Diskuze k článku Dostavba Domu umění podle návrhu architekta Josefa Pleskota

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)krmič | 1. 7. 2011, 14:03

stepan

Naprostý souhlas.

(odkaz)aggu | 30. 6. 2011, 23:27

stepan: nejdřív si něco o tom projektu a GVUO přečtěte.

(odkaz)stepan | 30. 6. 2011, 23:03

věřím, že nebudou veřejné peníze

To co pan Pleskot navrhl podle mého zcela zabíjí krásný Dům umění. Myslím, že autor návrhu nectí původní architekturu, nevidí co je kolem a staví něco, co se do tohoto prostoru vůbec nehodí. A to už nemluvím o plánovaném materiálu. Beton se do tohoto městského prostoru nehodí. A uvažoval někdo o výstavní ploše tohoto obra? Co tam bude galerie vystavovat? Mám obavy, že celá česká výtvarná scéna ten prostor smysluplně nezaplní. Výstavba takovéhoto molocha je vyhozením peněz. Pevně věřím, že se na realizaci návrhu veřejné peníze nenajdou.

(odkaz)z.m | 3. 6. 2011, 13:19

Kdo na prezentaci byl a poslouchal s otevřenou hlavou, musel odcházet s dojmem, že celá stavba je pečlivě připravovaná, ředitel Jůza správně vnímá širší kontext a přesahy v současné muzejní architektuře a developmentu v Evropě, památkáři na nejvyšší úrovni sáhodlouze stavbu posuzovali a připomínkovali, a architekt Pleskot měl plno zajímavých argumentů a podnětných myšlenek, které dávají jak vnějšímu objemu a tvaru, tak vnitřnímu propojení smysl a čistou logiku... Nemluvě o zajímavém exkurzu do architektury Horního Slezska a hledání paralel pro plánovanou dostavbu.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 3. 6. 2011, 12:58

„Přístavbou Domu umění se pečlivě zabývali i památkáři. Nakonec jsme se shodli, že nový objekt neohrožuje kulturní památku, a vhodně ji dotváří. S výškou jsme měli nejprve trochu problém, ale při srovnání s tím, jak obří stavba vzniká na nedaleké Karolině, jsme dospěli k tomu, že to bude vhodný přechodový prvek,“ konstatovala Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu. > http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/prezentace_dumumeni20110530.html

(odkaz)Ferdinand, klaun | 1. 6. 2011, 20:35

Názor laika

Architektuře bohužel nerozumím, můj obor je slyšet a ne vidět, ale ten silně přerostlý betonový kříž za Domem umění je snad ještě horší, než nudná sestava maxi-kostek u Frýdlantského mostu. Nová Karolína tomu říkají.
Je to všechno čím dál tím neosobnější, cizejší... Ale asi tomu nerozumím.
2 - 4x denně chodím okolo a dívám se raději pod nohy - v chodnících mostu se začínají objevovat díry "až na zem". Nikoho to neruší...
Jsem rád, že už bydlím "za tratí".

(odkaz)Rýša | 1. 6. 2011, 13:46

Mi to přijde stejně obludné jako NK. Prostě se mi ten návrh nelíbí ani trochu....a souhlasím s aldarem, že schází lidskost - vůbec neváhám přirovnání ke krematoriu, když tady byly vzpomenuty pece, jen komín chybí......
A taky souhlas s nu - jako novostavbu či přístavbu Domu umění bych si představoval jinak..... pro mě je to taky jen obrovský kus betonu.

(odkaz)marjan | 1. 6. 2011, 12:40

mě se to velmi líbí - snad to postaví. to aldar: ztráta lidskosti? to jsou silná slova, nebavíme se tady přece o pecích v osvětimi.

