Trháky a propadáky roku 2008

Výběr zásadních událostí uplynulých dvanácti měsíců podle OstravaBlogu

6. 1. 2009, 6:00 | OstravaBlog | Ondřej Stratilík, Dimitrios Vlasakudis

Přelom roku je tradičně plný nejrůznějších přehledů, ročenek a shrnutí toho, co se v končícím roce odehrálo. I my se připojujeme se svým pohledem na rok 2008. Z mnoha událostí, které se loni v Ostravě odehrály nebo které se Ostravy týkaly, vybíráme ty podle nás nejdůležitější.

Neděláme si nárok na objektivní seřazení všech událostí. Spíše jsme chtěli vám, čtenářům OstravaBlogu, ukázat, na co by se nemělo zapomenout a co považuje za důležité naše redakce. Možná jsme na řadu věcí zapomněli, možná je záměrně vynechali. Diskuze pod článkem je proto jako vždy otevřena.


Trháky roku 2008

Oznámení projektu Nové Vítkovice

Tak dlouho stát, kraj a město otálely s oživením Dolní oblasti, až se do záchrany Vysokých pecí musel pustit majitel Vítkovic Jan Světlík. Ten v červnu 2008 oznámil dlouho připravovaný projekt Nové Vítkovice, v rámci nějž během zhruba sedmi let vyroste v Dolní oblasti a kolem ní areál s byty, kancelářemi, výzkumnými pracovišti a prostory pro vysokoškoláky. Vítkovické vysoké pece se navíc s pomocí státu dostaly 1. prosince 2008 na seznam Evropského kulturního dědictví. Pokud se nic nezvrtne, čeká Vysoké pece zářná budoucnost. Zaslouží si to. (Více o tématu v článku Dolní oblast Vítkovic ožije obřím projektem Nové Vítkovice.)

Florbalové mistrovství světa

Začátkem loňského prosince probíhalo v Ostravě a Praze florbalové mistrovství světa. Zatímco hlavní město čekalo až na vyřazovací souboje, metropole našeho kraje měla na starosti základní skupiny. A vše proběhlo na výbornou. I neatraktivní zápasy českého týmu se slabšími družstvy doprovázela úžasná atmosféra a především rekordní návštěvnost. Nejen hráči českého týmu si chválili organizaci a celkový dojem z moravské části turnaje. Zkrátka Ostrava se nejen sportovnímu světu znovu předvedla jako město schopné kvalitně připravit akci na vysoké úrovni.

Koncert kapely Goldfrapp na Colours of Ostrava 2008

Loňský ročník festivalu Colours of Ostrava patřil k těm méně podařeným kvůli extrémnímu počasí a unylé dramaturgii. Ovšem jako čirý diamant mezi pomalými koncerty zářilo vystoupení britské elektroformace Goldfrapp. Ta vloni ohromila svět svým zatím nejsilnějším albem Seventh Tree a snažila se je získat většina promotérů a obřích festivalů. Pořadatelé Colours tímto krokem potvrdili, že jejich přehlídka patří do světové extratřídy a že mají cit pro to nejlepší ze současné hudby. Dobrá zpráva do příštích let. (Více o tématu v článku Promočená poznámka k letošním Colours.)

Výstava Sváry zření v Domě umění

Galerii výtvarného umění v Ostravě připravila na konec roku 2008 mimořádnou a přelomovou výstavu. Výstava Sváry zření, Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století, 1890–1918 na jednom místě představuje nejvýznamnější díla tuzemského impresionismu a symbolismu, dekadence, expresionismu, kubismu a civilismu přelomu 19. a 20. století. Výstava takového rozsahu (více než 400 děl jak z vlastních sbírek galerie, tak zapůjčených od 50 institucí a sběratelů) se v Ostravě nikdy nekonala, a i díky tomu zaujala množství lidí, kteří jinak do galerií nechodí a využili i možnost navštívit Dům umění ve středy zdarma. Výstava potrvá do 28. února 2009. Sváry zření také potvrdily známou skutečnost – Galerii výtvarného umění chybí větší prostory a Dům umění potřebuje dostavbu. (Více o tématu v článku Sváry zření v Domě umění.)

Ostrava Jazz Night 2008

Klub Parník patří k ostravským hudebním stálicím, ale není na něj zas až tolik vidět. To je sice výhoda pro skalní fanoušky, kteří holdují komorní atmosféře koncertů, ale mnohdy zůstávají přehlídnuty kvalitní akce. Průběžný festival Ostrava Jazz Night už sice vloni proběhl popáté, ovšem stále mu chybí pevné místo na hudební mapě. A je to škoda, neboť třeba koncerty novovlnného trumpetisty Erica Truffaze nebo Mikea Sterna jsou tím, co Ostravu přibližuje světovým standardům. Klubu Parník patří respekt za bezchybnou dramaturgii a přání, ať věhlas Ostrava Jazz Night stoupá.

