Diskuze k článku Ostrava je v centru, happening za živé historické centrum města

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Alex | 19. 3. 2015, 6:00

Nezbývá než usilovat o vstup do politiky

Jaký smysl má to ustavičné stěžování na (ostravské) poměry v komunální politice? A jaký význam má argumentovat platem Babky? Jednak to není nijak závratný plat (víte, kolik vydělává kvalifikovaný montér dojíždějící za prací do Vídně z Brna? - nedávno se o tom psalo v českém tisku), jinak do toho nikomu nic není. Ti, kteří vědí, jak je to vše špatné a jak by to mělo být, aby to bylo lepší, mají přece možnost účastnit se se svými vizemi politické soutěže, přesvědčit voliče - obyvatele Ostravy a pak prosazovat svůj program. Musí jen v tom "politikaření" uspět. Ukazuje se ale, že většinu obyvatel už takové nuance nezajímají, mají buď existenční starosti, nebo je jim to fuk, ale ani to není omluva pro rezignaci na boj o pozice v komunální politice.

(odkaz)jarnemec | 18. 3. 2015, 22:35

několik slov ke knihovně

1. Umístění Černé kostky (dále jen ČK) vycházelo s diskuze v letech 2004. Jde o kompromis, lepší byly úplně jiné místa, ta diskuze však skončila tímto kompromisem. (pro historický rámec: V té době Světlík chtěl DOV sešrotovat... a knihovnu ani nezakopl) Ctím demokratickou diskuzi a kontinuitu.

Umístění ČK není ideální, nicméně je na hlavní trase MHD z Poruby (VŠB-TU) do centra (OSU) a naopak. Na místě se již od 60. let minulého století plánovala koncertní síň, proto byl prostor v územním plánu veden pro účely kulturní... Jsou tam hned tři kulturní instituce - Divadlo Petra Bezruče, Janáčkova filharmonie a Dům kultury města Ostravy. Z centra by byly dostupné (z Masarykáče) za 7 minut, pokud by se dořešily Frýdlantské mosty.

2. ČK je výsledek regurelní arch. soutěže. Nestojí jen z důvodů politikaření.

A tlaku soudruha Babky a jeho rudých spolusoudruhů a přátel z řad rudých light, či bývalých soudruhů na krajskou radu v roce 2009/2010. Babka je zaměstnanec Světlíka, jeho plat je 1,7-2 mil. ročně, takže žádná "nicka" asi ;-) Byl to právě Světlikův tlak, který probíhal v rovině ústní, nic oficiálního. Viz odpovědi dle zák. 106 na mé dotazy v roce 2011 a 2012 na www.cernakostka.cz Palas (bývalý soudruh) opakovaně podporoval knihovnu v DOV, tehdy ještě v koksárenské baterii. Po připomínkách, že se tam knihovna nevejde, změnili umístění do vysokých pecí...

Projekt ČK stál již téměř 49 mil. a až do letošního ledna měl platné stavební povolení. Než se kopne za jakoukoliv jinou knihovnu, bude to stát obdobnou částku. jen objemová studie, na kterou DOV dostal dotaci od kraje stojí 0,6 mil. Kč.

O tom, že ČK měla již získané peníze a jen zmíněné politikaře zapříčinilo, že je nemá, snad psát nemusím.

3. Knihovna v DOV nebude řádně vysoutěžena v regulérní arch. soutěží. Jde o významnou veřejnou stavbu a bez arch. soutěže to považuji za netransparentní a takový postup nepřípustný.

4. Případná knihovna v DOV bude na soukromých pozemcích, což je nyní a zejména do budoucna pro kraj a město velmi nebezpečné a může se hodně prodražit.

5. DOV je momentálně obrovská "černá díra" na veřejné finance. Viz dotace kraje, města a EU, které do DOV jdou. Nic z toho nenísoučástí koncepce města. Vše je direktivně diktováno soukromým lobbingem přesd poltické činitele, v tomto případě zejména soudruhem Babkou.

6. Veškeré dokumenty k problematice jsou na www.cernakostka.cz Pokud bude někdo tvrdit, že něco ohledně ČK neví, tak jen tyto dokumenty asi nečetl, stejně jako nečetl tunu dalších materiálů a publikací k problematice. Mimochodem ty by si měl přečíst asi především Pleskot, možná by pak nenavrhoval békoviny jako Nová Palmovka aj. a mohl Světlíkovi lépe radit :-) (Bohužel Pleskot je již za svým tvůrčím zenitem a je to již jen obyčejný fakturant, nic víc... škoda, byl to nadějný architekt... Nicméně pro Světlíka dobrý...)

