Diskuze k článku Čeká Ostravu pomalá smrt?

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)centos | 2. 7. 2012, 13:49

Skvělé, moc se těším.

(odkaz)Jar. Němec | 2. 7. 2012, 7:43

to Coppola a aggu: OK :-) Takže udělám (po CoO) prázdninovou sérii zahraničních měst z "ostravského pohledu". (ps: Výlet do NY - jednoznačně doporučuji!)

A všem čtenářům přeji tímto krásné léto a dobrou náladu.

(odkaz)Coppola | 1. 7. 2012, 19:00

Dobrý nápad s těmi fotkami z New Yorku. Mohla by to být celá nová rubrika s fotkami ze zahraničních měst... Pro poučení jak můžou vypadat i obdobně velká i obdobně průmyslová města jako Ostrava by to bylo výborné. :-)

(odkaz)aggu | 1. 7. 2012, 16:30

NY vs OVA

@JN: NY? za sebe hlasuji YES ;) Je zajímavé, když jsem se o NY bavil s kamarádem z Texasu (native ;) a řekl jsem mu že bych se hrozně rád o prázdninách do NY podíval, tak na mně začal zírat.. "Cože? Do NY? Do té špíny? Ty ses zbláznil? :-)) Hned jsem i vzpomněl na OVU :-)

(odkaz)Jar. Němec | 1. 7. 2012, 15:18

to aggu:

Děkuji za odkaz, perfektní. Plně s vámi souhlasím, to by bylo třeba udělat :-D

ps k tématu článku:
Na NY mě zaujaly např. stromy všude v ulicích. ("máme tedy deset stop pro chodce, pět stop pro stromy, třicet stop pro auta a na druhé straně zase pět pro stromy a deset pro chodce. ") To, "že se dá celý projít pěšky" potvrzuji :-) a bylo při tom velice dobře vidět rozdíly mezi konkrétními částmi.

Jestli by vás (tím myslím čtenáře) zajímal můj pohled na NY a vůbec jiná města, mohu připravit fotoreportáž, resp. několik fotoreportáži - mám dost fotek, které jsem si fotil s myšlenkou na mou milovanou Ostravu, takže by to bylo tak trochu i o ní.

(odkaz)aggu | 1. 7. 2012, 14:55

V NY pochopili, že město je pro lidi. V Ostravě bude třeba násilí ;)

Vím, že se opakuju, ale prosím tento článek vytisknout, přečíst Kajnarovi, Madejovi a Vltavskému, pak stočit do ruličky a omlátit jim ho o hlavu. Děkuji.

http://www.lidovky.cz/na-domech-je-nejdulezitejsi-chodnik-d6l-/ln-bydleni.asp?c=A120618_134001_ln-bydleni_ter

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 30. 6. 2012, 12:36

Nové rozdělení daní obcím. Velká města dostanou méně peněz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2012/06/20/jak-se-zmeni-prijmy-obci-z-dani/

(odkaz)tomas | 22. 5. 2012, 17:55

Petr P

Naprostý souhlas

Neustálým remcáním na to, jak se tady máme špatně nic nezpravíme. Podle mně je cestou nápravy náš aktivní a tvořivý přístup k řešení problémů. Tedy né kritizovat, že je venku nepořádek, a že ta či která stavba chátrá, ale vzít se a jít ten nepořádek uklidit.

Takže ať si každý kritik pro sebe odpoví na otázku: Jak JÁ nezištně přispívám svou prací k tomu, aby se nám tady žilo lépe?

(odkaz)krmič | 22. 5. 2012, 17:37

Petr P

Naprostý souhlas.

(odkaz)Petr P | 22. 5. 2012, 17:04

Alex: nemyslím, že bych se vyjadřoval jako hulvát, do toho mám myslím ještě hodně daleko. Ostrava potřebuje lidi optimistické a ne takové, kteří jen nadávají jak je všechno špatné. Já netvrdím, že je zde vše nejlepší, ale nejhorší to taky není, já jsem zde maximálně spokojen. Je zde vše, co k životu potřebuji.
Také netvrdím, že lidi co odcházejí jsou idioti, jsou to takoví, co zde asi spokojeni nebyli, tak šli. Proto píši, že když se tady někomu nelíbí, tak ať jde tam, kde je to perfektní... Na tom přece není nic špatného.
A zajímalo by mne, podle čeho tvrdíte, že je život v Ostravě rok od roku horší, když zde nežijete, jen zde v intervalech dojíždíte? Co konkrétně je tak špatné a nevyhovující? Děkuji.

(odkaz)Jar. Němec | 22. 5. 2012, 15:03

to Alex:

Musím s vámi plně souhlasit, i s příspěvky v diskuzi o Karolině (téma Světlík) a částečně i o soudech k tématu Ostravice.

K tomuto tématu: Ano, životní podmínky se horší - nemyslím tím nyní životní prostředí, ale podmínky k životu, k výchově dětí, k možnostem, které dávají i okolní daleko menší (chudší) města k dispozici, k občanské vybavenosti a ke stavu toho mála co tu dnes je. Musím bohužel přiznat, že i Havířov je na tom daleko lépe.

Nemíním se spokojovat s nízkou kvalitou služeb (ať veřejných, tak soukromých), nechci se spokojovat s něčím, s čím nesouhlasím... Na mnoho drobnosti zde není, to málo co tu je, se neudržuje a přitom se utrácí za předražené zakázky...

