Diskuze k článku „Městská galerie“ v Trojhalí a Gongu

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 16:18

* NA VAŠÍ POZOR RYCHLÉ PŘIPRAVENÍ V PLNÉ BEZPEČNOSTI NA 2,8%.

Ohledně všech problémů s půjčováním peněz kontaktujte madam
Momir NJEZIC. Tato půjčka ve výši 50 000 EUR s ním vrátila chuť mému životu. Pokud jde o vaše půjčování peněz, kontaktujte ho, on
určitě vám pomůže.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 16:18

* NA VAŠÍ POZOR RYCHLÉ PŘIPRAVENÍ V PLNÉ BEZPEČNOSTI NA 2,8%.

Ohledně všech problémů s půjčováním peněz kontaktujte madam
Momir NJEZIC. Tato půjčka ve výši 50 000 EUR s ním vrátila chuť mému životu. Pokud jde o vaše půjčování peněz, kontaktujte ho, on
určitě vám pomůže.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)Alex | 10. 7. 2014, 15:47

trojhali den pred otevrenim...

...a na blogu nic. Co na to ostravska intelektualni kavarna?

(odkaz)jarnemec | 8. 4. 2013, 9:13

Zajímavý článek

o problematickém propojování veřejného a soukromého sektoru v galerijní oblasti. Aktuální to mimochodem je i u nás - u ostravské "městské galerie" se uvažuje o úzké spolupráci právě se soukromými galeriemi (Sklenář, Meda Mládková), což o.s. Kunsthalle Ostrava oslovení experti ve svých odborných stanoviscích také kritizovali.

http://www.advojka.cz/archiv/2013/7/sklenar-na-hrade-na-opratce

Na 20. květen chystá Fiducia odbornou veřejnou debatu právě na téma ostravská městská galerie a její role v našem městě.

(odkaz)sylvie | 4. 4. 2013, 11:20

Tak jen ještě k odkazu na článek http://ostravablog.cz/diskuze-na-tema/minulost-ostravy-promeny-atmosfera-vzpominky/#prispevek35649
Je v pořádku a zaslouží si pozornost všichni, kteří pro lidskou společnost odvádí jakoukoliv práci. Pokud památkář, zaměstnanec NPÚ, kunsthistorik bojuje za záchranu kulturních památek, zasluhuje samozřejmě vděk, nicméně je to jaksi samozřejmé, neboť JE TO JEHO PRÁCE, jeho poslání, povolání, stejně tak jako lékař léčí nemocné, učitel vede žáky k tomu, aby se někým stali, pekař upeče rohlík a popelář odveze odpad. Všem patří stejná míra vděku a u všech to považujeme za jaksi samozřejmé, že svou práci budou dělat co nejsvědomitěji. Úkolem šéfa průmyslového podniku či vrcholného managmentu však není vyhledávat kulturní památky a rozpoznat, v čem je čeho cena. Jejich povolání před ně staví poněkud jiné zájmy. To, že vedení Vítkovic v počátku diskusi o zbourání či nezbourání prázdných objektů otevřelo JE jejich zásluha, nemuseli se o tom s nikým bavit. Prošli třebas názorovým vývojem na daný problém, ale nechali se ovlivnit, byli otevřeni názorům památkářů. Za to jim vděk patří. A možná větší. Protože na postoji majitelů a finančnímů a jiných mocných BOHUŽEL záleží více, památkáři mohou podniknou veškeré kroky a aktivity, ale pokud pro svůj postoj nezískají majitele nebo někoho z mocných, jejich snahy vyjdou na prázdno-viz kauzy jatka, Textilia, vitkovické nádraží...

ad Alex-pane Alexi,vy opravdu neargumentujete, subjektivní dojmy a pocity k věcné argumentaci moc nepřidají.

