více věrohodnější, i když nevím, jestli se dá vůbec věřit některé z nich:/.

(odkaz)Dali | 4. 2. 2010, 9:28

to Hankok

Myslel jsem že víme, v čem Ostrava překračuje limity nesrovnatelně s jinými regiony, v čem je problém - částice polétavého prachu.

(odkaz)Hankok | 3. 2. 2010, 11:24

Dali

Ano, překročení limitů. Je však třeba řešit, limitů čeho ? Těch složek je více. Já osobně nevím na kterou ze složek má vliv topeniště, fabrika, doprava. Ono v zásdě je to tak, že všchny tyto složky jakýmsi způsobem mají každá svůj podíl. A my, "běžní občané" s tím naděláme prd. Maximálně můžeme omezit jízdy auty, můžeme topit plynem popř. nespalovat svinstva, ale na fabriky jsme krátcí ;)

(odkaz)Pixxel | 3. 2. 2010, 10:59

Můj názor, neukamenovat;)

Lokální domácí topení zatěžuje určitě z nějaké části ostravské ovzduší. Jestli hraje v znečištění ovzduší velkou roli nebo malou, tak to záleží na místě, kde se nacházíme. Pokud jsme na vesnici, tak tam bude lokalní topení zastoupeno v ZO (znečištění ovzduší) v maximálním rozsahu (doprava a fabriky tam budou hrát hodně malou roli). Pokud přejdeme do města tak se zvětší část ZO dopravou a fabrikami, ale zmenší se část ZO lokálním topením. Pokud se budeme nalézat v Porubě, tak zde největší část ZO bude připisováno dopravě a lokálním topením, z menší části bude zastoupeno ZO fabrikami. Pokud se přesuneme do Bartovic, Radvanic a okolí, tak tam bude velké znečištění fabrikami(Mittal) a lokálním topením. Doprava tam bude hrát také roli pač tam jsou dvě frekventované silnice v okolí (11 a 59). Doprava v Bartovicích, Radvanicích a okolí bude podle mě hrát menší roli ZO než fabriky a lokální topení. Z toho mi tak vyplývá, že lokální topení je všude (někde více, někde méně), každopádně toto ZO bude velké (někde menší) a nejde zanedbat. Toto všechno platí jenom v zimních měsících, v létě by to mělo být úplně jiné.

Snad jsou mé myšlenkové pochody správné. Každopádně, kdy jsem přes víkend na vesnici a pak přijedu do Ostravy, tak se mi zdá vzduch v Ostravě mnohem lépe dýchatelný. Když si všichni na vesnici zatopí, tak opravdu nejde dýchat (při kyslíkové deprivaci z vesnice se vždy po příjezdu do Ostravy zhluboka nadechnu:) ).

(odkaz)Dali | 3. 2. 2010, 10:51

to Miv

Jestli se dusíte kouřem z komína vašeho souseda (a je jedno zda v Ostravě, ve vesnici v čechách nebo kdekoliv ve svetě) to je jeden problém (také významný).
Zcela jiný problém (a jiná potřeba řešení) ale je 17-ti i vyšší překročení přípustných(!) limitů na ostravsku (zdůrazňuju na ostravsku), nejvyšší v Evropě - a tedy extrémně se vymykající situaci kdekoliv jinde .

Chápete v čem je rozdíl? Jestli ne, pak prosím nepokračujme v této diskusi. Opravdu jsem z toho už unavený a nebaví mě pokračovat v diskusi s vami. Nechme si každý svůj pohled a neotravujme tu ostatní.

(K prvnímu odstavci vašeho přízpěvku z 9:31, se už raději nebudu ani vyjadřovat)

(odkaz)Miv | 3. 2. 2010, 9:31

to Dali

Ok, tak znovu a jinak (pochopitelně mi nešlo o možná, ale o těch 5%). Napíšu znovu co jsem už napsal. Tedy proč mi spalování marasu v kotli jako problém připadá. Snad to bude pro Vás dosatečně věcné.