Jak jsem napsal v http://ostravablog.cz/komentare/nocni-mury-primatora-petra-kajnara/ "Pokud radní hledají podporu u obyvatelů města, musí si uvědomit, že každý Ostravan město podporuje již jen tím, že tu ještě bydlí."

(odkaz)Alex | 22. 5. 2012, 13:27

Proč takový tón?

"Pokud se Vám a Vám podobným tady nelíbí, zbalte si svoje švestky a klidně ..... odjeďte. Nikdo Vás tady myslím držet nebude, takové tady nepotřebujeme..." - kde a kdy jsem už taková slova slyšel? Je neuvěřitelné, že se tak vyjadřuje mladý (podle svého prohlášení) člověk. Že by podobné hulvátsví a zášť vůči opačným názorům byla ostravským "specifikem"? Mohl by nám autor říct, jaké lidi Ostrava potřebuje, když ví, které ne? Přece všichni ti lidé, kteří rok co rok odcházejí, nejsou idioti, kteří by šli pryč z plezíru. A už dávno nekončí všichni v Praze, kde už také je problém uchytit se. Ostravu navštěvuji v určitých intervalech a shledávám život v ní rok od roku horší. Nedivím se, že obyvatel ubývá.

(odkaz)Petr P | 22. 5. 2012, 12:19

Forhend, Forhend...

Pokaždé, když tady čtu tady bláboly na to jak je Ostrava špatná, jak tady nic není, jak je tady málo práce, jak je špatně placená, jsem se držel a jen se nad tímto pousmál. Ale už mi to nedá.Pokud se Vám a Vám podobným tady nelíbí, zbalte si svoje švestky a klidně do té světoborné, neskutečně luxusně placené a zábavou oplývající Prahy odjeďte. Nikdo Vás tady myslím držet nebude, takové tady nepotřebujeme... Já myslím mladý jsem, nikam odsud nejdu a mám spoustu přátel, kteří jsou tady maximálně spokojení... A jsou to v drtivé většině vysokoškoláci...
řekněte mi, které další podstatné věci pro život v Ostravě chybí?? A zábava?? Hmm to by mě taky zajímalo... O platech se nemá cenu bavit, když Ostrava není hlavní město ani sídelní město státních institucí, to je logické a všude na světě, kromě samozřejmě nejvyspělejších ekonomik.
A pokud chce omýlat stále dokola životní prostředí, tak už je to dost trapné... od dob všemocných se myslím změnilo k lepšímu o 1000% a těch pár dnů v zimě, kdy je smog jde přežít. A smogové situace má i Vaše slavná perfektní Praha...

(odkaz)aggu | 22. 5. 2012, 12:12

...

Přidalo se malým obcím, to je určitě fajn. Ale jinak je to jako o té koze a vlkovi. Problém se stejně nevyřešil. Politici nemají odvahu na to přiznat, že v ČR jsou, a zatím pořád budou, někteří rovní a někteří rovnější. Možná až někdo vysvětlí proč Pražan bere na hlavu o 50% víc než Ostravan, a důvod pro tuto nerovnoprávnost vloží nejlépe do Ústavy, bylo by to fajn. Politici by pak už byli jenom zloději, teď to jsou zloději a pokrytci.
@forhend: je to od srdce, ale imho mimo mísu ;) S tzv. přerozdělováním rozpočtu to nemá nic společného. Respektuji, že v Ostravě nesídlí super zaměstnavatelé jako ČEZ nebo Microsoft, ty podmínky byly od startu v Praze jiné, a ostravští politici na vytváření lepších podmínek v Ostravě kašlou. Ale jinak připosranost lidí a kvalita politiků je všude stejná od Aše po Hrčavu.... Jak mám ale respektovat stát, který se společně vybraným měšcem peněz zachází tak, jak zachází?

(odkaz)jan | 22. 5. 2012, 11:49

to forhend

Výstižné, přesné, pravdivé!!!

(odkaz)forhend | 21. 5. 2012, 20:06

Vypadá to tak. Co by tu mladí hledali?

Práce málo a když, tak o poznání hůře placena, než v Praze, zábavy pomálu a další, podstatné věci pro život Ostravy, ale co hlavní, zůstala tady tzv.OSTRAVSKÁ PŘIPOSRANOST, datující se z mamulovských dob a velmi vyšlechtěna a zdokonalena za dobu toho "skvělého"europoslance!!! Bohužel, ty následující suity se pouze vezou (maximálně jim to vyhovuje) a hrabou a nějaká Ostrava je jim u prdele!!! Tak proto............................