(odkaz)aggu | 4. 4. 2013, 10:47

osočovatel strikes back ;)

alex: proč píšete ostravská kulturní obec nebo umělci v uvozovkách? a co myslíte tou "kulturní frontou"? to je imho slovník jak v rudém právu, sorry ;)

(odkaz)Alex | 4. 4. 2013, 7:56

Vůbec nechápete, co je to diskuse

Já se nezlobím, čekal jsem takové výpady, jak je předvedl "aggu". V Česku se "diskutuje" totiž často takovým způsobem. Označovat někoho, kdo má jiný názor za politruka, osočovat někoho, že "neví, o čem píše", pohoršovat se slovy "proč se k tomu vůbec vyjadřujete" atd. Vy jste ten, kdo uvažuje předpojatě, ten, kdo nesnese jiný názor a pokud není po jeho, tak z něj hned vypadnou slova, která ukazují, s kým tu má člověk "čest". Prostě si myslím, že to, jak k tomu nakonec město přistoupilo, má svou logiku a je ekonomoicky zdůvodněno. Proč by se z veřejných peněz měla podporovat jakási ostravská "kulturní fronta". Neříkám, že kultura atd. není důležitá, není to ale jediná věc, jak si ti "umělci" často myslí a tím pak argumentují. Není-li po jejich, je hned zle a všichni kolem tomu nerozumí, neví, o čem je řeč atd. atd. Máloco ze současného českého umění má nějakou cenu. V literatuře znám jen dvě tři jména, mohu jmenovat např. Emila Hakla. Diskuse znamená respektovat různé názory. A slušnost. To vy neumíte.

(odkaz)aggu | 3. 4. 2013, 21:25

...

@alex: nezlobte se, ale vy vůbec nevíte o čem píšete. Když o kultuře přemýšlíte jako nějaký politruk, a potažmo "kunsthalle" je Vám ukradená, proč se k ní vůbec vyjadřujete? ... U Světlíka jako ostravák respektuji, že ze dvou možností - šrot vs. kus dobrého města si vybral a směřuje k tomu druhému. Ale nerad bych, aby jednou Ostravu řídil z Vítkovic a vyloženě mi vadí chování ostravských politiků a jejich tanečky okolo (nejenom tady). To, že to je v česku na počátku 21. století normální neznamená, že musí všichni držet ústa, když někdo plácne na stůl stovku. Říká se tomu debata a ta patří do dospělé společnosti. Ovšem když se někdo bavit nechce, nebo utíká po prvním nepříjemném argumentu, tak jsme tam asi ještě nedospěli.

(odkaz)Alex | 3. 4. 2013, 20:38

Vše se mění a ostravská "kulturní obec" to měla dávno pochopit

Za 20 let, co ostravská "kulturní obec" usiluje o městkou galerii, se toho změnilo hodně ale nevšiml jsem si, že by tu byla nějaká významná díla, která by reflekovala to, co se ve společnosti děje, kam to spěje atd. Na své experimenty si dávno ostravští umělci mohli měco zřídit sami a nečekat, až co jim dá město. Nezlobte se, ale dělat dnes příspěvkovou organizaci a přispívat někomu (jde podle mého názoru o velmi, velmi úzkou skupinu), aby si mohl hrát, to mi připadá uhozené. A slova jako lži, co kdo kdysi řekl a kdo má a kdo nemá pravdu, odkazování na staré texty atd. atd. , s tím by se nikdo ohánět neměl. V Ostravě působí jeden básník, já tam už nejsem tak často, znám jméno a viděl jsem nějaké "básnické" sbírky, známý mi to ukázal. Píše "básně" o vlhkých dívčích klínech a kousek za panelákem, kde žije s rodiči táboří bezdomovci. Asi také patří k ostravské "kulturní obci". Jak tu někdo dole napsal, jsou dnes jiné starosti, problémy a bude ještě hůře. Na to je každé koruny z městské pokladny škoda. Pokud se to má platit, ať to má širší užitek. Nějaká Kunsthalle (už jen ten pitomý název!) a co by si přáli ve Fidicii či tam nebo onde je ve své podstatě ubohé. Měli byste už s tím dát pokoj.

