Diskuze k článku Černá kostka vstává jako Fénix z popela

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)jarnemec | 16. 10. 2016, 16:30

Naopak, knihovna je v dnešní společnosti, v 21. století velmi potřebná.

Všichni ti, co mluví o tom, že knihovna není - v této době, v době internetu apod. - třeba, jen poukazují na svou neznalost. Ve vztahu k Černé kostce to řekl poprvé (v roce 2007 na půdě Ostravské univerzity) tehdejší primátor Kajnar.

Vždy si položím otázku a kde budeme mít ty miliony knih, kde budou uloženy? A kdo je všechny zdigitalizuje? Kde budou ty uložiště zdigitalizovaných knih a dalších budoucích dat? Kdo se o to všechno bude starat? Položili si tyto otázky i ti, co tvrdí, že knihovna nemá smysl? No a pak se podívám na všechny funkce knihovny v 21. století, které jsou komunitní a popularizační či informativní. A ta komunitní činnost bude možná ta nejdůležitější...

Knihovna není jen sklad knih. Pro inspiraci třeba tento článek (těch důvodů je více, ale pro začátek stačí tohle): https://www.respekt.cz/kultura/knihovny-by-dnes-mely-byt-informacnim-koucem

Dále doporučuji navštívit některou z moderních knihoven. Možná svůj pohled na funkci současné knihovny změníte. Ač chápu, že tyto slova může napsat jen člověk, který neníuživatelem knihoven.

(odkaz)Alex | 16. 10. 2016, 15:41

Je toto vůbec zapotřebí?

Ano, vše se na internetu najít nedá, nicméně digitalizace postupuje, části knihovních fondů dostupných on line se rozšiřují a za takových deset let - když ne vše, tedy skoro vše - půjde získat touto cestou. Opodstatnění proto mají velké knihovny jako depozita, nikoli jako místa, kde se vysedává ve studovnách u stolků s lampičkami. To za prvé. A zadruhé - nepřipadá vám ta černá kostka jako Kaaba v Mekce? Autoři se tou mohamedánskou svatyní uprostřed velké mešity buď přímo inspirovali, nebo je to jen náhoda. Ale ta knihovna by vypadala jako Kaaba (či Kába) zahalená do černého sukna, jak je ta svatyně známá. S tím ať jdou někam... Je to ale celkem zbytečná diskuse, i ten jásot inspirovaný volebními výsledky (jistě nebude projekt knihovny trvalou prioritou, přijdou obvyklé hádky, spory atd.) a penězovod z EU třeba vyschne. Jsou (a jistě přibydou) jiné starosti.

(odkaz)Jana K. | 16. 10. 2016, 14:33

Tomu nevěřím ani za nehet. Ostrava se řítí do další velké krize (i když podle mého názoru, v krizi je neustále), ale jak se říká - sliby nezarmoutíš. Člověka jen mrzí, že pan Macura je druhý Kajnar - hotový Baron Prášil. Jeden ha pozemku na Karolíně má hodnotu 53 miliónů apod. atd. Ostrava vědárnu potřebuje, ale tomuhle nevěřím ani za nehet.

Zobrazen 41. až 44. příspěvek z 44