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 21. 5. 2012, 15:30

Velká města přijdou o miliardu, obce si polepší, Gazdík může slavit

" Praha by podle kompromisu ... měla přijít ročně o 650 milionů, Brno o 203, Ostrava o 158 a Plzeň o 90 milionů korun ročně." http://zpravy.idnes.cz/ods-a-top-09-se-dohodly-na-financovani-obci-a-mest-fre-/domaci.aspx?c=A120521_102352_domaci_kop#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

(odkaz)Vladimír | 20. 2. 2012, 22:30

Dlouhotrvající aktivita magistrátu

http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=733913#utm_medium=newsbox&utm_source=atlasHP&utm_content=position-5

Na jednu stranu Fukušima, na druhou stranu hrušovská průmyslová zóna, to jsou forfry, tady se pořád něco děje.... 8=D

(odkaz)aggu | 17. 2. 2012, 9:25

Porovnání hospodaření měst a obcí v ČR za 2010 (data MFČR)

protože jsem jeliman, kopíruji sem do správného vlákna ;)

http://imageshack.us/photo/my-images/580/mfcr20101231.jpg/

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 22. 1. 2012, 15:26

to martin:

Souhlasím až na to, že na plzeňském nábřeží, hned naproti muzea má vzniknout pod taktovkou spol. Amádeus Real, která v Ostravě nechala řízeně zdevastovat Ostravicu/Textilii, obchodní centrum: http://plzen.idnes.cz/obri-dum-kultury-v-plzni-zrejme-padne-nahradi-ho-obchodni-centrum-arena-13t-/plzen-zpravy.aspx?c=A110219_1535717_plzen-zpravy_meb

(odkaz)martin | 22. 1. 2012, 14:23

vzor pro Ostravu

Podívejte se na Plzen krásné město , nadnárodní společnosti mají za městem a v centru města se snaží podpořit malé živnostníky , v nedělí je město plné turistu , krásné stylové restaurace a obchůdky kultura atd

(odkaz)Martin | 22. 1. 2012, 14:16

No chce se mi blit když projíždím kolem

No chce se mi blit když projíždím kolem toho betonového konzumního masakru který si necháme nasrat do centra města .to v žádném jiným městě neexistuje všude jinde se snaží nadnárodní společnosti stavě za městem už tak je ta naše Ostrava v prdeli a sami si to děláme jednoho krasného dne toho budeme litovat a bourat to , jak Němci ve východním Německu bourali paneláky Ostravaci by si měli uvědomit že velké nadnárodní společnosti devastujou malé živnostníky a mi si je nasereme do centra města .Takové malé obchůdky půjdou rychle do prdele Ostravo spamatujse město černé .

(odkaz)petr | 21. 1. 2012, 19:28

nová karolina masakr Ostravy

Toho jednoho dne budeme litovat , nasrat si takovej masakr do centra města pane bože to snad ne konzumní devastace v centru města to by v jiném městě neprošlo ale v Ostravě ano .Město konzumu město obchodaku a nezaměstnanosti .

(odkaz)aggu | 21. 12. 2011, 11:50

Nepropadejte trudomyslnosti, Pavle :-) V době recese toho magistrát nemůže až tolik pokazit. I když se snaží co to dá...

(odkaz)Pavel | 21. 12. 2011, 10:31

ne pomalá ale rychlá

Ostravě nehrozí pomalá smrt ale rychlá. A nedělá to nikdo jiný než magistrát. Vždyť podívejte se na ty vánoční trhy. už i tady nebojím se říct je korupce. magistrát vybral JEDNU cateringovou firmu aby prodávali medovinu atd. hrůza a děs - 0,04 za 20 nebo 25. vždycky se dávala medovina 1dcl. za 25 ta se dá sehnat jen na kuřím rynku. A podívejte se jak se vyprazdňují obchody. Magistrát si myslí že Karolina je nějaká výhra. Je to děs a hnus nákupní středisko v centru města .

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 23. 11. 2011, 10:06

" V Moravskoslezském kraji žije stále méně lidí. Za posledních dvacet let jich ubylo skoro osmatřicet tisíc, což je počet obyvatel například Třince nebo České Lípy. Už loni ztratil primát nejlidnatějšího kraje v České republice a pokles pokračuje." http://ostrava.idnes.cz/clanek.aspx?c=A111122_154442_ostrava-zpravy_jog

(odkaz)aggu | 16. 11. 2011, 21:30

@JN: a to se vyplatí...

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 16. 11. 2011, 17:14

Obligace rychle utracené miliardy

"Úskalím ostravských obligací je také to, že si město jejich splacení zajistilo na tehdejší kurz 31,60 koruny za euro. " http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-dluh20111116.html

(odkaz)aggu | 26. 10. 2011, 16:44

Občas zabrouzdám na stránky Českého statistického úřadu a momentálně tam mají pověšená zajímavá data z celé ČR (po krajích) za 1. pololetí 2011. Home page MSK je na http://czso.cz/xt/redakce.nsf/i/home
Co mě donutilo zlehka zvednout obočí je např. statistika volných pracovních míst za první půl rok: MSK (dostupné na http://czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/krajpubl/801302-11-q2_2011-xt): tab. B:
MSK 5500, Středočeský 4200, Praha 6200, Jihomoravský 2800... O struktuře volných míst se člověk nedočte, ale z prostého počtu je zjevné, že práce v MSK by nějaká byla ;)


(odkaz)džordž | 17. 10. 2011, 18:54

Samozřejmě, že čeká!

Pokud zdejší politikové nezačnou něco smysluplného dělat pro toto město, tak zhyne!!! Proč jsou s většíma akcema tady takové obrovské problémy? Namátkou dálnice, laguny, Karolína, Rudná aj., aj., aj.?

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 15. 10. 2011, 9:01

kampaň Obce lidem:

http://www.obcelidem.cz/

(odkaz)mertho | 13. 10. 2011, 16:13

To Jura

To je slabota, já si myslím, že by měli naopak platit za to že chodí do práce, nesměli by jezdit v ničem lepším než felicie, oblečení jedině ze secondhandu a stravování výhradně v armádě spásy.

