Diskuze k článku Knihkupectví Academia v Ostravě končí

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)krmič | 20. 4. 2010, 10:50

jarnemec

Myslíte ten úzký dům vedle Bati? Ano, vím, že je architektonicky hodnotný a líbí se mi. Chtěl jsem ho zmínit, ale pak jsem si to rozmyslel :-)

Nicméně samotná existence takového náměstí mi nepřipadá jako důvod, proč by to tam mělo v noci "žít", jak tady všichni touží.
Ve dne to tam myslím žije přiměřeně. A že vám vadí ty boudy? Podívejte se na staré fotografie. Tam bývaly trhovecké stánky po celé ploše. Takže je to taková pěkná zdravá tradice :-)
Ještě by se měl obnovit ten hajzlík s trafikou uprostřed náměstí. Vážně, byl hezký.

A znovu se omlouvám za OT, patřilo by to jinam.

(odkaz)jarnemec | 20. 4. 2010, 10:19

to Marie Mašková:

Protože žádné jiné knihkupectví v Ostravě, ať se postaví třeba na hlavu, nenabízí takové knihy jako Academia (a chápu proč tomu tak je). A je mi putna kolik z naších daní na to jde. Vím, že absolutní minimum. Kdejaký patník na tom rynku stojí více. Těch důvodů proč je to prodělečné je více a nejsou to jen "pražáci", co za to mohou, chybu hledejme především na svém hřišti. Jsem velice rád, že i sebemenší část veřejných prostředků jde do takového "luxusu", jako je kvalitní a nekomerční nabídka knižních titulů. A kdo bude zodpovědný za to, že zde nebude kde tyto tituly koupit.

A nemusí to být jen odborná literatura. Koukněte na kvalitu dětských knížek v nabídce např. Domu knihy, jedna hrůza vedle druhé... A vlastní vydavatelské počiny Librexu raději ani nezmiňovat, to je opravdu příklad hrůznosti. Koneckonců zaslouženě vítězí v žebříčcích nejhorších dětských knížek v republice... Ale přesto mám Dům knihy rád a děkuji za něho.

(odkaz)Marie Mašková | 20. 4. 2010, 9:50

Ztrácíme hlavně hrdost

Se zájmem jsem si přečetla všech 62 příspěvků k uzavření A. Jsem překvapena, že místo ,abychom byli zděšeni, že peníze na výzkum a provoz Akademie se utrácejí za ztrátové provozy knihkupectví, a to nejen v Ostravě, pořádáme petice na záchranu mrhání penězi. Nechápu, proč peníze z našich daní slouží ke konkurenci ostatních knihkupců, kteří od státu nedostanou ani korunu. Myslím,že je levnější umístit knihy nakladatelství Akademie do jiných sítí knihkupectví a tím podpořit naše ostravské knihkupce,kteří se o nás starají více, jak zmiňovaných 7 let Akademie. Megalomanství Pražáků, kteří přišli do Ostravy také proto,aby zde za peníze daňových poplatníků nám ukázali,jak se mají prodávat knihy-viz úvodní projev pana Tomského při otevření pobočky, končí bez odpovědnosti za ztrátu v takové investici. Proč nejsme pyšní na to,že máme jeden z nejkrásnějších knižních domů v Evropě? Který svou činností reprezentuje Ostravu ,jako málokterá instituce v Ostravě. I takové Artfórum by nezkomíralo,kdyby mělo takovou podporu Ostravanů. Nechápu,proč pláčeme nad odchodem těch,kteří pro Ostravu a její propagaci udělali tak mizerně málo.

(odkaz)jarnemec | 19. 4. 2010, 22:42

to krmič:

Na Masarykáči je jeden dům, který ukazuji všem návštěvám, zejména těm zahraničním. Není ani moc starý, není ani nijak dobře udržovaný, ale je skvělý a pro toho kdo umí hledat (přes veškerý nános reklam), velice krásný. Je postavený podle návrhu Bohuslava Fukse. Kdyby tam byl jen tento dům, tak to náměstí je krásné, ale naštěstí není osamocen. A díky proluce na něho ze Zámecké "mává" Erich Mendelsohn, taky není sice v nejlepší formě, ale stále stojí a jednou snad... Bohužel Ostrava neví co má... jen kvůli těmto dvěma barákům, nelze centrum (dejme tomu ohraničeno pěší zónou) zaměnit ze žádným jiným městem široko daleko.

ps: A postavit vedle Mendelsohna parkoviště, by byl zločin a oprávněné smažení v pekle!!! Je ještě horší než to co navrhovali v šedesátých letech minulého století, viz katalog vydaný k loňské výstavě, který lze získat ve všech knihkupectvích v Moravské Ostravě, infocenterech a Domě umění. A mají ho ve vědárně.