Znečišťování vzduchu kouřem z domácího kotle může být lokálně mnohem větší zátěž, než jakákoli továrna. Obzvláště pokud zrovna nebydlíte na kopci a takovýchto dobráků je kolem Vás více. Jestli Pepa přispěl do znečištění na 'Ostravsku' 1/1000000 nebo 1/100000000 pro mne není důležité, když se dusím jeho petkama.

(odkaz)Dali | 2. 2. 2010, 15:35

to Miv

Vy si zřejmě děláte legraci, ale tato diskuse není o rozboru slov jako "možná". Já jsem vám svůj názor do diskuse vysvětlil, vyvraťte mi ho (prosím věcně) ale nezabírejme prostor nesmyslama. Stojím si za vším co jsem tu dnes napsal a nebudu se bavit o tom co znamená slovo "možná" (v daném kontextu).

(odkaz)Miv | 2. 2. 2010, 15:21

to Dali

2. 2. 2010, 13:29: "... je ten podíl možná max. do 5 %."

(odkaz)Dali | 2. 2. 2010, 15:03

to Miv

Ještě jednou. ... Znovu si, prosím, přečtěte co jsem napsal v 14:19. Žáden konkrétní prokazatelný poměrový ukazatel neexituje, mi ho nepodsouvejte, já ho ve svém úsudku nepotřebuju, ptejte se na něho pana Nováku - ten na něm zřejmě postavil onen navrhovaný zákon a sám tomu číslu nerozumí.

(odkaz)Miv | 2. 2. 2010, 14:39

to Dali

Nemám rád tahání čísel z paty. To mi připomíná postup Nováka a spol. Můžeme se přít o konkrétní hodnotě celý týden, ale k ničemu to nepovede, protože není ani jasné co přesně je ta 1/3.

Myslím, že je celkem jedno zda-li je hodnota 1/1000 nebo 1/3. Když mi soused Pepa zatopí plasty ve vedlejším baráku, tak je jeho podíl na znečištění vzduchu, který dýchám, je asi víc než 1/3. Problém se asi nedá zvšeobecnit na jedno číslo.

(odkaz)Dali | 2. 2. 2010, 14:28

to Hankok

Tohle fakt nemá smysl, v případě že neumíte číst.

(odkaz)Hankok | 2. 2. 2010, 14:22

Dali

"Z toho matematicky vyplývá, že to není způsobeno domácnostmi, ale podniky."

Vždyť se tady bavíme o tom, že domácnosti mají jen 1/3 podíl, čili 2/3 podniky atd. ;)

:)

(odkaz)Dali | 2. 2. 2010, 14:19

to Miv

Hodnoty do rovnice by měl doplnit ten, kdo podává návrh zákona a přitom hodnoty nezná - myšleno samozřejmě hodnoty podílu domácností na celkovém znečištění (a chce omezovat osobní práva občanů).

Můj výpočet stojí jednoduše na tom, že produkt škodlivin domácnostmí, je zhruba stejný v celé ČR a řekněme východní nebo i celé Evropě, ale překročení limitů je zde extrémně mnohonásobné oproti všem jiným regionům. Z toho matematicky vyplývá, že to není způsobeno domácnostmi, ale podniky.

Dokažte raději vy a pan Novák, že domácnosti v našem kraji se chovají jinak, pane Miv.

