OstravaBlog.cz | Kultura > Ostatní - Světově proslulý architekt Zvi Hecker přijede do Ostravy

Světově proslulý architekt Zvi Hecker přijede do Ostravy

26. 2. 2014, 22:34 | Kultura > Ostatní | (rem), tisková zpráva, foto a kresby: Zvi Hecker, Michal Krüger

Světově proslulí architekti Ostravu moc nenavštěvují. To se změnilo v roce 2009, kdy byl založen Kabinet architektury, který působí v ostravském Domě umění. Mezinárodní festival Archikultura 2014 zahájí legenda světové architektury Zvi Hecker, který přijede do Ostravy na vernisáž výstavy své tvorby.

Zvi Hecker se narodil roku 1931 v Krakově, vyrostl v Samarkandu, studoval architekturu na Technionu v Haifě a malířství na Avni Institute of Art and Design v Tel Avivu. Učil architekturu na Lavalově univerzitě v Quebeku a na univerzitě užitého umění ve Vídni. V roce 1960 se začal věnovat praktické činnosti v Tel Avivu a od roku 1991 pracuje v Berlíně.

Světově proslulý architekt Zvi Hecker přijede do Ostravy

Zvi Hecker ve svém ateliéru v Berlíně.

K jeho pracím v Izraeli patří radnice v Bat Yamu v Tel Avivu a apartmány v Dubinerově domě (společně s Alfredem Neumannem a Eldarem Sharonem), spirální apartmány v Ramat Ganu, muzeum Palmachu v Tel Avivu (spolu s Rafi Segalem) a areál vojenské akademie v Negevské poušti.

Světově proslulý architekt Zvi Hecker přijede do Ostravy

SPIRÁLNÍ APARTMÁNY, Ramat Gan, Izrael, 1985–1989

V Evropě navrhl židovskou školu Heinze Galinského v Berlíně a památník se symbolickými řadami lavic pro bývalou synagogu v berlínské Lindenstrasse (spolu s Eyalem Weizmannem a Michou Ullmanem), židovské kulturní centrum v Duisburgu a kasárna královny Máximy na amsterodamském letišti Schiphol.

Světově proslulý architekt Zvi Hecker přijede do Ostravy

ŽIDOVSKÉ KULTURNÍ CENTRUM, Duisburg, Německo, 1996–2000

V roce 1991 reprezentoval s dalšími architekty Izrael na 5. architektonickém bienále v Benátkách a zúčastnil se i 6., 7., 9. a 10. bienále. Jeho dílo je vystavováno v galeriích a muzeích v mnoha zemích.

Zvi Hecker zvítězil v řadě architektonických soutěží. V roce 1996 byl vyznamenán Německou cenou kritiků za architekturu a roku 1999 Rechterovou cenou za architekturu v Izraeli. Od roku 2013 je čestným členem Amerického ústavu architektů. Žije a pracuje v Berlíně.

Světově proslulý architekt Zvi Hecker přijede do Ostravy

Pozvánka na vernisáž.Vernisáž se koná 6. března v 17:00 hodin v ostravském Domě umění. K výstavě vychází katalog. Kurátoři výstavy Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec jsou rovněž organizátory festivalu Archikultura 2014, který se v Ostravě letos bude konat od 6. března až do konce dubna. OstravaBlog.cz je mediálním partnerem festivalu Archikultura a Kabinetu architektury.

Reklama