Ostrava se nezmění. Madej bude Kajnarův služebníček

Výsledky komunálních voleb jsou i přesto nadějné. Především díky jedné lékařce

19. 10. 2010, 0:04 | Komentáře | Ondřej Stratilík, glosa v boxu Dimitrios Vlasakudis

Vítěz komunálních voleb v Ostravě? Jednoznačně dětská lékařka Eva Schallerová z Radvanic. Ještě před několika měsíci si z ní radní dělali legraci a odmítali její kritiku. Teď by ji měli začít vnímat.

Ostravský primátor Petr Kajnar může být v klidu. Jeho ČSSD u nás s přehledem vyhrála a opět si může z ODS udělat domácího mazlíčka bez drápků. Magistrát se tak nezmění, možná jen občanští demokraté budou muset vycouvat z několika odborů ve prospěch Kajnarovy strany. Tiše a bezbolestně.

Do magistrátních lavic se probojovalo ještě osm komunistů a čtyři kandidáti TOP 09 pod vedením mnohochapadelné medůzy v bílém obleku jménem Aleš Juchelka. Od nich se ale přehnaná aktivita čekat nedá. Jedině že by si Juchelka v ostravském televizním studiu prosadil hudební či křesťanský pořad z Nové radnice.

Co dokáže žena v zastupitelstvu?

Zaběhnuté pořádky by ale měl na magistrátu zdemolovat někdo úplně jiný. Lékařka Eva Schallerová z Radvanic, z níž se díky její neutichající kritice přehlížení stavu ovzduší stává ostravský Martin Luther King.

Nejde o to, že byla zvolena za populistického Ostravaka. Hlavní je, že se dostane do důležitého orgánu města, kde bude mít dost nástrojů k tomu, aby občas zpomalila rozjetý obrněný vlak ČSSD-ODS.

Sama Schallerová jej sice nezastaví, ale pro regionální politiky bude nyní oficiálně partnerem. Pokud ji však budou i nadále přehlížet a Kajnar a jeho Madejova družina jen pošahaně žalovat stát, vedení města tak oficiálně potvrdí, že jediné, na co se zmůže, je neúspěšná kandidatura na evropské kulturní město. A to je zatraceně málo.


Za Ostravaka si ČSSD a ODS mohou samy

Ostravak = Věci veřejné v ostravském vydání. Podobný styl kampaně, známé tváře a financování podnikatelem, který může mít své zájmy (v ostravském vydání jím je Lukáš Semerák, pohybující se kolem realit). O sponzorech a podnikatelích za zády ostravské ODS a ČSSD však nevíme nic. Mimo to těžko pochybovat o lidech, jako jsou Leopold Sulovský nebo Jan Becher, kteří své jméno s Ostravakem spojili, že do politiky nešli s poctivými úmysly. Vyburcování těchto osobností je důsledkem koalice ČSSD a ODS, která vygumovala jakoukoli opozici a přehlížela podstatná témata jako vize rozvoje Ostravy a stav životního prostředí. Ostravě vládlo uskupení z protilehlých rohů bez káravého hlasu, který by alespoň nabídl odlišný pohled. Vznik a úspěch Ostravaka si primátor Petr Kajnar a jeho náměstek Lukáš Ženatý upekli sami.

Diskuze | 83 příspěvků (poslední 21. 11. 2010, 20:18)