Diskuze k článku Černá kostka vstává jako Fénix z popela

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)jarnemec | 17. 10. 2016, 12:58

Zákon č. 37/1995 Sb.:
§ 3 (1) d) "jeden regionální povinný výtisk [...] místně příslušné krajské knihovně podle sídla vydavatele."

§ 5 (3) "Krajský úřad uloží vydavateli, který neodevzdal povinné výtisky podle § 3 tohoto zákona, pokutu do výše 50000 Kč."

(odkaz)Jana K. | 17. 10. 2016, 11:57

Musí leda tak umřít. V reálu se nic takového neděje a já to celkem schvaluji, protože těch musí je už tolik (ve všech oblastech), že škoda slov. A dokud se budou zaměstnanci MSVK chovat tak jak se chovají, tak bych tam také nic nedávala. (Věřím, že chování je způsobeno jejich otřesným zázemím a potom i tím, že jsou stále zaměstnanci z minulé doby, kteří se neumí chovat.)

MSVK se v minulosti zaměřovala na technické, částečně i medicínské obory. V mnoha dalších oblastech velmi často zaostávala a zaostává a pro mnohé společensko-vědní obory je krajně nedostačující. Celkově je to dáno i tím, že VŠB je taková polovysoká škola a OU je kapitolou sama pro sebe. Nicméně by nebylo na škodu zahájit myšlenku na fúzi mizerní Univerzitní knihovna OU a v mnoha oborech nedostačující MSVK. Na závěr si neodpustím poznámku,že byla velká chyba, že vědárna s GVUO přeš.pod kraj. Obě instituce měl spravovat stát. Ale to jsem zpátky u té ostravské předposranosti a neschopnosti cokoliv vyjednat.

(odkaz)jarnemec | 17. 10. 2016, 10:44

Pokud je vydavatel z Moravskoslezského kraje musí dát povinný výtisk Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě, viz zák. odkazovaný v mém předchozím příspěvku. Nebo viz http://www.svkos.cz/informace-o-knihovne/knihovni-fond/clanek/povinny-vytisk/

Mimochodem novinky ve fondu najdete zde: http://www.svkos.cz/informace-o-knihovne/knihovni-fond/clanek/novinky-ve-fondu-knihovny/

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 23:57

Místní produkci dost sleduji a vědárně z ní nenajdete skoro nic. A to že tam jsou třeba "Vaše" Dělnické kolonie, nebo ty na kterých jste se graficky podílel, ještě nic neznamená. To je spíše důkazem toho, že máte pět pohromě a na tyto "detaily" nezapomínáte.

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 23:49

Oznámení je jedna věc a povinné zasílání věc druhá. MSVK už ani nemá finanční zdroje, aby ty lepší odborné věci kupovala. Takže vždy záleží na vydavateli, ale i na samotném autorovi (!), do jaké míry je osvícen a knihovně ten daný titul poskytne zdarma - jako dar. Bohužel, mezery v MSVK začínají být čím dál tím větší.

(odkaz)jarnemec | 16. 10. 2016, 23:36

Moravskoslezská vědecká knihovna je příjemce tzv. povinných výtisků, viz https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/oddeleni-periodik/povinny-vytisk/prijempv a https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/oddeleni-periodik/povinny-vytisk/zakonypv Pokud to zjednoduším, je-li vydavatel místní, dává zdarma výtisk místní "vědárně" a všem ostatním má povinnost vydání publikace oznámit.

@ Alex: Nedá se říct, že váš názor nesnáším. Aneb klidně si mějte svůj názor, klidně ho pište, hlásejte. Prostor zde máte. Prostor je tu pro každého.

@ Krmič: Uživatel vědecké knihovny nemusí být vědec. Pokud nejste tyto informace schopen najít, tak zkuzte použit nějaký ten vyhledávač, když už je knihovna na h***, jak tvrdíte. Nebo si zkuste do té provizorní ostravské knihovny zajít, pár publikací tam mají. ;-)

(odkaz)Starý klaun Ferdinand | 16. 10. 2016, 23:36

Na Marsu, pane Krmiči!

To ovšem vysvětluje úplně všechno! [;>D

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 23:27

Na Marsu, pane Krmiči!

(odkaz)Ferdinand, starý clown | 16. 10. 2016, 21:58

Pár slov stranou:

Tištěná forma informací je sice zastaralá, ale nepodléhá trendům "moderního kódování". Často je třeba předělávat celé rozsáhlé archivy, protože formát dat už není "moderní" - nejsou už programy, přístroje, nosiče. U psané informace to šlo velmi zhruba od hliněných destiček přes papyrus, pergamen na papír. I tak máme dnes potíže se čtením pár tisíc (set) let starých informací.
===
Při tempu rozvoje techniky, který je nejčastěji veden snahou prorazit na komerčním trhu (např. nové a nové kodéry videa) jsou pokusy o nějakou rozumnou "normalizaci" předem ztraceny - komerční zájmy vše převálcují.
A snadnost digitalizace jakéhokoliv obsahu (text, obrazy, zvuk, video) vede k tomu, že se plní disková pole všech možných úložišť ("cloud") nesčetněkrát dublovanými informacemi, jednak informacemi marginálními i zcela zbytečnými, balastními. Je čím dál tím těžší se v nich vyznat - natož ověřovat jejich pravdivost.
===
Někdy si říkám, že to středověké ruční opisování knih mělo něco do sebe. Opisovalo se jen ty nejpotřebnější, nejužitečnější.
===
Kostka mi spíše než Kaabu připomíná mimozemský černý kvádr z Kubrickovy Vesmírné Odyssey. Vstup do jiného vesmíru.
A nic podobného tady nemáme - snad jen "zábavní centrum Nová Karolina". Ale ta mi připomíná několik použitých krabic složených na dvorku, aby nepřekážely. Měřítko 1:75.
Projekt lázní nebo tropického skleníku vytápěného podzemními vodami na tomto prostranství dokonale zapadl do zapomnění. A to ještě nebyla Ostrava v pr..i, jak obvykle píše vševědoucí nick Jana K.

(Taky ten projekt nakreslili "blbí Poláci", že? Máme přece vlastní architekty, no ni?)

(odkaz)krmič | 16. 10. 2016, 21:58

Jana K.
Takže ta knihovna je tedy tím tuplem na ho... :-)

Ale já jsem se ptal kde vy publikujete.

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 21:34

to Krmič

Když někdo publikuje v impaktovaných časopisech, tak předpokládám že je minimálně Ph.D. a takový člověk by mohl vědět, že v Česku není povinnost zasílat výtisky s ISBN či ISSN do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 21:26

Ne, pane Alexi! To s ideologií nemá nic společného. Já jsem se pouze pokusila napojit a na Váš styl uvažování a začala fantazírovat: na co vlastně větší Dům umění (GVOU), když průměrnému Ostravanovi je nějaká galerie ukradená, na co vlastně koncertní sál pro JFO, když máme vítkovickou halu, vítkovický plynojem a Dům kultury, na co vlastně NDM, když jsou jsou přenosy z MET, nebo z Velkého divadla v Moskvě, na co několik činoherních souborů, když jednou za měsíc přijede Zounar, Vašut a další šmíra a na co ZOO, když z toho smogu nám všechny zvířata dříve nebo později pozdechají. Aby bylo jasno, pane Alexi! Ostrava měla 220 let uhlí a a když se ohlédnete, tak nemá nic. Nebýt Prokeše (Nová radnice) a paradoxně Pešky (Palác kultury a sportu - dnes zásluhou Štěpánka s spol. je z něho ohavné vrabčí hnízdo), tak nemá ani tyto dva "symboly", které z Ostravy dělají, alespoň v náznaku, velké město. Já tu kostku vnímám jako symbol, jako něco, co Ostravu mohlo posunout dále a připadá mi 100x smysluplnější než naprosto zvrhá DOV, která nás v brzké době finančně zrujnuje!!!

(odkaz)krmič | 16. 10. 2016, 21:21

buranství?

Jana K., jarnemec - vy publikujete v impaktovaných časopisech?
Jen tak,abych měl představu kdo je tady vědec (neb přece má jít o VĚDECKOU knihovnu).

(odkaz)Alex | 16. 10. 2016, 20:49

ad Černá kostka - Kába

Jarnemec a Jana. K jsou příkladem české nesnášenlivosti s jinými názory. Kdo nemá jejich názor, je nepřítel a hned ho nálepkují. Pan J. si přečetl, co napsal Černý o čecháčkovství a tak to teď všude používá, když není "po jeho". Kdo nemá jeho "rozhled", je měšťák a čecháček. Argumentujete nikoli věcně, nýbrž ideologicky. Jednoduchý člověk. Byli byste vzornými svazáky v 50. letech, také byste omílali fráze, jako to děláte teď. Prostě komu se ta kostka nelíbí, kdo má jiné představy, dostane cejch. Vy jste ti jediní majitelé pravdy.
V Ostravě léta nejsem, působím jinde, ale pokud bych se měl za sebe vyjádřit, tak bych Ostravě podobnou zrůdnost nepřál.

(odkaz)jarnemec | 16. 10. 2016, 20:25

Oni nevystupují jako burani, oni jsou maloměští burani, čecháčkovského typu (dle definice Václava Černého) ;-) Ale co už, je to tak a co naplat.

Knihovna v dnešní době je potřeba. Bohužel podobní lidé jako Novák, Babka, Palas, bohužel i Kajnar a v této diskuzi např. aka Krmič či Alex tuto skutečnost nechápou. Dívají se na svět omezenou škvírkou své neznalosti či nechápavosti potřeb dnešního světa.

