Renesanční člověk Palas: Myslivec, hejtman & senátor

26. 10. 2010, 8:47 | Komentáře | Ondřej Stratilík

Hejtmana Jaroslava Palase čeká náročné období. Nejméně dva roky bude muset kombinovat svou práci ve vedení kraje a v senátu. Ale moc jiných možností na výběr vlastně ani neměl. Když se staví penzion, je dobrá každá koruna.

Jaroslav Palas je obdivuhodná osobnost našeho kraje. Nebojím se použít slovo renesanční člověk. Nejen že spolu s komunisty úřaduje na ostravském hejtmanství a ve volných chvílích se coby šéf myslivců převléká do zelené kamizolky. K tomu všemu stihl postavit velký penzion v horách a svou dosavadní cestu završuje zvolením do senátu.

Vypadá to, že Palas je připravený vrátit úder. Tedy opět vstoupit do vysoké politiky a dát o sobě vědět i v Praze. Ostatně, nelze se mu divit. Coby ministr zemědělství (nevadí, že z resortu jej vyhodil stranický šéf a premiér Paroubek) už dříve ukázal, že má velké ambice podílet se na chodu státu a strategických rozhodnutích.

Obvinění? Nic se nedokázalo, jedu dál

Těch se mu v Ostravě příliš nedostává. Díky pohodlné koalici s komunisty se každé jednání na hejtmanství mění v nudný stereotyp. Jako třeba zastavení výstavby nové vědecké knihovny či rázné ne na výzvu, aby vysvětlil, jak sponzoroval stavbu penzionu v Ludvíkově.

Jeho zvolení do senátu však provází pachuť, kterou přes oranžové šály cítí i jeho fanoušci. Palas, který se musel z pozice ministra zemědělství klidit po nejasném odprodeji podílu v Setuze skupině kolem tuneláře Tomáše Pitra, se znovu dostává k rozhodujícím pákám.

Když se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje, kroutili někteří nevěřícně hlavou. Ale až katapult do senátu posvětil jeho návrat na výsluní. Palas se cítí čistý, nikdo mu nic nedokázal. Škoda je, že mu alespoň voliči v Bruntále nepřipomněli, že i obvinění mnohdy stačí k zastavení rozjeté kariéry. A že nejdůležitější vlastností politika je pokora.

Diskuze | 33 příspěvků (poslední 5. 2. 2011, 15:27)