Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost

30. 1. 2010, 12:31 | Kultura > Divadlo | Dimitrios Vlasakudis, foto Werner Ullmann

Pět let hostí kostel sv. Václava v Ostravě inscenaci Jesličky sv. Františka. O vánoční hře, která spojuje profesionální i amatérské herce, děti a přátelskou atmosféru, se téměř nepíše. Přitom právě podobné projekty si zaslouží pozornost. K inscenaci se proto vracíme v následujícím textu.

Zpěvohru o svatém Františkovi, který žil v dobrovolné chudobě a měl rád všechny živé tvory, napsal skladatel Pavel Helebrant před patnácti lety pro tehdejší Dětské operní studio při Národním divadle moravskoslezském. Inscenace v režii Ilji Racka vydržela na programu Divadla Antonína Dvořáka několik let.

V roce 2005 se „Jesliček“ chopila Ilona Kučerová, členka operního orchestru NDM, kterou napadlo inscenaci společně s přáteli z divadelní branže oprášit a znovu nastudovat, tentokrát ale v sakrálním prostředí kostela sv. Václava.

Právě ryze nedivadelní prostor a vánoční čas, v němž se Jesličky každoročně reprízují, dělá inscenaci neobvyklou. V publiku se setkávají rodiče s dětmi různého věku, starší manželské páry i lidé, kteří jen přišli nasát atmosféru a potěšit se.

Zkušený inscenační tým (autor Pavel Helebrant, sbormistryně Lenka Živocká, dirigent Jurij Galatenko, dramaturgyně Tereza Pogodová) se nepouští do experimentů a sází na záměrně banální kompozici, lehce stravitelnou i nejmenšími diváky. Jediným konfliktem v ději, který je spíše sledem obrazů, ilustrujícím Františkovu dobrosrdečnost nebo třeba schopnost obrátit zlého sedláka, je setkání s čertem-pokušitelem. Inscenace končí uložením čerstvě narozeného miminka do jesliček v postaveném Betlému.

Jesličky vychází z tradice lidového divadla, která se promítání i do obsazení. Vedle profesionálních herců z Národního divadla moravskoslezského (Petr Sýkora, Jiří Hamala, Vojtěch Kupka a další) se na jevišti setkávají studenti ostravské konzervatoře, amatérští divadelníci i děti z Operního studia při NDM. Mix různorodých lidí a dětí, které na kůru mávají podle pokynů zezdola a přitom občas něco spletou, dělá inscenaci v nejlepším slova smyslu milou. Přitom není patetická, kýčovitá ani zbytečně moralizující a ostře výchovná.

Co nejjednodušší scénu doplňuje tradičně skvělá a nápaditá hudba Pavla Helebranta v živém provedení komorního orchestru a sólistů i sboru. Právě na hudební složce inscenace je znát profesní zdatnost inscenačního týmu, který přesně ví, co dělá, a dovede vytěžit z omezeného prostoru maximum, když například nechává sbor nastupovat z transeptu a umocňuje tím prostorový zážitek.

Je nesporné, že by Jesličky v jiném prostředí tak nefungovaly. Kostel ale mimo jedinečné atmosféry s sebou nese nepohodlí pro diváky i herce. Může to být vtipná aluze na Františkovu skromnost, tak nebo tak by možná slušelo o něco snížit kapacitu tří set míst, aby se divák nemusel na židličkách doslova mačkat, obzvláštně pokud na něm sedí dítko, které by jinak nevidělo. Problémem je určitě zakrytí výhledu sloupy. Pozdě příchozí, na které zbudou místa je po stranách, mají smůlu. Pochopitelně lepší řešení se najít asi nedá, navíc podobné projekty nikdy nevydělají ani korunu a jsou odkázány na dotace, takže není možné smáznout sto míst jen tak.

Jesličky sv. Františka patří mezi projekty, o kterých není slyšet, jsou nenápadné, neagresivní, nevtíravé, přitom bezpochyby mají opodstatnění a smysl. Na místě je paralela s Divadlem loutek nebo akcemi Zoo Ostrava pro děti – teprve s malým dítětem v náručí člověk docení, že něco takového funguje a že organizátoři a účinkující nežene finanční motivace, ale snaha rozdávat radost.

Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost Fotografie k článku Nenápadné Jesličky sv. Františka v sobě nesou dobrosrdečnost

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 6. 2. 2010, 8:37)