OstravaBlog.cz | Komentáře - Jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje prasata?

Jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje prasata?

28. 2. 2012, 16:41 | Komentáře | Jan Raszyk

Závěr přednášky ing. Horáka se ptá: „Je důležité vědět, kdo za to může? Nestačí nám selský rozum?“ Myslím, že v době, kdy se kde kdo, včetně Mirka Topolánka ohání spravedlností ve stíhání těch, kdo za znečištění můžou, je to otázka stále aktuální.

Na začátek trochu stručného opakování – fakta, která jsem zde již nedávno prezentoval, jen trochu v jiné podobě. Výše uvedená prezentace ve svém závěru obsahuje tento graf:

Přiznám se, že mi to nedalo spát. Co si o tom myslet? Jsou opravdu lokální topeniště ten největší zdroj zla? Z grafu to tak vypadá, a graf vychází ze snadno ověřitelných statistik Českého hydrometeorologického ústavu. Zkusil jsem si ty statistiky znovu vyhledat a vyprodukovat z nich grafy svou vlastní cestou. Skutečně, dostal jsem ten samý graf:

Pan Horák minimálně nelže. První neodbytná myšlenka, jež mi zabránila své analyzování dat na tomto místě ukončit byla tato: No jo, ale tohle jsou čísla pro celou Českou republiku. Zásadní znečištění vzduchu prachem ale trápí především Moravskoslezský kraj. Vytáhl jsem si tedy opět do koláčového grafu data pouze pro MSK:

Hle, najednou je situace zcela jiná! Proč se pan Horák ve své prezentaci, věnované stavu ovzduší v MSK ohání grafem s daty pro celou ČR? Jak je toto pro situaci v MSK relevantní?

Přesto, i nadále mi vrtal hlavou jiný motiv: Co když jsou opravdu obyvatelé MSK regionu prasata? Co když opravdu topí ve svých kamnech všemožným odpadem? V diskuzním pořadu Otázky V. M. jsem kdysi dávno viděl, tuším, Tomáše Chalupu, jak ukazuje tzv. "Ostravskou raketu", (směs odpadu nacpaného v PET lahvi) jako příklad toho, čím Ostravané topí.

Napadlo mě, toto se přece dá také snadno zobrazit grafem. Když zohledníme počet obyvatel, tak poměr emisí přepočítaný na jednoho obyvatele může dát dobrý obrázek o tom, jak moc obyvatelé kterého kraje znečišťují svými kamny a kotly prostředí. Dohledat počet obyvatel v jednotlivých krajích je snadné, stejně tak snadno jsem dostal výsledný graf. Zobrazuje emise tuhých znečišťujících látek pocházejících z malých zdrojů, přepočítané na jednoho obyvatele daného kraje:

No tohle? Obyvatelé Moravskoslezského kraje zjevně znečišťují ovzduší svými kamny v porovnání s ostatními kraji velmi málo. Jsou to jedni z nejšetrnějších topičů.

Nakonec jsem obdobný graf udělal i pro velké zdroje. Tedy opět emise velkých zdrojů znečištění (průmyslu) přepočítané na jednoho obyvatele kraje:

Proč na toto nereagují občanské aktivity? Při jakékoliv zmínce či náznaku o tom, že jsou snad obyvatelé MSK nějakým způsobem méně šetrní k životnímu prostředí, než zbytek republiky, by měl každý okamžitě vyskočit jako onen čertík z krabičky a takovému lživému a urážlivému tvrzení se verbálně důrazně bránit.

Nebo budeme raději pokojně chodit na diskuze, na kterých vystupují různí Hořákové, mezi jejichž hlavní donory se řadí výrobci krbových kamen, jejichž největší zájem je vyvolat v lidech pocit, že by si měli pořídit nová kamna? Samotní Hořákové si pak libují, že příjmy z "doplňkových činností" "výrazně narůstají, což svědčí o dobré spolupráci s průmyslem."Text byl publikován na johnny.bloguje.cz. Na Ostravoblog.cz vychází se svolením autora.