(odkaz)Coppola | 2. 2. 2010, 14:04

Čili, kdyby se v Moravskoslezském kraji přestalo topit lokálně, tak bude znečištění o 1/3 menší. A když se bude topit dál, jen se přestane topit pneumatikama a pet lahvema, tak bude znečištění menší o kolik? O 1/10, nebo o 1/20? A jak tomu přispějou kontroly úředníků v domácnostech? Co by ti úředníci kontrolovali? Dělali by rozbor popela z kotle? Nebo by dostal pokutu každý kdo by měl ve sklepě pneumatiky?:)
A poznal by to snížení znečištění o 1/20 vůbec někdo?:)

(odkaz)Hankok | 2. 2. 2010, 14:03

Dali

Aby bylo jasno, v žádném případě se nezastávám průmyslových znečišťovatelů (Mittal, Evraz, atd.), ale je třeba brát v potaz i domácí topeniště. Nerozumím argumentu proč by to tak nemohlo být na ostravsku. Bavíme se tady o celém Moravskoslezském kraji. Rodinných domků je tu dost ;)

Dle mého soudu jsou mají topeniště podíl tak 1/4 a zbytek průmysl a doprava.

(odkaz)Hankok | 2. 2. 2010, 13:45

Domácí topeniště v Moravskoslezském kraji - 1/3 ;)

viz: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/audio/_audio/01085509.mp3

(odkaz)Miv | 2. 2. 2010, 13:43

to Dali

A to jste vytáhl odkud? Někde vám v té vaší jasné rovnici chybějí hodnoty. Obraty typu "možná max" ty hodnoty nedoplníte ...

(odkaz)Dali | 2. 2. 2010, 13:29

to Hankok

Ale samozřejmě že to může dělat (myšleno lokální topení) i 1/3 znečištění, to nezpochybňuju, ale rozhodně ne na ostravsku.

Klidně to tak může být v okolí Českých Budějovic, ale u nás, kde je to znečištění překročeno x-násobně je ten podíl možná max. do 5 %. To je přece matematika 4. třídy ZŠ. I kdybychom netopili ničím jiným než botama a pet lahvema, nemůžeme takové překročení dosáhnout a jak jsem napsal, topíme tím samým čím topí i jinde v republice. Krajský úřad z nás chce akorát udělat blbce.

(odkaz)Miv | 2. 2. 2010, 12:17

to Ladin

Přesně tak, v diáři má Novák odšktnutu kolonku: vygenerovat odpověď na otázku "Co jste udělal pro lepší ovzduší v Ostravě?"

(odkaz)Ladin | 2. 2. 2010, 12:12

to Dali: tak pro Nováka je hlavně důležité to dobře prodat voličům, a to se mu může podařit.

(odkaz)Hankok | 2. 2. 2010, 12:10

Slyšel jsem včera na Radiožurnálu nějakou paní hovořit o tom, že topení v kamnech má 1/3 podíl na celkovém znečištění ;)

(odkaz)Dali | 2. 2. 2010, 12:04

Ta Novákova novela zákona mi připadá od samého počátku jako z Troškova Kameňáku a jenom podtrhuje co je to za diletanty na našem krajskem úřadu. Nevěřím tomu, že to mysleli opravdu vážně.

Víc mi to připadá jako korupce a snaha odvézt pozornost od ArcelorMittalu.

To, že máme nejhorší ovzduší v Evropě není tím, že bychom my tady spalovali v kamnech něco jiného než kdekoliv jinde. Mnohonásobné překročení limitů rozhodně není způsobené lokálními topidly. To by pak musela být ve stejných číslech celá republika, ne-li Evropa.

(odkaz)jarnemec | 2. 2. 2010, 0:33

k nedávnému tématu:

Zastupitelé Moravskoslezského kraje chtějí, aby úředníci přišli jednou za dva roky zkontrolovat, jestli lidé do kamen nehází i to, co tam nepatří: cvičky, pneumatiky, PET lahve a podobně. Vláda na to ale v pondělí řekla jasné ne a premiér Jan Fischer to označil za nepřijatelnou invazi do soukromí.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/fischer-kontroly-kamen-jsou-invazi-do-soukromi_157245.html

(odkaz)Marty | 1. 2. 2010, 20:55

IP adresa

Tak jako je zdejší Anketa naprosto nepřesná proto, že lze hlasovat jako jedna osoba vícekrát s jinou IP. (Doma, v práci, kdekoliv na mobilu na Free Wi-Fi atd...)
Sice nechápu, co by z toho kdo měl, ale jde to a pak jsou výsledky neprosto zavádějící.
Jediné, co lze navrhnout (opět), je registrace a pak možnost přispívat do diskusí, hlasovat v anketách apod.
Ale to se zde již řešilo docela dávno.