(odkaz)Jana | 16. 3. 2015, 19:00

Mne se Nová Karolina vůbec nelíbí, škoda, že nedostal přednost projekt, který vyhrál. Ale musím konstatovat, že v centru pomalu vznikají nové kavárny,kavárničky i cukrárny, ale stále je ještě dost prázdných výkladních prostor, zvláště na tř. 28. října. Také jsem hodně smutná z chátrající Ostravice, Hotel Palace. Proč ta náprava tak dlouho trvá. Také procházka velkým parkem a kolem Ostravice je moc pěkná.

(odkaz)jarnemec | 16. 3. 2015, 14:36

@ Olga:

Ano, vše již bylo tisíckrát řečeno a zde v diskuzích za posledních 8 let napsáno. Není důvod to neustále opakovat. Tak jsem to smazal. Kdo chce, ví to, kdo nechce vědět, nevidí. Jestliže jste si to stihl/a přečíst, fajn, stejně to bylo směřováno směrem k vám ;-)

Jediná nová informace (ne tak úplně) byla, že stále čekám, milá Olgo, na upřesnění, který to článek vás přiměl k tomu, myslet si, že Ostravablog.cz je "jedná velká žumpa", jak jsem se vás již dříve ptal.

(odkaz)Olga | 16. 3. 2015, 11:15

V 0.47 sem napsal prispevek pan Nemec a jak tak koukam, tak ted zmizel....

(odkaz)Olga | 15. 3. 2015, 23:26

Ja si proste jen nemyslim, ze je situace az tak spatna, jak je to tady presentovano. Libi se mi iniciativa Ostrava je v centru, protoze by bylo fajn, kdyby centrum ozilo, ale jednim dechem dodavam, ze to cele nevidim jako takovou katstrofu. Pomalu, ale prece, vznikaji kavarny a cukrarny v centru, a ja si proste nemyslim, ze Karolina znici centrum, je to jen vyvoj, a lide se podle meho nazoru zacnou do centra vracet. Ja si naopak myslim, ze se centrum proste jen "rozsiri", protahne, od Masarykova namesti pres Karolinu az k DOV. Me take silene mrzi Ostavice, ale nevidim to cele proste tak tragicky. Jak tady taky uz nekdo napsal, proste je to vyvoj... A Karolina mi vubec nevadi, chodim tam stejne tak rada jako do centra. Je uplne jina nez vsechna ostatni centra v zemi, ktere jsou "na jedno brdo", Karolina je uplne jina a ja ji mam moc rada.

(odkaz)Starý clown | 15. 3. 2015, 22:35

pro paní Olgu

Protože jsem těžký lokálpatriot, dobře chápu paní Olgu. Špatné je to, že negativa se hromadí, jak v NDM tak i v Ostravě a nás, patrioty obou to mrzí.
Těch negativních zpráv je na jednoho posluchače či diváka docela dost - vlastně se na nás hrnou jen negativní zprávy. O divadle, o Ostravě, o světě kolem nás, vraždy, války, podvody. Někdy je těžké to ustát.

Nicméně je to realita - fotil jsem prakticky stejná místa jako Werner Ulmann (ale nepotkali jsme se) a nějak je "doškareďovat" opravdu netřeba. To je prostě realita - vyprázdněné centrum a proti tomu poněkud bezduchá náhrada "Fukušima" tedy správně Nová Karolina.

19/3/2015 v 19:00 ve Fiducii bude smuteční setkání těch, kterým tahle pomalá smrt města vadí, přijde i "šumný" Radek Lipus - a já v skrytu duše doufám, že tam zazní něco nadějnějšího. Ale asi nezazní. Ale poslechnout si to půjdu.

(odkaz)Werner Ullmann ostravablog.cz | 15. 3. 2015, 21:53

pro Olgu a nejen jí

Pani Olgo je vidět, že pana Němce vůbec neznáte. Není klon je original a to mnohým vadí. Skoro 30 roků jsem žil v minulé době a váším příspěvkem na mě dychla tato doba. Říkali co brblate, co furt chcete, proč ukazujete na negativa. Je třeba se dívat k světlým zítřkům. Já světlé zítřky fotit nebudu. Jen realitu. Stejně jako Jarda nebude psat o rekordech pracovních kolektivů, ale budeme psát o problémech našeho milovaného města, protože stejně jako mi a jemu na Ostravě záleží. Což nevylulučuje, že i krásy Ostravy vám pani Olgo velice rádi ukážeme. Pokud zmizíte. Je to vaše volba a nikdo vám jí nebere.

(odkaz)Lobo | 15. 3. 2015, 18:54

To Jarnemec

Je prima, že ostravablog existuje, to je bezesporu. Úlety některých negativistických grafomanů jsou vždy a všude. Na druhé straně, kdyby osoba, píšící pod nickem Jana.K neměla čas od času docela trefné postřehy, asi by neměla odezvu, jakou má.