Oživení vítkovického hokeje

K standardně dobrým výkonům Baníku (k dalšímu titulu a důstojnější účasti v evropských pohárech ale pořád kus chybí) se po několika spíše ostudných sezónách přidaly hokejové Vítkovice. Ty od června 2008 vede jako trenér a generální manažer v jedné osobě Alois Hadamczik. Hadamczik naposledy s Vítkovicemi slavil úspěchy v letech 2000–2002, kdy s nimi vybojoval třetí a druhé místo. Kam to dotáhne nyní, ukáže letošní playoff, do nějž mají Vítkovice slušně nakročeno. Diváci se v Ostravě hokejem opět baví, a to je jen dobře. Ve stádiu úvah jsou navíc úpravy ČEZ Arény, které by měly divákům přinést větší prožitek ze zápasu.

Jarek Nohavica a jeho kolaborace s hip-hopery na kompilaci 20ERS

K dvacátým narozeninám československého hip-hopu si domácí rappeři nadělili dvoudiskovou kompilaci 20ERS. Zatímco na první části pojmenované Old Skool najdete skladby, které před několika lety formovaly domácí hip hop, na disku New Skool předvádějí rappeři méně tradiční tvář. Skupina PIO Squad si tak ke spolupráci na skladbě Já tam byl pozvala písničkáře Jarka Nohavicu. On o svém obdivu k rapu mluví delší dobu, ale až tohle je první důkaz. Já tam byl je nejenže nejpovedenější skladbou celé kompilace, ale dokázala, že i takový hudební tradicionalista, za kterého Nohavicu považuje většina jeho posluchačů, dokáže folk posunout o kus dál. A tahle idea je možná stokrát uvěřitelnější a především ambicióznější než všechny ostatní Nohavicovy aktivity.


Propadáky roku 2008

Tragické nehody na Vřesině a ve Studénce

Rok 2008 bude v Ostravě především spojován se dvěma tragickými dopravními nehodami. 11. dubna 2008 se na Vřesině na trase linky 5 srazily dvě tramvaje. Nehoda stála život tři cestující, dalších čtyřicet bylo zraněno. 8. srpna 2008 narazil vlak EC Comenius z Krakova do Prahy do zříceného mostu ve Studénce. Bilance: osm mrtvých a 70 zraněných, z nichž někteří mají doživotní následky. Obě nehody mají ledacos společného: nikdo až na řidiče tramvaje nenese osobní odpovědnost a příslušné firmy a společnosti, na jejichž bedrech odpovědnost leží, se zachovaly mimořádně zbaběle. Výše vyplaceného odškodného byla směšná. Nemělo by se ani zapomenout na pozitivní stránku obou tragédií: na reakci strojvedoucího vlaku, který svou duchapřítomností zachránil další životy, a na nasazení a profesionalitu všech záchranářů, hasičů a dalších, kteří při nehodách zasahovali. (Více o tématu v článcích A omlouvat se bude kdo? a Pár slov o odpovědnosti nejen za nehodu ve Studénce.)

Finanční krize a stop nové výstavbě

V červnu 2008 začala dlouho připravovaná výstavba Nové Karoliny. Po několika měsících bylo kvůli světové finanční krizi a období recese všechno jinak. Projekt Nové Karoliny se na konci roku 2008 zastavil na neurčito. Roste pouze megalomanská kancelářská budova, která – vlastně jako všechno na Karolině – popírá původní studii na její zástavbu. Podobně dopadla většina dalších projektů jako mrakodrapy u Frýdlantských mostů, mamutí Jindřich Plaza po bývalém Hotelovém domu Jindřich nebo multifunkční objekt na místě hotelu Palace. Všechny tyto a další projekty stojí a nikdo neví, kdy se začne stavět. Investoři by díky finanční krizi mohli přehodnotit své plány a vnést do nich trochu realismu a pokory ke starým hodnotám (viz hotel Palace, který by měl být zrekonstruován a ne zbourán). To je ale spíše zbožné přání. (Více o tématu v článcích Hotel Palace před demolicí a Nová Karolina Park jako průchod k chrámu konzumu.)