(odkaz)Rýša | 1. 2. 2010, 20:44

Poly,

dík za odpověď.
Ještě k těm IP adresám. To nikdy nemůžete ani Vy (když je IP adresa u příspěvku) nebo admin v redakci říct s určitostí, že někdo pod stejnou adresou, ale pod jinými nicky je tentýž diskutující. Teď zrovna píšu z domu a ráno nebo odpoledne, když mám chvilku času a zrovna se mně chce :-) píšu z pracovního počítače, kde je nás napojeno deset lidí, všichni se stejnou IP adresou. Víte, že se mně jednou stalo, že jsem před pár lety někde psal do diskuze, příspěvek odeslal a zapomněl jsem se odhlásit. Musel jsem nutně odjet a kolega zjistil, kde a co jsem napsal a jen tak pro srandu napsal ze svého počítače a pod vymyšleným jiným nickem skoro to stejné, co já. IP adresu si mohl každý kliknutím na nick ověřit a víte, že dost stálých diskutérů mě také v diskuzi napadlo, že píšu stejné názory pod jiným nickem. Byl jsem z toho špatný, jak se to mohlo stát, naštěstí kolega mi vše vysvětlil a já jsem to vysvětlil "cenzoru" mejlem.

(odkaz)Dimitrios Vlasakudis - redakce OstravaBlog.cz | 1. 2. 2010, 20:33

pro Polyho

Díky za upozornění. Máte pravdu, navíc mám dojem, že tenhle člověk tady již kdysi řádil pod jinými nicky, protože je to pořád na jedno brdo ("žiju v zahraničí, ostrava je smradlavá" atd. atd. atd.)

(odkaz)Poly | 1. 2. 2010, 19:33

Není, Studoval.

(odkaz)Rýša | 1. 2. 2010, 18:47

Poly.

zdravím. Co jste dělal v Soulu? Jestli to není tajemství :-)

(odkaz)Poly | 31. 1. 2010, 20:11

Nenechte se zmást, ale dle mého názoru jsou příspěvky od Thomase a od Martina od jedné a té samé osoby. Celou dobu tu nikdo nepsal a pak najednou během pěti minut dva příspěvky hanící Ostravu. Co Dimitri, není ta IP adresa stejná?

A Martine, nevím kdes byl, ale já jsem byl půl roku v Soulu a když se vyskytl smog, což je tam dost časté, tak byl daleko horší než v Ostravě. Jasné, že nelze srovnávat Ostravu se Soulem, ale taky nepiš, že horší ovzduší jsi nikde nezažil. To samé Peking, Tokyo aj.

(odkaz)aggu | 31. 1. 2010, 19:36

martine mas tam malo vykricniku...

(odkaz)Miv | 31. 1. 2010, 19:16

to Thomas

1. Spousta z prajzáků v Ově pracuje, takže se na vytvoření smogu podílí.
2. Vy ty lesy vlastníte? Vysadil jste je, nebo jste se o jejich existenci nějak zasloužil?
3. Když projíždím na kole Petřkovicema jak se trochu ochladí, musím si vzít roušku.

Kdo komu tedy co pouští? Lidi přestaňte se pořád na vymlouvat na někoho druhého a chyťte se občas taky trochu za nos ...

