Škoda že muzea nejsou v supermarketech

14. 5. 2009, 0:04 | Komentáře | Ondřej Stratilík

Můj úterní výlet do liduprázdného Hornického muzea na Landeku a pozdější návštěva přeplněného Obchodního centra Futurum by mohly fungovat jako lakmusový papírek chování občanů Ostravska. Tedy alespoň co se týče jejich vztahu k vlastní minulosti.

Hornické muzeum Landek, úterý 12. května 2009, 10.20. O tom, že jsem nepřišel mimo otevírací dobu, mě přesvědčuje jen zvednutá závora u vrátnice. K vyprázdněnému parkovišti a mezi železné stroje vytažené z ostravsko-karvinských dolů doléhají občasné vzdechy a údery z blízkých tenisových kurtů. Zvláštní atmosféru oživují jen dělníci kopající elektrické vedení.

Obchodní centrum Futurum, úterý 12. května 2009, 11.55. Přeplněné venkovní parkoviště a zpola zaplněné podzemní stání připomínají spíše sobotu, kdy si rodiny zvykly podnikat velké nákupy spojené s návštěvou sálů multikin. Tenhle pocit nemizí ani v nákupním patře Futura – restaurace a kavárny hlásí slušně zaplněné posezení, v chodbách mezi obchody promenáduje překvapivě velký počet lidí.

Samozřejmě že oba případy jsou vybrány záměrně, ale i přes pro někoho možná lacinou prvoplánovost přehledně vystihují vztah Ostraváků ke společné minulosti a kultuře vůbec. Nechci tady nutit k hlubokému zamyšlení nebo nákupu roční permanentky do krajských uměleckých institucí, ale v poslední době zvýrazněné případy barbarství Severomoraváků (například hromadný úprk z koncertu Jeana Michella Jarreho) navozují nepříjemný pocit z neschopnosti vnímat cokoliv složitějšího než cenovky na oblečení.

V úterý dopoledne se mnou hornickým muzeem procházeli jen dva důchodci a několik studentů. Přišel jsem zřejmě v ten nejméně lákavý čas, zní nejjednodušší vysvětlení. Jenže to neobstojí – jaktože o několik desítek minut později bylo tolik obtížné najít volný stůl v obchodním centru na Fifejdách? Zřejmě proto, že nakupování a občerstvení ve fast foodu je pro většinu z nás lepší zábava než návštěva technické památky. I ve všední den.

Je jen na nás, jestli chceme obdivovat naleštěné výklady obchodů, nebo něco přínosnějšího a poučného. Po úterním výletu na Landek musím přiznat, že zážitek z liduprázdné a zarezlé haly řetízkovny, kdy vám nad hlavou na malých řetězech visí stovky monterek, gumáků a špinavých ručníků připomínajících strhaná těla havířů doplněné občasnými prašnými slunečními paprsky, způsobil silné mrazení po celém těle.

Diskuze | 23 příspěvků (poslední 20. 5. 2009, 15:25)