Čeští tenisté i přes statečný výkon na Američany nestačili

12. 2. 2007, 18:08 | Sport > | Aleš Pur

Ostrava se od pátku změnila v tenisové město. V ČEZ Areně vyrostl antukový kurt, na kterém se odehrál zápas 1. kola Davisova poháru. Ostravští diváci viděli špičkový tenis. Bohužel se špatným koncem.

Pátek 9. 2. 2007

Čtvrteční los na ostravské radnici rozhodl, že jako první nastoupí na dvorec Ivo Minář a Andy Roddick. Minář se svého slavnějšího soupeře nikterak nezalekl a odolával tvrdému servisu. Přesto jednou ztratil svůj servis a první set prohrál 4:6. Ve druhém se mu ale podařilo oplatit stejnou mincí a vyrovnal na 1:1. Pak už se ale projevila zkušenost amerického tenisty, který zápas dovedl vítězného konce.

Jako druzí nastoupili Tomáš Berdych a James Blake. Než se diváci nadáli, byl první set u konce. Blake se zřejmě ještě sžíval s antukou a své zajisté udělal i časový posun. Výsledek byl 6:1 pro našeho hráče. Poté se ale Blake rozehrál a najednou z jeho rakety začaly létat tvrdé a hlavně přesné údery. Dvakrát sebral Berdychovi servis a dotáhl set do stavu 6:2. Od třetí sady se pak hrál vyrovnaný tenis a oba hráči si drželi své podání vždy do stavu 6:5 pro Tomáše Berdycha. V koncovkách setů pak český tenista zabojoval a i s přispěním štěstí se mu podařilo prorazit podání a dotáhnout utkání k vítězství a stavu 1:1 po prvním hracím dni.

Sobota 10. 2. 2007

Sobotní čtyřhra měla jasné favority, momentálně nejlepší pár na světě, Boba a Mika Bryanovy. Proti nim se postavili Lukáš Dlouhý a Pavel Vízner. Vízner už poznal pocit vítězství nad americkou dvojicí, které se říká „dvouhlavé monstrum“, a i proto diváci doufali, že by se mohl podařit zázrak. Hrál se vyrovnaný tenis, který ale měl naprosto shodné koncovky jednotlivých setů. Všichni si drželi servisy do stavu 5:4 pro americké bratry a poté šel na podání mladší z naší dvojice, Lukáš Dlouhý. Američanům se ho podařilo pokaždé brejknout, čímž dali výsledku konečnou podobu, třikrát 6:4. Po sobotě to tedy bylo 2:1 pro USA a pokud chtěli čeští tenisté pomýšlet na vítězství, museli vyhrát obě nedělní dvouhry.

Neděle 11. 2. 2007

Tíha odpovědnosti za vyrovnání ležela na Tomáši Berdychovi, který se postavil Andy Roddickovi. Podařilo se mu vyhrát první sadu v poměru 6:4, pak ale ztratil jistotu a míče, které mu prvé létaly do rohů kurtu, najednou padaly metr do autu. Roddick převzal iniciativu a celkem pohodlně dovedl zápas do vítězného konce, čímž rozhodl o celkovém vítězství USA.

Za rozhodnutého stavu se poslední dvouhra hrála už jen z povinnosti a na dvě vítězné sady. Oba týmy neposlaly na kurt týmové dvojky, ale deblové specialisty a tak se utkali Lukáš Dlouhý a Bob Bryan. Byť bylo rozhodnuto a o nic nešlo, čekalo se, že Dlouhý alespoň zkoriguje výsledek. Nestalo se tak a Bob Bryan vyhrál i se svým poměrně statickým tenisem ve dvou setech. Celkové skóre tak je 1:4.

Zhodnocení

Opět se tak ukázalo, že český tenis, pokud chce uvažovat o úspěchu v Davis Cupu, potřebuje k Berdychovi ještě jednoho hráče, který by dokázal zabodovat. Jenže kde jej hledat? Štěpánek svým postojem dal jasně najevo, že reprezentovat nehodlá a za ním je velká díra. Ano, Dlouhý dokáže potrápit kteréhokoli hráče, ale prohrát s tenistou, který šest let nehrál závodní dvouhru, byť za rozhodnutého stavu, to není zrovna lichotivá vizitka. Minář potřebuje více zkušeností v této specifické soutěži, ale svým vystoupením proti Roddickovi ukázal, že v něm dříme duch pro týmové soutěže. Ve své premiéře odvedl poctivou práci. Debl už také není naše výstavní disciplína a díky tomu všemu nás opět čeká boj o záchranu v elitní skupině.

Výsledky jednotlivých utkání

Minář – Roddick 4:6, 6:4, 2:6, 3:6

Berdych – Blake 6:1, 2:6, 7:5, 7:5

Dlouhý, Vízner – B. Bryan, M. Bryan 4:6, 4:6, 4:6

Berdych – Roddick 6:4, 3:6, 2:6, 6:7 (4)

Dlouhý – B. Bryan 6:7 (5), 4:6

Diskuze | zatím žádný příspěvek