(odkaz)Martin | 31. 1. 2010, 18:43

Ziju uz 10 rok v cizine,projel jsem pomalu cely svet od Australie asie a celou Evropu ale tak spinave a smradlave mesto jako je Ostrava jsem nevidel nikde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(odkaz)Thomas | 31. 1. 2010, 18:38

Spinava Ostrava

Co dodat! Radim vsem aby se z Ostravy odstehovali!!! neni normalni co je to za hnus co tady musime dychat!!! Ja jsem z prajzske Petrkovic a hrozne me stve co nam to za smrad tady za REKU poustite!!!nebyt nasich lesu Landeku Ludgerovickeho a Silherovickeho lesu tak tam v te vasi slavne spinave Ostrave nemate uz co dychat.Nechte nasi prajzskou cistou tak jak tomu bylo je a bude!!!

(odkaz)Tomin | 30. 1. 2010, 12:58

Jde vidět, že jim to spousta Ostraváků v diskuzi omlátila o hlavu, když vydali nový článek, kde samozřejmě "Ostravu milují". Moje rada je a sám se jí řídím co se týče bulváru - nekupovat blesk.

(odkaz)Poly | 29. 1. 2010, 16:06

Odpověď na sebe nenechala čekat. Nejdříve vyšla reakce na článek v Blesku v MS Deníku

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20100129_glosa_blesk_prodej_polsko_ostrava.html

Později, určitě ne jako reakci, vydal Blesk článek nový, že Ostravu milují a šlo jim jen o poukázání na problém. Kdo jim to však věří.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci/131111/milujeme-ostravu-i-kdyz-neni-nejcistsi.html

(odkaz)Poly | 28. 1. 2010, 14:06

Tomin

Nic se nestalo. Si piš, že mě takový článek dokázal zvednout ze židle.

(odkaz)Coppola | 27. 1. 2010, 11:59

Myslím, že nemá smysl řešit co napsal Blesk. Tenhle plátek nemůže nikdo rozumný brát vážně.

(odkaz)chachar | 27. 1. 2010, 11:51

přejmenování

Ostrava by se mohla přejmenovat na Otrava!!! nebo také Otrava Vzduchem!!!

(odkaz)Tomin | 27. 1. 2010, 10:06

Poly

Sory, nevšiml jsem si, ale každopádně Tě to taky zvedlo pěkně ze židle :-).

(odkaz)Tomin | 27. 1. 2010, 10:03

to Miv

Přesně, asi neměl o čem psát, tak se podíval na internet na aktuální problémy ČR, našel tam, že je v Ově zhoršené ovzduší a řekl si, že o Ově napíše něco hnusného. Nejsem naštvaný, naopak je mi ho líto. Jenom je s podivem, že to prošlo přes vedení (neznám strukturu novin, ale řekl bych, že každý článek se musí schválit, než se zveřejní).

(odkaz)Poly | 27. 1. 2010, 10:00

2 Tomin

Odkaz na ten článek jsem tu hodil včera do diskuze Sever Moravy znovu sužuje špatné ovzduší. Tam je i můj názor na něj.

(odkaz)Miv | 27. 1. 2010, 9:55

článek v blesku

Myslím, že to vůbec není o tom jestli je Ostrava špinavější než Praha nebo naopak. Je jasné, že tady je spousta problémů o tom nikdo nepochybuje. Smog je realita, kterou jedinec může těžko ovlivnit. Já se pozastavuju nad arogancí a egoismem autora článku. Zcela záměrně napsal článek, který má jediný účel: nasrat Ostraváky. Kam až klesne žurnalismus v ČR? Toto jsou redaktoři z nejčtenějších novin?

Aby bylo možné něco prodat je potřeba to vlastnit. Autor píše jako by Ostravu vlastnil a mohl dokonce rozhodnout o tom, kam bude Ostrava náležet. Co naplat, IQ redaktorů asi odpovídá IQ čtenářů ...

(odkaz)Tomin | 27. 1. 2010, 9:37

Občan

Tak Hankok mi vzal odpověď z pusy. Nenosím růžové brýle a vím jaké je v Ově ovzduší (žiju tu od narození), ale to co napsal autor článku je normální výsměch. Takový článek by šel napsat jinak, věcně a z nadhledem a né hned urážet celou Ovu. Určitě v Ově nikdy nebyl a píše si jenom tak od stolu podle toho, kde co zjistil.

