Diskuze k článku Karolina před kolaudací

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)vaclav | 21. 4. 2012, 18:21

Holé nic

Je to jen krabice konzumu, katastrofa pro ostravany je taky to, jaká obsada sedí na radnici.
Ale lidem to očividně nevadí.

(odkaz)Rýša | 22. 3. 2012, 8:59

Rýša

Ladin: skvělé postřehy

Fred: Já si zase myslím, že nynější podoba NK se hodně liší od původního vítězného projektu. I když i tam byly kostky, nepřipomínalo to ale JE v takovém rozsahu jako nyní po dokončení v reálu. Stále si nemohu zvyknout, tak jako na ruinu Ostravice hned vedle.

Typický kontrast NOVÉHO a ZANEDBANÉHO v těsném sousedství. V Ostravě vidno na každám kroku.....

Jako třeba prostranství vedle stavby IBC MSK , které vyhrálo soutěž NEJLEPŠÍ STAVBA MSK 2010. Prostranství zanedbané, plné odpadků, rozbitý chodník,, špatně značený přechod ke Stodolní na rozbité vozovce plné děr ( bezpečnost chodců i řidičů hned u bezpečnostního centra - výsměch na entou)

A to jsou věci, které mi vadí v Ostravě snad ještě víc než momentálně obří monstrum NK. Na to se dá časem zvyknout, ale na nepořádek, neudržovaná prostranství, na chodníky, po kterých se nedá chodit, na rozbitou dlažbu, na odpadky podél hlavních ostr, komunikací, na špinavé podchody, na neudržovanou zeleň, na zanedbané výlohy přímo v centru, atd. atd. na to se zvyknou nedá, i když kolik těchto ostravských bordelů chodíte nebo projíždíte denně.
3.nej město Česka by se mělo zamyslet a začít pro lepší životní prostředí Ostravanů něco dělat a ne se jen chválit nabarvenými fasádami paneláků a několika domů v centru a stále stejnou frází, že ostrava je jedno z nejzelenějšch měst republiky. I to je jen výsměch občanům, kteří tady dýchají nej vzduch.....

(odkaz)Ladin | 22. 3. 2012, 7:32

@ diverzní akce: výborné, škoda že jsem o tom nevěděl.

@ aggu, fukušima x fukušima II: přirovnání mi nevadí, srovnávání s Osvětimí mi připadá přehnané. Ano byla to hrůza, ale především kvůli tsunami, Fukušima samotná především na několik generací vypálila a zničila kus země, to má taky společné, kromě vzhledu, s ostravskou Fukušimou.

@fred: Myslím frede, že lidi byli zděšení už z vizualizace, teď se jenom naplnily jejich obavy. Displeje ani barva obkladů už nic nezachrání. Beru to jenom poslední díl tragikomedie, která začala změnami územního plánu rukou Ing. Sedleckého.

(odkaz)Fred | 22. 3. 2012, 6:35

No podle me to vypada na vizualizacich prakticky stejne. Co se tyce OMA tak ti navrhovali jen jiny tvar "domu". Par zmen co jdou videt na prvni pohled - budova neni pruchozi z lavky, obkladove panely jsou bile a ne stridane sedo-bile, "dom" nema puvodni tvar, ale je z nej kostka, chybi displeje po obvodu. Nechapu to zdeseni lidi, protoze masa objektu je stejna jako na prezentacich, ktere jsou zname poradne dlouho. Sam nechavam soudy na dobu po dokonceni zastavby Karoliny. Ono to nevypada vubec tak hrozne, pokud clovek vleze do ulice mezi ono centrum a obytny dum...

