Dostavba Domu umění podle návrhu architekta Josefa Pleskota

Obrazem: Projekt Galerie pro 21. století

23. 5. 2011, 18:19 | Téma | Jana Šrubařová, vizualizace Josef Pleskot

V pondělí 30. května 2011 v 17.00 hodin se v ostravském Domě umění uskuteční prezentace projektu na přístavbu Domu umění spojená s veřejnou diskuzí. V dnešním tématu si můžete prohlédnout vizualizace této dostavby.

Ve veřejné zakázce o studii nového Domu umění byl vybrán návrh předního českého architekta Josefa Pleskota. Vizualizaci projektu představí Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Josef Pleskot, architekt, a Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Nový Dům umění by měl vyřešit několik současných klíčových problémů. „Přístavba stávajícího Domu umění je nevyhnutelnou záležitostí. Současné výstavní prostory jsou nedostačující stejně jako veškeré další zázemí pro činnost instituce i pro návštěvníky,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO. Prostory pro stálé expozice ze sbírek GVUO, které nyní prakticky neexistují, získají prostor o rozloze 1 850 m2. Výstavní sály pro krátkodobé expozice nabídnou 1 150 m2 pro reprezentativní projekty. Počítá se také s dostatečnými prostory pro práci se sbírkami a přípravu výstav (400 m2) a speciálními místnostmi pro vzdělávací aktivity o rozloze 300 m2, jako jsou ateliéry, laboratoře, dětská galerie se zázemím, studijní centrum s otevřenou studijní zónou, kvalitní odbornou knihovnou i studovnou pro veřejnost a multifunkční sálem pro 150 osob.

Po své dostavbě a rekonstrukci tedy GVUO nabídne návštěvníkovi mnohočetnou zkušenost, skládající se ze stálé expozice, dočasných výstav, vzdělávacích aktivit, doprovodných divadelních, filmových a hudebních představení malých žánrů, studijního centra, knihovny, knihkupectví a kavárny. „Galerie tak poskytne návštěvníkům možnost získat interaktivní zkušenost s výtvarným uměním, včetně počítačových animací a interaktivních programů, a to jak ve stálé expozici, tak v učebních prostorách,“ doplňuje Jůza.

Cílem dostavby a rekonstrukce je jednak rehabilitace Domu umění, zajištění efektivní péče i využití sbírek, nabídka příležitosti pro osobnostní rozvoj, a jednak vzdělávání a kvalitní trávení volného času obyvatelů Moravskoslezského kraje. „Hlavní příležitostí v rámci rekonstrukce a dostavby Domu umění pro účely nové podoby Galerie výtvarného umění v Ostravě je stát se po více než osmdesáti letech nejatraktivnějším moderním muzeem umění v České republice, které bylo nově postaveno,“ shrnuje Jůza vizi nové galerie.

Návrh dostavby Dopmu umění v ostravě / (c) Josef Pleskot

Bílý stín za červeným Domem umění

Návrh dostavby Dopmu umění v ostravě / (c) Josef Pleskot
Návrh dostavby Dopmu umění v ostravě / (c) Josef Pleskot

Diskuze | 43 příspěvků (poslední 13. 1. 2021, 16:17)