Taky se mi nechce věřit, že polétavý prach PM10 je v Ově nejhorší z celé Evropy. Když se projdete např. centrem Londýna, tak pak máte nosní dutinu zaneřáděnou až běda.

(odkaz)Hankok | 27. 1. 2010, 9:23

občan

A jak je na tom Praha? Když pomineme reknostrukci hl. nádraží, tak je obrázek po příjezdu do hlavního města ještě mnohem horší než OV. Pochybných existencí, zpruzených řidičů mhd. Václavské náměstí - špína, děvky, somráci, kapsáři, černoši lákající do pochybných podniků, štětky... Herny, kasina jakbysmet ;) Smog není kromě zimy až tak moc patrný ;) Nechci slepě hájit OV, ale zas tak hrozné to není. Praha je, krásné město, ale co se týče dojmu při příjezdu vlakem do města, to bych si u hlavního města jakožto výstavní skříně naší země představoval jinak ;)

(odkaz)občan | 27. 1. 2010, 9:15

Ostrava???

to Tomin

Nechci Vás provokovat, ale ani urážet. Image Ostravy je všeobecně velice špatná a rozhodně ne neprávem. Když se oprostíme od emocí a sundáme si růžové brýle, budeme nemile překvapeni. Ono stačí přijet na ostravské Hlavní nádraží ve večerních hodinách a posléze cestovat (MHD) do historického centra. Co uvidííme? Smog, špínu, mnoho pochybných existencí, vulgární a neochotné řidiče MHD, desítky zavřených obchodů s nápisem "k pronájmu", nebo kasina a herny. Jistě, Ostrava se za posledních deset až patnáct let neuvěřitelně změnila. Jsou opraveny fasády, přibylo laviček, na peší zóně se lesknou nove "lampičky", nebo na výstavišti objevíte krásné Divadlo loutek či nový pavilón. Ale ruku na srdce. Jak na nás Ostrava celkově působí?. Řekl bych že maloměstky, špinavě a ospale.

(odkaz)Tomin | 27. 1. 2010, 8:49

blesk

Tak nejtupějsí článek o Ově jsem snad ještě nečetl. Zkusím tu dát odkaz, aby se mohl každý podívat, co si o nás Pražáci myslí. Jenom berte to z nadsázkou, protože ten člověk co to napsal musí být bezpochyby chorý.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci/130955/nejspinavejsi-mesto-v-eu-je-ostrava-prodame-ji.html

(odkaz)Coppola | 26. 1. 2010, 13:43

to Rado:

Na prachové částice jsou nejhorší hutě a hlavně koksovny. Elektrárny a chemičky jsou v tomhle ohledu dost čisté, tam je spíš problém s oxidy dusíku, dioxiny a podobnými dobrotami...

(odkaz)Rado | 26. 1. 2010, 13:28

Stejně by mě zajímalo, jak je možné, že v severních Čechách, kde jsou povrchové doly, uhelné elektrárny jedna vedle druhé, Chemopetrol, Setuza atd., je situace o dost lepší než tady? Buď tam umí politici přitlačit podniky ke zdi, anebo tam nic nevyrábí a netěží :o) Onen region znám velmi dobře, ŽP tam dostává na frak, ale je tam jaksi oproti OV dýchatelno...

