Černá kostka snad bude. Na oslavy je ovšem brzo

Boj za Černou kostku ukázal, že má smysl se ozvat

24. 2. 2010, 14:58 | Komentáře | Dimitrios Vlasakudis

Černá kostka, nová budova pro vědeckou knihovnu, má těžký život. Když to po letech odkladů už vypadalo, že se kraj do stavby pustí, nové zastupitelstvo projekt stoplo s tím, že je nákladný. Podle informací z minulého týdne Černá kostka přeci jen bude. Otázka je, za jakou cenu, v jaké podobě a jestli z kostky nezbude něco úplně jiného.

V roce 2004 vyhráli renomovaní brněnští architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař architektonickou soutěž na novou budovu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Ta padesát let sídlí v provizorních prostorách Nové radnice, kde knihovně chybí takřka vše od prostoru pro ukládání knih až po toalety.

Obrat o 180 stupňů

Krajskému vedení v čele s ODS trvalo čtyři roky, než sehnalo peníze, natož aby se začalo stavět. Nové krajské zastupitelstvo s převahou ČSSD a KSČM loni projekt po vyhraných volbách (2008) stoplo kvůli finanční náročnosti (1,5 miliardy i s parkovacím objektem). Na obranu „Černé kostky“ po pár měsících vznikla občanská iniciativa (web) a tím začal příběh, který zatím v Ostravě nemá obdoby.

Díky relativně rozsáhlé petici (4000 podpisů v převážně nekulturní Ostravě a s rektorem Ostravské univerzity nebo primátorem, kteří Černé kostce nepřáli, to není málo), několika besedám, akcím a především soustavnému a trpělivému vysvětlování nepravd a nepřesných údajů se minulý týden zadařilo. Ti samí lidé na kraji, kteří kostku odpískali, obrátili o 180 stupňů a prohlásili, že se stavět bude.

Můžeme spekulovat, do jak velké míry to byla zásluha předvolebního guláše (blíží se volby do parlamentu a zastupitelstva), do jaké míry jiných souvislostí (snad snaha získat prostředky z EU na jiné účely?) a do jaké míry to byl tlak Ostravanů, kteří si Černou kostku prostě vydupali. Vliv mohl i mít i ten prostý fakt, že kraj nesehnal jiné prostory, kam by knihovnu přestěhoval.

Jisté je jedno: občanské aktivity kromě upozornění na problém obvykle k ničemu nevedou. Politikové a úředníci si totiž dělají, co chtějí, a je dávno rozhodnuto. Teď se zadařilo. Je to mimořádně dobrý signál pro celou Ostravu, který ukazuje, že má smysl se ozvat a bojovat za dobrou věc. Nemluvě o příznivé zprávě, že se Černé kostky chytli studenti minimálně Ostravské univerzity a vzali ji za svou. Třeba to s tou nekulturností nebude až tak špatné.

Bez vody, plošiny a s katedrou jazyků

Projekt v nové, osekané podobě s sebou nese řadu otázek. Jak řekl historik architektury Martin Strakoš, jeden z iniciátorů občanské iniciativy za Černou kostku, pro MF Dnes: „Od záměru k realizaci je daleko“. Kraj už teď hlásí, že projekt kvůli redukci nákladů oseká. Část budovy má obsadit katedra jazyků Vysoké školy báňské, která bude platit nájem, a tím knihovna ušetří na provozních nákladech. Pryč půjde vyhlídková plošina a vodní plocha, v níž se měla budova zrcadlit, šetřit se bude i na materiálech.

Co tedy zůstane z původního projektu Černé kostky, nikdo neví. Také termín výstavby (2011–2013) rozhodně není stoprocentně jistý. A bůhví, jak to nakonec bude s rozpočtem. Kraj nahlásil, že se ušetří 400 milionů, reálná úspora bude ale 100 milionů. Kraj totiž nepostaví parkování za 300 milionů, jak stálo v původních plánech. Opřít se ani nedá o vyjádření samotného hejtmana Jaroslava Palase, který znalost projektu Černé kostky „prokázal“ mimo jiné prohlášením, že patro o rozloze 1200 metrů čtverečních pro tři pracovnice je luxus. Ve skutečnosti jde o patro s veřejnou výpůjčkou knih, v němž tři pracovnice zajišťují provoz a prostor zaplňují čtenáři.

Podobná vyjádření krajských radních včetně plánovaných úspor ukazují, že na oslavy je ještě brzy. S kostkou to totiž může dopadnout všelijak. Pozitivní a dobrou zprávou pro Ostravu však zůstává, že v podobných případech má smysl se ozvat.

Diskuze | 70 příspěvků (poslední 5. 8. 2012, 16:40)