OstravaBlog.cz | Komentáře - Návod cesty z lávky přes Forum Nová Karolina pro chodce v noci a cyklisty po celý den

Návod cesty z lávky přes Forum Nová Karolina pro chodce v noci a cyklisty po celý den

26. 3. 2012, 1:20 | Komentáře | Jaroslav Němec

V prohlášení iniciativy Nová Fukušima je zmíněna i problematika průchodnosti Fora Nová Karolina. Jak sejít z lávky v noci a jak Forem projet na kole, se Ostravablog.cz zeptal Luboše Kočího, ředitele společnosti Multi Development ČR.

V květnu 2007 zaznělo, že velká plocha bude rozčleněna do jakýchsi kostek. Mezi nimi povedou ulice a celá oblast bude průchozí. „Budou to menší bloky. Důležité je, aby ulice, které tam jsou, procházely i přes toto obchodní centrum, aby to nebyl monoblok. Objektem se bude procházet,“ popsal tenkrát Floris Alkemade z ateliéru OMA. Zatímco se v Česku doposud staví slepé fasády obrovských hal, které večer nejsou průchozí a město uzavřou, ateliér OMA si v původní koncepci s velkým objemem plochy poradil po svém. „Důležité je, že prostor bude fungovat navenek směrem do města. Našim cílem bylo vytvořit budovu, která bude čitelná,“ dodal v roce 2007 Alkemade.

Iniciativa Nová Fukušima k tomu v roce 2012 poznamenává, že ateliér OMA „v původní studii usiloval o to, aby nákupní centrum představovalo pokračování uliční sítě města a aby jeho parter byl z exteriéru volně prostupný v kteroukoli dobu z různých stran. Lávka přes frýdlantskou trať měla vést tak, aby mohla veřejnosti sloužit i v ranních a nočních hodinách, kdy bude nákupní centrum zavřené.

Na otázku jak používat lávku do třetího patra zábavně nákupního centra ve dne a v noci si poslechněte v tomto videu:




V červnu 2008 Luboš Kočí nevěděl, jak bude cyklodoprava konkrétně řešena. Podle Kočího nebude pro pěší a cyklisty s dopravou problém, auta se totiž do centra Nové Karoliny nedostanou. Zda nějaké stezky a kudy konkrétně povedou ale Kočí neví, údajně nebude problém toto ještě dořešit. Jak develeoper vyřešil cyklodopravu za čtyři roky později si můžete vyslechnout v následujícím videu s návodem jak projíždět Forem Nová Karolina na kole:




Na závěr lze snad jen dodat, že pěšky i na kole především s „forem“.