(odkaz)Jar. Němec | 22. 3. 2012, 2:29

z FB Antikvariát a klub Fiducia:

"Reportáž z dnešní speciální utajené akce - omlouváme se, že musela být do poslední chvíle utajená, ale kdyby se vyzradila dopředu, nemohla by se nikdy uskutečnit. O tom svědčí i zásah policie, která se bezdůvodně pokoušela zatknout šéfredaktora Ostravablogu Jaroslava Němce, který pouze LASEROVÉ SHOW přihlížel. Laser show musela být přerušena již po osmi minutách. Celý pokus o zatčení s odkazem policie na to, že je J. Němec podezřelý z toho, že je "hledaná osoba", natočila Česká televize, kousek jsme také natočili my na foťák. Dodáme ráno. Dodáme také podrobnosti k celé akci. K iniciativě se připojila řada osobností, například historik umění Rostislav Švácha, režisér Radovan Lipus či fotograf Viktor Kolář."

Reportáž na: http://zpravy.idnes.cz/recesiste-opet-prekrtili-novou-karolinu-na-fukusimu-p0a-/domaci.aspx?c=A120321_212116_ostrava-zpravy_jog

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 22. 3. 2012, 2:24

Bohužel, pro buzeraci a obcházení zákona ze strany Policie ČR, vzhledem k tomu, že Ostravablog.cz natáčel akci http://www.facebook.com/novafukusima, vyjde reportáž mírně opožděně... Reportáž o postupu Policie ČR očekávejte brzy... ;-)

(odkaz)aggu | 21. 3. 2012, 23:47

;) Forum tragédie není, jenom urbanistická hloupost. Místo nečeho podstatného tam vyrostl obyčejný obchoďák, jakých je ve světě spousta. Opravdová tragedie je na magistrátě...
Kdo četl třeba poslední Respekt, tak zjistil že to v Japonsku opravdu nebyla žádná sranda, nechybělo málo, a bylo po Tokiu... Asi to mám hozené trochu jinak, tak sorry za OT ;)

(odkaz)j.ree | 21. 3. 2012, 23:18

Tak ony i ty finalni vizualizace jsou dosti odlisne od toho, co tam stoji ted. A k tomu oznaceni Fukusima - aggu, asi nechtic jsi se sam uzemil - ano, jde o oznaceni mista tragedie, a ta tragedie stoji prave na uzemi karoliny ;)

Mam proto i navrh reseni, tak jak bychom prejmenovali Ceskou piratskou stranu na "Stranu", tak i Forum bych prejmenoval na "To". Pak by se mohly uzivat vyrazy a vety:
-Kam jdes?
- Tam.

- Co prave delas a kde jsi?
- Jsem v tom.

apod..

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 21. 3. 2012, 18:54

Na Karolině má OB momentálně své fotografy, zítra ráno očekávejte aktuální fotografie z interiéru a VIP večírku. Připravujeme také videa z dnešní tiskovky atd.

(odkaz)Ladin | 21. 3. 2012, 18:42

To je sníh aldíku :-)
na vizualizacích byly jinčí věci, třeba velkoplošné displeje nad vchody, atd atd.

(odkaz)aldik | 21. 3. 2012, 15:28

Pěkné, akorát na vizualizacích to nebylo takové bílé. :-/

(odkaz)Martin | 21. 3. 2012, 10:24

Pan Václavíik

Z rozhovoru je evidentní, že pan architekt těžce hledá argumenty PRO a snaží se chytat "stébla". Uvidíme, zda za ty tři roky nebude litovat, že propůjčil své jméno obhajobě projektu, který mnohým "otevírá kudlu v kapse".

(odkaz)Coppola | 21. 3. 2012, 9:07

aggu

To je trochu přehnané. To, že ten název někdo použije přeci neznamená nějakou neúctu nebo zlehčování dotyčné události...

(odkaz)občan Ostravy | 21. 3. 2012, 7:45

pro aggu

Ano, mám stejný názor jako Vy na daný název, který jsem použil! Nicméně chci poukázat, že více se zaměřujeme a komentujeme co se děje mimo nás než u nás! Je v nás dělat "chcacha" a "týýýjooo" u druhých než u nás samotných!