K happeningu na téma centrum: je prima, že takové akce jsou a snad budou, včetně veřejných debat. Důležité je, aby nesklouzly k pustému protestu pro protest nebo naopak k planému teoretizování. Nechce se mi věřit, že by majitelé nemovitostí v Ostravě byli zcela všichni takovými ignoranty, že by jim bylo jedno, zda se jejich majetek přiměřeně nezhodnocuje. Ovšem, k tomu je zapotřebí, abych tak řekl, referenční rámec, tj. vize, kudy se město ubírá, jaké jsou pilíře jeho rozvoje. Bude-li chtít mít aktivita za rozvoj centra tah na branku, měla by si klást za cíl právě vznik této vize - samozřejmě autoritativně vyjádřený reprezentanty města.

(odkaz)jarnemec | 15. 3. 2015, 13:58

@ Olga: :-D

Nikdo vás nenutí OB sledovat, číst a diskutovat, děláte to drobovolně. Nebo ne? Označujete OstravaBlog.cz za "jednu velkou žumpu". Prosím o konkrétní kritiku konkrétního článku.

Pokud však máte na mysli diskuzi, zejména asi diskuzi o NDM, když zde předsouváte "Janu K.", tak vás jen upozorním, že "tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost." ;-) Co napíše nějaká/ý Jana K. nebo nějaký/á Olga je věci jejich.

Pokud vám vadí, že Ostravablog.cz dává možnost na svém serveru volně diskutovat, tak k tomu asi snad nemám ani co napsat. Snad jen, pište jak je vám libo ;-)

(odkaz)Olga | 15. 3. 2015, 12:30

Nejste Vy pane Nemce naklonovana Jana K.? Me zacina pripadat, ze cely Ostravablog je jedna velka "zumpa" vecne nespokojenych a nastvanych lidi. Hledate jen, co je na te Ostrave spatne. Tak jak to napsala Vcelku spokojena divacka ve vlakne o NDM : jeste ze to tady vetsin lidi vubec necte. Ba naopak ani nevi, ze tento Blog existuje. Kdyby totiz toto byl pruzez obyvateli Ovy, pak by to bylo smutne! Nastesti neni! Ja se pohybuji mezi stastnymi, spokojenymi lidmi, kteri nebrblaji, chodi do divadel, na koncetry, diskutuji o tom, libi se jim to. A nenechaji si, jako to delam ja, nicit zivot tim, co k ctu tady. Asi stejne jako pan Ferdinand zmizim, bo to tady fakt nema smysl.

(odkaz)jarnemec | 15. 3. 2015, 12:06

Ano byl to happening a svým způsobem maškaráda. Šlo o protest zábavnou formou. Jde o druh komunikace, který asi nechápete a jsou vám bližší jiné formy. Vpořádku.

Fotoreportáž je jen částí záznamu, důležité bylo být spíše u toho a slyšet, že to co lidé v těch "maškarádách" říkali, již tolik humorné není. Možná zkuste kouknout nějaká videa a záznamy z akce... zde je hned několik odkazů: https://www.facebook.com/ostravajevcentru

Dá se říct, že ti co tyto lidi "neberou" jsou skutečnou maškarádou, že Ostrava se stala jednou velkou maškarádou. Nevím, otázky by byly, odpovědí chybí... proto je však lidé hledají, že. Pro vás je ten happening možná schromážděním "šašků", pro mě jste "užitečný idiot" (pokud vycházím z dlouholeté zkušenosti v místních diskuzích), nebo chcete-li "šašek" skrývající se za "anonymitou".

Co vás k tomu milý Alexi vede? Chápu, že jde spíše o názor, vycházející z dlouhodobé osobní záště proti některým lidem zapojeným do této "maškarádní" akce ;-) Dodnes si vzpomínám na tento váš příspěvek, který o vás vypovídá více než by jste asi chtěl: http://ostravablog.cz/foto/verejna-budova-krajskeho-uradu-aneb-verejne-toalety-naruby/diskuze/vsechny/#prispevek16386

(odkaz)Lobo | 15. 3. 2015, 9:48

Alexi, a co má podle vás smysl?

Jste developerem nebo investorem, abyste v centru města realizoval nějaký smysluplný projekt? Nebo vám prostě stav centra Ostravy nevadí? Anebo jste tím, pro kterého platí: Hlupákovi všechno hloupé?

(odkaz)krmič | 13. 3. 2015, 21:14

Napadlo mě hned při shlédnutí v podstatě totéž, co píše Alex. Ale raději jsem to nenapsal. :-)

(odkaz)Alex | 13. 3. 2015, 20:00

Jaký má smysl taková příšerá maškaráda?

Ani se nedivím, že lidi, kteří se předvádějí jako šašci, nikdo nebere vážně. Co vás k tomu lidi vede, takhle se ztrapňovat. Ale jak se říká "blahoslavení chudí duchem...".

Zobrazen 21. až 35. příspěvek z 35