Diskuze k článku Obrazem: Colours of Ostrava 2012 v areálu Dolní oblasti

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Brit | 24. 6. 2013, 12:18

Pane, důrazně Vás žádám, přestaňte urážet. Já to také nedělám. Vůbec netuším, co bych mohl paní Holušové záviděl. Práci? Starosti? Stres? Nebo snad peníze? Klidně ať vydělává i miliardy, ale měla by si uvědomit, že každá činnost má své meze a s gaunery se ve slušné společnosti nemluví. Mittal, Bakala i Babiš jsou gauneři a jinak to ani nebude Poslední z nich má i velké politické ambice s tendencí vytovořit si z ČR spol.s r.o. Především relativizování a demagogie číší z Vašich příspěvků.

Jaroslav Němec

Já si až moc dobře pamatuji na celou řadu výrazných osobností (vč. Vás), kteří v letech 1990 až 2000-02 měli aktivity o kterých se některýn nabubřelým jedincům z Ruské ulice ani nezdálo a dělali to i v době nejhorší stagnace Ostravy (proti tomu je dnešní krize legrace). Ono se rychle zapomíná, že např. Jirka Surůvka bojoval za Městskou galerii s MMO od roku 1991 a neustále slyšel jedinu odpověď - nejsou peníze, není vhodná budova, není společenská poptávka, není osoba, která by to vedla. Kde tehdy byli všchni no name Piperkové, Kajnoroví, Světlíkové?. Celý problém s MG (GMO) zasel tradičně optarný basrala Tošenovský s Pražákem, ale o tom se snad někdy rozepíše samotný Jirka Surůvka.

(odkaz)jarnemec | 24. 6. 2013, 11:42

@ m:

S tím mohu souhlasit.

jen malá pozn. k "gong nebyl postaven místo koncertního sálu" - samostatný koncertní sál však nebude (viz mj. spojení JFO s DKMO v jednu spol.) a argument, že "je zde přece Gong" se již objevil a vcelku výrazně :-( a objevovat se bude, jakmile se debata na téma "koncertní síň" pořádně veřejně rozeběhne (spíš si však myslím, že to ulehne potichu k ledu).

(odkaz)m | 24. 6. 2013, 11:21

jarnemec

nemusel jste se z té židle nadzvedávat - je mi jedno kdo kolik vydělává (nedávno jsem byl rád, že můžu makat za 50 na hod.) a že nelze hodnotu práce posuzovat výší mzdy je mi jasné taky. ale pokud brit argumentuje proti CoO tím, že je festival ziskový, a ještě si k tomu zapne Caps Log, vychází mi z toho, že on asi ziskový moc nebude a navíc že ho to tak sere, že závidí těm, co vydělávat umí.
gong, dov, městská galerie, koncertní sál:
gong nebyl postaven místo koncertního sálu pro janáčkovu filharmonii.
galerie - radši tam než nikde, jde jen to at to není tunel, jak by to skutečně mohlo dopadnout a v tom máte vy "aktivisti" pravdu a nikdo jiný než vy na to neupozorňuje.
CoO - měl tendenci růst, ale neměl jaksi kam. Jestli měl zůstat radši u 20 tis lidí je otázka pro Zlatku - ona růst chtěla, tak šla do většího. Její volba, ne Světlíka, příp. vina DOV.

(odkaz)jarnemec | 24. 6. 2013, 10:39

@ m:

Než jsem napsal předchozí odpověď, položil jste nové dotazy :-)

sponzoři fest.: Jak jsem napsal již níže: "Chápu to, sponzorů si musí vážit. Bez nich by to nešlo." = Nechápu z čeho usuzujete co jste napsal v 9:56. Mé srovnání těch dvou festivalů je spíše co do poštu návštěvníku a vstupném. Ale jistě jde o rozdílné festivaly - co do místa, žánru a vůbec ;-)

práce zdarma (dotaz patřil sice na Brita, ale odpovím i za sebe, když už jste nás několikrát spojil):

Víte, jakmile někdo napíše to, co jste napsal v 9:45, zvedá mě to ze židle. A je mi úplně jedno co dělá "Brit", "m" nebo kdokoliv. Přestavte si, že jsou zde lidí, kteří pracuji pro tohle město, jelikož ho mají rádi, zadarmo. Dělají to, protože mají pocit, že to městu pomůže a nechtějí nic jiného, než z toho mít dobrý pocit. Takže váš argument o práci zadarmo neberu, jelikož platové ohodnocení nevypovídá nic o společenské přínosnosti nebo užitečnosti.