(odkaz)aggu | 21. 3. 2012, 7:36

na název Fukušima začínám být lehce alergický.... je to místo japonské tragédie, používat ho z legrace je imho stejné jako z legrace používat jméno Osvětim...

(odkaz)Fukušima | 21. 3. 2012, 7:17

architekti

Víte nějak nechápu postoje zdejších architektů. Dá se říci, že se vyjadřují jen k tomu co nedělají. Ohledně Karoliny se nikdo nevyjádřil k tomu co se tam děje! Každý čekal na svůj díl koláče a je fakt, že, když Kotek projektuje 99% pro město (stadiony a Ostravici) a Václavík má taky něco od Kajnara , tak asi těžko budou kritizovat svého chlebodárce na jiné zakázce. Ani větší projekce veřejně nevystoupili proti svému investorovi!
A pražský manažer Pleskot se z Vítkovic jen směje :-)
Sakra architekti nebojte se, že přijdete o zakázky a dejte jasně a veřejně na vědomí svůj postoj a ne jen se blbě křenit ze TV jako Kania v Sama doma!!!

(odkaz)j.ree | 9. 3. 2012, 15:39

zajimavy rozhovor, jak to vidi "ti druzi". Me stve, ze se dnes sklobetonu rika moderni material. A taky nesouhlasim s panem RV priliz mnoha vecech (uz vidim, jak si s igelitkama zajdu na masarykac dat kafe apod..)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/167402-v-ostrave-se-dokoncuje-obrovske-centrum-nova-karolina/

(odkaz)Martin | 25. 2. 2012, 23:07

Pěkné fotky!

I ošklivá místa se dají evidentně vyfotit s elegancí.

(odkaz)Tomas | 21. 2. 2012, 23:41

Rýša: K tomu, aby bylo centrum živé tak jak popisujete (kouzelník, divadlo, výstava...) nepotřebujeme přece peníze města. Je to o občanské aktivitě. Pokud lidé sami nebudou takové činnosti v centru provozovat, tak se centrum nezaplní. Navíc pokud se podobní akce nechá organizovat město, tak to skončí jako ta loňská letní akce, která stála několik milionů a sestávala ze stanu, ve kterém se jen neefektivně protočily peníze.

(odkaz)Rýša | 20. 2. 2012, 21:12

krmič

Ne, nejde o nějakou povinnost....,samozřejmě jsem to myslel jinak. V prosinci jsem na náměstí zavítal i o sobotách nebo nedělích, protože se tam něco dělo....,tak jsem to myslel.
Mimochodem, nejsem Ostravák. Do Ovy ale dojíždím denně a není mi jedno, co se tu staví a co se likviduje. A jak to vypadá v místě mého bydliště se zajímám taky. A pokud je to v mých silách, snažím se, aby to vypadalo co nejlíp.

(odkaz)krmič | 20. 2. 2012, 20:34

Rýša

No dobře, ale proč by mělo být živo právě na Masarykáči? Ve všední den tam opravdu živo je, zcela přiměřeně, ne že ne. Prostě budou lidé jinde, o 700 m dál :-). To náměstí není žádný skvost, nemá na to nárok víc než kterékoli jiné místo. Vy si myslíte že ano, já si myslím že ne. (No jo, já to náměstí nezbožňuji, což je podle vás asi povinnost každého Ostraváka :-))

(odkaz)Vlasta | 20. 2. 2012, 15:14

Karolina

Mně se ty krabice nelíbí a je mi smutno, že se tento plácek nevyužil architektonicky tak, aby tam rády chodili i další generace. Proto na otevření nepůjdu. Ten původní návh byl mnohem hezčí a funkční.

