Diskuze k článku Prostorové formy v Ostravě?

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 16:17

* ZÍSKEJTE SVÉ ÚVĚRY VE VŠE BEZPEČNOSTI. na 2,8%.

Ohledně všech problémů s půjčováním peněz kontaktujte madam
Momir NJEZIC. Tato půjčka ve výši 50 000 EUR s ním vrátila chuť mému životu. Pokud jde o vaše půjčování peněz, kontaktujte ho, on
určitě vám pomůže.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)jarnemec | 9. 6. 2015, 15:09

@ Jana K.: téma této diskuze je plastika ve veřejném prostoru, ne tráva, ZOO a katedrála. viz bod č. 1 pravidel diskuze: "1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku."

@ Olga: Ta barva, na kterou jste si zvykla, tam byla od poslední opravy v 80. letech 20. století. Jinak viz krmič (10:55). K tomu co jste psala v 8:09: Nemáte pravdu, dokonce jsem ji párkrát i smazal příspěvek.

@ všichni: Katedrálu řešte prosím např. zde: http://ostravablog.cz/foto/monumentalni-katedrala-bozskeho-spasitele/diskuze/

Seznam témat diskuzí najdete zde: http://ostravablog.cz/diskuze/

(odkaz)Olga | 9. 6. 2015, 11:17

To Krmič

Moc děkuji za vysvětlení. Já jsem si to totiž myslela, že to takhle bylo, že právě dávají fasádu v barvě co nejvíce původní. Já si ale pamatuji tu červenou, protože když ji asi před třiceti lety přemalovali, tak to já jsem byla dítě :-)

(odkaz)Jana K. | 9. 6. 2015, 11:11

Děkuji za radu (Vatikán), krmiči. Ta nová střecha, podle toho jak se leskne, na měď nevypadá!!! Maximálně to bude zinek!!! Děs!!! Ostrava!!!

(odkaz)krmič | 9. 6. 2015, 11:03

A Jano K., tu poznámku o biskupovi musíte poslat do Vatikánu!
Nikde jinde se o tom nerozhoduje, fakt!

(odkaz)krmič | 9. 6. 2015, 10:55

Jen poznámka pro Olgu 8:36
Katedrála původně nebyla červená, to se v době její stavby i desítky let potom nedělalo. Jednobarevná, šedá, béžová nebo něco takového, přesně si nepamatuji, snažili se o barvu kamene. Když to někdy před 30 (?) lety obarvili, tak starší lidé byli docela pohoršeni.

Jinak samozřejmě podobné budovy měly vždycky plechové střechy. Pokud možno ovšem měděné. Ta nová má být z čeho?

Dnešní argumenty Jany K., to je tedy opravdu síla!
(Hlavně ti, podle ní asi blbí, Pařížané.)
Tady by to chtělo zkopírovat včerejší příspěvek ča-ča-cha-cha :-)

(odkaz)Jana K. | 9. 6. 2015, 10:44

Milý Ferdinande,
ta rekonstrukce je brána natolik z gruntu, že by to i ten krov, při troše dobré vůle, mohl unést... Ostrava nemá, co se týče památek nic, a když už se chlubí druhým největším chrámem na Moravě, dnes i katedrálou, tak se to nemělo odfláknout po ostravski. Za Svozila se domrvilo celé okolí - nevkusná, kýčovitě-konvenční dlažba, dodnes nepochopitelně rozestavené bílé kostky (asi zábrany?)a všude auta, auta a auta. A biskup kterému to nevadí (nebo to je pod jeho rozlišovací schopnosti) nemá být biskupem. Sídelní katedrála má výkladní skříní celé diecéze, proto je to katedrála, že. V Ostravě musí člověk absolvovat VŠB a potom možná pochopí místní mentalitu.

(odkaz)Starý clown | 9. 6. 2015, 9:58

A ještě hezčí je střecha ze štípané břidlice!
(Až na to, že na tu váhu musí být dimenzovaný i krov.)

Aneb:
Jedna Jana po pránu
nahradí i Smetanu!

Anýbrž jsou věci a jevy, se kterými se nedá nic moc dělat. [;>))

(odkaz)Jana K. | 9. 6. 2015, 9:55

Ano, celá Paříž má plechové střechy. Fak argument jak svině. To jako ten nový vchod do ZOO - náhledy super, realita děs. Jaká velká hmota a to nejpěknější, co tam bylo - pás udržovaného živého plotu o délce asi 200 m (jediný pás zastřiženého a udržovaného živého plotu v celé Ostravě!!! byl ODSTRANĚN!!!). Já na to ostravské myšlení nestačím. Na to je třeba vystudovat VŠB a potom bych zapadla do kolektíívu.

(odkaz)Jana K. | 9. 6. 2015, 9:45

Olgo, já jsem možná blbá, mám dlouhé vedení, ale Vy jste vskutku originál. Kdyby měl Vltavský (a spol.) mozek, cit a hlavně chuť odvádět kvalitní práci, tak to nikdy nedovolí. Ta plechová či zinkoví střecha na katedrále, pokud se ještě nenatytlá barvou, je naprosto horzná! Kukněte se na Kuří rynek - jeden jediný barák tam má červené tašky a hned to má jinou dimenzi. A tak by měl vypadat celý Kuří rynek - klidně bych souhlasila, aby na to kápla nějaká dotace. Ne, je to zbytečné. Debilákov. Furt stejné chyby a ještě se najde debil(ové), který řekne že vlakokůň je paráda a rozcestník na Masarykáči vrchol estetična. Je mi smutno! Hodně smutno!

