Diskuze k článku Otevření infostezky v okolí bývalého módního domu Ostravica-Textilia

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 16:17

* NA VAŠÍ POZOR RYCHLÉ PŘIPRAVENÍ V PLNÉ BEZPEČNOSTI NA 2,8%.

Ohledně všech problémů s půjčováním peněz kontaktujte madam
Momir NJEZIC. Tato půjčka ve výši 50 000 EUR s ním vrátila chuť mému životu. Pokud jde o vaše půjčování peněz, kontaktujte ho, on
určitě vám pomůže.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)Lobo | 30. 5. 2015, 20:06

To jarnemec

To bude nejspíš, pane Němče, vědět každý, že je to podle domů s podloubími na dnešní ul. Dlouhé, Velké a Muzejní - dříve Střelniční.

Ty domy kdysi bývaly součástí pitoreskního, víceméně živelně se rozvíjejícího centrálního městského prostoru. Pak byly asanovány a víceméně nenahrazeny, takže slouží za symbol devastace původního městského prostoru.

Myslím ale, že žádná nostalgie po nich není na místě. Není možné předpokládat, že když jsou v městském centru tak zoufale zanedbány mnohem kvalitnější budovy, že zrovna Lauby by nyní fungovaly lépe. Spíš ne. Vždy totiž platí, že pro každou historickou, fyzicky dožilou budovu je nutno nalézt funkční a ekonomický smysl, který by odůvodnil prostředky, nutné k jejímu udržování - bez ohledu na to, jsou-li to prostředky veřejné nebo privátní. A pro Lauby si žádnou kvalitní prognózu představit neumím, zejména když vidím, co se děje s tím, co zůstalo zachováno

(odkaz)jarnemec | 30. 5. 2015, 19:16

Lauby

Víte co to slovo vůbec znamená? Z čeho, z jakého slova, ten místní název vznikl?

(odkaz)vilma | 30. 5. 2015, 11:58

divný název spolku - Lauby jak známo - základna ostravských prostitutek -
teď název pro spolek lidí usilujících o opravy zdevastovaných domů - to
je nějaké pomýlené - nebo co to má vyjadřovat

(odkaz)Starý clown Ferdinand | 30. 5. 2015, 10:08

Pro Krmiče:

Těch kolonek mi osobně líto je. Hodně líto.
V jedné takové jsem prožil své dětství.
Svérázný svět.
Už existuje jenom v mé paměti a na několika fotkách.

(odkaz)krmič | 29. 5. 2015, 23:03

U těch asanací jsem pozapomněl na staré kolonie, ano, tam vám dám za pravdu, že se asanovalo do zblbnutí. Ale těch kolonií mi tedy opravdu líto není.

(odkaz)krmič | 29. 5. 2015, 21:59

I když to srovnám s budovami v DOV, tak možná zas až takové potíže ne. Ale co dělat, stalo se :-(

(odkaz)krmič | 29. 5. 2015, 21:53

Myslím, že v Ostravě se asanovalo mnohem méně než v jiných evropských městech. Ovšem ty Lauby si to plně zasloužily. S takovou historií běžte někam...
Čeho je mi opravdu líto, je ta obrovská budova uhelného prádla na Karolině. To byla krása. Ovšem dovedu pochopit, že by s tím byly potíže.

(odkaz)Jana K. | 29. 5. 2015, 15:11

Lauby

Já si Lauby pamatuji. Nevábné, plesnivé, navlhlé místo, kde bylo nebezpečno. Ale přesto všechno jsem tam tu historii viděla a cítila. Jenže ten pověstný hury, bury ostravský systém se nikdy s ničím nepáral. Takže se asanovalo do zblbnutí. Trošku odbočím. Asi před 2 týdny jsem šla kolem bývalého městského hřbitova (v sousedství bolševického kulturáku)a když jsem ho přecházela (ten bývalý hřbitov, dnes, "park" :-/, tak jsem měla strašně blbý pocit. A když jsem se zastavila na místě bývalého krematoria (ojedinělá kubistická stavba), tak mi začalo být až špatně. Už se tam zase dlouho neobjevím. Lauby si moc dobře pamatuji.

(odkaz)krmič | 29. 5. 2015, 14:58

Lauby

Nevím jak to mysleli, na svých stránkách to nevysvětlují, ale ten název spolku Lauby nezní moc sympaticky. Natož pak důvěryhodně.
Víte, co to byly Lauby?!
Kdo z vás tuto příšernost pamatuje?

(odkaz)Jana K. | 29. 5. 2015, 14:34

to Lobo

Souhlasím.

(odkaz)Lobo | 29. 5. 2015, 14:05

V tomhle svém závěru se, myslím, paní Jano mýlíte.
Ze zkušenosti vím, že značná část, dokonce bych řekl, že zcela rozhodující většina obyvatel Ostravy má ke svému městu velmi blízký vztah. I když je to takový spíše kajnarovský - člověka hořce mám rád - vztah (mám samozřejmě na mysli básníka Josefa Kajnara, nikoli bývalého primátora).
Právě tato ambivalence, způsobené různorodou rodinnou a nacionální "anamnézou", sociálním zázemím, vzděláním a přirozenou kultivovaností, dělala a dodnes dělá z Ostravy naprosto unikátní společenství - spolu s pitoreskním prolínáním bydlení, průmyslu, vysoké kultury, originální mluvy a temperamentu, environmentální postiženosti a dalších ostravských specialit.
Toto vše jsou v rámci republiky a střední Evropy jedinečně nakonfigurovaná témata, se kterými se dá skvěle pracovat: kulturně, společensky, edukativně, ale i (proč ne) komerčně.
Jestliže se tenhle jedinečný ostravský odér v posledních letech smazává a z Ostravy se pomalu stává zaměnitelná mašinka na bydlení a přežívání, není vinou zdejších obyvatel, protože mezi zdejší povahové rysy prostě nepatří schopnost nějak hromadně vztah ke svému městu explicitně vyjadřovat.
Pokud se vůbec někomu dá připsat vina, je to nejspíš naprostá myšlenková impotence reprezentantů města - v krajních případech kombinovaná s osobní chamtivostí a mentální přiboudlostí.
Je sice pravda, že jaký lid, taková vláda. Ale to není všech těch omezených Tošenovských, Babků, Madejů, Zedníků, Kajnarů a dalších duševních gigantů omluva. Protože oni se o tyto své pozice, na rozdíl od zbývajících 300 000, drali.

(odkaz)Jana K. | 29. 5. 2015, 13:13

Aby bylo jasno, já těmto lidem fandím, moc fandím, ale na druhou stranu se na ně dívám s mírným úsměvem. A i když to nikdo nechce slyšet, a opět zde někdo přijde s názory že Ostrava má 2 univerzity a kdo ví co ještě, tak největší problém tohoto města je jeho sociální složení, složení SKUTEČNĚ bydlících lidí v Ostravě. (Ne, že někdo pracuje 20 let v Londýně a stále je přihlášený v Ostravě.) Starousedlíků je zde minimum a drtivé procento obyvatel Ostravy jsou potomci dělníků a horníků, kteří třeba dnes mají čtyřicet a více, mají i vysoké školy, ale to něco jim vždy bude chybět. Je to jako když si zbohatlík koupí zámek a hraje si na šlechtu.

Zobrazeny všechny příspěvky (13)