(odkaz)Rýša | 20. 2. 2012, 15:03

krmič:

Protože lidi jsou život. Bez lidí je smutno, pusto, prázdno - mrtvo.
Také nemám rád davy, ale na Masarykáči je opačný extrém. Mrtvo. Až na pár skotačících děcek u vodotrysku - většinou dětí romských.
Jen kavárnička, hospůdky a pár obchůdků do centra o víkendu Ostravany nepřilákají. Chce to nějaké akce.
Maně vzpomínám, že cca před 3 roky jsme na olomouckém náměstí u orloje stáli 3. Moje rodina. Jinak taky pusto, kromě pár jedinců sedících v předzahrádkách. Jinak tam nebylo nic, u čeho bychom se zastavili, co bychom si koupili, co by nás tam nějakým způsobem zdrželo. S podivem ani v létě v centru Olomouce nebyli turisté. A že těch památek Olomouc zrovna málo nemá......
Loni v létě jsme zavítali do malého, po válce rozděleného německého městečka, Görlitzu. Bylo nedělní odpoledne a bylo tam živo. Nějaké divadélko pod širým nebem, kouzelník, kousek dál prodej nějakých šperků - z nědaleké umělecké školy, v ulici hned za náměstím trh s čerstvým ovocem. Bylo fajn sedět na lavičce a pozorovat ten nedělní nespěchající ruch....,ale to chce asi trochu větší aktivitu ze strany radních. Ptali jsme se, co tam mají za slavnost nebo snad nějaký jarmark? Dívali se nechápavě. Takové akce tam prý jsou celý rok. I v zimě.
Ostravští radní mají jistě důležitější věci na starosti.....asi tak jako radní z polské strany města - Zgorzelce, kam jsme se stavili na zpáteční cestě. Rozdíl byl markantní. Pusto, prázdno - prostě mrtvo. Z pěkného zážitku najednou stísněný pocit....jedno město, rozdělené jen hraniční závorou.......

(odkaz)krmič | 20. 2. 2012, 13:53

Ladin

A zase mi nikdo nevysvětlil (ptal jsem se už několikrát), proč by bylo dobré, kdyby na tom Masarykově náměstí byly davy. Ve dne, v noci, v pátek i ve svátek. Proč?

(odkaz)j.ree | 20. 2. 2012, 0:15

jeste jsem zapomenul dodat

ze hyperultragigadomy nikdy nenahradi ten prostor na schazeni. I kdyby tam byla sebelepsi kava, nebo ... /doplnte si/. Ale to je asi jasne. Navic otevreny prostor je otevreny prostor (i openair fetivaly zni lepe, nez kdyz se hraje v klubu).

(odkaz)j.ree | 20. 2. 2012, 0:11

pokud se muzu take vyjadrit

Muj prispevek je reakci na odkaz Radima Vaclavika - hodne me zaujal navrh Marka Brauna (je to ten posledni odkaz) - ten park, ci prostranstvi vedle trojhali. A proste se mi v hlave vyrojila myslenka, ze v Ove nemame jakysi prirozeny placek pro schazeni obyvatel Ovy, neco jako je v Londyne Speaker's Corner v Hyde parku. Kdykoliv jsem v Londyne, nenecham si navstevu HP ujit, sednu si na travu a pozoruji z povzdali ten zivot Londyna, vnimam zvuky a ruch, ktery je slyset...

Toto by mohly jakymsi zpusobem suplovat Komenskeho sady. Nicmene se vsak bojim, ze rekonstrukce dopadne nevalne. I kdyz je mi jasne, ze nedosahneme toho, co je v Londyne, blizkost reky Ostravice a obrazu oblasti tak, jak si ho predstavuju ja, jaky asi bude, me nepresvedcuje o tom, ze toto ten kout a placek pro schazeni ostravaku bude.

Snad jste pochopili, co jsem chtel mym prispevkem vyjadrit.

(odkaz)Radim Václavík | 19. 2. 2012, 22:51

návrhy Karoliny z roku 2001

http://www.uia-architectes.org/texte/news/2ostra2001.htm
Stojí za to se podívat, co bylo zamítnuto.

