Povede se Ostravě „protlačit“ lékařskou fakultu? Teď už snad ano

Ostrava se by se časem mohla stát třetím nejvýznamnějším univerzitním městem

29. 5. 2008, 0:20 | Komentáře | Dimitrios Vlasakudis

Vedení města v uplynulých dnech podpořilo vznik Lékařské fakulty Ostravské univerzity a zařazení porubské fakultní nemocnice do kategorie univerzitních nemocnic. Je to už několikátý pokus založit u nás vysokoškolské studium pro lékaře. Tentokrát by se podařit mohl. Navíc je zřejmé, kam vývoj směřuje – předehnat Olomouc a stát se třetím nejvýznamnějším univerzitním městem v Česku.

O vzniku lékařské fakulty v Ostravě se mluví dlouho. Šeptávalo se, že vysokoškolské vzdělání lékařů v Ostravě blokují ostatní lékařské fakulty v Česku, zejména ta olomoucká. Důvodů ovšem mohlo být více – nedostatek kvalitních vyučujících nebo jasná podpora města, která by přešla do konkrétních činů.

Rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř původně lékařskou fakultu zakládat nechtěl. Místo ní měla vzniknout Fakulta medicínských studií, transformovaná z části Zdravotně-sociální fakulty a obohacená o nová nelékařská medicínská multioborová studia. Pokud si k tomu uvědomíme, že někteří lidé z vedení radnice Ostravskou univerzitu, eufemisticky řečeno, nemají rádi, málokdo by si vsadil na to, že město vůbec někdy založení fakulty nejen podpoří, ale společně s univerzitou se pustí do přípravných prací. A toto se teď přesně stalo.

Vznik lékařské fakulty je teprve na začátku, spolkne ještě hodně času, práce a prostředků. Stojí ale za připomenutí, že Ostravská univerzita se rozšiřuje už teď, i když ne s takovou slávou. Nějakou dobu funguje nově zřízená fakulta umění s výtvarnými a hudebními obory, od září se v Ostravě bude studovat psychologie a otevírají se nebo plánují se otevřít další atraktivní obory.

Vývoj zřejmě směřuje k tomu, že by Ostrava, pokud se jí lékařskou fakultu povede protlačit, mohla šlapat na paty Olomouci. Máme tady Vysokou školu báňskou, jejíž některé obory patří ke špičce v Česku. Pokud se k tomu přidá stále se rozšiřující Ostravská univerzita s lékařskou fakultou a zatím tajný megaprojekt v Dolní oblasti, mohla by se Ostrava v budoucnu stát třetím „top“ vysokoškolským městem v Česku.

Diskuze | 51 příspěvků (poslední 10. 12. 2018, 10:42)