(odkaz)krmič | 13. 10. 2011, 13:50

Jura z Ostravy

S tím bych docela souhlasil. Ale obávám se, že by se tím zase až tak moc neušetřilo. Jen miliony, ne miliardy.

(odkaz)Jura z Ostravy | 13. 10. 2011, 10:14

Čím míň, tím líp

Já bych naopak Ostravě dal ještě méně peněz, než je počítáno od r. 2013. Úspory by se mohly dělat především ve vedení města. Všichni radní včetně primátora by dostali průměrný plat (který stejně většina lidí nemá, takže by na tom byli hodně dobře), dále, pokud nemají vlastní bydlení by po dobu mandátu dostali přidělen městský byt v paneláku, a to podle velikosti rodiny (svobodný = garsonka, ženatý a bezdětný = 1+1 atd.), dále by dostali tramvajenku na ostravské zóny zadarmo, aby mohli jezdit do práce na magistrát. A nakonec by fasovali dva obleky na mandátní období (podobně jako dělník ve fabrice fasuje monterky). Nic víc. Navíc po dobu mandátu by bylo vhodné, aby neměli žádný další příjem, ale toto již může ovlivnit zřejmě jen zákon.
Dále, na veřejných pozemcích určených pro výstavbu veřejných budov, jako má být třeba vědecká knihovna, by se stavěl obyčejný, klidně panelový dům. Nedělala by se žádná předražená a bombastická soutěž mezi "renomovanými" architekty. Možná, světe div se, by už dávno většina "plánovaných" budov dávno stála, vyšla by o spoustu peněz levněji a z estetického hlediska by tyto budovy stejně byly srovnatelné s "architektonickými skvosty" moderních budov, které se tady dnes staví/nestaví (rozuměj: moderní "architektura" ve stavebnictví = betonová nebo prosklená krabice, nejčastěji šedivá nebo neidentifikovatelná barva).
Pak by taky konečně mohlo dojít k tomu, že vyžírky typu současných politiků ve vedení města, kteří si přijdou na pěkné peníze jednak svým mandátem a dále třeba účastí v dozorčích radách či jiných podobných příjmech zjistí, že ta "veřejná" funkce jaksi nesype tolik, kolik by si pánové představovali. Načež svoji kandidaturu v dalších volbách "zabalí" a šanci snad konečně dostanou lidé, kterým nejde ani tolik o prachy, jako spíš opravdu o prospěch města, ve kterém žijí.

(odkaz)Tomas M. | 22. 9. 2011, 8:04

Coppola: díky moc za ukázku výpočtu regionálního HDP. Moc zajímavé...

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 21. 9. 2011, 11:35

Odkazy k tématu:

http://sov.tranovice.org/dokumenty%5B1409%5D-%5Bcz%5D-aktuality
http://www.smscr.cz

to Coppola: bod. 2: Jak jsem ve svém komentáři "Noční můry..." zmínil, jednání probíhala na různých úrovních, více jak 8 let. ODS ani ČSSD tomuto tématu nevěnovala prioritu = nebyla politická vůle, to se změnilo s přístupem TOP09, resp. Starostů a nezávislých. To nic nemění na faktu, že návrh zákona prošel celým procesem a je součásti vládní koaliční dohody. Zástupci přes šest tisíc obcí a měst (+ SMS ČR, SPOV apod.) tlačili do vlády své požadavky a současný návrh je kompromisem mezi politickou vůli a požadavky. To, že "velká čtyřka" to celou dobu ignorovala a ozvaly se až nyní, je druhá věc... Viz můj text.

(Prosím neřešme tu jednotlivé strany či snad vládu - téma je RUD a kampaň Ostravu nedáme)

(odkaz)Coppola | 21. 9. 2011, 10:45

pro Petr Martiňák

Pane Martiňáku.
1) Argumentovat Prahou a jejími příjmi na obyvatele nemá moc smysl, protože Praha je na rozdíl od menších obcí také krajem a jsou v té částce zahrnuty tedy i tyto příjmy, o to víc je to srovnání matoucí.

2) Tvrdíte, že nový zákon o rozpočtovém určení daní se vytvářel několik let a je to jen kompromis. Já se ptám kdo ho vytvářel a mezi kým došlo ke kompromisu. Ze stavu který je nyní, to vypadá, že to několikaleté připravování probíhalo jen mezi starosty menších obcí a TOP09... ostatní jsou evidentně proti (velká města i ostatní koaliční strany)

3) Jaké konkrétní nedostatky v řízení ostravské MHD jsou? Prosím konkrétně. Podle mě je naopak ostravská MHD podfinancovaná. Obecně argument o vyřešení výpadku příjmů, zlepšením hospodáření, kulhá. Samozřejmě se asi dá představit, že Ostrava lepším hospodařením ušetří řádově desítky milionů korun ročně, ale 900 milionů? To by mě zajímalo jak. A dokonce bych byl i pro, ať si velká města najmou auditory, kteří ty možnosti úspor odhalí...