(odkaz)Ladin | 19. 2. 2012, 17:43

krmič

Krmiči, kde vy na ty vtipy chodíte, že vám to radí nějací normální lidé v diskusi v MS deníku?
Tím nechci vaše obavy zlehčovat, samozřejmě hrozí, že se i Ostrava ocitne, podobně jako Praha, v desítce nejnavštěvovanějších cílů v Evropě a pro našince nebude ani v něděli na Masarykáči místo. Je potřeba tomu za každou cenu zabránit, zbořit jatka, zbytky Textilie a další staré barabizny, ze kterých by někdo mohl omylem vytvořit něco jako turistický magnet.
Naopak je třeba preventivně začít s výsavbou obchodních středisek na veškerých volných plochách, všichni víme že územní plán je jenom z papíru, tak co řešit.
Ale pozor, jak moudře upozornil pan Madej, co když se z Fukušimy stane nový Tančící dům a člověk si od turistů neodpočine ani pod delfíny? Proto je nezbytně nutné z přípravy předem vyštípat všechny renomované architekty a podobné existence, aby se riziko nebezpečného vývoje zmenšilo na výskyt statistické chyby.
Když to tak shrnu, zdá se, že jste měl ve volbách šťastnou ruku. Magistrát vám čte i ta nejtajnější přání a většinu kroků buď dávno uskutenčnil nebo na nich ze všech sil aktivně pracuje. Gratuluji!

(odkaz)krmič | 18. 2. 2012, 12:38

Připadá mi, že v "centru", tedy na Masarykově náměstí, je lidí (ve dne, přes týden) dost a dost. A nevidím žádný důvod, proč by jich tam mělo být víc. Skutečně, napište vy stěžovatelé proč! Pokud tam tedy nemáte obchod (stejně o víkendu zavřený).

V Praze je to hnus. Kde je ta krásná liduprázdná Praha na Sudkových, plným právem ceněných, fotografiích!

(odkaz)Rýša | 18. 2. 2012, 9:18

Tomas:

Asi to tak nějak bude.
Ostrava má smůlu, že tady nejsou turisté, kteří by centrum zaplnili, tak jako třeba v Praze. Můj kolega bydlí v Michli, firmu má 10 min. pěšky a když jsem byl naposledy v Praze, byl podzim a ještě hezké počasí, chtěl jsem s jeho rodinou na výlet a když jsme byli na Staromáku, tak mi říkal, že v centru Prahy nebyl snad půl roku, že ho tam nic neláká, spíše ho odrazují davy lidí, takže neví, proč by tam chodil....., dokonce i jeho děti měly stejný názor, že vše, co potřebují mají v místě bydliště a do centra Phy chodí jen když opravdu už musí....,ta zaplněné centrum Prahy o víkendech nejsou Pražané.
A tak to je asi i tady. Obyvatelé Poruby, Hrabůvky ad. asi taky nemají důvod třeba přes víkend zaplnit Masarykáč, ale davy turistů, v ostravském případě Poláků, Slováků tady jaksi chybí.

(odkaz)Tomas | 17. 2. 2012, 22:41

Ladin: s tím centrem v okolí Masarykova náměstí je to těžké. Nemyslím si, že by ho Ostravané někdy přijali vnitřně jako "centrum místa, ve kterém žijí". Tím, že dnešní Ostrava vznikla z mnoha samostatných částí, které jsou od sebe mnohdy docela vzdálené, každá z těchto částí si ponechala své centrum. Lidi z Poruby chodí na "Leninku", v Hrabůvce mají lidé Hlubiňák v Zábřehu okolí Kotvy nebo náměstí SNP... A v těchto místech je o víkendech, ale taky přes týden lidí dost.
Teď jen tipuju, ale myslím, že v centru Moravské Ostravy v současnosti bydlí trvale asi málo lidí, kteří to své centrum nezaplní.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 17. 2. 2012, 17:26

Kajnar o centru Ostravy: "Město se vyvíjelo velmi asymetricky v minulosti, tzn. že to dnešní centrum ztratilo polohu uprostřed města, dneska bych skoro řekl, že už to nemůže být horší." > http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/412231100030216-udalosti-v-regionech/#t=12m17s

(odkaz)Rýša | 17. 2. 2012, 14:06

Fotky jsou nádherné. Pan Ullmann je v tomto opravdu mistr.

