Diskuze k článku Erich Mendelsohn a příběh jeho ostravského obchodního domu Bachner

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)jarnemec | 27. 12. 2016, 22:40

Konzum a tvar. Život a dílo Salmana Schockena a Erich Mendelsohn před rokem 1933 a v exilu

Na závěr tohoto roku nakladatelství pro židovskou kulturu a historii Hentrich & Hentrich nabídlo německým čtenářům jedinečnou publikaci nazvanou Konsum und Gestalt (Konzum a tvar). Život a dílo Salmana Schockena a Erich Mendelsohn před rokem 1933 a v exilu do které mimo jiné zařadilo také příspěvek Jaroslava Němce a Tadeáše Goryczky, protagonistů Kabinetu architektury. Text věnovaný vzniku a osudu ostravského obchodního domu Bachner (dnes Horník) nese název Erich Mendelsohn and the story of his Ostrava Department Store Bachner a autoři textu doufají, že touto formou aspoň trochu upozornili mezinárodní odbornou veřejnost na ne příliš dobrý stav tohoto pozoruhodného Mendelsohnova objektu a současně taky některým zahraničním čtenářům poodkryli doposud jim utajenou existenci města Ostravy. Kromě jiného pozorný čtenář v publikaci najde rovněž příspěvky světově uznávaných odborníků na Mendesohnovu tvorbu a jeho život, ke kterým mj. patří Ita Heinze-Greenberg, profesorka na ETH Curych, nebo Regina Stephan, profesorka TU v Mohuči (Mainz) a současně autorka velkolepé výstavy „Erich Mendelsohn. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta“, se kterou se česká veřejnost mohla seznámit od 22. května do 5. července 2009 v ostravském Domě umění díky úsilí Kabinetu architektury. Publikace navazuje na konferenci Salman Schocken – Archäologie eines deutsch-jüdischen Lebens und seines Kontextes, která proběhla 7.–9. 10. 2013 v Saské Kamenici.

http://bachner.cz/konzum-a-tvar-zivot-a-dilo-salmana-schockena-a-erich-mendelsohn-pred-rokem-1933-a-v-exilu/

(odkaz)jarnemec | 27. 2. 2014, 11:35

Lidové noviny: Jediný dům světového architekta Mendelsohna v Česku chátrá

"Vedle Plečnikových prací, Miesovy vily Tugendhat v Brně, Schoderových a Lauterbachových rodinných domů v Liberci a Jablonci nebo domě Bruna Paula na pražské Ořechovce je Mendelsohnův obchodní dům v Ostravě jedním z mála příkladů děl slavných evropských architektů na našem území v meziválečné éře. Kéž by se mu dostalo podobné péče jako těm výše zmíněným!"
http://www.lidovky.cz/jediny-dum-svetoveho-architekta-mendelsohna-v-cr-chatra-v-ostrave-1cp-/design.aspx?c=A140224_112302_ln-bydleni_ter

(odkaz)jarnemec | 10. 6. 2013, 12:05

Slavný obchodní dům slaví osmdesátiny. Jeho příběh začal ve Švýcarsku

http://ostrava.idnes.cz/osmdesat-let-obchodniho-domu-bachner-hornik-fzf-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130606_213832_ostrava-zpravy_ama

(odkaz)jarnemec | 13. 12. 2009, 14:07

Protimluv - nově on-line:

Martin Strakoš: Erich Mendelsohn v Československu a obchodní dům Bachner
http://protimluv.net/protimluv/25/strana.php?cislo=36

Karolina Tabaková: Erich Mendelsohn tvůrce moderního obchodního domu
http://protimluv.net/protimluv/25/strana.php?cislo=43

(odkaz)aus Nedbal | 20. 6. 2009, 2:02

2 jarnemec

dokážu si představit... přeji vám dobrou noc

(odkaz)aus Nedbal | 20. 6. 2009, 1:58

2 ant

to je velká škoda, protože takhle se na něj v Holešovicích jen práší ...

(odkaz)jarnemec | 20. 6. 2009, 1:57

upřesnění

O model z NG jsme pro deklarované koplikace nepožádali. Problematika je natolik složotá, že by vyžadovala vlastní text nejednoho článku... Ale je to věcí NG...

PS: Model již v Ostravě, v Domě umění, vystaven byl.

(odkaz)ant | 19. 6. 2009, 18:21

aus Nedbal: NG ho půjčit odmítla :-(

(odkaz)aus Nedbal | 19. 6. 2009, 16:31

Výstava je úžasná... ještě se mi nestalo abych přečetl všechny texty :)) škoda jen, že chyběl model Bachnerova obchodního domu... možná by ho Národní galerie v Praze půjčila

(odkaz)Vojta | 18. 6. 2009, 19:07

Moc pěkný článek... :-)

Zobrazeny všechny příspěvky (10)