Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun

24. 9. 2007, 0:00 | Fotoreportáže | Dimitrios Vlasakudis, Jaroslav Němec, foto Werner Ullmann

Na konci roku 2005 zastupitelé Ostravy rozhodli o tom, že město zaplatí výstavbu nové multifunkční haly ve Vítkovicích. Ostravu stála 314 miliónů korun. O smysluplnosti haly a obrovské částce se často diskutovalo. Stavba stojící vedle bývalého Paláce kultury a sportu je každopádně hotova. Můžeme se na ni dívat ze dvou hledisek – funkčního a architektonického.

Multifunkční hala Vítkovice Aréna, jak se oficiálně hala jmenuje, má nahradit dosluhující zimní stadion Ledňáček (který bude zbourán) a doplnit vedle stojící ČEZ Arénu. V multifunkční hale se budou konat akce, které se svým rozsahem co do počtu návštěvníku do ČEZ Arény nehodí. Primárně bude hala sloužit jako druhá ledová plocha – pro mládež hokejového klubu HC Vítkovice, amatérské týmy, počítá se také s veřejným bruslením. Hala pojme 700 návštěvníků. V tuto chvíli je zvenčí hotova, zbývá zařídit interiéry. Oficiálně by mohla být otevřena během listopadu.

Hala svůj smysl jistě má. V dané lokalitě stojí ČEZ Aréna, hotel Atom a městský stadión Vítkovice (který by po plánované rekonstrukci měl hostit zápasy Baníku Ostrava). Stavba navíc obsahuje několik chytrých funkčních řešení jako sport bar a ubytovnu, uvnitř jsou také moderní technologie pro úpravu plochy a vůbec komfort bude oproti starému Lednáčku nesrovnatelný.

Architektonické hledisko tak jednoznačné není. Za poslední léta se na Palác kultury a sportu (dokončen roku 1986, architekt Vladimír Dědeček), dnes ČEZ Arénu, lepí jedno „vlaštovčí hnízdo“ za druhým. Novostavba Multifunkční haly Vítkovice aréna měla doplňovat původně zamýšlený koncept tohoto sportovního areálu. Prvotní architektonický záměr novostavby (ateliér ATOS-6, architekt Radim Václavík) neměl vedlejší hale konkurovat a zároveň měl doplnit linii mezi podnoží ČEZ Arény a okolím, v tomto případě silničním náspu. Stavba se tak od zmíněné podnože zvedá vzhůru a přes hmotu haly vrcholí objektem ubytovny. Během přípravy projektu a jeho stavby byla však měněna materiálová podoba a tyto levnější varianty řešení mají na konečném vzhledu negativní účinek. V návrhu zajímavé prvky se nakonec stávají spíše přítěží. Stavba je ve svém výsledku jen dalším nepovedeným a „lacině“ uplácaným „hnízdem“.

Multifunkční hala je tak ve výsledku rozporuplným projektem. Město mohlo přes finanční nákladnost dotáhnout i architektonickou stránku, protože původní projekt, tak jak jej připravil architekt, byl kvalitní. Po paskvilu, kterým je administrativní přístavba ČEZ Arény, postavená před Mistrovství světa v hokeji 2004, mohla v dané lokalitě vzniknout stavba špičkové úrovně. Je však pravda, že kvalita stavby v tomto případě není dělána kvalitou materiálu, protože jako tréninková hala má sloužit svému účelu. Je ale už otázkou pro každého, jestli za těch 314 milionů korun i adekvátně vypadá.

Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun

Původní Palác kultury a sportu, dnes ČEZ Aréna.

Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun

ČEZ Aréna společně s paskvilní přístavbou z roku 2004, vlevo nová multifunkční hala.

Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun

Pohled směrem na Ruskou ulici a most Plzeňské ulice.

Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun

Pohled z mostu Plzeňské ulice.

Fotografie k článku Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun

Letecký pohled na komplex kolem ČEZ Arény, vpravo od ní hotel Atom, nad ní městský stadión.

Diskuze | 33 příspěvků (poslední 25. 10. 2007, 16:23)