Jinak k tomu, co na fotkách je, je zbytečné se rozepisovat. Každý má svůj názor. Stavba se mi nelíbí a vnitřek na mne působí jako trochu lepší Shoping park nebo liberecká Nisa a o dost horší než třeba pražské Palladium. To na mne působí líp i z venku.
Určitě mě to nebude lákat k nákupu či dokonce k návštěvě jen tak se podívat na promítající se delfíny. A také tam nepůjdu, protože podobná obří nákupní centra přímo nesnášim. V Shopingu mne unavuje jen najít obchod a přitom se vyhýbat davu lidí. Vždy jsem si myslel, že obchod je tady proto, aby člověk nakoupil potřebnou věc a přitom neztratil mnoho cenného času a mohl se věnovat něčemu jinému než sháněním nějaké věci, byť je to někdy potřebné.
A zatím tam vidím celé rodiny, jen tak bloumat - pomalu mezi výkladními skříněmi a už vůbec nechápu, jak třeba v létě si tam někdo může dát oběd nebo jen kávu a sedět v uzavřeném prostoru, místo aby si tu kávu vypil raději někde na náměstí pod stromem a na čersvém vzduchu - i když ten "čerstvý vzduch" a Ova :-), - ale i tak mi venkovné posezení u kávy či piva a zejména s dětmi přijde líp zabitý čas než zrovna v tom marketovém bludišti

Jinak se mi líbil příspěvek paní Štrbové i příspěvek Tomase. U obou bych s něčím souhlasil a na něco mám jiný názor.
A s Tomasem souhlas i v tom, že se tady přestává diskutovat. Kdysi opravdu na OB bylo živěji. Škoda.

(odkaz)Ladin | 17. 2. 2012, 14:01

Tomas

Sice s tebou celkem souhlasím, ale řekl bych že míříš argumentačně trochu bokem. Sice je pravda, divadel, muzeí atd je relativně dost a jsou drahá a placená z našich peněz, ale hyperobchodních domů je v Ostravě také dost. Podle mě je podstata problému v tom, že zastavěn zabetonován, zničen veřejný, tedy "náš" prostor. Navíc to odnesou obchůdky v centru, v tom centru, které je už teď prakticky mrtvé, pokud ho neoživí kardiostimulátor typu akce "Centrum žije". To se samozřejmě nedá snadno vyčíslit, ale stejně to zaplatíme my všichni.

(odkaz)Tomas | 17. 2. 2012, 13:18

Přijde mi, že se tady poslední dobou nějak přestává diskutovat. Chtěl jsem trochu rýpnout, abychom se někam diskuzí posunuli. :)

Ad Aggu:
Divadla: S Vámi vybranými divadly souhlasím, ale myslíte, že je třeba stavět divadlo nové, nebo některému ze stávajících stavět novou budovu?
Ad školy: Pokud vím, tak se slučováním našich VŠ to není až tak žhavé a přifukují to spíše média. Prozatím se, myslím, pouze domluvilo, že se bude dobudoucna spolupracovat na potencionálním sloučení. Každopádně i pro sloučenou školu nebude třeba budovat nové prostory, protože si zachovají své dosavadní. Počet studentů má spolu s financema pro školy v budoucích letech klesat, takže bych se nebál toho, že by stávající prostory přestaly akutně dostačovat.
Ad. knihovna: tam jsem s pisatelkou souhlasil.

