Policie mimo stadiony? Konečně! Snažit se musí kluby

Pár desítek opilých fanoušků zase udělalo Ostravě „skvělou“ reklamu

24. 2. 2009, 9:55 | Komentáře | Dimitrios Vlasakudis

Ostravští fanoušci při nedělním výjezdu na zápas s Brnem, který poprvé nehlídala policie, pronikli na hřiště a pobili se o ochrankou. Pražští novináři přivítali příležitost si kopnout a mluví o „idiotech z Ostravy“ a „tisícovkách zběsilců“ (citace z reflex.cz). Jenže vůbec neví, která bije. Musíme si totiž uvědomit tři základní věci – 95 % ostravských fandů je slušných, bitky k fotbalu patří a nenažrané kluby jsou líné cokoli dělat.

Policie tento víkend poprvé nehlídala přímo na fotbalových stadionech. To díky iniciativě Ministerstva vnitra, které pochopilo, že policie nemůže suplovat pořadatelskou službu a donekonečna hasit problémy s fanoušky způsobené laxním přístupem klubů k bezpečnosti. Hned první zápas pod novými pravidly byl rizikový – Baníkovci totiž vyjeli do Brna. Stihli se pobít a proběhnout se po hřišti, než policie na požádání pořadatelů vběhla na stadion a zatlačila je zpátky.

Překvapuje mě, jak politikové a pražští novináři mluví o bezpečnosti na stadionech, dělají chytré, ale neví o tom nic. Na fotbal nebyli, na výjezdy nejezdí a ostravské fanoušky neznají (právě o nich mluví jako o těch nejhorších – přitom je to naopak; házet do jednoho pytle je snadné).

Je třeba si konečně přiznat, že kluby jsou nenažrané. Nechtějí investovat do kamerového systému, nechtějí posílit pořadatelskou službu, nechtějí při vstupu kontrolovat fanoušky a ty opilé na stadion nevpustit. Stálo by je to totiž peníze. A proč něco dávat ze svého, když stačí houknout na policii, která se o to zadarmo postará?

To je jádro pudla. Nic víc, nic míň.

Navíc si musíme uvědomit, že davová psychóza a bitky k velkému profesionálnímu fotbalu patří a nelze je od něj oddělit. Tak to vždycky bude a bohužel s tím nikdo nic neudělá (jakkoli by bylo skvělé, kdyby fotbal byl slušný sport i mimo hřiště). Když se hooligans chtějí porvat, dělají to mimo stadiony na smluveném místě a netahají do toho kohokoli jiného. Dokud fotbal bude fotbalem, rvát se budou. Je jen třeba se zasadit o to, ať bitky nezatahují na stadion nebo do ulic a rvou se pouze mezi sebou.

Problémem je pár „lidí“, kteří schovaní za davem a posilnění alkoholem přímo na stadionu dělají něco, co by si jinak nedovolili. Baník má nejlepší fanoušky v Česku, kteří za svým klubem jezdí i stovky kilometrů a připravují nápadité choreografie. Několik problémových „lidí“, kteří ani k fandům Baníku nepatří a jdou se pod záminkou fanouškovství vyloženě porvat, pak háže špatné světlo na celý Baník. Přitom by stačilo je na stadion nevpustit. Ale to jsme zase u té nenažranosti klubů.

Každopádně vedení Baníku se po incidentu z neděle jako první v Česku odhodlalo k tomu, že lístky na venkovní zápasy bude prodávat pouze na jméno. Přijde mi to trochu jako zbavení se odpovědnosti, odnesou to i slušní fandové a ničemu to podle mě nepomůže. Ale uvidíme.

PS: A aby bylo jasno – na fotbal chodím dlouhé roky, občas i na venkovní zápasy, i když poslední dva roky jsem venku nebyl. Nikdy jsem se nebil, nic neničil, fandím slušně a do kotle nechodím. Ale na rozdíl od všech těch chytrých hlav je mi jasné, že vrcholový komerční fotbal by bez hooligans a ultras (pozor, nezaměňovat!) nefungoval. A majitelé klubů jsou pokrytci, pokud tvrdí něco jiného. A pouze a jenom kluby, které jsou soukromé a z fotbalu vydělávají, se musí postarat o to, aby hooligans zkrotili natolik, že na stadionu bude klid a bitky zůstanou mimo něj. A pouze a jenom kluby musí zajistit, aby těch pár desítek násilníků, kteří ani nepatří k pravým hooligans, se na stadion nedostalo vůbec.

Diskuze | 58 příspěvků (poslední 4. 5. 2009, 22:42)