Diskuze k článku Zničí Forum Nová Karolina centrum Ostravy?

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Clown Ferdinand | 11. 8. 2016, 21:08

to Krmič

Inu proti gustu žádný dišputát - to už říkával pan Proschek.

Na Stodolní jsem si nikdy nepřipadal jako v centru. Ani ve dne, ani večer. A "Fukušima" (Nová Karolina)? To je tak centrum pro teens (holky se chodí dívat, co by si koupily, kdyby na to měly) a pro přijíždějící. I když už ani pro ty ne, menší obdoby jsou už i v maloměstech. A večer to nestojí za nic ani tam. Jen partičky snědých tam občas okrádají hejly z venkova.

S Brnem neporovnávám, nemám ho rád a Praha je na jediné centrum moc velká, ale co tak třeba Košice?
Bratislava?
Drážďany?

(odkaz)krmič | 11. 8. 2016, 15:56

Ano, to všechno je pravda.
Jenom se mi na těchto úvahách nelíbí, že za centrum všichni považujete jenom ten Masarykáč. A maximálně několik desítek metrů okolo. To je Ostrava takové pidiměsto, že má tak malinké, opravdu maloměstské, "centrum" a dál už nic?
Když se podíváte jen o několik stovek metrů dál, tak je všelijakých podniků všude plno. Řekl bych, že tolik, kolik je jich třeba.
Například Stodolní je vzdálena od Masarykáče asi 500 m. To je o hodně míň, než je délka Václavského náměstí! V kterém bodě Václaváku by pak podle vás bylo centrum Prahy a dál už jen periferie, nehodná pozornosti?

Ale jo, když chcete - Žít Maloměsto.

(odkaz)Starý clown Ferdinand | 10. 8. 2016, 23:57

2 Jaremec

Jistěže, snížit nájem je výborný nápad, ale přišel o nějakých dvacet let pozdě. Navíc, pokud jsou mé informace správné, jsou majitelé domů v centru často soukromníci. A ti, chyceni démonem okamžitého úspěchu zavedli nájmy, které kromě opravdu silných podniků nechce/nemůže nikdo platit. Takže na malé bistra a kavárničky můžeme zapomenout.

V městě mají žít lidé. Nádherný poznatek! Ano mají, protože po konci pracovní doby úřadů se jinak město vylidní a do těch neexistujících kavárniček by stejně nikdo nechodil. Takže typická zpětná vazba. Prošel jsem se loni v létě centrem s aparátem. Těch prázdných obchodů je spousta. A ty ostatní mají v neděli zavřeno - protože tam nikdo nechodí. A lidé tam nechodí protože tam mají v neděli zavřeno.

Hlava XXII.

Zdá se mi, že se tady někdo pokouší resuscitovat mrtvolu, která už dost zapáchá.

Pozn.:
Když nás majitel domu, kde jsem bydlel, vystěhovával (důvod: celková rekonstrukce domu t.j. plastová okna a plovoucí podlahy položené na dubových parketách a nátěr dveří) tak mi na otázku, zda zase budeme mít šanci nastěhovat zpátky odvětil s úsměvem "Pane, vy nebudete mít dost peněz na nájem!"
Tož bydlíme jinde, dobře - a pan majitel má z 80% prázdný dům.

To je taky řešení, ne?

(odkaz)jarnemec | 10. 8. 2016, 13:09

Centrum Ostravy láká nové podnikatele, na rozjezd byznysu jim nabízí i snížený nájem http://byznys.ihned.cz/c1-65394250-centrum-ostravy-laka-nove-podnikatele-na-rozjezd-byznysu-jim-nabizi-i-snizeny-najem

(odkaz)jarnemec | 8. 5. 2016, 19:20

Část pozemků privátního investičního fondu Blackstone v okolí nákupního centra Nová Karolina, koupených od města, může získat Ostrava zpátky.
Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/vrati-se-mestu-cast-nove-karoliny-20160506.html

(odkaz)Manka | 23. 1. 2016, 13:01

Co říkáte na návrhy studentů architektury ČVUT, jak vrátit život do centra Ostravy? Bylo vysíláno v Událostech v regionech.

(odkaz)jarnemec | 31. 12. 2015, 20:07

@ Starý clown Ferdinand:
Vidím to podobně.

---
ps: Krásný a úspěšný nový rok všem.

(odkaz)krmič | 31. 12. 2015, 16:09

Starý clown Ferdinand

Přesně!

(odkaz)Starý clown Ferdinand | 31. 12. 2015, 15:54

Inu, na světě jsou i lidé, kteří by se rádi podívali na odstavené vysoké pece. Válcovnu, ocelárnu nebo haldu. Postindustriální prostředí - tohle v Brně tak moc není. Dokonce ani v Praze.