Příjde mi logické, že aby se developerovi jeho investice splatila, tak nemůže prostor zastavět nevýdělečnými stavbami.

(odkaz)krmič | 17. 2. 2012, 12:26

Tomas

Rozumné názory. Až se divím, že se to vyskytlo na tomto blogu.

(odkaz)aggu | 17. 2. 2012, 9:22

@Tomas: pojmy vs. dojmy. Třeba Bezruči, Aréna, Loutky... hrajou před poloprázdným hledištěm? GVUO nemá dostatek návštěvníků? Ad školy: spojení VŠB a OU je nicotný projekt? Knohovny: zdá se Vám že o MSVK se mluví málo, a že ji ostraváci nechtějí (viz petice)?
Spousta věcí se tu mění. Jak rychle a jestli vždy k lepšímu je druhá věc ;) Ale dokola používat dlouhověká klišé o Ostravě... imho už docela pozbyly smyslu.

(odkaz)Tomas | 17. 2. 2012, 7:42

Ještě mně zaujala myšlenka, že si nechcete zvykat na to, že veškerá tvůrčí produkce musí mít velké publikum, které ji zaplatí! Já si naopak myslím, že jenom tak se může umělec posouvat kvalitativně kupředu. Pokud dělám umění špatně a nepřilákám na svou produkci dostatek návštěvníků, tak je chyba ve ně a ne v návštěvnících.
Proč chtít po někom, ať dotuje moji snahu dělat umění? Pokud jsem amatér, tak mi příjde samozřejmé, že si buď činnost zaplatím sám nebo seženu někoho, komu se moje činnost líbí a zaplatí mi ji. Pokud dělám umění špatně, takže o něj není zájem a ani mi na něj nikdo dobrovolně nepřispěje, tak ho nedělám nebo se spokojím s tím, že ho dotuju z vlastních zdrojů.

(odkaz)Tomas | 17. 2. 2012, 0:36

Paní Hano, já jsem ve volbách svůj hlas jako souhlas dal, takže, prosím, mluvte jen za sebe. Říkáte, že chcete: "galerie, divadla, školy, knihovny, prostory a peníze na provozování amatérského umění, pěkné a estetické prostředí, volné plochy". Připadá mi, že asi žijete v jiném městě než já, protože:
Galerie: Kromě Domu umění, je v Ostravě celá řada galerií. Ani ty, ale nemají dostatek návštěvníků nebo koupěchtivých zájemců o umění. Postavením další galerie (městem?) podle mně není reálné a ani občané Ostravy po něm netouží, protože nevyužívají ani těch současných.
Divadla: Celá řada divadelních představení, která v Ostravě vznikají se hraje pro poloprázdné hlediště. Proč stavět a z našich peněz platit postavení dalšího divadla? Lidé zde opět hlasují "svýma nohama" o tom, že o další divadlo nestojí.
Školy: Opět mám pocit, že žijeme v jiném městě. :) Chtěla byste stavět nové školy v době, kdy se jich celá řada v Ostravě zavírá a další bojují o přežití? Pokud jste myslela na budovy vysokých škol, tak dle vyjádření obou rektorů, mají již dnes dostatek kapacit k vykonávání své činnosti.
Knihovny: Abyste neřekla, že jsem zaujatý, tak tady s Vámi souhlasím :)
Prostory a peníze k provozování amatérského umění: Myslím, že pokud člověk chce, tak i dnes sežene prostor dostatek buď zdarma nebo za symbolickou částku. Osobně preferuji takové amatérské umění, které je nezávislé. Navíc s prostory určenými jako zkušebny počítá pan Světlík v budovách areálu bývalého dolu Hlubina, pokud se nemýlím. K tomu, aby vznikalo kvalitní amatérské umění a město žilo bohatým vnitřním občansko-kulturním životem nejsou třeba peníze města. Nechte lidem svobodu rozhodovat se co budou dělat. Navíc pořád protěžujete umění. Připadá mi, že tím naznačujete, že umění a kultura s ním spojená je něčím víc než jiné formy "zábavy".