4) Tvrdíte, že "Český statistický úřad uvádí, že Praha se na celkovým HDP v rámci České republiky podílí 24% to je ale nesmysl, protože do toho je zahrnut celý ČEZ, RWE Transgas, Telefónica, Agrofert Holding, Unipetrol, Čepro, Tesco a desítky dalších a pokud vím tito vyrábějí hodnoty úplně jinde a ne v Praze."
To ale není pravda, regionální HDP se totiž počítá takto: http://panda.hyperlink.cz/cestapdf/pdf09c6/kahoun.pdf
Čili zjednodušeně: příjmy multiregionálních společností jsou na regiony rozpočítávány podle počtu zaměstnanců v daném regionu a jejich mzdové prostředky. Podobně se rozpočítávají vládní výdaje, atd. Pokud by se HDP počítalo tak jak tvrdíte vy, tak by byla Praha sama proti sobě, protože kvůli vysokému HDP přichází například o možnost účasti ve většině evropských rozvojových projektů... Čili primátor Prahy tím argumentuje správně.

(odkaz)aggu | 21. 9. 2011, 9:15

rdm: i vy máte pravdu, ale opět píšete o nečem jiném ;)

(odkaz)marian | 21. 9. 2011, 7:12

to rdm

ty jsi ale komunista

(odkaz)Rdm | 21. 9. 2011, 0:04

aggu

Nevím proč by měly být devastující. Jistě, bude potřeba se ale zbavit těch zkorumpovaných krys. Opravdu není potřeba srovnávat Prahu, kde je ta korupce trošku na vyšší úrovni (opencard), ale i u nás se nenecháme zahanbit:

1) masarykovo náměstí - předražený odpad, který nejde ani vyreklamovat, takže oprava zase za peníz
2) nová karolina - 2x urbanistická soutěž
3) nová karolina - roční zpoždění ve výstavbě bez pokuty pro MD
4) nová karolina - dvojhalí bude opravovat město a ne MD
5) nám. e beneše - prodáno na splátky bez jasného termínu výstavby
6) věžáky tieto tower pokračují po velkém zpoždění

všechny uvedené (ale ne všechny existující) body přímo nebo nepřímo poškozují město a stojí ho tak peníze a to všechno proto, že vedení města je neschopné a zkorumpované.

Řešení tedy není v tom bojovat o RUD a zachování peněz pro Ostravu, ale bojovat proti korupci a to tvrdě. Osobně bych za korupci trestal stejně jako za vraždu.


(odkaz)aggu | 20. 9. 2011, 14:12

pane Martiňáku, v mnohém máte pravdu, ale nesrovnávejte prosím dopady změny RUD na Prahu a Ostravu. Jsou diametrálně odlišné, v Praze o nic nejde, v Ostravě budou devastující, i kdyby tam hospodařil nevím kdo....A ty dopady následně pocítí ještě tvrději půlka Moravskoslezského kraje...Nové chodníky Vás nezachrání.

(odkaz)Petr Martiňák | 20. 9. 2011, 13:16

RUD

Jsem starostou obce 4 volební období a pamatuji si okamžik kdy vstoupil v platnost nový zákon o rozpočtovém určení daní. V ten den přišly některé obce třeba i o 50% příjmu a nikdo se neptal jak to přečkají. Dnes se hovoří, že Praha má přijít o 2,2 mld. Kč což na první pohled vypadá hrozivě ale v konečném důsledku se bude jednat o pokles na jednoho obyvatele ze současných 29 600,-Kč na 27 800 Kč,-. Politici z ODS ale i část ČSSD dnes lamentují, že není možné vzít těm největším ale zároveň tvrdí, že je potřeba přidat těm menším. Státní pokladna je jen jedna a má jeden balík peněz. Nový zákon o rozpočtovém určení daní se vytvářel několik let a je to jen kompromis, který pouze z části narovnává současné diskriminační přerozdělení peněz. Jsme jedinou zemí v Evropě, která má rozdíl mezi obci a městem až 4,8 násobek a to ještě před dvěma léty byl 6,5 násobek. Ať se na to divá každý jak chce ale podle mého jde o jasnou diskriminací. Nechci být občanem druhé kategorie! Minulost jasně ukázala kdo je jakým hospodářem. Největší dluh udělal stát, další města Ostrava,Praha,Plzeň a Brno tvoří 20% obyvatel ČR ale v rámci zadlužeností měst a obcí ČR tvoří jejich dluh přes 50%. Bavit se o Openkartě,tunelu Blanka, 1 km cyklostezky za 47 mil.Kč,lávkou pro cyklisty za několik mil.Kč,která nikdy nebude zprovozněna, Městská hromadná doprava za 395 kč měsíčník v Praze atd. je asi zbytečné. Nikomu nic nezávidím ale opravdu si myslím, že je nutné aby došlo alespoň k částečnému narovnání. Pan primátor Ostravy říká, že magistrát bude brát na občana méně než v Horní, Dolní. Dnes bere na občana 17 900,-Kč a podle nového by to bylo 14 900,-Kč. Na občana mé obce dostáváme 6 700Kč a podle nového 8 100,- Kč. Nevím proč pan primátor lže a rozšiřuje mezi občany polopravdy. Tvrdit že lístek MHD bude stát přes 60 Kč na hodinu je takový nesmysl, že budu jezdit levnějším taxíkem. Problém vidím spíše v tom, že Ostrava stejně jako Praha má v MHD značné nedostatky v řízení. Výhody zaměstnanců MHD Prahy jsou mnohem větší než za hlubokého socialismu. V neposlední řadě bych chtěl říci, že Český statistický úřad uvádí, že Praha se na celkovým HDP v rámci České republiky podílí 24% to je ale nesmysl, protože do toho je zahrnut celý ČEZ, RWE Transgas, Telefónica, Agrofert Holding, Unipetrol, Čepro, Tesco a desítky dalších a pokud vím tito vyrábějí hodnoty úplně jinde a ne v Praze.Právě tímto HDP se pak pan primátor Prahy ohání a tvrdí,že Praha si zasloužíe ještě víc.Závěrem chci říci, že právě proto podporuji navrhovaný nový zákon o rozpočtovém určení daní.