Je to podobné jako, když Piperková na TK k GMO prohlásila o lidech, kteří pro tohle město dobrovolnicky makají desítky let, že nejsou "žádní ředitelé". A kdo je třeba takový (zůstávám stále jen v DOV) Šnejdar nebo Koudela, co kdy v Ostravě dělali a co po nich zůstane či zůstalo. Jsou to pouhé nastrčené figurky, ano jsou "ředitelé", ano mají za to plat. Vážím si však spíše jiných lidí, než figurek, které někdo nějak někde nastrčil.

(odkaz)jarnemec | 24. 6. 2013, 10:14

@ m:

Nevyčítám Světlíkovi, že využívá dotace, ale to, že je "tuneluje". To je rozdíl.

Vytvořil šikovnou strukturu právnických osob, které se tváří jako samostatné, ve skutečnosti jsou však úzce provázané (příklad - a zůstáváme jen v jedné oblasti: "DOV, které vypisuje obchodní veřejnou soutěž na pronájem galerie v Gongu, bude přijímat žádost o pronájem z rukou Petra Koudely jako statutárního zástupce Trojhalí, který je ale zároveň ředitelem DOV." - vůbec nezabíhám do větších detailů) - říkejme tomu pracovně "spol. se sídlem na Ruské" (nechce se mi je vyjmenovávat).

Příklad se soukromou galerii v Gongu, od středy nově pod označením Galerie města Ostravy (o tom jak by tato soukromá galerie mohla být dotována městem, jsem psal níže... druhou věcí, že dotace se v Ostravě rozděluji netransparentně a neodborně...).

Město zaplatí nejen program GMO, ale i nájem (peníze pro majitele budovy = Vítkovice a.s.), který kritici označili za přemrštěný (také si to myslím), požadovaná částka je dle žádosti o dotaci 1.137.600 Kč. "V podnájemní smlouvě, jež je přílohou právě probíhající Obchodní veřejné soutěže na pronájem galerie Gong, činí elektřina měsíčně cca 19 000 Kč, zatímco v rámci požadované dotace od SMO se v rozpočtu sdružení Trojhalí objevuje téměř trojnásobná částka - 46 500 Kč. (U plynu jde o rozdíl 9000 Kč dle smlouvy, 20000 Kč v žádosti, nesrovnalosti jsou i u dalších položek). Vzhledem k tomu, že městský rozpočet pokryje 100% těchto položek, můžete vysvětlit, proč jsou tyto položky v rozpočtu Trojhalí téměř trojnásobné oproti Podnájemní smlouvě?"

Ke Gongu - jako stavbě - zopakuji: "Gong je dobrá stavba nic víc, je dobře, že vznikla, ale chybí ji obsah." - Gong vznikl jako kongresový sál. A tím měl zůstat. Je zde však problém s podmínkou dotací na udržitelnost projektu na 5 let. Jelikož obsah chybí, hledají nový.

To však neznamená, že se kvůli toho musí "posrat" něco v jiné části Ostravy....

DOV funguje jako "černá díra", která do sebe vsakuje vše co může. A to vnímám velice negativně. Negativně vzhledem k tomu, co v Ostravě +/- fungovalo a mělo vzrůstající tendenci, ale přesunem do DOV, podle mého názoru, ztratilo "přivětivou tvář" (CoC), o co se mnoho let usilovalo a mohlo oživit centrální umírající obvod (Koncertní sál), ale místo toho dá město peníze do soukromé galerie (Městská galerie), problematicky vidím i způsob obnovy DOV, ale to je na jinou diskuzi (doufám, že se nenaplní Světlíkova vize z roku 2004, uvidíme za 5 let)...

(odkaz)m | 24. 6. 2013, 9:56

jarnemec a brit - čistí sponzoři

pojďmě si rozebrat některé sponzory pražského festivalu zadarmo (srovnávat možnosti prahy a ostravy mi stejně nepříjde fér - prag je 5x větší, kupní síla spolu s turisty ji řadí spíš na úroveň např. barcelony než ji porovnávat s čímkoliv v čr):
česká spořitelna - zloději poplatků
město praha - 2. největší tuneláři v čr
ihned.cz - bakala, čili okd
čez - 1. tuneláři v čr
tam by jste taky asi radši neměli chodit :-)

(odkaz)m | 24. 6. 2013, 9:45

"...festival...je pouze dojičkou peněz. Ano, festival těchto rozměrů je již vysoce ZISKOVOU záležitostí" vy děláte v práci zadarmo? mám pocit, že vás asi vážně moc neplatí, jinak by jste tolik nezáviděl :-)

(odkaz)Brit | 24. 6. 2013, 8:30

Závist? To určitě ne!!! Spíše drsný pohled na Ostravu současnosti.