(odkaz)Wojtech | 26. 1. 2010, 12:42

Ano urcite souhlasim, ze Mittal, chemicka a dalsi velke podniky zencistuji silne nase ovzdusi...a to nejvic v republice, ale vzduch ktery dnes dychame kazi silne i nekteri majitele rodinnych domku. BYdlim v Polance. takze dost daleko od vsech velkych podniku a verte, ze kdyz nekteri sousede zatopi tak se proste neda dychat, staci jen pozorovat jejich jedovate kominy. U velkych firem jde o vyrobu a oni se aspon na natlak verejnosti aspon trochu snazi. I kdyz se mnou asi nebudete souhlasit. Ale zato majitele rodinnych domku si budou stale palit co chteji a samozrejme neprejdou na kvalitnejsi topivo

(odkaz)JH | 26. 1. 2010, 8:57

MHD

Asi by mel nekdo preposlat tuto debatu nekam na Ostravskou radnici :-) Dopravni podnik si zil dlouho v klidu... a management nejak asi zaspal... Rusit spoje, zdrazovat... A vysledek je: viz debata... Taky by me zajimalo, jak vrcholni zamestnanci vyuzvaji MHD? Doufam, ze nevyuzivaji sluzebni auta k soukromym ucelum!!! Sleduje to nekdo? Ja to mam tramvaji pres den v pohode... ale jindy je to utrpeni... Jinak se mi libi napad polepit letadlo necim podobnym... :-) Aspon by se veci nazvaly pravym jmenem...

(odkaz)Rado | 25. 1. 2010, 21:16

Ještě mě tak napadlo, že by stačilo udělat prinscreen obrazovky, kde jde vidět, jak se tady dusíme, zvětšit to a polepit tím letadlo, které ma dělat reklamu Ostravě :o)

Ale co mě také napadlo, že by se to, kde člověk žije, možná mělo projevit v odchodech do důchodu. Nejhorší vzduch v EU a budu stát na stejné čáře jako někdo, kde se umí o ovzduší postarat? Zní to dost populisticky, ale nebylo by to špatné. Celý život dýcháš smrad, půjdeš do důchodu o 5 let dřív. Proč ne. Mě by se to líbilo:o)

(odkaz)Rado | 25. 1. 2010, 20:06

Plně se musím zastat těch, co místo MHD volí auto. Ekologie je sice hezká věc, ale opravdu rok od roku za více peněz dostávám horší a horší služby. Já to měl dnes do práce autem za 25 minut krásně v teple, ne za 1:25 jako obvykle. Až bude mít MHD hlavu a patu, spoje budou rychlé, co jak nejvíc napřímené, bez zbytečných přestupů, potom ano. I mě došla trpělivost, když jsem se za poslední roky dopracoval z cesty bez přestupu na cestu se třemi, v horším případě čtyřmi přestupy.

A co se týče ovzduší, zde bych šlapal na paty a dusil zejména průmyslové podniky. Domkaři jsou proti tomu, co vyprodukuje za směnu Mittal, naprostí břídilové. A kapitolou samo o sobě je Mittal v době, když se setmí, to teprve najíždějí provozy v plné síle.

(odkaz)chachar | 25. 1. 2010, 12:40

Frantisek Dobrota

ano, pokud bude úroveň MHD neustále magostrátem záměrně snižována, těžko bude MHD někdo vyhledávat. Nechápu, proč není MHD na křižovatkách preferována (tramvaje stojí, auta jedou), nechápu, proč jsou přestupy v Ostravě taková katastrofa (přesně, jak píšete), z "úst" pohlaváru je slyšet jen to, že lidi v MHD ubývá, je čím dál tím dražší pro nutné vyšší dotace, ale žádné řešení nenabízejí. Nevím, ale tak neprofesionální vedení snad Ostrava ještě neměla. Mitala neumí nikdo zkrotit, rozbujelý automobilismus ještě podporují, ale budou šikanovat lidi v rodinných domcích, to je fakt vrchol.