(odkaz)sylvie | 3. 4. 2013, 18:14

Investice města do nájmu v Gongu je snad zároveň investicí města do provozu a rozvoje celé Dolní oblasti, tedy třeba i do údržby této stavby. Pokud by galerie byla zřízena mimo jako přísp.org., město by kromě těchto nutných investic do DOV, muselo osm mil. investovat navíc-jinde. Svou volbou prostě město spojilo dvě věci do jedné, proto Šnejdar mluví o ekonomičtějším řešení.
Urážet někoho jen proto, že sdílí jiný názor, se tak nějak stalo současnou tolerovanou praxí, kterou odmítám. Servilita(omlouvám se, že necituji váš olezlý expresivní výraz) je na místě u těch lidí, kteří z ní nějak profitují- já Světlíka neznám a zaměstnanec Vítkovic nejsem. Jen mám potřebu se tázat a nehájit jedinou pravdu a upadat do dogmatického spánku - síla kritického myšlení je v jeho vývoji. Rozhodně nespoléhám jen na to, co otisknou média v rámci svého "prosívání informací" a už vůbec ne na sdělení "že někoho článek velmi rozčílil-říkala jedna pani".Stejně tak nejsem a nebudu členem žádného "bratrstva autorizovaných interpretů světa", přikazujícím všem, jak mají o tomto světě správně myslet , mluvit a jednat.To je ode mne vše. hodně štěstí, s.p.

(odkaz)jarnemec | 3. 4. 2013, 12:24

@ marian:

Když se kouknu na váš první příspěvek: http://ostravablog.cz/kultura/ostatni/mestska-galerie-v-trojhali-a-gongu/diskuze/#prispevek36900 i třeba ten z 2. 4. 2013, 14:12, tak stále nechápu proč máte pocit, že s kauzou "městské galerie", která je předmětem této diskuze mám něco společného (tedy kromě diskuze na OB).

K DOV a historii viz např. http://ostravablog.cz/diskuze-na-tema/minulost-ostravy-promeny-atmosfera-vzpominky/#prispevek35649 Mimochodem, tento článek v MD Dnes Světlíka hodně rozčílil - že by mu vadila pravda, že v r. 2004 veřejně prohlašoval:

"Dbáme na vítkovické dědictví. Ale nechápu, proč uchovávat pece jako historickou památku. Mnohokrát se přestavovaly a dávno nejsou původní. Sám jsem jako mladý inženýr jednu z nich stavěl."
"Dovedu si představit zachování jedné pece v omezeném rozsahu, i pak je ale otázka, jak ji využívat. Není to památka, která by do Ostravy přitahovala turisty z Německa a z Ameriky." Jan Světlík (KUBÁTOVÁ, ZUZANA: Vítkovice chtějí zbourat vysoké pece, 21. 1. 2004, MF Dnes)

2004, debata ve Fiducii: "Zástupce Vítkovic i oba političtí představitelé města a kraje nejenže snižovali hodnotu a význam Národní kulturní památky ve Vítkovicích, což může pramenit z jejich neznalosti této problematiky, ale zpochybňovali schopnosti odborníků z celé republiky dlouhodobě se věnující technickým památkám, kteří navrhují zápis lokality do seznamu kulturního dědictví UNESCO." http://ostravablog.cz/diskuze-na-tema/vystavba-a-architektura-v-ostrave-co-se-chysta-co-se-stavi-a-co-uz-stoji/700/#prispevek28273

ps: Původně jsem myslel, že patříte do té druhé skupiny ("ti co to chápat nechtějí") ;-) Sousloví "lízač řitních věnečků" se mi zdá hezčí než "vlez do prdelky", ale klidně zkuste navrhnout, jak říkat lidem, kteří jsou ochotni pro peníze dělat cokoliv... Já jim říkám takto.