(odkaz)m | 24. 6. 2013, 7:21

jarnemc

pane Němče, z vás já mám smíšené pocity. na jedné straně si říkám, jo, ten se aspoň angažuje a o něco snaží, na druhé mám někdy pocit, že jste okopávač kotníků. sory. vyčítat například světlíkovi, že vzal na gong dotace, to je snad moc. přece si je nestrčil do kapsy. ano, ten projekt je riskatní, hledají, jak pro ty objekty najít využití, jak tam dostat lidi. ale já tomu, asi narozdíl od vás, fandím. a nepřipadám si jako servilní olizovač řitních věnečků - to cituji vaše slova.
colours - je to te´d trochu jiné, možná se to prostředí nemusí líbit, ale já si to tam užiju spíš podle toho, s kým se tam potkám a na jakou hudbu zajdu. že si notujete s britem, kterého podle mě spíš pohání závist než starost o ostravské ovsduší je smutné.

(odkaz)jarnemec | 23. 6. 2013, 21:28

zpět k tématu CoO:

Možná by bylo dobré srovnat např. s tímto: http://kultura.idnes.cz/glosa-united-islands-0ra-/hudba.aspx?c=A130623_111459_hudba_vdr

partneři festivalu ze vstupným zdarma: http://unitedislands.cz/partneri/

(odkaz)jarnemec | 23. 6. 2013, 17:00

mm: Tak to lze napsat tak, jak jste to napsal na druhý pokus a ne podsouvat deprese apod. - o nic víc nejde.

čistě za sebe - ve zkratce: Musím s Britem souhlasit.

To přirovnání s OKD je trefné. AM má okolo 5 tis. zaměstnanců a cca 20 tis. přidružených míst. Je třeba si uvědomit, že při zavření AM k tomu nedojde ze dne na den, takže útlum bude postupný. Rozhodně by to byl dobrý signál pro jiný problém, který se tu málo zmiňuje - úbýtek obyvatel - více jsem o tom psal zde: http://ostravablog.cz/komentare/nocni-mury-primatora-petra-kajnara/
přesná čísla zde: http://www.ostrava.cz/cs/urad/hledam-informace/aktualni-informace/pocet-obyvatel-ve-spravnim-obvodu-statutarniho-mesta-ostravy
Životní prostředí je velkým důvodem odchodu z Ostravy... :-(

To, že jsme svědky doslovného tunelování veřejných financi směrem k Dolní oblasti, jsem zde v diskuzích již několikrát zmiňoval. Že se zde provádí projekty bez patřičně dobře připravených podkladů, psané "horkou jehlou" (na míru dotačním titulům či jiné možnosti financování z veřejných prostředků...) je bohužel smutný fakt - poslední důkaz je odfláklý projekt soukromé galeri, kompletně financované městem pod názvem Galerie města Ostravy...

Jsem všemi deseti pro vznik soukromé "Galerie Gong / Galerie Jana Světlíka" a podporu formou dotace ze strany města a jiných veřejných zdrojů za předpokladu transparentního dotačního řízení, kterého se mohou účastnit všichni. Ať si tam mají program dle svého zvážení a tužeb. To co schválí 26. 6. 2013 zastupitelé Ostravy je obyčejný kočkopes, který není nic jiného než tunel veřejných financí.

S tím zda "spol. sídlící na Ruské" Ostravě jen škodí, jak tvrdí Brit bych polemizoval, takto jednoznačně bych to netvrdil. Nicméně, arogance zde cítit je a o to větší hloupost či servilita mnohých okolo :-( Už jsem to na OB psal, nebudu se opakovat...

Gong je dobrá stavba nic víc, je dobře, že vznikla, ale chybí ji obsah. Myslím si, že se obsah měl najít dříve, než byla tato stavba postavená. Na začátku se mluvilo o kongresovém sálu, to nějak nevyšlo (doba kongresové turistiky je již trochu mimo, dotace však ještě získat šlo, to byl jediný plán, asi...) Rozhodně to není dobrá koncertní síň a nikdy nebude, není dobrý ani pro divadlo a nikdy nebude, nemá dobrý galerijní prostor a nikdy mít nebude.

Bohužel mediální masáž zaplacených plátků a nově i ostravské redakce ČT nedovoluje mnoha obyvatelům otevřenější pohled. A bude to ještě horší.

K festivalu Colours of Ostrava: Loňským ročníkem pro mě festival přestal mít smysl. Špína, kovový prach, struska, arogantní ochranka, vyhazování okamžitě po posledním odehraném tónu, málo prostoru pro posezení v trávě trochu mimo hlavní trasy atd. - tohle není ten festival, který jsem měl rád (to co bylo na Černé louce a hradě). Pokud má někdo jiné důvody k tomu festival nenavštívit, je to naprosto v pořádku, stejně tak se najde mnoho lidí, které mají opačné potřeby a tak to má být. Možná by se dalo říct, že ne vždy je růst a monstróznost tou správnou cestou a "někdy je méně více".

Odpověď Zlaty Holušové v on-line rozhovoru plátku MS Deník je jen mírně servilní záležitost. Chápu to, sponzorů si musí vážit. Bez nich by to nešlo. Šlo to však napsat lépe. Myslím si, že stačilo napsat odpověď jen v duchu první věty.