Snažím se jim zde obzory rozšířit, ale u některých je to jednoduše marné. Nevadí. Čas je neuprosný a jedině běh času ukáže, kdo má pravdu ;-)

(odkaz)Alex | 16. 10. 2016, 20:22

odpověř pro zachránce světa "otazník"

Jste ukázkovým příkladem toho, že v internetové diskusi nikdy nemůže jít o soutěž argumentů. Takže jinak. Dnes někde proběhla zpráva, že v době studené války u nás bylo 15 cílů pro nukleární zbraně. Vše se vyvíjí, zvlášť v tom "dnešním rozdrbaném světě", jak to hodnotíte. Dnes jich asi rozhodně míň nebude, jenže míří na nás z jiné strany. Tak se musím - abych se držel vaší logiky - také zeptat, co s tím chcete jako zachránce světa dělat? Co budete dělat, až nebude dodávána elektřina, nebo nepoteče voda? Internet nemusí být, nemusí být dodávka elektrické energie, nemusí být spousta věcí, ale tak se uvažovat nedá. Jsou sice lidé připravující se na život po kolapsu civilizace, ale to je naivní představa o způsobu trvalého přežití. Když nepůjde internet, nebude hloupých diskusí, peticí a debat v antikvariátu, lidé se budou sakra muset starat. Tedy pokud budou existovat. Nějaká černá kostka jim bude s prominutím u prdele. Vycházím proto z toho, co je. Neznáte ono rčení "kdyby byly v ř.... ryby.....". Tak asi tak.

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 19:57

Pan Alex zase provokuje a je rádo by za světáka, který publikuje o s to šest :-/ (Mj. když jste takový světák, tak ta Vámi uvedená povinnost zasílat povinné výtisky pro ostravskou vědárnu (dnes Moravskoslezská vědecká knihovna) neplatí - vše probíhá asi tak, že má-li např OU nějakou hodnotnou publikaci s ISBN, tak ji autor/autorka vezme pod paži a pěkně ji tam odnese /nebo zašle a příslušná pracovnice mu/ji poděkuje za dar...) A celkově mi přijde, že s panem Krmičem vystupujete jako pěkní burani, protože budeme-li uvažovat jako vy dva, tak Ostrava nepotřebuje nic - pouze zhasnout a utéct. Pravda, někteří na tom zdárně pracují.

(odkaz)? | 16. 10. 2016, 19:38

Jo a co budete dělat Alexi když nebude dostupný internet. I to se může
v dnešním rozdrbaném světě stát nebo ne? Podle mě k tomu jednou musí
dojít, tak jako začal, tak i skončí. Pro záchranu světa, jak jsme ho znali.

(odkaz)Alex | 16. 10. 2016, 19:10

Je toto vůbec zapotřebí?

Dnes se produkuje obrovské množství tištěných publikací, které nikdo nečte. Knihovny pak v určitých intervalech vyřazují část svého fondu, protože žádný prostor není nafukovací. V Česku je povinnost zasílat povinné výtisky na desítky knihovnických institucí, je to zbytečné, protože časem se z toho spousta stejně vyřadí a úplně stačí Národní knihovna ČR a pak snad ještě dvě knihovny, kde bude pro futuro vše, co kdy vyšlo a co ještě vyjde. Pokud nebude určitá publikace digitalizovaná a přístupná on line, není problém objednat tam, kde je a dojde - za malý poplatek - mailem. Třeba článek z nějakého odborného časopisu. Abychom si rozuměli - není řeč o beletrii. Za dva roky mám dva články v impaktovaných časopisech, a v obou případech to je časopis elektronický (nejde o "společenské vědy!") Snad 90 procent vědeckých časopisů je dnes v e-formě. Metody publikování odborných textů se změnily! A s tím i role knihoven. Ostravská "Kába" nikdy nebude mít fond jako NK ČR, kde je skutečně vše, co u nás kdy vyšlo. V tom směru je zbytečná, ty stolečky ve studovně jsou z jiného světa. Služby knihoven využívám trvale, ale už 4 roky jsem fyzicky v knihovně nebyl! Čerpán z knihoven na dálku. Tištěnou knihu si koupím, jestliže jsem přesvědčen, že se k ní po přečtení ještě někdy vrátím. Jinak výhradně e-publikaci. Mladí již tak konzervativní nejsou, nemají problém číst v tabletu nebo čtečce. Z toho hlediska vidím tu ohavnou krychli jako zbytečnou věc. Že se to líbí v nějakém antikvariátu nebo architektům nemůže ještě ospravedlnit mrhání miliard z veřejných zdrojů. Jinak - knižní fondy se digitalizují strojově, zbytečná starost "kdo to udělá".

(odkaz)krmič | 16. 10. 2016, 18:02

Alex - bingo!

Ta Kaaba mě nenapadla, i když se mi Černá kostka od začátku nelíbila. Ale to sedí!
Bude to muslimům lichotit, nebo to budou brát jako rouhání? :-)
A asi má Alex pravdu i v tom ostatním.

No, snad na to nebudou peníze.

Zobrazen 21. až 40. příspěvek z 44