Diskuze k článku Socha koníka u Nové radnice vypovídá o ostravském veřejném prostoru víc než bylo zamýšleno

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)jarnemec | 18. 10. 2016, 13:18

bez komentáře:

„Do budoucna ovšem nevylučujeme, že se umístění sochy změní. Zvažujeme prostranství na náměstí Edvarda Beneše před naší radnicí," sdělila mluvčí s tím, že kvůli plánované rekonstrukci náměstí k bezprostřednímu přemístění na tento reprezentativní prostor určitě nedojde.

Úvahy o přemístění před radnici potvrzuje také Jaroslav Prokop.

„Tato varianta je v souvislosti s rekonstrukcí náměstí skutečně ve hře. S panem místostarostou Moukou jsme domluveni, že to po rekonstrukci ještě zvážíme. Socha by zde na začátku pěší zóny mohla najít ještě důstojnější místo," věří ředitel, který je především rád, že se tato podle něj světově unikátní socha stala za dva a půl roku od vytvoření symbolem města. „Za mě by klidně mohla být i v jeho logu," dodává Jaroslav Prokop.
Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/kam-s-nim-konik-v-ostrave-stale-hleda-svuj-domov-20161018.html

(odkaz)Clown Ferdinand | 2. 10. 2016, 22:39

K "vlakoni"

Stojí teď u hlavního nádraží na kousku trávy u zastávky trolejbusů. Takže jeho odpůrce to může těšit - je tam asi tak potřebný, jako patník. Navíc evokuje nikoliv hornictví + tradiční znak Ostravy, ale asi nějakou "koňskou dráhu".
===
Z jiného soudku: I dobrý nápad, "skládací židovská hvězda" na paměť prvního transportu židů z Ostravy se dá dokonale zabít umístěním. Ač jsem o té instalaci věděl, chvíli jsem ji musel hledat. Jak vypadá zasazená do okolí můžete posoudit sami.

https://s6.postimg.org/v4t3nvtwx/jak_snadno_zab_t_dobr_n_pad.jpg

(odkaz)Jana K. | 26. 9. 2016, 10:30

Také mám dojem, že Náměstí Lidových milicí bylo lepší Ale zase na druhou stranu - alespoň zde máme pomník po Kajnarovi a ČSSD za 100 mega. A toho koníka netřeba komentovat. Ostravská tupost je bezbřehá.

(odkaz)Ferdinand, starý clown | 25. 9. 2016, 23:57

Vlakokůň a koňovlak

S hodnocením "masarykáče" se nedá nesouhlasit. Něco tak neosobního a "nevznešného" se najde málokde. Domy kolem jsou pravda "každý pes jiná ves" - ale to rekonstruované náměstí nebere ohled vůbec na nic. Snad i letiště je zajímavější!
A ještě je náměstí řemeslně odbyté. Myslím tím dlažbu.
To snad Náměstí Lidových milic bylo lepší - i s těmi ozbrojenci. [;>)

(odkaz)jarnemec | 25. 9. 2016, 15:00

Pro vyjasnění mého názoru – nemám nic zásadního proti samotnému vlakokoni, ten ať si existuje. Nemám nic proti kovářům, kteří ho ukovali. Nechť si kovou co chtějí a své ukované kentaury, nechť si vystavují, ale na vhodnějších místech (např. před kulturákem, kde to bylo v rámci výstavy výsledku kovářského sympozia, to nikomu "žíly netrhalo"... jistě by se našlo mnoho lepších míst po celém městě).

Vadí mi "tvořivost" konšelů, kteří umanutě strkají do exponovaných veřejných prostorů kde co. (Od nevzhledné reklamní nosiče s ještě nevzhlednější reklamou, až po školní práce - viz andělé na Masarykáči - nebo toho vlakokoně, jednoduše řečeno kde čím, co jim zrovna přistane pod rukou...)

Vlakokůň nechť si hoví někde v méně exponovaném místě. To by se ovšem nemohli někteří před volbama čepýřit před svým volebním elektorátem, že...

A když jsem viděl kde a jak byl nainstalovaný, tak si říkám, že to umístění je snad daleko horší než samotný vlakokůň... To je hrozné, nebo spíše smutné...

Je to jako s květináči na Masarykáči viz můj text z roku 2008: "... když dva dělají totéž, není to totéž. [...] Místo toho máme prostor za sto milionů korun, který připomíná spíše odstavnou plochu kutilsko-hypermarketového obchodu. Možná právě tam začíná a hlavně končí povědomí našich radních a nejen jich." http://ostravablog.cz/tema/masarykovo-namesti-jako-prostor-kutilske-kultivace/

(odkaz)Starý klaun Ferdinand | 25. 9. 2016, 0:01

No dobře...

Mě symbolika "koňovlaku" zas tak neurážela. Já ovšem nejsem výtvarník, jen nezůčastněný pozorovatel. Možná je takových jako já i více. Beru "koňovlak" jako pokus o spojení ostravského městského znaku (nemyslím tím logo "!!!", to je zase trapárna podle mě) a donedávna adorovaného hornictví. Včetně hornických koníků.
(Nemám pocit, že bych se měl z toho pokusu poblít.)