(odkaz)marian | 3. 4. 2013, 9:24

jarnemec

proč máte pocit, že každý, kdo s vámi nesouhlasí je "lízač řitních věnečků" (dovolte, abych vyjádřil svůj nefalšovaný úžas nad vaší sprostotou), který nadto stále něco nechápe? mě je srdečně jedno, kdo si co o sobě myslí, jaké si dělá PR nebo nedělá - to ať rozebírá bulvár nebo partičky závistivých nýmandů u piva ve 4. cenové nebo u kávičky v literárním salonu. já vidím výsledky: fungující nevytunelovanou fabriku a DOV.

(odkaz)Jar. Němec | 3. 4. 2013, 7:20

Reakce Petra Šnejdara, výkonného ředitele sdružení TROJHALÍ KAROLINA na komentář Ilony Rozehnalové: http://www.artalk.cz/2013/04/02/re-mestska-galerie-v-ostrave-zklamani-nebo-nadeje/

ps: Příspěvkové organizaci města by stačil rozpočet 8-10 mil. ročně místo plánovaných více jak 10 mil. pro sdružení TROJHALÍ KAROLINA. Položka za nájem by se také ušetřila, neboť nájem 3,4 mil. ročně za prostory v Gongu je opravdu extrémní suma.

(odkaz)jarnemec | 2. 4. 2013, 15:08

@ marian:

Nevím z čeho vycházíte, ale chtěl bych vás opravit:
Za nikým jsem nešel, takže jsem ani za nikým přijít nemohl, resp. žádný návrh jsem nikam neposílal, ani za žádnou právnickou osobu, jejiž jsem členem.

Asi myslíte materiály městu od o.s. Kunsthalle Ostrava, s kterým mám tolik co společného jako se z.s.p.o. Dolní oblast VÍTKOVICE.

K materiálům o.s. Kunsthalle Ostrava, které vzniklo na popud města (viz článek I.R. na OB, odkazovaný níže: "... náměstek primátora občanům sdělil, že město nemá, co se týče městské galerie, s kým jednat a že samo její vznik iniciovat nebude. Ostravská umělecká obec proto založila občanské sdružení Kunsthalle Ostrava..."), materiály vypracovalo na popud města (viz stejný text I.R.) a zastupitelstvo na základě těchto materiálů v polovině loňského roku schválilo vznik nové městské instituce (viz stejný text I.R. na OB.: "...Při jednáních na jaře 2012 bylo ze strany města požadováno, aby sdružení Kunsthalle Ostrava připravilo žádost o vznik instituce městské galerie. Sdružení tomuto požadavku vyhovělo a daná žádost byla v roce 2012 sdružením podána na červnové zastupitelstvo, které schválilo záměr zřídit instituci plnící funkci městské galerie...")

Opakuji a uvozovkami zvýrazňuji (jelikož to zde stále více lidí nechápe): "městské instituce" = instituce, která 100% patří městu, město ji provozuje a financuje.

Pokud někdo nechápete rozdíl mezi "soukromou galerii" a "městskou galerii", tak veškerá slova jsou marná...

Na nikoho neházím špínu, že si Světlík nachává vytvářet lživou PR je prostý fakt a jsem schopen to obhájit, ale jak jsem napsal, škoda času. Je spíše smutné, že to má zapotřebí, ale je to jeho problém. "Lízači řitních věnečku" a ti co to chápat nechtějí, to stejně nepochopí, ostatní si informace najdou (viz např. ona kniha, o které jsem psal níže, stačí to konfrontovat s běžně dostupnými informacemi...).