(odkaz)Brit | 23. 6. 2013, 12:22

Ráj na zemi Ostrava nikdy nebude, ale s Mittalem to může zabalit úplně. Raději ať má Ostrava pouze 90 tis. obyvatel než tisíce nemocných s prokazatelným odlivem inteligence a střední třídy. Rozebrané :-( OKD už z Ostravy odchází definitivně a to ještě v roce 1991 měla tato společnost přes 100 tis. zaměstanců a Ostava to také přežila. Drsně, ale přežila. Nechápu, proč tak vysoce ziskový festival se zahazuje se společnostmi, které Ostravě pouze škodí, nebo mají tak pochybnou novodobou historii, že ubližují i samotnému festivalu.

(odkaz)Tomas | 23. 6. 2013, 11:12

Brit: Přeju Vám pevné zdraví, aby jste se dožil doby, až Vámi zmiňované firmy z Ostravy odejdou. To pak tady bude úplný ráj na zemi. Jenom doufám, že já už tady nebudu. :)

(odkaz)Brit | 23. 6. 2013, 9:30

Prosté konstatování není vyhrožování!!! Paní Holušovou snad NIKDO nenutí
pořádat MEGA, GIGA festival, který již stejně ztratil lidský rozměr a je pouze dojičkou peněz. Ano, festival těchto rozměrů je již vysoce ZISKOVOU záležitostí a opakuji, nikdo paní Holušovou nenutí, aby měl tyto nelidské rozměry. A upřímně řečeno, z pohledu přínosu pro Ostravu se jedná o šuměnku, kde za 4dny proteče několik destítek mil. Kč a výsledkem je ZERO. Firmy typu Mittal, OKD a Agrofert nemají na slušném festivalu co pohledávat, ale když to paní Holušová nechápe, její problém.
Za finance, které město (a kraj) investovalo do festivalu mohla být již dávno připravena alespoň projektová dokumentace a zaplacený architekt nové koncertní síně, nebo mohla fungovat skutečná Městská galerie bez různých podivných spolků s Vítkovicemi, a.s.. Nehledě na skutečnost, že Pavilon A zeje prázdnotou a pan Kajnar by se měl prioritně starat o městský majetek a jeho prosperitiu. Ale 99% Ostravanů je to stejně jedno a žijí v naivní představě, že Gong je koncertní síň i Městská galerie dohromady a že se jedná o architektonickou bombu světového formátu. Hodně zdraví!!!

(odkaz)mm | 23. 6. 2013, 8:22

brit jarnemec - omluva

jestli někdo vyhrožuje, že nepůjde spolu se svými pěti, beztak neexistujícími, kamarády na festival, tak mi to příjde směšné. sory.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 22. 6. 2013, 7:55

@ mm:

Prosím o dodržování pravidel pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování [...] diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých [...] příspěvků.

(odkaz)mm | 22. 6. 2013, 6:44

brit

stejně bys nikam nešel (ať už z důvodu lenosti, mála peněz, přemíry depresí nebo jiného důvodu). tak to nesváděj na arcelor.

(odkaz)krmič | 21. 6. 2013, 21:36

Brit

Pro vaši informaci: Nová huť tam stojí víc než 50 let, tu nepostavil Mittal. Dříve byly další hutě ve středu města, Žofinská jen kousíček od divadla. A koksovny a jiné provozy. To bych vám přál vidět ty imise, akorát že to nikdo neměřil. Jak jsme to mohli přežít?

Teď polovážně:
Co když nadměrná hluková zátěž na festivalech má na lidský organismus větší devastující vliv než průmyslové exhalace? S těžkým průmyslem tady máme zkušenosti víc než 150 let. S výkonnými aparaturami sotva něco přes 20 let. Co když se důsledky projeví za delší dobu? Třeba už teď ta mužská neplodnost :-) Co tolik environmentalisty vzývaná předběžná opatrnost?
:-)

(odkaz)Brit | 21. 6. 2013, 14:18

Charles
Ne, to si nemyslím, ale jednalo by se o první (mini) políček. S gaunery se ve slušné společnost nemluví. To samé platí i pro některé další společnosti. Ale tyto věci asi pochopíte až za dalších 23 let.
PS:
Dovolil by si něco podobného Mittal v Rakousku, Německu, nebo ve Francii? Nedovolil!!! On pouze prokoukl lokajskou a bezpáteřní českou povahu.

krmič
Trošku demagogie, nemyslíte?

(odkaz)krmič | 21. 6. 2013, 13:40

Brit

Co tady vlastně v tom vražedném ovzduší děláte? Proč nejste doma na ostrovech? :-)

Zobrazen 1. až 20. příspěvek z 25