Kdo zná symboliku kapely Tři sestry, tak se ovšem nemůže ubránit asociaci.

(odkaz)jarnemec | 23. 9. 2016, 12:00

"Návrat z(a)traceného koně - v pátek 23. září bude dopravena do prostoru před Hlavní nádraží socha „Koně“, která dříve zdobila střed kruhového objezdu u radnice. „Jsem rád, že tvůrci a vlastníci sochy, i po všech tahanicích a následném odstranění koně z kruháče před radnicí, na nás nezanevřeli a společně s nimi jsme pro sochu, která vyvolává tolik emocí, našli jiný odpovídající prostor,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka. Socha koně s dolním vozíkem se do Ostravy vrací ověnčená 1. cenou z mezinárodně uznávané soutěže."

Aneb... Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž... viz http://ostravablog.cz/komentare/prostorove-formy-v-ostrave/

Tato kovářská práce může mít kolik chce cen v kovářské soutěži, stejně nepatří do exponovaného veřejného prostoru. Socha koníka u Nové radnice vypovídá o ostravském veřejném prostoru víc než bylo zamýšleno... viz http://ostravablog.cz/.../socha-konika-u-nove-radnice.../

Ostravská trapárna tedy pokračuje... Dokud bude v Ostravě strašit tento kýčovitý "vlakokůň", bude to maloměstká "černá díra bez uhlí". Tak proč ne. Symbolika trapárny nemůže být lepší.

(odkaz)aggu | 9. 12. 2013, 19:55

Technické služby MOaP - kurátor veřejného prostoru...

(odkaz)jarnemec | 9. 12. 2013, 17:12

Pro úplnost by bylo vhodné ještě debatu doplnit o starší témata. Pochybnost o regulérnosti výběru Ikara před Novou radnicí. Diskutabilní je také umístění Úsvitu od Lukáše Rittsteina na Umělecké ul. (viz reakce v roce 2005), o kterém umístění Úsvitu rozhodli magistrátní úřednici viz např. MIKOLÁŠEK, Martin. Rittsteinův Úsvit v Ostravě. A2. Kulturní týdeník, č. 8, 2006, s. 9. http://www.advojka.cz/archiv/2006/8/rittsteinuv-usvit-v-ostrave

Probíhající přestřelky, které se doufám přehoupnou ve veřejnou diskuzi je však nutno chápat jako diskuzi o prostoru, ne o jednotlivých dílech či pokusech o ně.

(odkaz)jarnemec | 9. 12. 2013, 15:23

to Martin:

k soutěži na sochu/plastiku T.G.M:
I to patří k věci. Nenastala asi vhodná chvíle, aby dílo s tímto tématem a na tohle místo vzniklo. Hledání je "běh na dlouhou trať." Je nutné souhry více hledisek. Vč. vhodného načasování. Umění nevzniká z příkazu. Chtělo by to širší diskuzi. Inspiraci, úvahy, komentáře, následně teprve vyhlásit soutěž. Ne, úřednicky vyhlásit soutěž a v krátkém termínu čekat, že něco vyleze. Nevyleze. A proto ta soutěž dopadla jak dopadla. Je dobře, že radní tenkrát názor komise akceptovali.

O obdobném problému, ale o architektuře a arch. soutěžích píše Martin Strakoš zde: http://ostravablog.cz/komentare/jen-tak-mimochodem-stavime-uprostred-ostravy-radnici/

K vlakokoni:
Již jsem se vyjadřoval pro http://www.ostravan.cz/11612/dulni-vozik-s-konskou-hlavou-pred-radnici-sokoval-odborniky-hovori-o-skandalu/ nebudu se opakovat.

Myslím si, že to krátce vystihl na FB Lukáš Drlík: "Podstatu problému vidím v tom, že jsou do veřejného prostoru umisťovány exponáty bez rozmyslu, ve stylu "Hele, něco tu máme, tak to někam dáme. Ale něco tomu jakoby furt chybělo. Strčte pod to koleje, kluci, ať to má větší šmrnc.“ A odpovědní lidé se ani nesnaží vytvořit zdání toho, že jim jde o to, aby bylo město hezčí. Když toho koně dají bez úpravy místa přímo na uvadající kytky, tak jenom zdůrazní to, jak amatérsky k tomu přistupují. V této souvislosti už začínám chápat ten lunaparkový nápis JSME OSTRAVA!!!"

(odkaz)Martin | 9. 12. 2013, 14:41

Jedna soutěž už, tuším, byla

Zdá se mi, že jsem četl o soutěži na sochu TGM v MF DNES. Nebyla vybrána ani jedna a popravdě... ta díla nebyla nic extra...
Tuším, že by to mohlo být tohle:
http://ostrava.idnes.cz/anketa-vyberte-masarykuv-pamatnik-do-centra-ostravy-mesto-vse-odmitlo-1mh-/ostrava-zpravy.aspx?c=A111019_175957_ostrava-zpravy_jog
Co dělat, když soutěž proběhne, ale dílo se nevybere? ...navíc ta soutěž určitě nestála málo a přitom chybí hmatatelný výsledek :-(

Zobrazeny všechny příspěvky (11)