(odkaz)Olga | 9. 6. 2015, 8:36

Taky nechapu co je na plechove strese spatneho? Ja teda nejsem odbornik na kostely ale snad vsechny maji plechovou strechu.... Me jedine, cemu jsem se divila, je barva fasady...katedrala byla vzdy cervena, a ted je bezova... Me se to libi, jen je to asi nezvyk po tech letech cervene:-)

(odkaz)aggu | 9. 6. 2015, 8:13

Co je na plechové střeše špatného? Celý Paříž má plechové střechy a nikdo se tam nebouří.
Nehledě na původní stav katedrály.
Věnujte se raději divadlu. Špínu a smrad si nechte na doma.

(odkaz)Olga | 9. 6. 2015, 8:09

A zase to tu jede!? Hned z rana! Jana K. Se neboji zadneho tematu, opravdu odbornik na vse. Za jeji slovnik ale nikdy neprislo napomenuti.... Ostatni se napominaji, ale Jana K. Muze vse.... Proste marnost nad marnost tady.:-(

(odkaz)Jana K. | 9. 6. 2015, 8:01

A co ta (opět) nepokosená tráva v Koměňáku a zarostlé růže u záchodků tamtéž, u Dámy Pykové? V Ostravě se bude dřistat o kulturních a sportovních metropolích a ve výsledku špína, smrad a barevní. Ta plechová střecha na opravované katedrále je myšlena vážně? Tašky, nebo nějaký pohledově jemnější materiály ostravští soudruzi neznají? Ne, nemá to smysl - pokud se to nevymlátí od Vltavského, přes ty Palyzy, Nováky, Macury a Pražáky, tak to bude furt stejný lajer.

(odkaz)Starý clown | 8. 6. 2015, 23:37

Nešlapte po trávníku!

Pan hlavní architekt Vltavský má aspoň smysl pro humor. Snad. Ale "vlakokůň" není věc, která by mě až tak iritovala (možná proto, že nejsem výtvarník). Našel bych tu spoustu větších renonců.

Třeba tvrdohlavost těch, kteří plánují cestičky. Tam kde byly kdysi vyšlapány a pak legalizovány dlažbou (po válce) se dlažba v sedmdesátých letech zrušila (umístila se "socha" uprostřed louky - proluky a s pěšinkou, určenou snad pro každoroční kladení věnců k sousoší - ale lidé chodí i tak nejkratší cestou. Je to diagonála - tedy úspora cca 30% trasy a času.
A je to je nejen zmiňovaný prostor po bývalém Německém divadle mezi bývalou Státní spořitelnou a bývalým obchodním domem Ostravica.
Architekti si kreslí svoje plány - a lidé chodí po trávníku taky podle sebe. Vidím to z okna - bydlím u Don Bosca..
Proč páni architekti?
Není náhodou město místo pro lidi?

(odkaz)jarnemec | 8. 6. 2015, 19:58

2015: Vlakokůň je stále před radnicí... ač tam měl být jen půl roku...

V roce 2013 jsem mj. řekl: "Když jsem viděl u Masarykáče kýčovité plastiky andělů, myslel jsem, že nic horšího již instalovat do veřejného prostoru nelze. Ha. Lze. Nejen, že mrví tradici Sympozia prostorových forem, ale ještě mrví i veřejný prostor. Je zvykem, že o výtvarných dílech do veřejného prostoru rozhoduje veřejná výtvarná soutěž, pokud jde o dar městu, tak o umístění rozhoduje příslušná komise. Vede to k tomu, že příslušné výtvarné práce budou vhodně umístěné a budou především kvalitním příspěvkem do veřejného prostoru. V tomto konkrétním případě jde o práce, které svým vyzněním a umístěním neodpovídají významu prostoru. Jako kurátor v Kabinetu architektury se snažím šestým rokem přivážet do Ostravy témata, která mají ostravské návštěvníky poučit o architektuře, urbanismu a umění. Snažím se, aby o prostoru, ve který žijí, uvažovali. Když pak vidím obdobné doslovné mrvení veřejného prostoru kýčem, ptám se sám sebe, zda to co dělám, má smysl. Má smysl ukazovat, jak veřejný prostor a umístění soch a plastik řeší v polském Elblongu, kde Bienále prostorových forem má dlouhou tradici? Má smysl dělat přednášky, výstavy, katalogy, když představitelé města, ředitelé městských organizací a společností, ale i spoluobčané na náš veřejný prostor doslova kálí?" http://www.ostravan.cz/11612/dulni-vozik-s-konskou-hlavou-pred-radnici-sokoval-odborniky-hovori-o-skandalu/

(odkaz)jarnemec | 11. 12. 2013, 8:18

Vlakokůň je před Novou radnici umístěný na půl roku a z magistrátu to "posvětil" hlavní architekt Vltavský. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/413231100031210-udalosti-v-regionech/

Zobrazeny všechny příspěvky (18)