Festival Colours of Ostrava za pár hodin otevře své brány

16. 7. 2013, 22:53 | Kultura > Hudba | Jan Havlena, foto: Werner Ullmann

Letošní ročník multižánrového festivalu Colours of Ostrava bude zahájen už za pár hodin v Dolní oblasti Vítkovice. Přesto, že není očekáván s tak velkou netrpělivostí jako ten loňský, kdy se festivalové dění přesouvalo z centra města (přesněji z Černé louky a oblasti kolem Slezskoostravského hradu) do vítkovických (post)industriálních prostor, vzbuzuje rozličné emoce i nyní.

Colours of Ostrava 2013 – den první / foto (c) Werner Ullmann, 2013

Colours of Ostrava 2013 – den první

Převládá těšení se na zajímavé hudební kapely a umělce a velkolepou festivalovou atmosféru, otazníky kolem současných „Barev“, o kterých se nedávno diskutovalo i na těchto stránkách, ale přetrvávají. Řada dřívějších spokojených návštěvníků festivalu má například pochyby o vhodnosti nového areálu. Jiní vášnivě řeší sponzorství festivalu firmou ArcelorMittall Ostrava a.s., která patří k největším znečišťovatelům místního ovzduší. Je jasné, že se festival mění a s tím, jak se rozrůstá, je stále více vtahován do vod velkého businessu, který se může leckdy zdát nepřehledný a vyvolávat řadu pochybností. Připomeňme, že kromě masivní podpory společnosti ArcelorMittal je jedno pódium kupříkladu nazvané jako Agrofert Fresh stage, a tak přímo odkazuje na vlastníka firmy Andreje Babiše, miliardáře s politickými ambicemi, anebo že je v programu festivalu jako účinkující uveden jiný miliardář - Jan Světlík, přičemž diskuze s ním je uvedena názvem „Světlíkova Ostrava“.

Festival Colours of Ostrava ale i přes výše uvedené přináší naštěstí stále spoustu kvalitní a rozmanité hudby. Kapely jako Sigur Rós, The Knife, Tomahawk nebo třeba The xx patří ke světové špičce. Kromě toho se dramaturgové festivalu snaží dovážet i zajímavá jména z oblasti world music (letos mě asi nejvíce láká Aziz Sahmaoui & University of Gnawa). Díky tomuto důrazu na „barevnost“ a kvalitu se festival stále řadí mezi nejzajímavější akce tohoto typu u nás a jak se zdá, letos tomu nebude jinak. Kromě těchto známějších účinkujících bychom také rádi upozornili na jiné, neméně zajímavé umělce. Asi největší jazzovou hvězdou, která letošní festival navštíví, je americký trumpetista Jon Hassell. Tento šestasedmdesátiletý muzikant miluje experimenty, pomocí elektroniky manipuluje se zvukem svého nástroje, spolupracuje s muzikanty napříč generací, žánrů či hudebních kultur. Neméně zajímavým je i hráč na arabskou loutnu a zpěvák Dhafer Youssef, který se také velmi svobodně pohybuje na ose jazz – tradiční arabská hudba - experimenty. Jeho četné spolupráce s norskými muzikanty přináší to nejzajímavější, co lze na evropských pódiích v současnosti slyšet.

Příjemným oživením festivalového programu budou také vystoupení muzikantů z Polska. Letos to bude například pop-rocková písničkářka Maria Peszek, která už před lety zazářila v písničkách z divadelně-muzikálního představení Muzyka ze słowami. Od té doby vydala několik autorských alb naplněných intimní poetikou.

A nakonec ještě jeden tip ze seznamu tuzemských účinkujících. Nenechte si ujít, pokud se dostanete do Gongu, kde budou mimochodem také muzicírovat i doporučovaní Hassell a Youssef, vystoupení taneční skupiny VerTeDance, která za doprovodu stále lepší kladenské kapely Zrní bude tančit na téma Kolik váží vaše touha?

Diskuze | 6 příspěvků (poslední 22. 7. 2013, 9:32)