(odkaz)PetrMartiňák | 19. 9. 2011, 13:46

Rozpočtové určení daní

To co říká pan Nečas je krásné ale kde vzít a nekrást. Je jeden balik peněz a ty peníze se asi nerozmnoží. Druhá stránka věcí je proč doposud p.Nečas nic neudělal i když o této situaci ví celé roky. ODS chce dobrovolně násilnou formou zrušit obce do 1000 obyvatel a opět je spojit do tzv střediskových obcí a to tu už bylo a stálo to za h...Toto veřejně pronáší např. p.Vondra.

(odkaz)Coppola | 19. 9. 2011, 9:37

http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/mensim-obcim-pridat-velkym-neubrat-navrhuje-ods-701040

Menším obcím přidat, velkým neubrat, navrhuje ODS. Jsem zvědav co na ten návrh řeknou starostové...

(odkaz)Petr Martiňák | 17. 9. 2011, 12:46

Rozpočtové určení daní

Jednoznačně podporuji vládní návrh. Je to práce několika let a je to kompromis a pan Nečas neví co říká. Tak stupidní vystoupení, které přednesl dnes 17.9.2011 v televizi jsem už dlouho neslyšel. Pane premiére odstupte anebo se nám menším obcím a městům omluvte a to s velikou pokorou. Pokud vím největší dluh udělal svou nehospodárnou politikou stát a poté velké města !!! Nejlepšími hospodáři jsou ti menší.Ing.Petr Martiňák,starosta obce Horní Tošanovice již čtvrté volební období a bez dluhů !!!

(odkaz)Pavla Březinová | 17. 9. 2011, 10:40

Ke článku "NOČNÍ MŮRA"...

Díky za pro mě velmi inspirativní a věcný článek, ve kterém zaznívají FAKTICKÉ a nezmanipulované informace. Díky za to, že nejsem sama, komu připadá KAMPAŇ se zaťatou a drtící pěstí odporná, pomýlená a nebezpečná. Kdokoli kdy jen povrchně a na střední škole studoval historii, může z ní mít stejně děsivé asociace jako já. DEMAGOGIE, POPULISMUS, RADIKALISMUS - to pro mě vysílá pochybná kampaň "Ostravu nedáme". Ať je pravda kdekoli (a je mnohem víc ve faktech zmíněného článku než v manipulující "volební" kampani p. Kajnara), i kdyby tato akce sledovala DOBRÝ cíl (což rozhodně není jednoznačné), vede-li se tak špatnou formou, je smutné, že vznikla (i z mých peněz) a rozhodně ji nepodporuji.

(odkaz)Petr Martiňák | 16. 9. 2011, 10:18

Rozpočtové určení

Myslím, že se tyto rozhovory ubírají úplně vedle. Otázka zní proč ODS a ČSSD již dlouhodobě tento problém menších sídel neřešila. Odpověď je jasná protože jim ti vyhovovalo. ODS nyní říká, že přijde jinou variantou a já se ptám proč až nyní !!! Pánové politici co hovořite o sebeobrození jděte !!!

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 15. 9. 2011, 18:25

to aggu:

Souhlasím, systémově špatné je to již téměř deset let :-(

(odkaz)Slezan | 15. 9. 2011, 17:02

Kampaň Ostravu nedáme sklidila kritiku TOP 09 a Hnutí Ostravak

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/136299-kampan-ostravu-nedame-sklidila-kritiku-top-09-a-hnuti-ostravak/
"TOP 09 a Hnutí Ostravak ostře kritizovaly kampaň ostravské radnice Ostravu nedáme...
Většina zastupitelů ale nakonec schválila usnesení, ve kterém s chystanou změnou zákona nesouhlasí. Zdrželi se pouze zástupci TOP 09, která návrh na narovnání rozpočtů ve prospěch obcí celostátně podporuje. "My jsme se zdrželi, protože rozpočtové určení daní není na městu, ale na vládě," potvrdil ostravský zastupitel Aleš Juchelka (TOP 09)."
Co dodat. Snad jen "Ať žije zdravý rozum" a "Fialoví (š)moulové, styďte se!".

(odkaz)aggu | 14. 9. 2011, 22:33

Když čtu slovo "kompenzace" tak se mi okamžitě evokuje, že je něco systémově špatně.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 14. 9. 2011, 19:43

ps

No dostávám nyní pár reakcí, jelikož to zatím nezaznělo tak připomínám: Jde o návrh novely zákona, který pokud vůbec projde, bude platit od 1. 1. 2013 – ne tedy hned příští rok. (Nevím proč si to někdo myslí, jelikož i v kampani města je to tak uvedeno...)

