Za hudebním dobrodružstvím do Ostravy

16. 8. 2013, 10:39 | Kultura > Hudba | Jan Havlena

O tom, že soudobá vážná hudba je velmi pestrá a posluchačům nabízí množství zvukových dobrodružství, se bude možno přesvědčit v Ostravě v druhé polovině srpna. Pátečním koncertem snad nejslavnějšího soudobého skladatele Philipa Glasse a jeho ansámblu bude zahájen festival Ostravské dny. Program naplánovaný až do konce měsíce toho ale nabídne více a milovníci nevšedních hudebních zážitků se mohou těšit na excelentní provedení skladeb současných hudebních skladatelů, jako jsou Christian Wolff, Alvin Lucier, Petr Kotík, Martin Smolka, Phill Niblock, Elliott Sharp, Bernhard Lang, Rebecca Sauders, Kaija Saariaho a další.

Největší pozornost se ale nyní upírá na vystoupení Philipa Glasse, který v pátek 16. srpna od 18 hodin představí se svými kolegy ve vítkovickém Gongu své stěžejní minimalistické dílo ze 70. let minulého století nazvané Music in Twelve Parts. A jak uvádějí pořadatelé z Ostravského centra nové hudby je pro provedení této skladby Glass nenahraditelný. V průběhu kompozice, která se odvíjí během pěti hodin s jednou hodinovou a dvěma dvaceti minutovými pauzami, určuje nejen tempo skladby, ale také nástupy ansámblu a ukazuje, kdy hudba přechází z jedné opakující se skupiny taktů do druhé. „Notový materiál Music in Twelve Parts není veřejně dostupný a skladba nebyla nikdy provedena někým jiným než Philipem Glassem a jeho souborem,“ upozorňují pořadatelé.

Festival bude pokračovat netradičními akcemi i v dalších dnech. V sobotu 17. srpna je například připraven v prostorách bývalého Dolu Michal večer plný zejména hudebních performancí. V dalším týdnu pak bude představena starší skladba Petra Kotíka nazvaná Many Many Women, jejíž provedení trvá až šest hodin. Připomeňme, že Kotík je nejen český hudební skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku, ale od roku 2001 také uměleckým ředitelem festivalu nové hudby Ostravské dny. Pozoruhodnou „vsuvkou“ je i Minimaraton elektronické hudby, který v sobotu 24. srpna začne ve 14 hodin v ostravském Domě umění. Inspirován je letos manifestem Umění hluku, který sepsal před sto lety Luigi Russolo. Podle pořadatelů představuje tato zvukově mnohdy neobvyklá akce experimentální protiváhu festivalu, kdy se setkávají „umělci z akademického i neakademického prostředí, používající standardní i velmi nezvyklé postupy.“

Poslední týden v srpnu se pak festivalové dění rozvine do plné šíře. Soudobou hudbu předních hudebních skladatelů z celého světa, ale i mladých autorů, představí Janáčkova filharmonie Ostrava či komornější mezinárodní orchestr Ostravská banda. Těšit se návštěvníci mohou ale i na drážďanské klavírní Elole trio, budapešťské Krulik Quartet a další výborné muzikanty. Podrobnosti o všech festivalových koncertech, ale i širším pozadí celé akce, najdete na stránkách Ostravského centra nové hudby.

Diskuze | 1 příspěvek (poslední 20. 8. 2013, 19:38)