(odkaz)tutu | 19. 4. 2010, 10:58

2 MiV

To jsem viděl pár dnů nazpět tu vzpruhu. Plno policistů, koridory pro fanoušky. Hromada ožralých lidí co řvali "Banik py...". To je opravdu oživení a kulturni vzpruha, to radějí nic než toto.

(odkaz)krmič | 19. 4. 2010, 10:06

A ještě slovo do pranice (ale trochu OT, to by patřilo pod jiný článek):
Masarykovo náměstí samotné není po architektonické stránce nic, čím by se mohla Ostrava chlubit. Ne že by přímo uráželo vkus, to ne, ale je to naprostý maloměstský průměr. Zaměnitelné s čímkoli jiným v českých (malo)městech. Zoufale maloměstský průměr.

A ten název je taky velice originální, přímo objevný :-)
(Masaryk byl v Ostravě pokud vím jen jednou. V době vzniku republiky si pravděpodobně nebyl jistý, jestli Ostrava neleží v Polsku :-))

(odkaz)krmič | 19. 4. 2010, 9:51

Už jsem se tady kdysi ptal:
Můžete mi vysvětlit, proč by mělo být zalidněné tzv. centrum, kterým je podle vás Masarykovo náměstí? Tedy večer, přes den je zalidněné přiměřeně.
Čeho by se tím dosáhlo, co by se zlepšilo? Snad by se lépe využila předražená dlažba, která se stejně už rozpadá? Jak by tím nabyla Ostrava na významu?

Co takhle tam obnovit tramvajovou dopravu? Kterou ještě dobře pamatuji, tu úzkorozchodnou i normální. (To byl nejapný žert :-))

(odkaz)Miv | 19. 4. 2010, 9:33

Tak během zápasových dnů to jistě vzpruha pro centrum je. Pochopitelně ve zbývající dobu ...

Moc nechápu co má stadión společného s parkovacími místy v centru. Já bych chtěl nový stadión (a spoustu dalších změn v Ostravě mezi které parkovací dům v centru nepatří), ale to přece neznamená, že by kvůli tomu neměli stavět třeba karolinu. Trocha respektu k potřebám jiných skupin by neškodila.

(odkaz)tutu | 19. 4. 2010, 9:04

to Miv

Stadion tam stojí. Přineslo to více života centru?¨Nemyslím.
Ale viděl jsem i města s totálně vylidněnými centry. Ostrava bohužel není vyjímka.

(odkaz)Miv | 19. 4. 2010, 8:35

to Volf

Stadion ma stat na bazalech, to prinese centru vic zivota nez parkovaci dum ...

(odkaz)Volf | 19. 4. 2010, 0:26

ad odliv lidí z centra ?

jarnemec napsal:
.... Myslím si, že velkou vinu na tom, že to takto dopadlo má fakt, že z centra města je znatelný odliv lidí. ...

Sám si zajedu se ženou relativně často cíleně do Librexu, hlavně o víkendech, kdy zde nejen nakoupíme, ale pak si i posedíme. To do Academie se, přiznávám, zastavím jen občas, jen přes týden - když už se vyskytuji v centru. V Academie je to taky hezké, sortiment knih jiný a pro mne zajímavý, takže si tu zpravidla něco koupím a pak ještě obligátně posedím u kávičky.
Teprve při čtení diskuze jsem si ale uvědomil, že kouzlo Librexu pro mne spočívá i v tom, že ač venku prší, tak z auta je to do prodejny/kavárny jen pár kroků a zpět to samé.
A tady je, dle mého pocitu, i jeden z hlavních problémů celého "centra Ostravy", resp.odlivu lidí z centra: pokud to bude auto, čím pojedu do centra za nákupem či kulturou - pak ať si to připustím či ne - způsob jak tam dojedu a kde mohu zaparkovat - na mne bude mít vždy určitý vliv. Občas slyším, že nemálo lidí se jde třeba do Shopping parku s rodinou občas taky jen "projít" (kde krytá galerie je vlastně jen "iluzí" pěší ulice).
Takze teď konečně k věci - je mi dlouhodobě nepochopitelné, proč město stále odkládá výstavbu již dříve plánovaného 4-5ti patrového parkovacího domu přímo v centru - na ploše mezi Zámeckou a Nám.Msgr.Šrámka (vedle býv.Hortexu), kde tento už měl stát dříve. Možná jsou lepší místa, nevím. Pomohlo by to ale oživit samotné centrum (obchody, Myron....), zvýšilo by to zájem o nemovitosti v okolí a město by pak snad následně mohlo získat i více peněz za prodej svých parcel v okolí. Tato investice by, domnívám se, mohla městu přinést více než uvažovaný fotbalový stadion někde v polích.
Jestli jsem tím dostal moc daleko od tématu, pak pardon.