Ostrava v roce 2013 nepřijde o 900 mil. Kč, ale jen o 100 mil., protože dostane kompenzaci 800 mil. Kč. Výpadek vlivem změny RUD bude totiž po dobu čtyř let částečně dorovnáván, přičemž během tohoto období bude každý následující rok kompenzace nižší. Tyto kompenzace nebudou prováděny v rámci RUD, nýbrž budou hrazeny ze státního rozpočtu.

(odkaz)MoB | 14. 9. 2011, 19:24

Jestli může primátor, můžu i já: Ať jde Kajnar (i s ČSSD a bratrskou ODS) do prdele. Jestli se neumí starat, nemusí to dělat. A to, že bydlí mimo Ostravu... no comment.

(odkaz)Clown Ferdinand | 14. 9. 2011, 18:04

Lžu, lžeš lžeme abýbrž pábitelé...

V TV šotu o "nevhodnosti snižování dotací" mluví kdekdo. Hovoří o různých věcech, ale smysl příspěvků je stále stejný: Když se dotace sníží, bude zle, matičko...
Do mnohých příspěvkových organizací nevidím. Do divadel trochu ano. A tady se ve jménu "moderního" repertoáru uvádějí inscenace, u nichž je předem jasné, že širší publikum neosloví. Pár repríz, ale náklady na výrobu kulis, množení notových materiálů atd. jsou fixní. Když se vyčerpá zájem "intelektuální smetánky" (často se ovšem jedná o prosté snoby) doprodávají se volná místa za 60.- Kč jako "členské vstupenky". Na operetu, na balet i na operu. (Činohru nevyjímaje!) A magistrát na to všechno hledí a ani necekne. Jistě, z cizího krev neteče. Člověk by s daleko větší razancí "podpořil svého šerifa" Kainara, kdyby byl přesvědčen, že se ty peníze dobře investují. Ale copak se to dá?

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 14. 9. 2011, 15:50

to Coppola:

Ano, je nejvyšším představitelem města. Je správné, že ho brání, je to jeho povinnost. Nicméně si myslím, že dělat to tímto způsobem není vhodné.

"Pokud radní nedokážou dělat relevantní politický lobbing podložený zodpovědným hospodařením a snahou o opravdový rozvoj města, nepomůže jim žádná kampaň ani miliardy navíc." Jak hospodaří, lze vidět všude kolem sebe, viz v textu zmíněné i nezmíněné kauzy.

Váš příklad řešení je líbivý, ale nereálný. Myslím si... "Ostrava by se měla naopak snažit podpořit malé obce a své finanční zájmy ovlivnit jiným způsobem než tím, že proti sobě poštve své okolí." A nic jiného kampaň nedělá., poštvala proti sobě okolní obce, a štve lidi proti vládnímu návrhu, který vychází z kompromisů... Není ideální a ostatně, žádný návrh nebude nikdy ideální, vždy jde o kompromis. Místo, aby se naší radní ukázali jako politici, dělají kravál jak malé děcka, kterým berou hračky.

A ono přirovnání, velice bych si přál, kdybych se pletl a přestřelil... Bohužel primátor, který má na veřejné debatě poznámky, že bohužel je demokracie a ne diktatura... mi moc naděje nedává.

(odkaz)Coppola | 14. 9. 2011, 15:09

ad Noční můry

Ať je Kajnar jaký je, přecejen to je pořád nejvyšší představitel města Ostravy. A tady jde o peníze pro Ostravu ne o peníze pro Kajnara. Kajnar tady za pár let nebude, ale Ostrava bude muset s tím o miliardu nižším ročním rozpočtem hospodařit dál.
O tom zda ty peníze potřebuje nebo ne, není potřeba debatovat, ani nyní ty peníze nejsou dostatečné na to, aby zajistily dostatečně vysokou úroveň veřejných služeb. Jestli radnice jednou za čas špatně prohospodaří několik milionů, tak to přeci neznamená, že město může klidně přijít o miliardu, protože má prostor hospodařit lépe...
Pasáže o radikální kampani mi příjdou už uplně přitažené za vlasy. S trochou snahy se dá za závadné a politicky nekorektní prohlásit téměř cokoliv... A hledat k tomu ještě nějaké paralely se Šluknovskem... no raději nebudu komentovat.

Takže návrh řešení: Všem obcím kromě Prahy přidat, malým nejvíc, velkým méně. Takto se dá také rovnat nespravedlivost.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 14. 9. 2011, 14:34

Noční můry primátora Petra Kajnara:

http://ostravablog.cz/komentare/nocni-mury-primatora-petra-kajnara/

(odkaz)Petr Martiňák | 14. 9. 2011, 11:32

rozpočtové určení daní

Jsem starostou malé obce již 13 let a 8 let bojujeme o to aby byla alespoň zčásti napravená křivda vůči těm tzv.menším. Proč braly někteří až 6,5 x více? V Evropě takovou zem jinde nenajdete a to ani na Slovensku Bratislava bere oproti nejmenší obci 2,5 násobek. Ve své podstatě je mi jedno zda bude mít Praha stejně jako dnes ale kde vzít další peníze když je jen jeden balík. Navíc jsečm přesvědčen, že Praha hospodařit neumí a těch afér je tolik, že se jenom divím, proč nejsou už dávno někteří za mřížemi. Pojďte proto podpořit nový návrh RUD 21.9.2011 do Prahy před úřad vlády

(odkaz)Slezan | 13. 9. 2011, 8:54

Aggu:

Nebuďte tak krutý, vždyť chudák Polčák stejně jako kmotr Chemik o něčem takovém jako je matematika nikdy v životě ani neslyšeli, natož, aby cosi pod tak sprostým názvem někdy probírali ve škole.