Přál bych Vám, aby se Vám Váš sen o městě, které popisujete splnil. Zároveň bych si ale škodolibě přál, aby jste v tomto městě byla zodpovědnou osobou, která by na konci svého volebního období měla nést osobní zodpovědnost za finanční ztráty, kterou by veřejný prostor tvořený z veřejných peněz podle Vašeho fundovaného názoru přinesl. :)

(odkaz)Hana Štrbová | 16. 2. 2012, 21:46

Co s tím?

Vždyť tam měly být školy, galerie, kulturní centrum atp.! Je to hnus, hnus, HNUS! Drzost našich radních nezná mezí? Kdo jim to dovolil, takhle zničit kus našeho města? Pletou si účel svých funkcí s mocí! Protože něco takového dovolit a dokonce zprostředkovat může jen bezcharakterní ignorant. Je mi to líto. To co se v Ostravě staví za bakelitová monstra nemá obdoby! Že se nestydíte, vy, kteří k tomu dáváte souhlas!? Chci vědět, kdo to je! Nechci obchoďáky, nechci kanceláře (volných prostor na ně je spousta), chci galerie, divadla, školy, knihovny, prostory a peníze na provozování amatérského umění, pěkné a estetické prostředí, volné plochy, kde můj zrak nebude narážet na krabice z hnusných materiálů (ještě k tomu polepené reklamou, před níž není úniku, protože oči mít zavřené nemohu, omezují mou svobodu a působí stejně jako smog na tělo, tak tento reklamní smog na duši. Chci parky a zeleň všude, kde se dá, vyřešenou dopravu. Já si nechci zvykat, že veškerá tvůrčí produkce musí mít velké publikum, které ji zaplatí! A nejde o publikum, ale o osobní a kulturní rozvoj. Naši úředníci musí jednou pochopit, že vnitřní kultura každého občana zvyšuje kulturu státu a bezprostředně oblasti v níž žije. Ty vnitřně zmrzačené lidi prostředím a tím, co se jim nabízí mají na svědomí zpotvořené ekonomické politiky. Za kulturu se považují povrchní mega podívané. A zábava v obchoďáku. Kultura ztratila význam svého pojmu. A na to má vliv i to, co se postaví nebo nepostaví na zelené (černé :)) louce nebo jiném volném prostoru v Ostravě. Počínaje estetickým a konče zoufale promarněnou příležitostí změnit život k lepšímu. Navíc pro mě není omluva, že někde něco takového stojí, tak může i u nás. Nemůže! Nedali jsme k tomu našim zastupitelům souhlas. Je to na žalobu za zradu svých voličů. A to povědomí tu chybí, protože se dějí a staví takovéhle věci a upřednostňují pofidérní ekonomické cíle, které jsou špatně nastaveny a pomýlené už ze své podstaty. Myslela jsem vnitřně zmrzačené lidi a mládež všeobecně-vychovávané takovýmto prostředím. Ano od úředníků očekávám, že vidí dál, protože jsou kulturnější a jejich cílem je obecné blaho, které není v bezprostředně blízké vidině budoucnosti pofidérního obchoďáku nacpaného zbožím a apatickými kupujícími, protože se neumí jinak seberealizovat. Jsem vzteklá, že nerealizovali původní schválený návrh a dopustili tenhle paskvil. A za to zodpovědnost mají. A opravdu jsem věřila, že jsou natolik frajeři, že dokážou, že Ostrava má na to být samostatně myslícím regionem bez podlézání Praze, která na nás kašle. A vím, že ostraváci ten kulturní potenciál mají. Bez tohoto přesvědčení bych nemohla dělat, to co dělám. Jen jsem doufala, že to vědí i naši představitelé a tím pádem nejsme jen malá kulturní bojůvka.

Zobrazeny všechny příspěvky (41)