Neřešený stav jatek, budova vědecké knihovny, nábřeží Ostravice a další

V našem přehledu nemůže chybět připomínka situace kolem městských a krajských projektů, které se v roce 2008 – stejně jako v letech předchozích – nepohnuly dále: městská jatka chátrají, na místě nové budovy Moravskoslezské vědecké knihovny pořád parkují auta a nábřeží Ostravice má do své plánované podoby daleko. Nemluvě o nových prostorách pro Janáčkovu filharmonii nebo zřízení Městské galerie a dalších projektech, které technicky či spíše technokraticky zaměřené vedení Ostravy nepodpoří a považuje je za zbytečné. Za připomenutí stojí i obrat rady města, která v říjnu 2008 oznámila, že místo miliardové rekonstrukce atletického stadionu ve Vítkovicích se bude stavět stadion nový.

Přidušené Ostravsko

Zimní měsíce bohaté na inverzi připomněly, že žijeme v oblasti s nejhorším stavem ovzduší v Česku. K obyvatelům Radvanic a Bartovic, kteří jsou prachem a jedy zasaženi nejvíce, se k jejich boji za čistší vzduch přidala rada města Ostravy. Ta v prosinci 2008 vytáhla s advokátní kanceláří, která bude město zastupovat při zažalování státu a podání podnětu ombudsmanovi. Největší znečišťovatel ArcelorMittal Ostrava sice po demonstracích přislíbil investice do ekologických projektů a technologií a musí čelit několika žalobám, karcinogenní látky a prach však Ostravsko vytrvale dusí dál. Překračování hygienických norem a limitů je téměř každodenní a smutnou realitou. Zlepšení situace je v nedohlednu.

Komunisté ve vedení kraje

Fenomenální úspěch ČSSD ve volbách do zastupitelstev kraje (17. a 18. října 2008) s sebou přinesl návrat komunistů k moci. Současní i bývalí komunisté se dostali do vedení téměř všech krajů včetně Moravskoslezského. Jak si nové vedení kraje v čele s hejtmanem Jaroslavem Palasem povede, ukážou následující roky. První a většinou obyvatel pozitivně vnímaný krok oranžovo-červené rady kraje na sebe nenechal dlouho čekat – od prvního února 2009 bude kraj za své občany platit 30korunový regulační poplatek ve zdravotnických zařízeních, jejichž zřizovatelem je MS kraj. Krajský rozpočet to bude stát až 120 milionů korun. Peníze kraj získal úsporou mimo jiné plánovaných dotací na rozjezd leteckých linek z Mošnova. (Více o tématu v článku Komunisté ve vedení kraje: je to děsivé, ale co dál?.)

Ukřičené logo Ostravy

Od září 2008 má Ostrava nové logo, které vzbudilo vášnivou debatu, jestli je pěkné, nebo nikoli. Jeho autor Aleš Najbrt vytvořil nápis „OSTRAVA !!!“ a dostal za něj od města necelé dva miliony korun. Rada města si vybrala autora loga i vítězný návrh sama, aniž by přizvala odborníky nebo dala návrhy posoudit obyvatelům Ostravy. Způsob, jakým volení zástupci města placení z veřejných peněz rozhodli s pocitem, že všemu rozumí nejlépe, je typický nejen pro politiky v Ostravě. (Více o tématu v článku OSTRAVA!!!.)

Zprofanovanost a rostoucí tuctovost Stodolní

Fráze „Stodolní už není to, co bývala“ zlidověla. Ale až několik posledních let se stává krutou realitou. Z tohohle jediného žijícího ostrůvku večerní a noční Ostravy vznikla skládka nepůvodních diskoték a klubů, které nenabízí nic jiného než možnost rychlé opilosti a přehršel kýčovitového hudebního mainstreamu. Zcela se vytratila původní idea ulice naplněné kluby s přidanou hodnotou kvalitní kultury a zábavy. Recept na „léčbu Stodolní“ neexistuje, provozovatelé hospod potřebují především rychle vydělávat a současný stav jim vyhovuje.

Ruda z Ostravy

Ruda byl ten, kdo úderně a vtipně zesměšnil kult Markéty Irglové a Glena Hansarda, když jim celé Česko zobalo z ruky. To se psal vrchol Rudovy kariéry, jeho další mediální zviditelňování je ovšem jen převařování horké vody. „Hornickou ostravštinou“ odlehčit příběh oscarové skladby chvíli působilo jako to ořechové, ale postavit si na téhle epizodě kariéru je prapodivné. Tvůrci televizní zábavy mají zřejmě jiný názor, o čemž svědčí Rudovo angažování v novém pořadu ČT Šaty dělaj´ člověka. (Více o tématu v článku Ruda mohl pobavit, ale topí se v prvoplánovosti.)


Diskuze | 20 příspěvků (poslední 13. 1. 2009, 13:40)