(odkaz)Slezan | 13. 9. 2011, 8:43

Jar. Němec, Ostravablog:

Přesto věřím, že jste natolik soudný, že Vás kvůli jednomu zřejmě ne zcela vhodně zvolenému doprovodnému obrázku nenapadne dávat do souvislosti propagandu totalitních režimů a propagační kampaň jednoho města v rámci demokratického státu. To byste pak ad absurdum musel kritizovat třeba i podobu státní vlajky, loga ČT apod. Proč? No protože přece obsahují rudou, jež je jak známo barvou třídního boje.

(odkaz)aggu | 12. 9. 2011, 22:00

omlouvám se za citaci tohohle "plátku" ale:
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/208063.aspx
Milý Pane Polčáku vemte si kalkulačku a brzy (doufám) zjistíte, že o "útok na Prahu" opravdu ale opravdu nejde. Praha přijde o 2mld z 55, Ostravy o 1mld z 7. Procentuelně (pokud jste to bral ve škole) to znamená že Praha pocítí lehký kopanec do kotníku, Ostrava s Brnem a Plzní mají smolíka. Tak velký výpadek podle nejde nahradit, ani kdyby v čele těchto nestáli lumpové jako doposud. Jen se mediálně dělá kouřová clona kolem Prahy, a vesničani se perou o drobky... Nic víc.

(odkaz)aggu | 12. 9. 2011, 21:50

Celá diskuze se imho vede v podobě míchání jablek s hruškama. Jablka = šílené hospodaření Ostravy v minulých letech (ČEZ Aréna, Mošnov...). To, že se tak bez výjimky děje v celé ČR je neomlouvá, ale nemá to s tématem nic společného. Hrušky = způsob přerozdělování peněz v ČR. Nikomu ve skutečnosti nejde o ty vesničany, je to jen politický bublifuk. Nakonec vznikne cosi o nažraném vlku a koze co přežila, peníze se "nějak" přelijí a bude to. Nic jiného v Česku vzniknout nemůže.
Poměr přerozdělování mezi Prahou a Vřesinou je odporný (prý skoro 6x), ale co tady není? Češi asi ještě nedozráli aby si udělali mezi sebou pořádek. Navíc Prague je "bůhví" proč nedotknutelná, přitom je v ní od počátku jádro problému. Zalistujte si online databází MF (cedr.mfcr.cz) a začněte zvracet.
Celá debata v médicích mi navíc přijde jako velmi dobře řízená. Podstata problému je "odstíněná" a vesničani se hádají mezi sebou o tom, kdo bude mít víc měďáků v pytlíčku. Zlaťáky ale skončí jinde, jako vždy. Slyšel někdo o politikovi, který by navrhl, že by všechny obce měly dostávat +/- stejně podle počtu obyvatel? Že by si stát - kraje - obce měly každoročně rozbité prasátko dělit podle jasného a spravedlivého poměru? Ne? Proč asi... Vždyť tady ve skutečnosti nikomu nic nevadí, ani když se Vám plive do tváře...

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 12. 9. 2011, 18:18

to Slezan:

Drticí pěst se jako symbol objevuje jak v propagandě fašistů, tak nacistů, tak i komunistů. A nyní i v oficiální kampani Statutárního města Ostravy...

(odkaz)MoB | 12. 9. 2011, 15:30

Rozhodně souhlasím se změnou určení daní. Žil jsem v malém městečku i ve velkém městě a zatímco velká města mají dost možností jak si přilepšit (sídla zajímavých firem, větší projekty = dotace, známosti tu i onde atd.), malá města jsou na tom podstatně hůř. A jestli ostravští politici neumí hospodařit, ať jdou od válu. (Spoustu jiných věcí už dokázali že neumí.) Tato konfrontační kampaň plná lží, nejistoty a strachu (FUD) jenom dokazuje, kam hluboko lze až klesnout. A nekomunikace našeho primátora je řekl bych až symptomatická. Prostě nemá koule ani na to, aby sám za sebe tu hrůzu podpořil. Ať už jdou všichni... kam si zaslouží.

(odkaz)Slezan | 12. 9. 2011, 15:30

Jar. Němec, OstravaBlog.cz:

Ale, ale - fašistický symbol? Nepřeháníte to už trochu? Mimo to by možná neškodilo vyjasnit si obsah pojmosloví - dle Vaší kolegyně z ČRo symbol zaťaté pěsti značí naopak pěst vzbouřeného socialistického dělníka :-).
Každopádně díky za pěkné zpracování a pro některé snad i osvětlení dané problematiky.

(odkaz)Ladin | 12. 9. 2011, 9:24

Bez ohledu na názory je taková anketa výborný nápad OB!

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 12. 9. 2011, 9:13

Diskuze k RUD a ke kampani „Ostravu nedáme“

Prosím diskutující, aby případnou diskuzi k tomuto tématu vedli pro větší přehlednost pouze zde. Děkuji.

Zobrazeny všechny příspěvky (66)