(odkaz)aggu | 2. 4. 2013, 14:53

calm it down ;)

@marian: nechci se vám do toho moc motat :-) ale řekl bych, že kladení otázek a očekávání odpovědí (kor když se z velké části jedná o veřejné peníze) není házení špíny... U Světlíka je to pochopitelné, dělá biznis, ale ostravští politici neumí, resp. nechtějí, resp. se bojí nakreslit čáru - tady je veřejný zájem, tady je "realitní" zájem Vítkovic. A bohužel další problém je v tom, že Světlík v podstatě supluje to, co oni už měli dělat 10-15 let. Oni ho spotřebovali přemýšlením, jestli DOV není jen kupa šrotu. To se pak těžko odporuje... Chápu, že DOV potřebuje pro svůj rozvoj i kulturní instituce, ale pro mě je centrum Ovy o 2km na sever, má problémy, a politici by si toho měli být (kuafix) vědomi.

(odkaz)marian | 2. 4. 2013, 14:12

to: jarnemec

Mě to připadá, že jako ublížené děcko reagujete vy. Když jste s návrhem kunsthale přišli vy, město se sváma moc nebavilo a teď najednou jde Světlíkovi na ruku - a to neumíte překousnout. A tak házíte špímu na Světlíka. No ještě že nemáte nic proti Dolní oblasti Vítkovic (to jsme si oddychli).

(odkaz)Jar. Němec | 2. 4. 2013, 12:39

k tématu:

"Jednoduše řečeno. Opět - jako už mnohokrát - jsme svědky nestandardního postupu města, politických manipulací, lží a netransparentních dohod. A především donebevolající nekompetentnosti našich regionálních zástupců.

Nemám nic proti Dolní oblasti Vítkovic, patřím k zarytým příznivcům rekonstrukce této industriální památky. Budeme tam ale časem stěhovat i všechny ostravské univerzity, Národní divadlo moravskoslezské nebo třeba zoologickou zahradu?

Ostrava se prostě bude muset rozhodnout, zda chce být oním evropským kulturním městem, bez ohledu na to, zda tento titul při své kandidatuře získala, nebo zda ve způsobu rozhodování bude inklinovat spíše k politickým praktikám blízkým východu Evropy. " http://www.rozhlas.cz/ostrava/poznamka/_zprava/monika-horsakova-kunsthalle--1185035?fb_action_ids=10151373328118218

(odkaz)Jar. Němec | 2. 4. 2013, 12:32

@ Sylvie:

Materiály o.s. Kunsthalle Ostrava byly součástí podkladů pro zastupitelstvo SMO. Co přesně bylo vypracováno je sepsáno v tomto článku: http://ostravablog.cz/komentare/mestska-galerie-v-ostrave-zklamani-nebo-nadeje/ vybírám:

"V letech 2010–2012 proběhla celá řada schůzek sdružení Kunsthalle Ostrava s vedením města, některých z nich jsem byla osobně účastna jako jedna ze zakládajících členů tohoto občanského sdružení a majitelka nezávislého klubu Fiducia a Galerie DOLE. Sdružení vypracovalo řadu materiálů a stanovisek k návrhům budov, ve kterých by městská galerie podle vedení města mohla fungovat (Hotel Palace, pavilon G na výstavišti Černá louka). Poslední verzí, na které se sdružení s vedením města shodlo, bylo její umístění v kompresorovně v Dolní oblasti Vítkovic (DOV). Zde sdružení spolupracovalo při vypracování odborných podkladů pro dotační řízení na rekonstrukci kompresorovny. "

"Při jednáních na jaře 2012 bylo ze strany města požadováno, aby sdružení Kunsthalle Ostrava připravilo žádost o vznik instituce městské galerie. Sdružení tomuto požadavku vyhovělo a daná žádost byla v roce 2012 sdružením podána na červnové zastupitelstvo, které schválilo záměr zřídit instituci plnící funkci městské galerie. Sdružení poté vyzvalo vedení města k vytvoření pracovní skupiny, tato výzva však nebyla nijak reflektována. Na posledním jednání, které iniciovalo sdružení Kunsthalle Ostrava a jež proběhlo na magistrátu počátkem listopadu 2012, bylo pouze městem sděleno, že se uvažuje o více variantách vzniku městské galerie, ovšem bez bližší specifikace, jaké varianty jsou ve hře. Z této schůzky také vyplynulo, že verze městské galerie v kompresorovně již není aktuální, protože DOV na její opravu údajně nezískala dotaci. Zástupci Kunsthalle Ostrava navrhnuli možnost využití památkově chráněného industriálního objektu bývalé prodejny nábytku na Sokolské třídě, který byl v té době nabízen ke koupi či dlouhodobému pronájmu a byl po celkové rekonstrukci. "

