Ve Vítkovicích má stát atleticko-fotbalový stadion za miliardu

Má jeden z největších projektů v Ostravě poslední doby za takových podmínek smysl?

9. 11. 2007, 0:00 | Komentáře | Dimitrios Vlasakudis

Město Ostrava a fotbalový klub FC Baník Ostrava tento týden zveřejnily podrobnější informace o chystané rozsáhlé rekonstrukci městského stadionu ve Vítkovicích. Na projektu je, kromě prozatímního laciného architektonického řešení, prapodivná i cena – miliardu má spolknout stadion, další miliardu infrastruktura. Má projekt za takových podmínek smysl?

O tom, že atletický stadion ve Vítkovicích by měl projít velkolepou přestavbou, se uvažuje několik let. Město chce mít reprezentativní stadion, schopný hostit nejrůznější akce. Stejně dlouhou dobu řešili majitelé fotbalového klubu FC Baník Ostrava problém s vlastním stadionem na Slezské Ostravě. Bazaly jsou totiž v nevyhovujícím stavu a po roce 2010 se na nich nebude moci hrát. Řešení, které město vymyslelo, je logické – ve Vítkovicích vznikne zrekonstruovaný, resp. nový městský stadion, který se stane domovem pro Baník a současně bude nadále hostit Zlatou tretru a zápasy mužstva FC Vítkovice, hrající druhou fotbalovou ligu.

Projekt vzbudil různé reakce. Fanoušci Baníku se oprávněné zlobí, že tradičně slezský klub bude hrát ve Vítkovicích. Na druhou stranu už všem došlo, že Baník jako soukromý klub na nový stadion zkrátka nemá a rekonstrukce Bazalů je vzhledem k jejich umístění v kopci kolem důležité silnice nesmysl (podle šeptandy mají na místě Bazalů vzniknout byty).

Myšlenka jednoho společného stadionu pro všechny je tedy v jádru dobrá a správná. Jen kdyby se tento týden neukázalo, jak to s projektem vlastně bude – podle prvních vizualizací je to hybrid, který vyjde na neuvěřitelné dvě miliardy korun. Miliardu má stát stadion, další miliardu spolkne infrastruktura. Tu má zatáhnout stát, samotnou stavbu a provoz by mělo řešit partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Stadion by měl mít kapacitu 22 500 sedících diváků na zastřešených tribunách. Pro srovnání: zcela nový (!) stadion v Edenu, který se už staví a na kterém bude hrát Slavie Praha, stojí pod miliardu, přitom parametry má podobné jako plánovaný ostravský stadion. S tím rozdílem, že se v Edenu staví za soukromé peníze, nikoli státní…

Je jasné, že Národní sportovní centrum Morava, jak se projekt vznešeně jmenuje, bude jedním z nejdiskutovanějších témat v Ostravě za poslední dobu (mimochodem, podobná debata startuje i v Brně, kde tamní zastupitelé chtějí také stavět – stadion za Lužánkami má stát dvě miliardy a má mít kapacitu 30 000 diváků). A hned na úvod by bylo dobré zamyslet se nad následujícími otázkami:

- Opravdu projekt musí stát tolik peněz, když to jde i levněji (viz stadion v Edenu)?
- Jakým způsobem byl vybrán dodavatel investičního a architektonického řešení? Nebylo vhodnější svěřit architektonickou stránku kvalitní architektonické kanceláři, která by výrazu stadionu vtiskla kontext s Ostravou jako městem?
- Proč město dříve investovalo do městského stadionu miliony a miliony, když ho teď stejně chce celý přestavět?
- Kolikrát do roka se využije celková kapacita stadionu? Není škoda mít tak velký stadion, když se zaplní jen párkrát do roka? (Konkrétně na Zlatou tretru, domácí zápas Baníku se Spartou, možná nějaký koncert, mimořádnou sportovní akci, a to je asi tak všechno.)
- Jaký bude komfort pro fotbalové fanoušky, když před sebou budou mít atletickou dráhu?

PS: Nejpodrobnější materiál o stadionu, který je v současnosti k dispozici, najdete pod tímto odkazem (jde o PDF soubor se studií, řešením a detailním plánem stadionu).

Diskuze | 52 příspěvků (poslední 5. 9. 2008, 22:21)