(odkaz)Ursus | 15. 4. 2010, 14:26

to jarněmec

Děkuji za umístění na blog!

(odkaz)jarnemec | 15. 4. 2010, 14:06

to Ursus:
Vše je "veřejné", ale proč na FC nelze prohlížet události (jinak lze prohlížet vše i bez registrace), nevím. Každopádně ta výzva je směřovaná členům skupiny na FC. Tištěná verze by měla být ve Staré aréně a byla zaslána médiím. Proč to není jinde? Na FC lze oslovit rychle a efektně velkou skupinu lidí, na které jinak nemám kontakt. Pokud bude nutné, bude to i jinde, resp. až to bude nutné.

to Hankok:
Nejde o klasickou soukromou firmu. Navíc nejen ostravská prodejna má ekonomické problémy. Možná to chtělo lepší reklamu, možná... Myslím si, že velkou vinu na tom, že to takto dopadlo má fakt, že s centra města je znatelný odliv lidí. To lze vidět i na ostatních prodejnách. Situaci neodpovídají ani nájmy, každý chce naopak více, ačkoliv nemovitost stojí na místě, která má omezující se frekvenci kolemjdoucích. Trochu začarovaný kruh.

(odkaz)Mautycka | 15. 4. 2010, 12:52

Škoda

Přesto, že se do centra dostanu tak čtyřikrát ročně, bude mi chybět. Včera jsem tam strávila hodinu v kavárně a docela mne překvapilo, kolik lidí tam za tu dobu prošlo, hned po otevření knihkupectví. Otázka ale zní, kolik si jich kromě kafe koupilo i nějakou tu knížku, že...

(odkaz)Frantisek Dobrota | 15. 4. 2010, 12:47

Hankok

Ja bych videl souvoslost asi takovou, ze kdyz tady prodelava a krachuje kvalitni knihkupectvi, tak mozna to mesto nebude az tak kulturni. (Mesto velikosti Ostravy, a urcite se neda rict, ze by duvodem krachu byla konkurence desitek dalsich kvalitnich knihkupectvi)
Ale mozna je to jinak.

(odkaz)Hankok | 15. 4. 2010, 10:57

Je to sice smutné, ale bohužel je to soukromý subjekt a město na to má pramalý vliv. Pakliže je to prodělečné, není se čemu divit. Kdyby kdoliv z nás podnikal a byl obdobné situaci, zřejmě by se zachoval podobně.

Nechápu narážky, ať už tady či na FB stránce která se tomuto tématu věnuje, typu: "jo, zase ta Ostrava, nekulturní město", "a to chce Ostrava kandidovat na evropské hl. město kulutry"

Řekněte mi, jakou má souvislost to, že soukromník zavírá knihkupectví (neřešme teď jeho přínos a kvalitu, o tom není pochyb), které prodělává ;)

(odkaz)Quido | 15. 4. 2010, 10:51

co naplat...

V Ostravě se centrem nejen kulturníího dění, bohužel, začínají stávat obchodní pasáže typu shoping park Avion a Futurum a historické centrum reprezentované masarykovým náměstím "umírá" - a není divu, však se podívejte, koho na tomto náměstí potkáte o víkendu přes poledne - takže pozice knihkupectví, byť stylově v krásné historické budově, je z tohoto pohledu nevhodná... (to nemluvím o dostupnosti a parkovacích možnostech kolem centra)

(odkaz)Ursus | 15. 4. 2010, 9:59

Takhle vypadá volný facebook: http://www.facebook.com/pages/Ostrava-24/TopCD/319381877171?ref=ts

(odkaz)Ursus | 15. 4. 2010, 9:58

to tutu

Na některé stránky Facebooku se můžu dostat i bez registrace, tady je to veřejně, ale jenom pro registrované. Což je kravina - ne každý má registraci naa facebooku. Copak je takový problém to dát kamkoliv veřejně, nebo ten facebook odemknout úplně? Jak říkám - zbytečné klacky pod nohy, já bych se o té akci rád něco dozvěděl, ale registrovat se kvůli tomu nebudu - zbytečně tak akce přišla o jednoho člověka.

Zobrazen 21. až 40. příspěvek z 85