Z mého pohledu: Po dvaceti letech snah občanů, kdy se jejich zástupci ve správě města jen vymlouvali, že to nejde, se město rozhodlo zřídit instituci Městské galerie a vyčlenit 10 mil. Kč na její provoz. Bohužel o.s. bylo využito a podle mě doslova zneužito.

Výsledek nebude podle mě pro Ostravu dobrý. Přístup, který byl zvolen je možná dobrý pro soukromou galerii (proti, které nic nemám), ale špatný pro veřejnou instituci města - Městskou galerii.

k ostatnímu: Chápejte mé slova jak chcete. A ono "ps" bylo spíše ironické, proto i ten smajlík na konci ;-) Příště to pro jistotu dám i do uvozovek... Nicméně na faktu, že se chová někdy jak "uražené děcko" to nic nemění ;-)

(odkaz)sylvie | 1. 4. 2013, 17:36

Lži se nemají rozebírat, ale odhalovat a na základě prokazatelných faktů odsoudit, pocitové a dojmové kategorie smutku apod. mají své místo v divadle, ne v etice. A že tohle má někdo zapotřebí? Myslím, že ve filosofii se to kvalifikuje jako "boj o uznání," který jako existenciální moment prostupuje celým bytím člověka.
Vašemu argumentu "Ve stejném duchu logiky..." nerozumím, snad mu porozumí ostatní, ale asi se rozcházíme i v pojetí pojmu "logika".
Je dobře, že ještě existují optimisté jako vy, kteří se vesele smějí faktu, že úspěšní podnikatelé raději budou investovat v jiných zemích než v Česku (a odvádět tam případně i daně), znechuceni podmínkami, které jim tato země připravuje. Ze všeho nejvíce mi to připomíná situaci, kdy Titanic jde ke dnu, ale na horních palubách se vesele tančí. Světlík by neměl dělat "prázdná gesta", v tom máte pravdu. Měl by celý podnik prodat třeba Číňanům nebo Rusům...

Je někde k nahlédnutí projekt, koncepce městské galerie tak, jak ho navrhlo o.s.Kunsthalle?děkuji,s.p.

(odkaz)Jar. Němec | 1. 4. 2013, 14:01

@ Sylvie:

lživá PR: Stačí si přečíst např. knihu, kterou si Světlík nechal napsat Pavliňákem a vydat v nákladu 5.000 ks. Je však vyloženě plýtváním energie a času se snažit ty lži v knize obsažené nějak rozebírat. Je to spíše smutné, že tohle má někdo zapotřebí.

dotace a akce za ně: Znovu mohu jen opakovat - Nemám nic proti financování Dolní oblasti nebo jiných soukromých subjektů z veřejných financí v rámci veřejných dotací, pokud půjde o spravedlivé a neovlivněné řízení, kde všichni účastnici budou mít stejnou možnost.

kurátoři spjatí s Fiducií/Kunsthalle: Ve stejném duchu logiky jsem spjatý se Světlíkem.

ps: Vcelku mě vždy baví, že když se v médiích objeví, že Světlík, resp. nějaká jeho společnost je z něčeho veřejně kritizována, ohlásí v médiích nějaký odchod :-D

pro připomenutí: Dodával Drábkovi systém pro data, teď končí v ČR: Radši půjdu jinam http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Dodaval-Drabkovi-system-pro-data-ted-konci-v-CR-Radsi-pujdu-jinam-226348

Zobrazen 1. až 20. příspěvek z 34