Problém Ostravy vidím (já, laik) v tom, že veškeré industriální památky se urychleně natřou, vybaví LED osvětlením - a vstup se zpoplatní. A na vrchu se otevře restaurace. Romantika jde rychle do "džu".

Nakonec z toho všeho vznikne takový takový divný lunapark. Atmosféra starých časů zmizí a už se nevrátí.

Do DOV jsem chodíval rád, než tam pan Pleskot začal realizovat své sny. Jistěže je třeba zabránit, aby návštěvníci padali do neoznačených jam nebo z vysokých pecí dolů. Teď ale na každé druhé konstrukci visí nějaký poutač. Fotit je marné, atmosféra už je pryč.

Když se překročí určitá míra, už je pak jedno, co tam bylo "před Pleskotem".

(odkaz)Jaroslav | 31. 12. 2015, 10:50

S porovnáním s velkými městy je Ostrava na tom velice špatně.Nemá co nabídnout.Stačí se zajet podívat do Prahy nebo do Brna.Na paneláky a komíny sem nikdo jezdit nebude.Karolina je jen běžné tuctové nákupní centrum které zabilo to málo co v centru fungovalo.Sice nemáme moc pěkný střed města,ale aspoň tam fungoval nějaký provoz.Teď se to všechno stěhuje pod "střechu"a do centra už fakt nemá smysl chodit...

(odkaz)MM | 30. 12. 2015, 14:36

Clown Ferda:

Valná většina domů v centru má majitele mimo Ostravu, zahraniční vlastníky atd. Vztah těchto lidí a firem k městu je nulový. Třeba takový New Yorker, který má spousty fungujících obchodů v nákupních centrech už dva roky hledá nájemce pro svůj dům (obchodní prostor) na 28. října, naproti bývalému McDonaldu. Problémem je samozřejmě výše nájmu. Nikdo jiný než nadnárodní společnosti si to dovolit nemohou, tím pádem je to prázdné.

Souhlasím, že ve většině za to také může nabídka obchodů a služeb. Zkrátka i obchodníci jsou průměr z obyvatel Ostravy a podle toho to vypadá. Bohužel i cizinci, kteří zde podnikají s občerstvením upadnou do totální šedi, viz. kebaby, čína atd. Podle mého se postupem času vybuduje u každého myšlení na Ostravu dobrý. Což je velká škoda. Ono se stačí zajet najíst do Polska, člověk by brečel.

(odkaz)Jaroslav | 21. 12. 2015, 20:03

Před další"Novou Karolinou" varují architekti ostatní města aby nedopadla jako Ostrava.Karolina vysála zbytek života z centra.Ostrava tím propásla další příležitost
k oživení města.

(odkaz)Clown Ferda | 21. 12. 2015, 12:44

Říše průměrnosti

Obchodníci počítají s jednou lidskou vlastností. Jmenuje se STÁDNOST.

A funguje jim to. Teď se ale té stádnosti říká "trendy".
Byl jsem nakoupit dobré čokoládové bonbony ve speciální prodejně u "Společenstva". Malý krámek, ochotné (a hezké) mladé prodavačky (tři!). Utratil jsem sice za dvě malé krabičky skoro pětistovku, ale už jen ten nákup stál za to. Jeden bonbon jsem si vzal na zkoušku. To byl rozdíl mezi ním a tím, který koupíte v krabici v supermarketu! A zákazníci jim také nechybí.

Takže je to (taky) o obchodnících. V delším časovém horizontu se zase do malých specializovaných obchůdků klientela patrně vrátí. Ti, co budou chtít, aby si jich obchodník vážil. Ti, kteřčí si buydou chtít vychovat "štamgasty".
Škoda, že se ono "centrum" nechalo takovým způsobem zpustnout. Restituenti nevěděli (a nevědí dosud), kolik by si měli počítat za nájem, chtějí vydělat svůj první milion do roka, město to nízkými nájmy také nepodporovalo. Protože "centrum"! No - "každý svého štěstí strojvůdcem".

A mohl to být takový malý "Arbat".

(odkaz)vilma | 21. 12. 2015, 12:14

Já Karolinu nezatracuji, mám ji docela ráda, je tam příjemně , živo a veselo. Je
tam kino, kavárny, restaurace - prostě takové město pod střechou.
Ale že má neblahý vliv na ostatní obchody a části města, o tom není pochyb.
Hlavně mladé to tam táhne, ti od jednoho k druhému malému obchodu ve středu
města nebo sídlišti chodit nebaví. No ale diskuse k tomu je zbytečná, protože
už stojí a nic už to nezmění, Karolina nezkrachuje.

