Diskuze k článku Výstavba Nové Karoliny odstartovala programem pro deset tisíc lidí

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Michal B | 14. 6. 2008, 0:45

to jarmenec

To byl fftip, pochopitelně :-) Jinak, co jiného je umění, než společensky tolerovaný kýč:-) ?
Ale přiznám se, že někdy při pohledu na některé umělecké výtvory přemýšlím, jestli jsem z Marsu spadl já nebo autor:-)

(odkaz)jarnemec | 11. 6. 2008, 12:34

ps k sochám ve veřejném prostoru

Jinak k tématu soch v Ostravě je i tento článek z r. 2006 z A2: www.tydenika2.cz/archiv/2006/8/rittsteinuv-usvit-v-ostrave
(Text Martina Strakoše v Protimluvu k tomuto tématu zde byl před lety již probrán :-)

(odkaz)jarnemec | 11. 6. 2008, 12:28

to wo.ls:

Takový Aleš Veselý by byl fajn.
www.ales-vesely.cz/monumenty12.html
www.ales-vesely.cz/monumenty24.html
www.ales-vesely.cz/monumenty9.html
www.ales-vesely.cz/monumenty7.html

(odkaz)wo.ls | 11. 6. 2008, 10:55

Nebylo to ani tak o tom, co je vysocháno, jako o tom, jak to působí. A podle mne by to opravdu chtělo něco velkého, dominantního.

(odkaz)Dali | 11. 6. 2008, 9:46

Souhlasim s jarnemcem, samozřejmě že napodobovat sochu sv.Václava nebo neco podobného v dnešní době je hloupost. Každá doba má své a napodobovat cokoliv je kýč. A to že se někomu nelíbí jedno dílo - Úsvit (ani já mu nefandím), neznamená že by bylo správné napodobovat 19. století, sorelu nebo jinou dobu a dělat imitace.

I dnešní doba přináší pěkní díla. Ikarus z let devadesátých mě nepobuřuje a na Prokešovém náměstí se hezky usadil, a našly by se i jiné. Myslím že je to trochu i o materiálu, plech asi není to pravé.

(odkaz)LabBrab | 10. 6. 2008, 22:22

to jarnemec

a proto miluju plastiku Úsvit před domem umění :)

(odkaz)MiB | 10. 6. 2008, 21:28

Tam bylo jeom 10 000? Já myslel, že se očekávalo až 30 000!

(odkaz)jarnemec | 10. 6. 2008, 19:50

to wo.ls:

Já se snažil jen naznačit, že některé věci jsou přeci jenom mimo - resp. mimo smysl umění, považujeme-li sochy a plastiky ve veřejném prostoru za umění (je pravdou, že mnohé umělecké artefakty by se nazvat uměním nedaly). Ale to je téma pro jinou debatu.

K vaší ukázce: Foley (sochař) je sice fajn, ale ve své době. Dnešní umění je jinde. Nechci zde vytvářet žádné příspěvky o historii a vývoji umění za posledních 200 let, ale zkusme se nad některými věcmi pozastavit. Nestůjme ve vývoji našeho myšlení 200 let zpět. Chcete-li dominantu, lze ji vytvořit i v současném tvůrčím jazyce. Bohužel tomu většinou brání jistá omezenost těch, kteří o těchto věcech mohou rozhodnout (financování atd.)... (Osobně beru jakýkoliv i sebemenší projev, třeba jen vůle, za zázrak.) A možná i jistá neznalost těch, kteří vnímají umění v jazyce první poloviny 19. století (nic proti umění 1/2 19. st., ale tento "jazyk" patří přeci jenom své době).

(odkaz)wo.ls | 10. 6. 2008, 15:43

pro jarnemec

Díky, zajímavé odkazy.

Já si ale místo plaket, bust a tématických soch představuji spíše sochu celého člověka v životní, či lehce v nadživotní velikosti, na pěkném podstavci.

Když to přeženu, tak něco takového:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:OConnellMonument.JPG

Stačila by mi ta horní část bez těch okřídlených krasavic dole, ale s nimi by to bylo lepší. Prostě něco nepřehlédnutelného, dominantu, jako je svatý Václav v Praze u muzea.


(odkaz)jarnemec | 10. 6. 2008, 14:20

to wo.ls:

odkazy na sochy a plastiky v Ostravě:
www.sca-art.cz/realization/city.php?c_id=81201 (Mor. O. a Přívoz)
www.sca-art.cz/realization/ostrava.htm (další)
http://linmmo1.mmo.cz/galerie/sochyx.html

A speciálně např. www.sca-art.cz/artists/pictures/5043h.jpg (olomoucký arcibiskup Rudolf).

K soše Sýkory od Babraje - naproti na zdi býv. spořitelny je i deska s portrétním reliéfem, jde sice o jistou "tvůrčí" licenci, ale asi to splňuje vaše očekávání "rozpoznání" ;-)

(odkaz)wo.ls | 10. 6. 2008, 13:58

No je pravda, že soch známých rodáků v Ostravě mnoho není. (Horko těžko teď vzpomínám, kde je jaká a nemůžu si vzpomenout na jinou než na sochu Miloše Sýkory - no a zrovna takovou mučednickou jsem na mysli neměla - člověk z toho ani nepozná, jak vypadal).

Líbila by se mi pěkná jezdecká socha (jak už jsme říkali, že by mohla stát před novou vědárnou) . Nebo by mohli vysochat (z kovu ovšemže) zakladatele Vítkovic arcibiskupa Rudolfa, nebo třeba pozdějšího majitele Rotchilda. No ale to by asi bylo více k věci v Nových Vítkovicích, pokud se to uskuteční.

(odkaz)xxx | 10. 6. 2008, 13:24

Ty sochy v kanálech by nemusely být špatné. Zvlášť když by představovaly současné české a ostravské politiky.:)

(odkaz)jarnemec | 10. 6. 2008, 10:23

to Michal Bayer:

To by však byl tak trochu kýč, nemyslíte :-)

(odkaz)Michal Bayer | 10. 6. 2008, 10:18

Vozík

Vozík se mi určitě líbí, je to milé už s ohledem na historickou tradici. Víc takových nápadů... Osobně se mi třeba líbí kovové sedící sochy na lavičkách, popř. vylézající z kanálu, tak jak to mají třeba na Slovensku. Takový sedící havíř.. :-)

(odkaz)Vojta | 9. 6. 2008, 21:48

No ne, že by se mi nápad s vozíkem nelíbil, je to přece jen tradice. Ale nechtělo by to něco trochu víc reprezentačního. Nebyl bych třeba vůbec proti nějáké moderní kašně. (Ve městeě jich je jenom pár, ale jak jsou teď ty tropické horka, trochu to osvěžovalo vzduch) Nevím když si to představím, tak jestli ten vozík bude takhle velký bude to náměstí docela prázdné.

(odkaz)Pixxel | 9. 6. 2008, 21:41

Další fotky z akce Nová Karolina...
http://www.pxfiles2.ic.cz/photos/nova_karolina/index.htm

(odkaz)wo.ls | 9. 6. 2008, 19:40

Ten vozík na uhlí je dobrý nápad. Oceňuji, že bude mít čestné místo uprostřed náměstí. (asi by ale měl být vysoko, nebo přiklopen, aby se z něj nestal odpadkový koš).
Jen více takových milých drobností.

Zobrazeny všechny příspěvky (17)