(odkaz)aldik | 25. 1. 2010, 12:40

MHD má budoucnost, ale to by první tam nahoře musel sedět někdo normální :-) .. třeba tady v blogu je to hezky popsáno http://preucil.blog.idnes.cz/c/119956/Proc-nejezdim-do-prace-vlakem.html

(odkaz)JH | 25. 1. 2010, 12:27

Ja autem nejezdim, s MHD v Ostrave (ale i treba sluzbami Ceskych drah) mam velke zkusenosti... Musim potvrdit, ze MHD v nekterych casech je opravdu katastrofa... Presto si auto neporizuji i z jisteho idealnimu, manzelku to nekdy pekne stve :-) Dcerka zatim z toho nema rozum a cestovani v tramvajich ji docela bavi... Ja osobne jsem pro razantni omezeni individualni dopravy, zpoplatneni vjezdu do centra, zpoplatneni parkovani apod. Neni to jen kvuli ovzdusi, ale i pro prostor samotny... Auta parkuji uz i na chodnicich, ustupuji chodci a zelen... Samozrejme chci lepsi dopravu ve mestech, lepsi Ceske drahy... je to na delsi diskusi... MS kraj vydava tiskove zpravy, kde prosi obcany, aby vyuzivali (kdyz jsou spatne rozptyl. podminky) verejnou dopravu... Zajimalo by me, kolik politiku jezdi do prace tramvaji? Proc to nekdy neuverejni..?

(odkaz)Frantisek Dobrota | 25. 1. 2010, 11:18

Miv

Tak je jasne, ze v takovych mrazech asi domkari vice topi, ale podle celkove mapy Ceska by to vypadalo, ze v Cechach bud nemaji domkare, nebo tam nemrzne.
Myslim, ze ten prumysl ma porad vyznamny vliv, hlavne ted, kdyz nefouka.

Jinak ja sem jel autem, z osmaku do prace do centra, pak pojedu na trenink, pak mozna na kratkou navstevu a pak zase domu a oproti mhd usetrim min. 1 a pul hod. casu. ... Koncepce mhd v tomto meste je proste nesmyslna, opravdu mne nezajima nejake jizdne zadarmo v dobe inverze. Ale to zbytecne ostravske prestupovani, treba vecer na Svinove cekani 15 min v tomhle mrazu - to opravdu neni motivace proc nechat karu doma.

(odkaz)JH | 25. 1. 2010, 11:08

Tech znecistovatelu je vice... proc napriklad dnes tolik lidi vyjelo do prace autem? Na krizovatkach bylo nedychytelno...

(odkaz)aggu | 25. 1. 2010, 10:51

já se na vesnicích dusím :-)

(odkaz)Hankok | 25. 1. 2010, 10:16

Miv

Myslím, že domů které si topí samy, čili rodinných není v OV takové množství ;)

(odkaz)Miv | 25. 1. 2010, 9:44

smog

Ještě jedna věc: myslíte, že za takové znečištění může Mittal, BorsodChem, Vítkovice atd.? Aniž bych chtěl snižovat jejich zodpovědnost je jasné, že za dnešní stav si můžou hlavně jednotlivci, ne továrny. Když si pár tisíc lidí zatopí tím co dům dal ...

(odkaz)Miv | 25. 1. 2010, 9:38

mapy

Mimochodem, asi bych spise sledoval:
http://www.chmi.cz/uoco/isko/isko2/exceed/class/actual_hour_data_CZ.html

Za prve obsahuje aktualnejsi data a navic tam nejsou ty priblble interpolace.

(odkaz)Miv | 25. 1. 2010, 9:30

jj, měl jsem dneska cestou do prace strach se nadechnout.

(odkaz)Frantisek Dobrota | 25. 1. 2010, 9:23

dodatek

a jeste dodatek: ta fialova barva v mape je pro hodnoty nad 150, dal uz se to nerozlisuje, jenze ted jsou misty hodnoty i nad 400 :(

(odkaz)Frantisek Dobrota | 25. 1. 2010, 9:21

masakr

Tak dneska rano to je masakr: http://portalh.chmi.cz/http://pr-as3.chmi.cz:7777/IskoPollutionMapView/faces/pollutionmapvw/viewMapImages.jsf

A tentokrat to jde poznat i bez te mapy :-(

Zobrazeny všechny příspěvky (396)