Diskuze k článku Přemístění ostravské sochy Františka Štorka v Hlučíně

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)jarnemec | 16. 12. 2014, 12:52

Hlučínská plastika změnila místo svého stanoviště

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/plastika-frantisek-storek-hlucin25112014.html

(odkaz)ala | 24. 2. 2014, 15:32

Směrník

Šimku, lituji, že jsi mě kdy na gymnnáziu učil. To jsi měl plnou pusu keců jak se máme starat o věci veřejné, jak nemáme být lhostejní k věcem, co se dějí v našem okolí.
A ty na zastupitelstvu předneseš takovou "hovadinu" jako počet podepsaných Havířováků. Jsem stále Havířovačka, i když bydlím jinde. To, co tam se zastupiteli děláte, mi lhostejné rozhodně není. No, hlavně že jste schválili chatičku pro myslivce za 4 mil Kč, ale pitomých 85 tis. Kč na restauraci sochy, která k havířovu neodmyslitelně patří, na to nemáte. Směrník vám všem vadí proto, že patří k nádraží. A nádraží byste rádi zbourali, aby se vám penízky za provize rychle nasypali do vlastních kapes...

(odkaz)jarnemec | 14. 2. 2014, 13:12

ze sousedního města:

Diskuze zastupitelů o likvidaci plastiky Směrník v Havířově (více k tématu zde: http://smernik.cz/) "...to není cílené, o tom svědčí i odstranění sochy Kosmonauta, to znamená, že celou dobu věnujeme pozornost všem památkám...", řekl mj. primátor Havířova – http://youtu.be/QIOwTGcVd9k

Pro "otrlé" celý záznam zde: http://smernik.cz/zaznam-zastupitelstvo-mesta-havirova-27-1-2014-odstraneni-plastiky-smernik/

(odkaz)eva | 13. 2. 2014, 9:49

je velká chyba, že už se na tyto věci nemyslí, vždyť i v historii daleké tomu tak
bylo, že sochy zdobily veřejná prostranství. Proto dík aspoň za ta diskutovaná
umělecká díla v Ostravě třeba před Novou radnicí. Ale to je málo, chtělo
by to hlavně více pořádku a pak estetické doplnění prostředí ve kterém žijeme.
Šlo by dát určitě jako podmínku při povolování nových staveb a úprav -
ano postavte, ale zadejte a umístěte a zaplaťte i k tomu nějaké umělecké
dílo. To by mělo ministerstvo kultury někde zakotvit do nějakého stavebního
zákona.

(odkaz)jarnemec | 12. 2. 2014, 16:51

@ Eva:

"Obrovské množství zakázek zajišťoval zákon, který ukládal, aby každá státní stavba (drtivá většina všech stavebních projektů) dala 1 až 4% z celkového rozpočtu na „výzdobu“. Toto „čtyřprocentní umění“ pak tvořilo estetické dominanty ve veřejném prostoru kolem vznikajících sídlišť, poliklinik, obchodních domů, výrobních podniků, administrativních a správních budov." http://www.vetrelciavolavky.cz/

(odkaz)jarnemec | 12. 2. 2014, 16:44

@ Eva:

Existovalo tenkrát pravidlo tzv. 4 %. Kdy tato část z celkové investice musela jít na "výtvarnou výzdobu". Proto existuje z doby platnosti tohoto zákona tolik plastik, soch, mozaiek apod.

K tématu např. tohle: "[...] Pavel Kalous je významným hybatelem uměleckého sdružení Vetřelci a volavky. Mapuje a vyhledává sochy z doby sedmdesátých a osmdesátých let minulého století a snaží se bránit jejich odstraňování. „Umění ve veřejném prostoru z období normalizace je velice zajímavý fenomén. V Praze se osadilo mezi lety 1970 až 90 1800 artefaktů pod širým nebem. Po roce 1990 jich bylo jen 56," upřesnil.

V každé době je vždy opravdu kvalitních deset procent vyprodukované tvorby. „Jenomže deset procent z 1800 je mnohem více než z 56," logicky argumentuje nepoměřitelnost těchto čísel. "Za normalizace vzniklo kvalitnějších děl mnohem více než dnes," je přesvědčen. [...] „Po roce 1989 se odstraňovali Leninové a Gottwaldové, což považuji za přirozené. Ale za těch posledních 25 let se v Praze odstranilo také 450 výtvarných realizací. Což je mnohem víc než zničili komunisti a fašisti," vypočítává. „A nešlo o nějaká ideologická díla. Zmizely z důvodu, že bylo potřeba tam něco postavit. Jde o masovou likvidaci kultury," [...] „Praha za poslední čtvrt století nevypsala jedinou regulérní sochařskou soutěž, která by byla zrealizována," sdělil až ostudnou informaci Karous.[...]" http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sochy-z-casu-normalizace-masove-mizi-Je-to-likvidace-kultury-zuri-sochar-302978

(odkaz)eva | 12. 2. 2014, 16:32

Když si to přečtu - dřív sochaři a výtvarníci dostávali práci od státu - státní zakázky pro města, snad i vesnice - aby obohatily uměním prostor mezi domy, v parcích. Jsou tam data všechna - z doby socialismu. Jak je možné, že na to
byly peníze. Teď se objeví nějaké umělecké dílo asi sporadicky.

Je mi líto všech těch umělců, jak se vlastně živí. ?

(odkaz)Jaroslav Němec | 11. 2. 2014, 18:41

@ EdKr:

Oto Cienciala: kovový poutač před obchodním domem Kotva, Ostrava-Zábřeh (1968).

reliéf na obchodním domě Kotva od Václava Uruby - k němu více např. zde: http://smernik.cz/o-autorovi-smerniku/

(odkaz)EdKr | 16. 12. 2013, 21:26

Výškovická

Často mi vrtá hlavou, jak se asi jmenuje a kdo je autorem velké železné plastiky na Výškovické ulici před "horním" koncem souboru obchodů Kotva. Pojmenoval jsem si ho pro sebe Kormidlo. Jedná se o dva souměrně prohnuté nerezové, vertikálně postavené plechy, zakružené do opačného rádiusu, každý z nich má kruhový výřez v němž "levituje" horizontální mezikruží spojené několika tyčemi.
Ve zmíněném souboru obchodů je na fasádě také zajímavá plastika - hra - od sochaře Uruby. Něco ve smyslu ležících ptáků, nebo snad zrcadlení na hladině vody.

(odkaz)Rýša | 12. 12. 2013, 8:43

Tak na tu sochu jsem docela zvědav a určitě se do nedalekého Hlučína na ni zajedu podívat. Vůbec jsem nevěděl, že socha existuje a že má takovou pohnutou historii.
Včera jsem jen poprvé kol sochy koně a první dojem - divná šachová figurka a jelikož nadmíru těžká, bude ji nutné na šachovnici posouvat na kolejích.....

Zobrazeny všechny příspěvky (11)