(odkaz)krmič | 21. 12. 2015, 11:52

Jenom aby zazněl příspěvek atypického člověka :-)
Nic proti FNK nemám, ale byl jsem tam jenom jednou v životě. Prostě nemám důvod, proč bych tam chodil. Kupodivu, do Karolíny s dlouhým í (Kaufland) chodím pravidelně jednou týdně. Kupuji tam vždycky to samé, na mně moc nevydělají, ale zákazníků tam jsou davy, o trochu víc by už bylo neúnosné. To ovšem není podle vás střed Ostravy
Ale v okolí Masarykáče se taky vyskytuji celkem pravidelně. Mám tam lékaře, zrovna minulý týden měli moje léky až ve čtvrté lékárně. Všechny v těsném okolí.
V prodejně Krásno, kde často něco kupuji, bývají až nepříjemné frontičky.
Celkem v této lokalitě, podle mého názoru, lidí tak akorát (obchodníci možná mají názor jiný).
Teď tam jsou Vánoční trhy, to nemusím. Ani kluziště. Ale asi tam návštěvnost bude, nebo ne?


(odkaz)Olga | 21. 12. 2015, 11:04

Vy jste tak pesimisticka Vilmo, a asi i dalsi, kdo tak zatracuji Karolinu. Ja proti ni nic nemam, ba naopak, ale stejne tak chodim do centra, mam to rovnomerne rozdelene:-) ale Karolina je na strategickem miste, Trojhali a Vitkovice za ni, pred ni, hotel Palace, ktery se ted bude prestovovat na koleje.. Takze je logicke, ze tam lide jsou. A myslim, ze kdyz budou v Palaci studenti, bude to pro mesto bezva, ti mladi lide tam budou bydlet, pohybovat se, nakupovat, chodit do restauraci, a nejen do Karoliny. A ze lide obecne travi cas v nakupnich centrech, je bohuzel trend dnesni doby. Ja tam treba nenakupovala snad ani jeden darek letos, ale ostatni jsou na tom jinak... Bohuzel

(odkaz)vilma | 21. 12. 2015, 10:44

Když už jde o ten název článku, tak si myslím, že nezničí jenom centrum
Ostravy, ale i obchůdky na těch sídlištích a jiných okrajových částech Ostravy
i těch starších a tím jejich živou strukturu, co tam zbude - jenom domy k bydlení - noclehárny? Jak to bude vypadat nevím, ještěže tam zbudou školy. Pro Porubu je
třeba smůla, že nefunguje žádné kino, kulturák - to Zábřeh v tom měl větší štěstí.
Snad to jednou někoho napadne a znovu kino v Porubě zase zřídí a dočká se
dokončení opravy i ten nešťastný porubský kulturák.

(odkaz)Ferdinand, starý klaun | 20. 12. 2015, 22:52

Říše středu

Jo jo, centrum je vždy tam, kde stojí chrám.

Ten Božského spasitele už tak netáhne i když je pěkně vynovený, teď táhnou chrámy konzumu. FNK čili Fukušima je toho zářným příkladem. Dva až čtyřikrát denně jím procházím a dívám se se kolem sebe. Těch rozzářených chtivých pohledů. Těch mladých krásných žen, které visí na svých poněkud ošuntělých, ale evidentně prachatých polovičkách a poňoukají je ke koupi tu té, tu oné "nezbytnosti". Na schodech tu nějaká kapela, tu módní přehlídka, tu prezentace něčeho, bez čeho prostě "nemůžete existovat"!

Pokud člověk umí číst ve tvářích, je to dokonalá zábava. Je to dokonalá vizitka naší současné většinové společnosti. A Jana K. by chtěla, ať "to" chodí na kvalitní operu. Opera je už pasé. To chce jít za divákem!

Balet už ve Fukušimě byl. Filharmonie taky. Kdy se tam objeví flash-opereta nebo flash-opera? Ovšem nanejvýš tak 10 minut, aby to nezdržovalo zákazníky od nákupů! [;>)

(odkaz)Alex | 20. 12. 2015, 21:58

Název článku

Jde o název článku - otázku, zda FNK zničí centrum Ostravy. "Centrum" by bylo stejně prázdné, i kdyby nebylo FNK. Otázka je nesmyslná. Centrem se stala Karolina, ať se to někomu líbí, nebo nelíbí.

(odkaz)vilma | 20. 12. 2015, 21:45

Nechápu , a co je vlastně na tom pro Ostravu město dobrého, 50000 lidí
v nákupním centru. To je snad dobré jenom pro ty nájemce, co tam prodávají,
nic víc. Ale jo vlastně máte pravdu, je to fajn, já jsem na sídlišti úplně v poklidu
nakoupila v obchodech bez lidí. A to i v potravinách, v sobotu. Neuvěřitelné,
jsem se divila a tak oni byli všichni na Karolíně. Jestli je to tak dobře, to nevím.

Zobrazen 1. až 20. příspěvek z 151