(odkaz)aggu | 1. 6. 2011, 12:31

nu: plky ;)
http://www.gvuo.cz/galerie_architektura.htm

(odkaz)nu | 1. 6. 2011, 8:32

:-(

Návrh je opravdu brutálním zásahem do organismu domu umění a vůbec celého prostoru. Pan arch. Pleskot se asi nechal inspirovat vedlejší výstabou na Karolině...U domu umění bych očekával trochu více invence a ne zapravení předimenzovaného betonového kříže...kdysi jsem viděl návrhy studentů z brněnské fakulty architektury a myslím, že se mezi nimi objevili takoví, kteří svým návrhem desetinásobně převýšyli tento smrtonosný trn.

(odkaz)aldar | 25. 5. 2011, 14:40

špatné

Totální ztráta míry, měřítka,...lidskosti!

(odkaz)krmič | 24. 5. 2011, 21:17

twiggy

Toho "podhledového betonu" (sic) tady moc neuvidíte. Skoro všude už je omítnutý polystyrén/rockwool :-)
(Promiňte OT. K Domu umění se raději vyjadřovat nebudu :-))

(odkaz)twiggy | 24. 5. 2011, 19:42

jo a ještě ke Karolině, když jsme jeli po místecké směrem do centra a místo obvyklé radnice, věžáku a katedrály na nás vykukl chrám konzumu, konstatoval můj bratr, že je to kopie zakonzervované černobilské elektrárny, myslím, že to docela sedí;-)

(odkaz)twiggy | 24. 5. 2011, 19:40

hmotově se mi to docela líbí, respektuje to původní stavbu a i přesto, že je to docela monstrozní to působí uceleně. Průser je u mě zvolený materiál - podhledový beton...nic proti brutalismu, ale není toho šedého betonu v centru Ostravy až až? viz. panelová výstavba kolem jindřicha a muglinovské, kterou nás obohatili soudruzi...

(odkaz)Ladin | 24. 5. 2011, 15:12

aggu

spíše "federálně-svobodoevropsky-muzejní" :-)

(odkaz)aggu | 24. 5. 2011, 15:03

někde na netu jsem viděl pohled od křižovatky poděbradova x 28. října a bude to opravdu BIG ;) na ní ale ještě byly vidět stromy, teď bez nich to bude pyramidální ;) škoda že se část prostor nedá schovat pod zem...
líbí se mi to.
ps: na měřítka se v ostravě nikdy nehrálo. dneska už v tom můžu vidět jenom výhodu.

(odkaz)Ladin | 24. 5. 2011, 14:10

Jan Havlena

Ano, taky mi se to na první pohled "spíše líbí", je to určitě na Ostravu velmi odvážná myšlenka. I když si to nějak nedovedu představit z pohledu chodce, chtělo by to další vizualizace.

Jestli k jeho prosazení posloužila ohyzdná Nová Karolina, tak má malé +. Jenom doufám, že stejný argument nezneužije někdo u jiných staveb - "je to sice hrůza, ale pořád lepší než Karolína"

(odkaz)Jan Havlena | 24. 5. 2011, 12:38

Mně osobně se dostavba spíše líbí, hlavně pro respektování původní stavby. Určitě zarazí měřítko - mohutnost. Podle informací z dubnové besedy ve Fiducii s tím měli problémy i někteří pracovníci NPÚ v Ostravě... ale jeden z argumentů bylo nakonec srovnání s vyrůstající ohromnou masou krabicoidní Nové Karoliny. Ta byla opakovaně nazvána průserem (hlavně s urbanistického pohledu)... Měřítko se úplně změnilo a rázem mohutná dostavba Domu umění zase tak mohutná není. Aspoň tak jsem to (také jako již zmiňovaný laik) pochopil :-)

(odkaz)Rýša | 24. 5. 2011, 11:24

Laický pohled: Nelíbí

(odkaz)Ladin | 24. 5. 2011, 9:34

Opravdu odvážný návrh, ani se mi tomu prozatím nechce věřit, uvidíme jak se to vyvine.

PS. doufám, že ten platan tam zasadí. Škoda hospody Pod Platanem, ta by tomu rozšíření musela ustoupit.

Zobrazen 21. až 40. příspěvek z 42